Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Na ścianie budynku dawnego „Sokoła” powstał mural

67

Na ścianie budynku, który niegdyś był siedzibą Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powstał mural. Obraz nawiązuje do historii przedwojennego Jasła. Przedstawia również postać patrona jednej z pobliskich ulic. Autorami obrazu są artyści zrzeszeni w jasielskiej nieformalnej grupie PLAJA.

Prace przy wykonaniu muralu rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Trwały do połowy grudnia. Po sezonie zimowym zostanie przeprowadzona konserwacja zabezpieczająca dzieło jasielskich artystów. To nie kto inny bowiem, jak artyści zrzeszeni w nieformalnej grupie PLAJA są autorami muralu. Został on zaprojektowany przez Piotra Betleja, który wraz z Janem Kukułką i Bogdanem Samborskim urzeczywistnili go w formie wielkoformatowej grafiki na ścianie zewnętrznej budynku, w którym dzisiaj mieści się m.in. Kino „Syrena”. Jest to trzecia tego typu realizacja artystów grupy PLAJA. Ich dzieła można podziwiać również na budynkach przy ul. Kochanowskiego oraz Wyspiańskiego.

Tak jak w przypadku poprzednich murali, również ten, który zdobi ścianę budynku przy ul. Sokoła jest ściśle związany z przestrzenią miejską. Co więcej nawiązuje do historii przedwojennego Jasła. Budynek, w którym obecnie mieszczą się Kino „Syrena” oraz Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle przed II wojną światową służył Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”. Nie powinien, zatem dziwić fakt, iż fragmenty muralu ukazują druhów podczas pokazu gimnastycznego – piramidy drabinkowej. W tle widać przedwojenny jasielski ratusz.

Warto zaznaczyć, że Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” pełniło w życiu Jasła niezwykle ważną rolę, począwszy od jego powstania w 1887 r. w mieście aż do 1939 r. Dbało o wysoki poziom kultury fizycznej i duchowej jaślan, prowadziło szeroką działalność patriotyczną, wychowawczą, szkoleniową, prozdrowotną i paramilitarną. Z powodzeniem funkcjonowały w jego ramach sekcje sportowe "Sokoła", m.in.: siatkarska, piłki nożnej, narciarska, kolarska czy łyżwiarska. Prowadzono też zajęcia gimnastyczne, lekkoatletyczne, strzeleckie, szachowe i inne. W budynku "Sokoła" mieściły się m.in.: sala widowiskowa ze sceną, biblioteka, sale do ćwiczeń gimnastycznych, do zajęć teatralnych, muzycznych, do spotkań członków organizacji kulturalnych i oświatowych. Członkowie Towarzystwa brali aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym, wyjeżdżali na swoje zloty, w tym ogólnopolskie i międzynarodowe.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” wniosło również swój wkład w propagowanie wartości patriotycznych na lokalnym gruncie, co było niezwykle istotne w dobie odradzającego się państwa. O tym, jak znaczący był to wkład przekonuje Wiesław Hap, nauczyciel i regionalista, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. - Jednym z najważniejszych pól działalności Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Jaśle było podtrzymywanie i propagowanie idei i tradycji narodowych oraz patriotycznych. Jego członkowie uczestniczyli w uroczystościach na terenie Jasła i regionu w swoich pięknych strojach organizacyjnych, najczęściej z własnym sztandarem. Po oficjalnych uroczystościach, często zakończonych przemarszem przez ulice miasta jego członkowie brali udział w pokazach gimnastycznych. Przez cały okres II RP w budynku "Sokoła" działał chór "Echo", organizowano uroczystości rocznicowe, m.in. powstań narodowych, bitwy grunwaldzkiej, Konstytucji 3 Maja czy odzyskania niepodległości. W trakcie spektakli i akademii recytowano wiersze i śpiewano pieśni o tematyce patriotycznej. Oprócz tego odbywały się tam poranki i wieczorki patriotyczne, przedstawienia teatralne, odczyty i wykłady historyczne. Na tym polu "Sokół" współpracował ze środowiskiem lokalnym, szkolnym, harcerskim, z jasielskimi szkołami i organizacjami – wyjaśnia.

Na muralu przedstawiono również postać Tadeusza Czackiego, patrona jednej z pobliskich ulic. Obserwując grafikę przechodzień dowiaduje się, że urodzony w 1765 r. w Porycku twórca i organizator Liceum Krzemienieckiego, zwanego „Atenami Wołyńskimi” był także współtwórcą Konstytucji 3-go Maja, członkiem Komisji Edukacji Narodowej oraz Starostą Nowogrodzkim.

Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków budżetu Miasta Jasła, z Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki. Całkowita jego wartość opiewa na kwotę 15 tys. zł.

MD   

Napisany dnia: 13.02.2020, 17:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ Pytacz
dnia 17.02.2020, 11:49 · Zgłoś
A gdzie portret absolwenta, Pana Radnego?
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 17.02.2020, 16:02 · Zgłoś
Absolwenta "Sokoła"?
Odpowiedz
0
@ Abnegat
dnia 15.02.2020, 15:23 · Zgłoś
Elewacja budynku od strony ul. Czackiego (tam, gdzie malowidła) została wcześniej przerobiona w stylu architektonicznym, jak ściana frontowa budynku. Czyżby po to, aby można było umieścić tam te malowidła? Czy ktoś mógłby pochwalić się kosztami tej stylizacji architektonicznej, które zapewne są nieporównywalnie większe od 15 tys?

Tutaj widok wymienionej elewacji z września 2017 r.:

https://www.google.com/maps/@49.7461172,21.4717902,3a,75y,103.07h,97.55t/data=!3m6!1e1!3m4!1sWJrQMLBvOt-O9Kx1jx8BPw!2e0!7i13312!8i6656
Odpowiedz
2
@ jas
dnia 16.02.2020, 19:52 · Zgłoś
Twierdzisz ze wczesniej bylo lepiej i po co to zmieniac? I styl architektoniczny w miescie bardzo Ci sie podoba, nich te stare rudery padna wybuduje sie piekne szklane budynki wytnie kilka drzew i wybetonuje ( jest to ironia)
Mi sie wydaje ze trzeba wszystko zrobic by wizerunek miasta byl przyjemny i przyciagal ludzi by chcieli tu przyjechac. A szukanie dziury w calym, szukac tam gdzie faktycznie jest cos nie tak.
Odpowiedz
-5
@ hehehehaha
dnia 15.02.2020, 10:06 · Zgłoś
Mural jak mural, zawsze to bardziej kolorowo na ulicy. Jednak nie uważam aby wydawanie pieniędzy z kasy miasta na takie akcje miały sens. Jak ktoś na swoim budynku za swoje chce mural nic mi do tego. 15tyś można by wydać na coś co się miastu i mieszkańcom przyda tak to poszło w ścianę. Jasło nigdy nie było tak piękne jak dzisiaj zarazem nigdy tak dużo ludzi nie opuściło tego miasta w jego histori. Władze dbają za nasze aby było ładniej ale nie robią nic aby ludzie tego miasta nie opuszczali... Na puste miejsca przyjdą imigranci... znamy takie praktyki z innych krajów.
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 15.02.2020, 10:53 · Zgłoś
Na przykład CO się mieszkańcom przyda za 15 tysięcy?
Odpowiedz
-1
@ Abnegat
dnia 15.02.2020, 11:47 · Zgłoś
Kwota 15 tys. wydaje się być podejrzanie niska za tego rodzaju usługę, zwłaszcza, jeżeli jest kwotą brutto i uwzględniającą koszty materiałów, o czym świadczy passus "całkowita jego wartość".

@dragoness
Nie chodzi o pieniądze, tylko o wartość estetyczną, która jest wątpliwa w formie grafiki elewacyjnej, wykonanej w kolorkach. Do przyjęcia byłby relief w postaci monochromatycznej, jako tradycyjna dekoracja architektoniczna.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 15.02.2020, 12:42 · Zgłoś
A może artyści malowali za darmo? To się w głowie nie mieści?
Odpowiedz
-4
@ Abnegat
dnia 15.02.2020, 14:52 · Zgłoś
Rzeczywiście, nie mieści mi się w głowie, żeby prestiż Urzędu Miasta pozwalał na wykorzystywanie w takim stopniu darmowej pracy wykonawców tego malowidła, przekraczającej znacznie granice wolontariatu. Ale może nie jestem dobrze poinformowany i ta kwota 15 tys. odzwierciedla tylko koszty materiałowe przedsięwzięcia.
Odpowiedz
3
@ jas
dnia 16.02.2020, 12:30 · Zgłoś
Relief na tym styropianie, chyba nie myslisz ze ta cienka warstwa kleju nadaje sie do tego rodzaju dekoracji. Jezeli chodzi o wneki w ktorych sa malowidla , przed wojna byly tam okna teraz jest tam duza plaszczyzna sciany wiec wykozystanie tego w taki sposob jest uzasadnione. Zamiast toczyc dyskusje negatywne nad tym co jest naprawiane, pomysl o budynku na placu zwirki ktory ledwie sie czyma kupy.
Odpowiedz
0
@ jas
dnia 16.02.2020, 19:39 · Zgłoś
Jestes wielkim optymistom skoro za 15 tys chcesz rozwiazac problem pracy w miescie.
Miastem z zabytkami tez nie jestesmy , prawie wszystko zostalo odbudowane wiec nasze zabytki to tylko kilka scian i fundamety . Latwo jest krytykowac a moze masz cos konkretnego do zaproponowania jak zadbac o rozwoj miasta. Mysle ze kazde dzialanie wizerunkowe miasta to krok do przodu, skoro przemysl u nas nie wypalil, trzeba szukac innych rozwiazan.
Odpowiedz
-2
@ Abnegat
dnia 15.02.2020, 08:00 · Zgłoś
Mam mieszane odczucia co do tego "dzieła". To nie jest normalna praktyka, aby obiekty historyczne "ozdabiać" malowidłami, nawet związanymi z historią danego obiektu, gdyż w efekcie balansuje się na granicy oszpecenia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że tego rodzaju rozwiązanie powstało pod wpływem nurtu graffiti, stąd też nie można oczekiwać pozytywnych wrażeń estetycznych. Historia raczej nie idzie w parze z popkulturą.
Odpowiedz
1
@ Do Abnegat
dnia 15.02.2020, 12:37 · Zgłoś
Słuszna uwaga,jednak na nowszych budynkach takie malowidła ożywią Jasło,zwłaszcza piękne winnice-które mnie cieszą w naszym miasteczku.Niech obfitują w owoce,a smak wina może kiedyś poznam.
Odpowiedz
5
@ jas
dnia 16.02.2020, 13:00 · Zgłoś
Czyli kaplica Sekstynska tez jest przejawem pop artu. Na budynku sokola jak w artykule powstal mural nie graffiti. Najstarsze malowidla scienne odkryto w Jaskini Chauveta we Francji i liczy sobie okolo 30 tysiecy lat. Murale przez wieki byly realizowane , czy przejawem pop artu sa malowidla scienne w np w Pompejach? i Czy postac Czackiego istnieje w tak duzym obiegu ze mozna ja zaliczyc do popularnej .A moze sadzisz ze w XIX w
nie robiono murali? Co dla Ciebie w tym muralu jest popartem?
Kolebką współczesnego muralu jest Meksyk. To tam w latach 20. i 30. XX wieku działali legendarni twórcy malowideł ściennych na czele z Diego Riverą
Odpowiedz
-1
@ pl
dnia 14.02.2020, 13:31 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
-11
@ pl
dnia 14.02.2020, 16:02 · Zgłoś
bzdura okropny mural
Odpowiedz
9
@ chaberek
dnia 14.02.2020, 08:32 · Zgłoś
pięknie wykonane, inteersujący pomysł
Odpowiedz
2
@ Tylko rzetelność
dnia 14.02.2020, 08:27 · Zgłoś
Ulica im.Adama Asnyka kłania się i przypomina o swoim patronie. Historyczna postać.
Odpowiedz
16
@ realny
dnia 14.02.2020, 00:35 · Zgłoś
W koncu cos fajnego z kawalkiem histori !
Odpowiedz
4
@ maro
dnia 14.02.2020, 08:09 · Zgłoś
Dlaczego w końcu? Są już przecież w Jaśle murale o tresci historycznej?
Odpowiedz
-1
@ jas
dnia 13.02.2020, 22:53 · Zgłoś
Czacki to ten z którym jeden z prawicowych ministrów kultury chciał się umówić na spotkanie!
Odpowiedz
17
@ B.
dnia 13.02.2020, 22:51 · Zgłoś
Piękny mural, szczególne, ze wspominam piramidę odtworzoną na runku na 100 lecie niepodległości. Mural na Wyspiańskiego cudowny!!! Brawo pomysłodawcy i wykonawcy. UM brawo za finansowanie stosunkowo niedrogich inwestycji.
Odpowiedz
-1
@ Tak
dnia 17.02.2020, 14:57 · Zgłoś
Łaski nie robią bo to nasze pieniądze, z własnych na pewno nie dali. Brawa tylko dla wykonawców!
Odpowiedz
19
@ Super
dnia 13.02.2020, 21:04 · Zgłoś
Tylko zeby teraz jakieś bezmózgi nie pomalowały spreyem
Odpowiedz
27
@ dragoness
dnia 13.02.2020, 20:10 · Zgłoś
Wspaniały pomysł. Inne murale też są piękne.
Odpowiedz
8
@ Mnie się marzy
dnia 13.02.2020, 21:00 · Zgłoś
Mural z winnicą,obfitą w winogrona.Także patron Jasła.
Odpowiedz
7
@ dragoness
dnia 14.02.2020, 07:17 · Zgłoś
Świetny pomysł. Z winnicą, oczywiście.
Odpowiedz
-1
@ Mnie się marzy
dnia 14.02.2020, 16:01 · Zgłoś
Na sztandarze także powinien być motyw winorośli.
Odpowiedz
0
@ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
dnia 15.02.2020, 10:05 · Zgłoś
z hulajnogą za 15
Odpowiedz
20
@ rgzg
dnia 13.02.2020, 19:48 · Zgłoś
W mieście jest dużo ścian do zagospodarowania w ten sposób.
Ładny mural zdecydowanie lepiej się prezentuje niż jakieś wulgarne napisy.
Odpowiedz
-18
@ .
dnia 13.02.2020, 19:47 · Zgłoś
dawnego „Sokoła” ? To już tam kina nie ma ? Czy tam może zrobii biedronkę ?
Odpowiedz
21
@ To były piękne czasy !
dnia 13.02.2020, 19:06 · Zgłoś
Bardzo piękne~dzieło, więcej takich, bo i ścian w centrum jest wystarczająco. Jedynie do czego się można przyczepić, to to, że wąsy panów są za mało podkręcone a wiadomo za sanacji spali w bindach i szlafmycach
Odpowiedz
15
@ Nikki
dnia 13.02.2020, 19:01 · Zgłoś
Super pomysł, gratulacje.
Odpowiedz
-14
@ sss3
dnia 13.02.2020, 18:50 · Zgłoś
Teraz już pod każdym artykułem będzie wysyp komentarzy od nożyczkofobów?
Odpowiedz
15
@ yesssss
dnia 13.02.2020, 18:58 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
7
@ yesssssss
dnia 14.02.2020, 08:53 · Zgłoś
usunęli komentarz bo nazwałam senatorkę Zającową nożycoręką a to takie piękne nawiązanie do filmu Tima Burtona "Edward Nożycoręki"
Odpowiedz
16
@ Dociekliwy
dnia 13.02.2020, 18:42 · Zgłoś
https://youtu.be/TyJUjXN7TQc
Odtworzenie piramidy sprzed 100 lat przez TS Sokół Jasło. Trochę jakby zabrakło informacji w artykule.
Odpowiedz
9
@ Ja
dnia 14.02.2020, 08:56 · Zgłoś
Brawo Sokoły i JSC :)
Odpowiedz
3
@ JKS
dnia 14.02.2020, 16:29 · Zgłoś
Brawo Jasło. Brawo my jaślanie. Reszta może krytykować.
Odpowiedz
10
@ Mm
dnia 13.02.2020, 18:39 · Zgłoś
Bardzo ładne, szczególnie ten na Wyspiańskiego.
Odpowiedz
1
@ Kpina z Wyspiańskiego ?
dnia 24.02.2020, 21:33 · Zgłoś
Ładny, ale dlaczego na ścianie zaniedbanego pustostanu na końcu ślepej ulicy. Tam nikt nie chodzi , nie ma przejścia , tylko sąsiedzi i może jakiś zabłąkany pies.
Odpowiedz
21
@ znajomy
dnia 13.02.2020, 18:39 · Zgłoś
Brawo panie Janku i ekipa piękna robota

Pozdrawiam
Odpowiedz
-3
@ Jaślanin
dnia 13.02.2020, 18:36 · Zgłoś
Może by zaporę w Katach namalować i taniej by było ?
Odpowiedz
10
@ xxx
dnia 13.02.2020, 18:24 · Zgłoś
Kiedy odsloniecie zajace,kurowskie i inni celebryci
Odpowiedz
36
@ Jasło kwitnie
dnia 13.02.2020, 18:35 · Zgłoś
Piękne dzieła,pomysł i praca.Podziękowania dla Wszystkich,zwłaszcza dla Pana W.Hapa.
Odpowiedz
1
@ zajoncowa
dnia 13.02.2020, 18:48 · Zgłoś
przyjade i odslonie jak domalują Stanisława
Odpowiedz
7
@ jas
dnia 13.02.2020, 22:50 · Zgłoś
I ks. Putyrę!
Odpowiedz
10
@ do jas
dnia 13.02.2020, 22:54 · Zgłoś
Witraż z swoją facjatą już ponoć ma!
Odpowiedz
1
@ do "do jas"
dnia 14.02.2020, 10:51 · Zgłoś
Czy to jego to trudno powiedzieć, podobne facjaty możesz zobaczyć w Jaśle szczególnie w dni targowe.
Odpowiedz
1
@ RJS
dnia 13.02.2020, 18:19 · Zgłoś
To jak będzie też przecięcie wstęgi jak na KG2?!
Odpowiedz
34
@ ziomuś 29
dnia 13.02.2020, 17:33 · Zgłoś
Fajne super wyszło :-) ;-)
Odpowiedz
28
@ majkel111
dnia 13.02.2020, 17:18 · Zgłoś
Brakuje ścianki z czternastoma nożyczkami...
Odpowiedz
-6
@ Stfu
dnia 14.02.2020, 08:20 · Zgłoś
U make my day
Odpowiedz
63
@ JKS
dnia 13.02.2020, 17:15 · Zgłoś
Świetne dzieło. Brawo !
Odpowiedz
-90
@ pl
dnia 13.02.2020, 17:12 · Zgłoś
wygląda okropnie
Odpowiedz
101
@ ABSOLUT
dnia 13.02.2020, 17:02 · Zgłoś
Fajne i estetyczne dzieło!
Odpowiedz
105
@ sdf
dnia 13.02.2020, 17:10 · Zgłoś
Super! Więcej powinno powstać takich murali w Jaśle :)
Odpowiedz
-94
@ pl
dnia 13.02.2020, 21:32 · Zgłoś
paskudny ten mural
Odpowiedz
69
@ Anka
dnia 13.02.2020, 21:32 · Zgłoś
Brawa dla Panów artystów za wykonanie, a dla Pana Wiesława za propagowanie wiedzy o "Sokole".
Odpowiedz
-68
@ jo
dnia 13.02.2020, 21:37 · Zgłoś
nie podoba mi się
Odpowiedz
30
@ yozef
dnia 14.02.2020, 05:26 · Zgłoś
takich domow przed wojna bylo okolo 100 ,,,piekne fasady ,,,zas cala czackiego to byl majstersztyk ,super ze 1/100 zostala wykonana miasto jest piekniejsze ,,,teraz plac kolo sokola i fasady domow tak jak w 19 43 roku ,,,gdyby ten dran nie byl msciwy [mysle o hitlerowskim wlodarzu miasta ] jaslo bylo by takie piene ,,,taki maly WIEDEN ,, TAK TAK TAK NAZYWANO PRZED WOJNA JASLO
Odpowiedz
29
@ Jamto
dnia 14.02.2020, 06:11 · Zgłoś
Więcej takich pozytywnych akcji i przypominanie historii nam wszystkim. Piękna sprawa
Odpowiedz
-3
@ pl
dnia 14.02.2020, 15:59 · Zgłoś
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
Odpowiedz
0
@ Staraczej jaslanka
dnia 03.10.2020, 14:21 · Zgłoś
To pomaluj sobie ściany w domu ...ładniej. ..
Odpowiedz
0
@ polak katolik alkoholik
dnia 28.12.2021, 16:26 · Zgłoś
o widzę mamy tu konesera patografiti z tunelu, albo co gorsza słabo przemalowanych zdjęć wklejonych na fasady bloków
Odpowiedz
0
@ polak katolik alkoholik
dnia 28.12.2021, 16:27 · Zgłoś
do pl...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657