Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Na zdrowie! Trzeci Damski Punkt Widzenia.

26

Za nami trzecie spotkanie z cyklu „Damski punkt widzenia”, któremu tradycyjnie już towarzyszyła akcja charytatywna. Pieniądze zbierano na leczenie dla 2-letniej Patrycji Ryznar z Przeworska, której historię prezentowaliśmy już na łamach naszej strony. Tym razem panie spotkały się w Kawiarni Parkowa, aby porozmawiać o społecznych aspektach zdrowia.

Wykład na temat prawidłowego odżywiania wygłosiła dr Alina Basak z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. O tym co ważne, zdrowe i potrzebne dla naszego organizmu, a co kategorycznie powinniśmy odstawić mówiły jaślanki: Elżbieta Wojnar oraz Grażyna Sobol.

Jednak spora część spotkania została poświęcona małej Patrycji, u której 11 listopada zoperowano guza mózgu. Zabieg, podczas którego wycięto 80% nowotworu miał miejsce w Monachium. Tam okazało się, że wcześniejsza diagnoza jaką postawiona w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest błędna. W Polsce Patrycję leczono na szyszyniaka zarodkowego. Zastosowano u niej ponad 20 zabiegów chemioterapii, która zaburzyła prawidłowe funkcjonowanie nerek i osłabiła organizm dziewczynki. W Niemczech okazało się, że to glejak wielopostaciowy. W piątek, 3 grudnia dziewczynka wróciła z mamą Edytą do rodzinnego Przeworska. - Patrycja czuje się na tyle dobrze, że siedzi, jest komunikatywna, pogodna. Lekarze niemieccy nie przekreślają powodzenia w leczeniu, mają nadzieję, że Patrycja zostanie wyleczona, jest silna, bardzo chce żyć – mówi Alicja Dachowska, ciocia 2-latki. Teraz małą czeka ją chemioterapia i naświetlanie protonowe.- W tej chwili prowadzona jest rehabilitacja, czyli stymulacja punktów nerwowych, żeby miała większe czucie w kończynach górnych i dolnych – dodaje pani Ala.

Dziewczynce zalecono chemioterapię w tabletkach. Koszt jednomiesięcznej kuracji to 1000 euro. Gdyby Centrum Zdrowia Dziecka podjęło się przeprowadzania jej w Polsce, to  wyniosłoby to znacznie taniej, tym bardziej, że kuracja  potrwa około 2 lata. Na razie jednak niewiadomo jaka będzie decyzja lekarzy CZD. W sumie potrzeba 24 tysięcy euro na samą chemię, do tego jednak dochodzą koszty wyjazdu i pobytu w Monachium, czyli kolejne 20 tys. euro. - Patrycję czeka ciężkie leczenie i wiele ciężkich spraw, zarówno ją, jak i rodziców. Chcę, aby ludzie pomogli Patrycji, tak jak mnie pomogli, bo każdy zasługuje na to, żeby cieszyć się zdrowiem i życiem. Chciałabym bardzo, aby Patrycja mogła pójść o własnych siłach do piaskownicy – mówi Ewelina Wójcik, ratowniczka GOPR, która właśnie dzięki ludziom stanęła z powrotem na nogach.

Następne spotkanie z serii „Damski punkt widzenia” zaplanowano na marzec. Będzie mu już tradycyjnie towarzyszyć akcja charytatywna. Na razie jednak nie zdradzamy szczegółów.

 

Katarzyna Pacwa 
k.pacwa@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 26

Dodaj komentarz Widok:
0
@ obecna
dnia 12.12.2010, 20:43 · Zgłoś
Niektórzy z Was są [...]. Zastanawiam się skad te obelgi i nieprawdziwe informacje. Nie chcemy zaistniec, nie czujemy się wazniejsze, tylko pokazujemy że mozna inaczej życ niz tylko krytykować. Dziękujemy właścicielkom Parkowej że możemy spotykać się. SKOŃCZCIE Z TYM JADEM I NIE OCZERNIAJCIE LUDZI DOBREJ WOLI.A propo Pani [...] jest mężatką od 25 lat...
Odpowiedz
0
@ Ola
dnia 11.12.2010, 15:15 · Zgłoś
Anonimowość dodała kilku powyższym komentatorom "odwagi" - przykre jest to, że skupili się na wyrażaniu własnych negatywnych emocji, a nie zobaczyli celu tego spotkania, jakim była chęć wsparcia Patrycji i Jej Rodziny.Pozdrawiam Patrycję i Jej Rodzinę - życzę pwrotu zdrowia - mocno w to wierzę. Trzymaj się Patusiu!
Odpowiedz
0
@ Ola
dnia 11.12.2010, 15:09 · Zgłoś
Anonimowość dodała wielu z powyższych komentatorów
Odpowiedz
0
@ zastanów się
dnia 10.12.2010, 20:42 · Zgłoś
Czy mówiąc o śmiertelnej chorobie dziecka w wieku 2-ch lat chce się śmiać normalnemu człowiekowi??? W moim odczuciu NIE! Nie oceniajcie i nie kategoryzujcie ludzi powierzchownie!!!
Odpowiedz
0
@ do co za spęd??
dnia 10.12.2010, 20:33 · Zgłoś
jeśli nie jesteś zainteresowana, to nie czytaj i nie oglądaj zajęć, ale jak widzę Twoja ciekawość Ci na to nie pozwala. Jesteś dobrze poinformowana, komu zastosować dietę, ale nie uwzględniłaś w tym siebie. Ja proponuję Tobie dietę oczyszczającą z .... zawiści!!!!
Odpowiedz
0
@ koko
dnia 10.12.2010, 12:03 · Zgłoś
Rzeczywiście,w większości komentarze pisane przez zawistnych [...]...Kobiety-działajcie tak dalej...a co do smutnych min...rozważając taki temat-raczej śmiać się nie chce...nie wie tego kto nic nie czuje...
Odpowiedz
0
@ @@@@
dnia 10.12.2010, 11:37 · Zgłoś
Dużo,dużo zdrowia dla małej Patrycji i rodziców.
Odpowiedz
0
@ co za spęd??
dnia 10.12.2010, 10:34 · Zgłoś
widzę,że tym razem brakło tu kilku"twarzy"...przecież to zlot niby znanych ludzi;tzn.za takowe się uważają...a to [...] jasielskie-każdy ich zna...szkoda ze kilku "buzi"brakuje...bo na ostatnim spotkaniu były...trochę opamiętania drogie "panie"!!!acha...i nie ma dr.okulistki:)))a wykład na temat diety by się jej przydał!!!po co to pokazujecie w ogole???
Odpowiedz
0
@ ?
dnia 09.12.2010, 19:47 · Zgłoś
Ludzie! fascynujecie się pisaniem głupawych komentarzy, a nie potraficie dostrzec idei tych spotkań. Wyrażacie w tych komentarzach brak jakichkolwiek uczuć, nie potraficie wesprzeć drugiego człowieka ani finansowo, ani duchowo. Zastanówcie się przez chwilę, jacy jesteście grubiańscy? Bądźcie świadomi tego, że jeżeli teraz nie potrzebujecie niczyjej pomocy, jeśli nie dotknęła choroba Was, ani Wasze dzieci, to nie znaczy, że zawsze tak będzie. Nic nie jest nikomu dane na zawsze. Ja życzę Patrycji z całego serca powrotu do zdrowia, jej Rodzicom dużo siły i wiary oraz, żeby zawsze otaczali ich ludzie wrażliwi.
"Człowiek żyje ta miłością, którą daje" T. Merton
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 09.12.2010, 08:23 · Zgłoś
Ludzie co wy piszecie.Ilu z Was,którzy tak krytykujecie wie co to jest" GLEJAK WIELOPOSTACIOWY"? Wiecie że to jest choroba ŚMIERTELNA?Macie pojęcie jak rodzina tego dziecka potrzebuje wsparcia? Nie tylko finansowego... Dobrze że są takie spotkania. Sercem jestem z tym dzieciątkiem i jej rodziną. Oby się udało...Zdrowia...
Odpowiedz
0
@ yambol
dnia 08.12.2010, 23:35 · Zgłoś
a wie ktos jak sie udala operacja Patrycji ?Bede wdzieczny za info i dziekuje
Odpowiedz
0
@ prof.
dnia 08.12.2010, 22:12 · Zgłoś
trochę to wygląda jak stypa ;/
Odpowiedz
0
@ Bart
dnia 08.12.2010, 22:02 · Zgłoś
KOŁO GOSPODYŃ MIEJSKICH :)))
Odpowiedz
0
@ P.X.
dnia 08.12.2010, 21:43 · Zgłoś
Bylam tam, wysluchałam ciekawych wykładów, wszystkie panie złożyły datki na ratowanie chorej Patrycji. Nikt nikogo nie adorował, nie plotkowano. Omawiano poważne sprawy. Do "Wiosny" etc.: wszystkie te panie juz są kimś i o nic nie zabiegają. Osoby z dobrymi pomysłami są mile widziane. Pani też.
Odpowiedz
0
@ Beta
dnia 08.12.2010, 21:39 · Zgłoś
Dobrze, że są jeszcze ludzie niosący pomoc w takiej strasznej chorobie- bez zaplecza finansowego nie ma szans na powrót do zdrowia.Jak można się nabijać z tych ludzi!?
Odpowiedz
0
@ życie
dnia 08.12.2010, 21:35 · Zgłoś
zal mi tych kobiet żadna nie przeżyła tej jednej nocy ......................i dlatego śię nie uśmiechają
Odpowiedz
0
@ kaktus
dnia 08.12.2010, 21:23 · Zgłoś
Zgorzkniałe twarze,jak na diecie to trudno miec inną.Te mikstury to nie są dla smakoszy.Tylko schaboszczak poprawi humor i kondycję.
Odpowiedz
0
@ no tak
dnia 08.12.2010, 20:36 · Zgłoś
Salon figur woskowych.
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 08.12.2010, 20:10 · Zgłoś
TO TERAZ HUMANIŚCI USTALAJĄ DIETY ????????? ALE JAJA
Odpowiedz
0
@ kana
dnia 08.12.2010, 19:51 · Zgłoś
o matko, czemu żadna z tych dam się nie uśmiecha, same zgorzkniałe twarze..
Odpowiedz
0
@ wiosna
dnia 08.12.2010, 18:57 · Zgłoś
żal, chciałyby panie być kimś ale....trzeba mieć wiecej w głowach a nie tylko aspiracje, kółko wzajmnj adoracji
Odpowiedz
0
@ Piel
dnia 08.12.2010, 17:55 · Zgłoś
Pani Dochowska, czy to jest ta pilęgniarka, która wyszła za mąż za adwokata i została pózniej dyrektorem szkoły medycznej? Ze zdjęcia podobna.
Odpowiedz
0
@ Kaja
dnia 08.12.2010, 17:28 · Zgłoś
Kółko wzajemnej adoracji:]
Odpowiedz
0
@ qqq
dnia 08.12.2010, 16:54 · Zgłoś
na tego "typu imprezę" trzeba mieć jakieś wejściówki ??
Odpowiedz
0
@ zdrowie
dnia 08.12.2010, 16:13 · Zgłoś
nei ma to jak pitolic o zdrowym odzywianiu i zazerac sie ciasteczkami i popijac kawusia..:D
Odpowiedz
0
@ malenstwo
dnia 08.12.2010, 16:04 · Zgłoś
"Wykład na temat prawidłowego odżywiania wygłosiła dr Alina Basak z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi"
po tej pani widac ,ze sie dobrze odzywia:)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.