Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców i operatorów?

Badania psychologiczne kierowców i operatorów pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej, a także analizę procesów poznawczych. Badania psychotechniczne są wykonywane zarówno z zakresu medycyny pracy, jak i psychologii transportu.

Procedura badań  składa się obecnie z trzech głównych elementów: analizy sprawności psychofizycznej, sprawdzenia zdolności poznawczych oraz analizy osobowości i dojrzałości osoby badanej. Jak wyglądają badania psychologiczne dla kierowców, kogo dotyczą? Na te pytania odpowiada Pracownia Psychologiczna „Psychotesty Jasło.

Badania psychologiczne kierowców − kogo dokładnie obejmują?

Na początek warto oddzielić dwie główne grupy badanych. Niektóre badania wykonywane są w związku z wstępnymi lub okresowymi badaniami do pracy. W takim przypadku to pracodawca kieruje podwładnego na badanie do poradni medycyny pracy.

Drugą grupę osób badanych stanowią kierowcy, którzy są objęci ustawą o kierujących pojazdami  oraz ustawą o transporcie drogowym.

Badania psychologiczne kierowców wykonywane są w przypadku:

  • kierowców zawodowych,
  • kandydatów na kierowców kategorii C, D, E,
  • kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
  • instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy,
  • kierowców, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych lub prowadzili po spożyciu alkoholu (lub innych środków odurzających),
  • kierowców  będących sprawcami wypadku drogowego.

Badania z zakresu medycyny pracy:

  • badania kierowców pojazdów służbowych „kat B”,
  • badania operatorów ( wózków widłowych, koparek , suwnic, dźwigów itp.,
  • badania wysokościowe ( praca na wysokości powyżej 3m).

Badania psychologiczne kierowców kat. „B” dotyczą tylko osób, które używają samochodu służbowego i posiadają skierowanie od pracodawcy.

Z kolei badania psychologiczne kierowców, którzy prowadzili po spożyciu alkoholu, przekroczyli 24 punktów karnych, czy też byli sprawcami wypadku drogowego są wykonywane wtedy, gdy osoba badana otrzyma  skierowanie na badanie ze starostwa powiatowego.

Badania psychologiczne kierowców – co ile lat?

Psychologiczne badania kierowców zwykle odbywają się co 5 lat . Jednak od tej zasady można znaleźć kilka wyjątków. Przede wszystkim w przypadku medycyny pracy lekarz orzecznik może skrócić ten okres. Ponadto kierowcy po 60 roku życia są zobligowani do przechodzenia badań psychotechnicznych co 30 miesięcy. Osoby, które zostały skierowane na badanie ze względu na spożycie alkoholu lub przekroczenie 24 punktów karnych, otrzymują wynik w formie bezterminowej.

Badanie psychologiczne kierowców – na czym polega?

Badanie kierowcy składa się z trzech głównych części :

  • badanie sprawności psychomotorycznej, które odbywa się za pomocą aparatury tradycyjnej lub komputera: badanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, badanie czasu reakcji, badanie sprawności procesów poznawczych: uwagi, logicznego myślenia,
  • badanie osobowości i dojrzałości społecznej za pomocą testów (zwykle ten rodzaj badań nie dotyczy operatorów).

W przypadku kierowców samochodów służbowych dodatkowym badaniem jest ciemnia (widzenie zmierzchowe oraz wrażliwość na olśnienie).

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Osoby poddawane badaniom psychologicznym muszą być odpowiednio przygotowane na całą procedurę. Przede wszystkim badani powinni być wypoczęci i wyspani. W przypadku pracowników mających nocne dyżury lub pracujących na zmiany należy odpowiednio zaplanować termin wizyty u psychologa.

Ponadto osoby, które noszą okulary do czytania lub do jazdy, są zobligowane do przyniesienia ich na badanie. Pierwszym krokiem jest rejestracja osoby badanej. Następnie przechodzi ona przez wszystkie testy. Ważnym etapem badania jest wywiad, w trakcie którego psycholog może pytać o stan zdrowia, wypadki na drodze, punkty karne, spożycie alkoholu oraz staż pracy. Ostatnim etapem badania jest wydanie wyniku.

W przypadku kierowców zawodowych lub osób skierowanych przez starostwo powiatowe psycholog wypisuje orzeczenie psychologiczne, natomiast w przypadku medycyny pracy badany otrzymuje wynik w formie konsultacji dla lekarza orzecznika. Badania lekarskie i psychologiczne kierowców są zwykle ze sobą połączone, dlatego najlepiej przejść oba tego samego dnia.

Pracownia Psychologiczna Psychotesty Jasło z siedzibą w Jaśle przy ulicy Mickiewicza 8 zaprasza do zapoznania się z ofertą, która  obejmuje badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu oraz medycyny pracy. Zajmujemy się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczną i orzekaniem o predyspozycjach psychofizycznych niezbędnych do wykonywania różnego typu zawodów i działalności.

Posiadamy wszelkie wymagane  uprawnienia i zezwolenia konieczne do  przeprowadzania badań psychotechnicznych. W 2017r nasza pracownia psychologiczna została wpisana  do rejestru Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz została zarejestrowana w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Rzeszowie. Jest jedną z najnowocześniejszych w regionie, dzięki czemu badania wykonywane są w komfortowych warunkach. Posiadamy nowy, wysokiej jakości sprzęt umożliwiający profesjonalną i kompleksową obsługę.

Obecnie na terenie Jasła to jedyna pracownia uprawiająca do samodzielnego prowadzenia badań i wydawania orzeczeń psychologicznych dla osób starających się o zezwolenie na posiadanie broni. Posiadamy wpis do rejestru prowadzonego przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Dane Kontaktowe:

Pracownia Psychologiczna Psychotesty Jasło
ul. Adama Mickiewicza 8, 38-200 Jasło (dom prywatny)
Rejestracja telefoniczna: +48. 574 256 598

www.psychotestyjaslo.pl

Artykuł sponsorowany

Napisany dnia: 19.10.2020, 08:07

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657