Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Nie Hallo z „tradycją”

45

Może jestem staromodny i łatwo popadam w tradycjonalistyczny zapał. Może zbyt łatwo ulegam polskiej wizji tradycji i naszej kulturze. Może jestem za stary by przebierać się w „dynię”. A może to wszystko jest tanią rozrywką, a ja jestem na właściwym torze tradycji?

Kiedy zbliża się przełom pierwszych pełnych jesiennych miesięcy, głośniej w mediach słychać o amerykańskiej celebracji święta zmarłych, niż o tradycyjnej polskiej formie „grobbingu”. Wszędzie maski, dynie, świece, zaglądanie rozkładającym się warzywom pod skorupkę. Atmosfera ciemności i strachu przy tanecznej muzyce i przebraniu szkaradnej wiedźmy, lub kto woli amerykańskiego zombie, daje dużo radości w zetknięciu z zaoceaniczną wizją śmierci.

Gdybyśmy przez pryzmat świeczki włożonej w „mózg” dyni patrzyli na ostatni dzień października, jako zabawę, głowa byłaby spokojna. Sęk w tym, że cała zabawa powoli zaczyna stawać się tradycją. Co gorsza, tradycją, którą chce się wpisać do kalendarza i nazwać „Wigilią Wszystkich Świętych”. To pewnie śmieszne medialne bączki, bo przecież ani Kościół ani Święci nie zgodziliby się, żeby poprzedzając ich uroczystość przebierać się za dynie i wiedźmy. Dlatego odstawmy modyfikacje świąt polskich do mrzonek.

Cały ambaras jednak dalej trwa w tym, że głównie w mediach próbuje się powiedzieć, czy wręcz narzucić Halloween, jako wyznacznik nowoczesności i bycia „trendy”. Wszechogarniające halloween’owe imprezy kuszą już na co najmniej tydzień przed końcem października ze swoich plakatów. Wszystko super, zabawa jest wskazana, byle tylko nie obudzić się nazajutrz z dynią w ręku i świeczką na głowie. Bo w głowie naszego społeczeństwa rozgrywa się proces wtłaczania coraz dobitniej nowoczesności pomyślanej według wzoru amerykańskiego. Pytanie tylko, czy my dobrowolnie chcemy zgodzić się na wejście obcych kultur w naszą rodzimą tradycję?

Grzegorz Michalski

Napisany dnia: 01.11.2013, 20:44
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ona
dnia 01.11.2013, 21:12
Ocena
komentarza:
63
Artykuł jest świetnie napisany ;)
@ hehe
dnia 02.11.2013, 00:44
Ocena
komentarza:
42
Bo dynia i hellołiny to dobre dla tych co maja zryte banie
@ se se se
dnia 02.11.2013, 09:45
Ocena
komentarza:
8
Zgadzam się - artykuł fajny (inny niż obleśne artykuły Ilony), lecz raczej tylko wizją jest Grzegorza. Moim zdaniem na co dzień mamy tyle kłopotów, smutków, załatwień, że każda rozrywka w granicach rozsądku jest wskazana. Polska mentalność ma to do siebie że wręcz "uwielbiamy" się zamartwiać, użalać i dołować. Mi osobiście podoba się podejście zza oceanu do tematu śmierci. Osoby wierzące cieszą się że zmarły już dotarł do "Raju" a przecież tak samo im brakuje bliskości osoby która odeszła. Halloween jest w dzień przed świętem zmarłych więc nie bardzo rozumie Grzesiu dlaczego wpisujesz go w dzień zmarłych?? To zupełnie inna data więc dlaczego nie piszesz o "Dziadku Mrozie", "Gwiazdce", czy "Mikołaju"? Wydaje mi się, że na siłę chcesz wmówić nam swoje zdanie na temat Halloween a przecież ono jest tylko Twoje!! Coraz mniej jest na szczęście ludzi tak nietolerancyjnych jak autor w/w tekstu. Jeśli jestem wolnym człowiekiem, mam prawo wyboru, to robię wszystko wedle własnej woli, bo Panie Grzegorzu Michalski czy jeśli Panu nie smakuje bułka z masłem to będzie Pan ją jadł nie będąc głodnym??
@ dragoness
dnia 02.11.2013, 14:12
Ocena
komentarza:
5
Parafrazując Billa Clintona: "Felieton, głupcze!"
@ :)
dnia 03.11.2013, 08:59
Ocena
komentarza:
3
POPIERAM... nic dodać - nic ująć !
@ :)
dnia 03.11.2013, 08:59
Ocena
komentarza:
3
POPIERAM... nic dodać - nic ująć !
@ mieszkaniec
dnia 01.11.2013, 21:22
Ocena
komentarza:
69
Dla mnie wszystkich swietych to czas refleksji i modlitwy za najblizszych ktorzy odeszli. Dlatego nie moge zniesc widoku przebierancow ktorzy wedlug mnie uwlaczaja temu swietu!
@ Ktoś :D
dnia 01.11.2013, 21:42
Ocena
komentarza:
33
Jestem z Tobą w 100% zgodzony. Bardzo dobrze mówisz !
@ se se se
dnia 02.11.2013, 13:46
Ocena
komentarza:
-11
Cięzko musi być Ci w życiu skoro przejmujesz się tym jak ktoś w danym momencie wygląda jak się zachowuje :( Naprawdę współczuje! Cóż mogę Ci doradzić... nie rozglądaj się w koło ale skup się na sobie i wewnętrznej potrzebie -jak to ujęłaś/ująłeś - refleksji. Tobie nikt nie narzuca byś to akceptował/-a, byś się przebierał/-a. Zastanów się czy warto oglądać program w tv jeśli on Ci nie odpowiada i narzekać, komentować niepotrzebnie?? Ja po prostu go nie oglądam i po temacie!!
@ ggg
dnia 01.11.2013, 21:49
Ocena
komentarza:
11
Walentynki tez nie sa naszym swietem a sa obchodzone. Po co to.
@ hehe
dnia 02.11.2013, 00:44
Ocena
komentarza:
30
zeby kase wyciagnac od matołków co łykają każda nowomodę .
@ a
dnia 02.11.2013, 17:21
Ocena
komentarza:
5
A no tak. Gimnazjalistki się szykują na walentyki, a gimbusy szykują portfele. Ot tradycja!
@ ...
dnia 03.11.2013, 07:31
Ocena
komentarza:
6
Jeżeli chodzi o walentynki to nie zbiegają się one z żadnym naszym rodzimym świętem, które jest częścią naszej tradycji.
Jeżeli zaczniemy pozbywać się powoli naszych wartości i naszych świąt to z czasem wszystko zaniknie, ale mam wrażenie że niektóre instytucje właśnie zmierzają do takigo wynarodowienia.
@ patisonka
dnia 01.11.2013, 22:07
Ocena
komentarza:
-35
Why not!
Przynajmniej dzieci się bawią a każda okazja zabawy to pozbycie się nudy. Byłam w Stanach i Polacy też kultywują wszystkie rodzime tradycje ( głownie te "kościelne") jeżeli o to niektórym chodzi, sama nie bawię się w te rzeczy ale jestem za :)
@ Zdzich
dnia 02.11.2013, 12:45
Ocena
komentarza:
14
Należało zostać w JuEsEj. Tam przygłupów cała masa. Tam tradycją i świętem staje się strzelanie do ludzi i podkładanie bomb (ek). Czy też jesteś ZA ? .. bo nie doczytałem.
@ nooo
dnia 05.11.2013, 14:20
Ocena
komentarza:
0
Tylko, że w USA jest bardzo zróżnicowane społeczeństwo gdzie ścierają się różne kultury, religie, różne rasy. Jak na taki stan pomieszania to i tak sobie dobrze panują nad tym wszystkim. W stanach żyje ponad 300mln ludzi.

W Polsce masz praktycznie jednolitość jeśli chodzi o ludzi zamieszkujących to państwo a wcale u nas nie jest lepiej. Pełno fanatyków, homofobów i ludzi z poglądami rodem ze średniowiecza którzy nie są w stanie wyciągnąć obiektywnych wniosków. Tacy właśnie plują na takie państwa jak USA że są idioci, że są otyli bla bla bla. Może czas otworzyć oczy i zobaczyć jaki syf jest u nas w kraju?

Najpierw sprzątnij [...] ze swojego chodnika a dopiero później pluj, że w USA są idioci.
@ l
dnia 01.11.2013, 22:23
Ocena
komentarza:
5
W Jaśle to akurat tych nachalnych halloweenowych rekwizytów i przebierańców nie widać, jeśli już są to jest to nieistotny margines. W naszym regionie tradycja ma się dobrze, więc jaki cel zamieszczenia tego felietonu tu? Co do imprez w stylu halloween, to po prostu taki chwyt reklamowy,dobry jak każdy inny, zabawa jest wskazana, byle tylko nie obudzić się nazajutrz na komendzie, izbie wytrzeźwień lub szpitalu, jak pewien poseł.
@ dragoness
dnia 02.11.2013, 10:49
Ocena
komentarza:
7
Impreza imprezą. Polak już tak ma, że szuka okazji, żeby się zabawić ;-) Ale jeśli rodzice na forum zastanawiają się, czy wysyłać dzieci w "obchód" po cukierki, to już jest nie "halo". Szkoda, że słowiańskie tradycje "dziadów" i "kupały", zastąpiła halloween'owa i walentynkowa komercja.
@ jo
dnia 02.11.2013, 22:36
Ocena
komentarza:
4
Noc Kupały OK. Szkoda,że nie organizowana kalendarzowo! To by była tradycja! P.S. Jo zorganizuje. Tylko,że święto od kilku wieków nie obchodzone i zakazane przez tych, którym nie ,,wypadało". A takie było fajne polskie bunga bunga.
@ Jasiu
dnia 01.11.2013, 23:26
Ocena
komentarza:
7
Na szczęście Jasło to nie Ameryka:)
@ ona
dnia 01.11.2013, 23:29
Ocena
komentarza:
-16
A co złego w dobrej zabawie? społeczeństwo polskie umie się tylko umartwiać i narzekać. Pomniki stawiać i lamentować. Wrzućcie trochę luzu, bo niedługo dżinsy wam zaczną przeszkadzać. W końcu też amerykańskie...
@ anty Hell
dnia 02.11.2013, 02:20
Ocena
komentarza:
9
A to złego, że pod postacią zabawy kultywuje się magię, śmierć i czary - ogólnie okultyzm, który, jeśli pozwolimy na to wszystko, zapadnie w umysły naszych dzieci i będą widzieć świat w barwach okultystycznych. Tak samo było z seksem w latach 60tych. Powszechny rock and roll, ludziom na widok presleya machającego biodrami robiło się niesmacznie - był zakaz pokazywania go w tv poniżej pasa - a teraz soft porno w każdym teledysku i się ludzie dziwią, że nastolatki się [...] na potęgę i tylko słychać o gwałtach i aborcjach.
@ a
dnia 02.11.2013, 17:23
Ocena
komentarza:
4
A no tak, a później ludzie maja zryto pod beretem.
@ nooo
dnia 05.11.2013, 14:28
Ocena
komentarza:
0
I co w latach 60 w USA była dobra młodzież? Nie [...] farmazonów. Tak samo zażywali narkotyki, upijali się i uprawiali wolny seks.

Słyszysz teraz o gwałtach i aborcjach bo w latach 60 w Polsce był socjalizm, który w myśl komunistów był ustrojem szczęśliwym i nie było mowy, żeby mówić o tym w mediach. Według komunistów to mogło się zdarzyć tylko w zgniłych kapitalistycznych państwach.

Polacy byli karmieni propagandą. Zobacz sobie chociażby jak manipulowało się informacjami o strajkach z początku lat 70. Już pomijam fakt, że wtedy telewizor mieli tylko nieliczni. Teraz Ci się wydaje, że jest gorzej bo każdy mały wypadek jest od razu w mediach a ludzie mają dostęp do globalnych informacji na wyciągnięcie ręki.

anty Hell może czas w końcu zapoznać się z historią?
@ Halloween Grzegorz Michalski
dnia 02.11.2013, 04:42
Ocena
komentarza:
-7
Podpisujac sie pod w/w felietonem pokazales dwa nie polskie slowa g r o b b i n g i byc t r e n dy. J a k dobrze pamietam to nie pllski jezyk . Obce /amerykanskie/ chwalisz a swego nie znasz.I gdzie tu logika w tym felietonie .
@ taki ktos jak ja
dnia 02.11.2013, 08:38
Ocena
komentarza:
8
nie wiem czy zauważyłeś/aś ale słowa trendy i grobbing są ujęte w cudzysłowie. czytanie ze zrozumieniem sie kłania.pozdrawiam
@ Irena
dnia 02.11.2013, 07:11
Ocena
komentarza:
2
Jestescie w bledzie-latwo oceniac nie znajac sytuacji-t.zw. dzien Dzien Pamieci w Ameryce (nasz Dzien Zmarlych) obchodzi sie w ostatnia sobote maja a halloween to zupemnie inna sprawa-tradycja ktora ma odstraszac zle moce-przed wojna u nas obchodzono Dziady-to to samo-a zupelnie blednie laczy sie u nas te 2 obrzadki-nastapila zbieznosc dat ale jak ktos chce obchodzic to jego sprawa
@ waryjot
dnia 02.11.2013, 09:22
Ocena
komentarza:
5
najlepsze halołin cały rok jest w sejmie tam sa sami przebierańcy :)
@ dragoness
dnia 02.11.2013, 10:43
Ocena
komentarza:
13
Czekamy na Pańskie felietony, panie "mniej wyj**any". Na pewno zadziwią nas walorami językowymi i głębią przemyśleń. Z pewnością redakcja portalu będzie zachwycona, moga nawiązać współpracę z taką osobliwością. Ups. chciałam powiedzieć osobowością.
@ mniej [...]
dnia 02.11.2013, 11:01
Ocena
komentarza:
-17
mysle ze moje przemyslenia nie powinny cie obchodzic,. co ty [...] szkoda ci ze maja takie swieto jak halloween?no nie dziwie sie w tym Jaselku tylko same dresiarze, smaciarze, alkoholicy,zebracy,narkomani,zlodzieje,dziwki! do ktorej ty grupy sie zaliczasz.
@ rondo
dnia 02.11.2013, 12:16
Ocena
komentarza:
6
Skoro nas czytelników nie powinny obchodzic Twoje przemyslenia to radziłbym zapisywac je w pamiętniku a nie publicznie w sieci . I wtedy nie bedzie problemu , bedą Twoje i tylko Twoje - nikt nie bedzie sie do nich odnosił .
@ dragoness
dnia 02.11.2013, 12:57
Ocena
komentarza:
3
To znaczy, do której grupy się rzekomo zaliczam? Bo tyle ich wymieniłeś, że faktycznie jest w czym wybierać ;-) Aha, Ty oczywiście jesteś szanowany obywatel naeksponowanym i szanowanym społecznie stanowisku, o czym świadczy między innymi piękna, literacka polszczyzna i kultura osobista. Merry Hallows' Day!
@ nie mam pseudonimu.
dnia 02.11.2013, 23:11
Ocena
komentarza:
-2
nie wiem do ktorej grupy ty dragoness sie zaliczasz, ale widze ze jestes zwyklego pokroju tzn, masz zalety na kazda z grupy ocenic musisz sie juz sama najlepiej tam gdzie bedzie ci najwygodniej.
@ dragoness
dnia 03.11.2013, 12:30
Ocena
komentarza:
5
Grono wielbicieli rośnie... jak miło. A p. Michalski powinien również zacząć pisać artykuły w pozostałych działach. Przynajmniej czytanie by nie bolalo.
@ Max Szyderko
dnia 04.11.2013, 22:31
Ocena
komentarza:
-1
Już próbował hehehe...
@ xxx
dnia 02.11.2013, 15:50
Ocena
komentarza:
6
Po co ukradac innym krajom ich swieta i tradycje, Halloween jest i zawsze bedzie amerykanskim swietem, wiec po kij polaczki cebulaczki na sile chca te swieto robic w Polsce. Nic dziwnego, ze caly swiat sie smieje z POlski i POlaków skoro tak małpują.

Lepiej się pomdolce i zapalcie znicz na babci, dziadka grobie. A i nie mowie tu tylko o WŚ, zawsze się smieje z ludzi jak to nagle przypominaja sobie o zmarlych 1 listopada. Tak jakby w ciągu roku nie było czasu zapalic znicza za 2 zl.
@ ?????
dnia 02.11.2013, 17:42
Ocena
komentarza:
-3
nie wiem o co chodzi w tej debacie
chcecie palic swieczki w dyniach to palcie, chcecie palic na grobach to palcie.
wolny kraj. tylko to co nie lubie to brak tolerancji. wolny kraj, palcie gdzie chcecie tylko kosciol zostawcie w spokoku lol
@ arnie3
dnia 02.11.2013, 18:04
Ocena
komentarza:
-3
a ja tez jestem za Halloween (domyslam sie ze zaraz zostane zminusowany gdyz wyrazam opinie niezgodna z reszta forum). dzieciaki mialy by przynajmniej zajecie i odeszly by od kompa czy konsoli i wyjda wreszcie na swieze powietrze a dla doroslych okazja do spotkania... a na drugi dzien wszystkich swietych dzien zadumy i wspominania bliskich zmarlych. pozatym obchodzimy wiele tzw. poganskich badz amerykanskich swiat i zwyczajow np choinka bozo narodzeniowa, walentynki itp. niestety zyjemy w takich czasach ze tego rodzaju tradycje beda sie rozprzestrzeniac na inne kraje. a co do twierdzenia kosciola ze to swieto poganskie czy sztanskie i kazdy kto je obchodzi popelnia grzech ciezki to pragne zauwazyc ze wg. kosciola prawie szystko jest grzechem: hello kitty, uzywanie antykoncepcji, sex przedmalzenski itp., a to zostawiam wam juz do przemyslenia, gdyz kazdy odpowiada za siebie i za swoje grzechy...
@ ona
dnia 02.11.2013, 20:30
Ocena
komentarza:
0
Ja również zgadzam się, 'se se se. Bardziej jako humanistka przeczytałam ten artykuł, zwracając uwage na styl. Nie ingeruję w czyjeś zdanie, ale Twoje 'se se se akurat popieram.
@ glaca
dnia 02.11.2013, 20:57
Ocena
komentarza:
7
popieram punkt widzenia p.Michalskiego. więcej słów zostawiam oszołomom tu obecnym. dziękuję.
@ mk
dnia 03.11.2013, 20:57
Ocena
komentarza:
3
"Bo Pan Bóg, kiedy karę na naród przepuszcza,Odbiera naprzód rozum od obywateli."
A. Mickiewicz
@ Gaga
dnia 04.11.2013, 03:03
Ocena
komentarza:
3
Halloween to swieto diabla,a dzieci kusza cukierkami.Propaguja ci ,ktorzy moga na tym zrobic interes.Mysle ,ze my Polacy mamy dosc swich swiat I te powinnismy celebrowac.Jak o tym zapomnimy ,to za chwile swiat zapomni o Polakach.Dobry felieton ,pozdrawiam.
@ patriota
dnia 04.11.2013, 12:28
Ocena
komentarza:
5
chwalmy się naszymi tradycjami na całym świecie nie ściągajmy wszystkiego z ameryki czy wschodu... Polska piękny kraj!
@ wwrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
dnia 04.11.2013, 12:39
Ocena
komentarza:
0
poco muwicie o tradycjah z zagranicy
@ pseudonimek
dnia 04.11.2013, 14:01
Ocena
komentarza:
0
Jakoś nikt jeszcze do mnie nigdy po cukierki nie zapukał, a kolędnicy po kasę za odwalone show są zawsze. A Halloween i 1.XI mogą współistnieć.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105