Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców i operatorów?

Badania psychologiczne kierowców i operatorów pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej, a także analizę procesów poznawczych. Badania psychotechniczne są wykonywane zarówno z zakresu medycyny pracy, jak i psychologii transportu.

Procedura badań  składa się obecnie z trzech głównych elementów: analizy sprawności psychofizycznej, sprawdzenia zdolności poznawczych oraz analizy osobowości i dojrzałości osoby badanej. Jak wyglądają badania psychologiczne dla kierowców, kogo dotyczą? Na te pytania odpowiada Pracownia Psychologiczna „Psychotesty Jasło.

Badania psychologiczne kierowców − kogo dokładnie obejmują?

Na początek warto oddzielić dwie główne grupy badanych. Niektóre badania wykonywane są w związku z wstępnymi lub okresowymi badaniami do pracy. W takim przypadku to pracodawca kieruje podwładnego na badanie do poradni medycyny pracy.

Drugą grupę osób badanych stanowią kierowcy, którzy są objęci ustawą o kierujących pojazdami  oraz ustawą o transporcie drogowym.

Badania psychologiczne kierowców wykonywane są w przypadku:

 • kierowców zawodowych,
 • kandydatów na kierowców kategorii C, D, E,
 • kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
 • instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy,
 • kierowców, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych lub prowadzili po spożyciu alkoholu (lub innych środków odurzających),
 • kierowców  będących sprawcami wypadku drogowego.

Badania z zakresu medycyny pracy:

 • badania kierowców pojazdów służbowych „kat B”,
 • badania operatorów ( wózków widłowych, koparek , suwnic, dźwigów itp.,
 • badania wysokościowe ( praca na wysokości powyżej 3m).

Badania psychologiczne kierowców kat. „B” dotyczą tylko osób, które używają samochodu służbowego i posiadają skierowanie od pracodawcy.

Z kolei badania psychologiczne kierowców, którzy prowadzili po spożyciu alkoholu, przekroczyli 24 punktów karnych, czy też byli sprawcami wypadku drogowego są wykonywane wtedy, gdy osoba badana otrzyma  skierowanie na badanie ze starostwa powiatowego.

Badania psychologiczne kierowców – co ile lat?

Psychologiczne badania kierowców zwykle odbywają się co 5 lat . Jednak od tej zasady można znaleźć kilka wyjątków. Przede wszystkim w przypadku medycyny pracy lekarz orzecznik może skrócić ten okres. Ponadto kierowcy po 60 roku życia są zobligowani do przechodzenia badań psychotechnicznych co 30 miesięcy. Osoby, które zostały skierowane na badanie ze względu na spożycie alkoholu lub przekroczenie 24 punktów karnych, otrzymują wynik w formie bezterminowej.

Badanie psychologiczne kierowców – na czym polega?

Badanie kierowcy składa się z trzech głównych części :

 • badanie sprawności psychomotorycznej, które odbywa się za pomocą aparatury tradycyjnej lub komputera: badanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, badanie czasu reakcji, badanie sprawności procesów poznawczych: uwagi, logicznego myślenia,
 • badanie osobowości i dojrzałości społecznej za pomocą testów (zwykle ten rodzaj badań nie dotyczy operatorów).

W przypadku kierowców samochodów służbowych dodatkowym badaniem jest ciemnia (widzenie zmierzchowe oraz wrażliwość na olśnienie).

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Osoby poddawane badaniom psychologicznym muszą być odpowiednio przygotowane na całą procedurę. Przede wszystkim badani powinni być wypoczęci i wyspani. W przypadku pracowników mających nocne dyżury lub pracujących na zmiany należy odpowiednio zaplanować termin wizyty u psychologa.

Ponadto osoby, które noszą okulary do czytania lub do jazdy, są zobligowane do przyniesienia ich na badanie. Pierwszym krokiem jest rejestracja osoby badanej. Następnie przechodzi ona przez wszystkie testy. Ważnym etapem badania jest wywiad, w trakcie którego psycholog może pytać o stan zdrowia, wypadki na drodze, punkty karne, spożycie alkoholu oraz staż pracy. Ostatnim etapem badania jest wydanie wyniku.

W przypadku kierowców zawodowych lub osób skierowanych przez starostwo powiatowe psycholog wypisuje orzeczenie psychologiczne, natomiast w przypadku medycyny pracy badany otrzymuje wynik w formie konsultacji dla lekarza orzecznika. Badania lekarskie i psychologiczne kierowców są zwykle ze sobą połączone, dlatego najlepiej przejść oba tego samego dnia.

Pracownia Psychologiczna Psychotesty Jasło z siedzibą w Jaśle przy ulicy Mickiewicza 8 zaprasza do zapoznania się z ofertą, która  obejmuje badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu oraz medycyny pracy. Zajmujemy się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczną i orzekaniem o predyspozycjach psychofizycznych niezbędnych do wykonywania różnego typu zawodów i działalności.

Posiadamy wszelkie wymagane  uprawnienia i zezwolenia konieczne do  przeprowadzania badań psychotechnicznych. W 2017r nasza pracownia psychologiczna została wpisana  do rejestru Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz została zarejestrowana w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Rzeszowie. Jest jedną z najnowocześniejszych w regionie, dzięki czemu badania wykonywane są w komfortowych warunkach. Posiadamy nowy, wysokiej jakości sprzęt umożliwiający profesjonalną i kompleksową obsługę.

Obecnie na terenie Jasła to jedyna pracownia uprawiająca do samodzielnego prowadzenia badań i wydawania orzeczeń psychologicznych dla osób starających się o zezwolenie na posiadanie broni. Posiadamy wpis do rejestru prowadzonego przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Dane Kontaktowe:

Pracownia Psychologiczna Psychotesty Jasło
ul. Adama Mickiewicza 8, 38-200 Jasło (dom prywatny)
Rejestracja telefoniczna: +48. 574 256 598

www.psychotestyjaslo.pl

Artykuł sponsorowany

Napisany dnia: 19.10.2020, 08:07
 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105