Naprawiono pierwsze osuwisko na ul. Mickiewicza w Jaśle
Po czerwcowych nawałnicach na drodze powiatowej relacji Jasło-Dąbrówka, powstały dwa osuwiska. Wczoraj zakończyły się prace remontowe przy jednym z nich. Kolejne ma zostać usunięte do końca bieżącego roku.

W tym roku czerwcowe nawałnice, które przeszły przez powiat jasielski wyrządziły ogromne szkody m.in. w infrastrukturze drogowej. Jedną z dróg, która uległa uszkodzeniu jest droga powiatowa prowadząca w kierunku osiedla Gamrat. Na dwóch jej odcinkach osunęła się ziemia i konieczne było zabezpieczenie terenu do czasu zakończenia prac remontowych.

Powiat jasielski liczył, że uzyska 2,5 mln zł rezerwy celowej z budżetu państwa na odbudowę korpusu drogi oraz wykonanie nowej nawierzchni. Plan ten spalił na panewce i Powiatowy Zarząd Dróg w Jaśle musiał sięgnąć do swoich oszczędności. W połowie listopada br. została podpisana umowa z wykonawcą robót na remont pierwszego osuwiska.
- W ramach tego zadania została wykonana podbudowa z kruszyw, pospółka, nawierzchnia z tłucznia kamiennego, roboty ziemne koparkami podsiębiernymi, wykonanie narzutu kamiennego pod budowle siatkowo-kamienne, wykonanie budowli siatkowo-kamiennych, kosze z siatki stalowej bez wyprawy, wykonanie materacy siatkowo-kamiennych, plantowanie skarp, dna rowów oraz skarp i korony nasypów przy robotach wodno-inżynieryjnych, nasypy kategorii gruntu III, rozścielenie ziemi urodzajnej, nawierzchnie z tłucznia kamiennego, a także uzupełnienie poboczy – wyjaśnia Katarzyna Kaszowicz, dyrektor PZD w Jaśle. - Wykonawcą robót była Firma Budownictwa i Usług Melioracji Wodnych "WODNIK" Krzysztof Barzyk. Koszt wykonania przedmiotowych prac opiewa na kwotę 157 009,50 zł, które zostały pokryte ze środków własnych Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle – dodaje.
Na chwilę obecną pozostało do naprawy drugie osuwisko. Na ten moment jednak nie wiadomo kto i za jaką kwotę podejmie się tych prac, gdyż aktualnie trwa postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Przewidziane prace w drugim osuwisku to umocnienie nasypu skarpy lewej, roboty ziemne koparkami podsiębiernymi, wykonanie murów okładzinowych z kamienia łamanego, nasyp za murem z mieszkanki kamiennej, nawierzchnie z tłucznia kamiennego oraz odtworzenie nasypu.
Wykonanie powyższych prac przewidywane jest do końca bieżącego roku ze środków PZD. Po naprawieniu korpusu drogi zostaną zdemontowane bariery ochronne, dzięki czemu przywrócony zostanie płynny ruch dwukierunkowy na ul. Mickiewicza (droga powiatowa relacji Jasło-Dąbrówka).
id

