Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Nie Hallo z „tradycją”

45

Może jestem staromodny i łatwo popadam w tradycjonalistyczny zapał. Może zbyt łatwo ulegam polskiej wizji tradycji i naszej kulturze. Może jestem za stary by przebierać się w „dynię”. A może to wszystko jest tanią rozrywką, a ja jestem na właściwym torze tradycji?

Kiedy zbliża się przełom pierwszych pełnych jesiennych miesięcy, głośniej w mediach słychać o amerykańskiej celebracji święta zmarłych, niż o tradycyjnej polskiej formie „grobbingu”. Wszędzie maski, dynie, świece, zaglądanie rozkładającym się warzywom pod skorupkę. Atmosfera ciemności i strachu przy tanecznej muzyce i przebraniu szkaradnej wiedźmy, lub kto woli amerykańskiego zombie, daje dużo radości w zetknięciu z zaoceaniczną wizją śmierci.

Gdybyśmy przez pryzmat świeczki włożonej w „mózg” dyni patrzyli na ostatni dzień października, jako zabawę, głowa byłaby spokojna. Sęk w tym, że cała zabawa powoli zaczyna stawać się tradycją. Co gorsza, tradycją, którą chce się wpisać do kalendarza i nazwać „Wigilią Wszystkich Świętych”. To pewnie śmieszne medialne bączki, bo przecież ani Kościół ani Święci nie zgodziliby się, żeby poprzedzając ich uroczystość przebierać się za dynie i wiedźmy. Dlatego odstawmy modyfikacje świąt polskich do mrzonek.

Cały ambaras jednak dalej trwa w tym, że głównie w mediach próbuje się powiedzieć, czy wręcz narzucić Halloween, jako wyznacznik nowoczesności i bycia „trendy”. Wszechogarniające halloween’owe imprezy kuszą już na co najmniej tydzień przed końcem października ze swoich plakatów. Wszystko super, zabawa jest wskazana, byle tylko nie obudzić się nazajutrz z dynią w ręku i świeczką na głowie. Bo w głowie naszego społeczeństwa rozgrywa się proces wtłaczania coraz dobitniej nowoczesności pomyślanej według wzoru amerykańskiego. Pytanie tylko, czy my dobrowolnie chcemy zgodzić się na wejście obcych kultur w naszą rodzimą tradycję?

Grzegorz Michalski

Napisany dnia: 01.11.2013, 20:44
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ona
dnia 01.11.2013, 21:12
Ocena
komentarza:
63
Artykuł jest świetnie napisany ;)
@ hehe
dnia 02.11.2013, 00:44
Ocena
komentarza:
42
Bo dynia i hellołiny to dobre dla tych co maja zryte banie
@ se se se
dnia 02.11.2013, 09:45
Ocena
komentarza:
8
Zgadzam się - artykuł fajny (inny niż obleśne artykuły Ilony), lecz raczej tylko wizją jest Grzegorza. Moim zdaniem na co dzień mamy tyle kłopotów, smutków, załatwień, że każda rozrywka w granicach rozsądku jest wskazana. Polska mentalność ma to do siebie że wręcz "uwielbiamy" się zamartwiać, użalać i dołować. Mi osobiście podoba się podejście zza oceanu do tematu śmierci. Osoby wierzące cieszą się że zmarły już dotarł do "Raju" a przecież tak samo im brakuje bliskości osoby która odeszła. Halloween jest w dzień przed świętem zmarłych więc nie bardzo rozumie Grzesiu dlaczego wpisujesz go w dzień zmarłych?? To zupełnie inna data więc dlaczego nie piszesz o "Dziadku Mrozie", "Gwiazdce", czy "Mikołaju"? Wydaje mi się, że na siłę chcesz wmówić nam swoje zdanie na temat Halloween a przecież ono jest tylko Twoje!! Coraz mniej jest na szczęście ludzi tak nietolerancyjnych jak autor w/w tekstu. Jeśli jestem wolnym człowiekiem, mam prawo wyboru, to robię wszystko wedle własnej woli, bo Panie Grzegorzu Michalski czy jeśli Panu nie smakuje bułka z masłem to będzie Pan ją jadł nie będąc głodnym??
@ dragoness
dnia 02.11.2013, 14:12
Ocena
komentarza:
5
Parafrazując Billa Clintona: "Felieton, głupcze!"
@ :)
dnia 03.11.2013, 08:59
Ocena
komentarza:
3
POPIERAM... nic dodać - nic ująć !
@ :)
dnia 03.11.2013, 08:59
Ocena
komentarza:
3
POPIERAM... nic dodać - nic ująć !
@ mieszkaniec
dnia 01.11.2013, 21:22
Ocena
komentarza:
69
Dla mnie wszystkich swietych to czas refleksji i modlitwy za najblizszych ktorzy odeszli. Dlatego nie moge zniesc widoku przebierancow ktorzy wedlug mnie uwlaczaja temu swietu!
@ Ktoś :D
dnia 01.11.2013, 21:42
Ocena
komentarza:
33
Jestem z Tobą w 100% zgodzony. Bardzo dobrze mówisz !
@ se se se
dnia 02.11.2013, 13:46
Ocena
komentarza:
-11
Cięzko musi być Ci w życiu skoro przejmujesz się tym jak ktoś w danym momencie wygląda jak się zachowuje :( Naprawdę współczuje! Cóż mogę Ci doradzić... nie rozglądaj się w koło ale skup się na sobie i wewnętrznej potrzebie -jak to ujęłaś/ująłeś - refleksji. Tobie nikt nie narzuca byś to akceptował/-a, byś się przebierał/-a. Zastanów się czy warto oglądać program w tv jeśli on Ci nie odpowiada i narzekać, komentować niepotrzebnie?? Ja po prostu go nie oglądam i po temacie!!
@ ggg
dnia 01.11.2013, 21:49
Ocena
komentarza:
11
Walentynki tez nie sa naszym swietem a sa obchodzone. Po co to.
@ hehe
dnia 02.11.2013, 00:44
Ocena
komentarza:
30
zeby kase wyciagnac od matołków co łykają każda nowomodę .
@ a
dnia 02.11.2013, 17:21
Ocena
komentarza:
5
A no tak. Gimnazjalistki się szykują na walentyki, a gimbusy szykują portfele. Ot tradycja!
@ ...
dnia 03.11.2013, 07:31
Ocena
komentarza:
6
Jeżeli chodzi o walentynki to nie zbiegają się one z żadnym naszym rodzimym świętem, które jest częścią naszej tradycji.
Jeżeli zaczniemy pozbywać się powoli naszych wartości i naszych świąt to z czasem wszystko zaniknie, ale mam wrażenie że niektóre instytucje właśnie zmierzają do takigo wynarodowienia.
@ patisonka
dnia 01.11.2013, 22:07
Ocena
komentarza:
-35
Why not!
Przynajmniej dzieci się bawią a każda okazja zabawy to pozbycie się nudy. Byłam w Stanach i Polacy też kultywują wszystkie rodzime tradycje ( głownie te "kościelne") jeżeli o to niektórym chodzi, sama nie bawię się w te rzeczy ale jestem za :)
@ Zdzich
dnia 02.11.2013, 12:45
Ocena
komentarza:
14
Należało zostać w JuEsEj. Tam przygłupów cała masa. Tam tradycją i świętem staje się strzelanie do ludzi i podkładanie bomb (ek). Czy też jesteś ZA ? .. bo nie doczytałem.
@ nooo
dnia 05.11.2013, 14:20
Ocena
komentarza:
0
Tylko, że w USA jest bardzo zróżnicowane społeczeństwo gdzie ścierają się różne kultury, religie, różne rasy. Jak na taki stan pomieszania to i tak sobie dobrze panują nad tym wszystkim. W stanach żyje ponad 300mln ludzi.

W Polsce masz praktycznie jednolitość jeśli chodzi o ludzi zamieszkujących to państwo a wcale u nas nie jest lepiej. Pełno fanatyków, homofobów i ludzi z poglądami rodem ze średniowiecza którzy nie są w stanie wyciągnąć obiektywnych wniosków. Tacy właśnie plują na takie państwa jak USA że są idioci, że są otyli bla bla bla. Może czas otworzyć oczy i zobaczyć jaki syf jest u nas w kraju?

Najpierw sprzątnij [...] ze swojego chodnika a dopiero później pluj, że w USA są idioci.
@ l
dnia 01.11.2013, 22:23
Ocena
komentarza:
5
W Jaśle to akurat tych nachalnych halloweenowych rekwizytów i przebierańców nie widać, jeśli już są to jest to nieistotny margines. W naszym regionie tradycja ma się dobrze, więc jaki cel zamieszczenia tego felietonu tu? Co do imprez w stylu halloween, to po prostu taki chwyt reklamowy,dobry jak każdy inny, zabawa jest wskazana, byle tylko nie obudzić się nazajutrz na komendzie, izbie wytrzeźwień lub szpitalu, jak pewien poseł.
@ dragoness
dnia 02.11.2013, 10:49
Ocena
komentarza:
7
Impreza imprezą. Polak już tak ma, że szuka okazji, żeby się zabawić ;-) Ale jeśli rodzice na forum zastanawiają się, czy wysyłać dzieci w "obchód" po cukierki, to już jest nie "halo". Szkoda, że słowiańskie tradycje "dziadów" i "kupały", zastąpiła halloween'owa i walentynkowa komercja.
@ jo
dnia 02.11.2013, 22:36
Ocena
komentarza:
4
Noc Kupały OK. Szkoda,że nie organizowana kalendarzowo! To by była tradycja! P.S. Jo zorganizuje. Tylko,że święto od kilku wieków nie obchodzone i zakazane przez tych, którym nie ,,wypadało". A takie było fajne polskie bunga bunga.
@ Jasiu
dnia 01.11.2013, 23:26
Ocena
komentarza:
7
Na szczęście Jasło to nie Ameryka:)
@ ona
dnia 01.11.2013, 23:29
Ocena
komentarza:
-16
A co złego w dobrej zabawie? społeczeństwo polskie umie się tylko umartwiać i narzekać. Pomniki stawiać i lamentować. Wrzućcie trochę luzu, bo niedługo dżinsy wam zaczną przeszkadzać. W końcu też amerykańskie...
@ anty Hell
dnia 02.11.2013, 02:20
Ocena
komentarza:
9
A to złego, że pod postacią zabawy kultywuje się magię, śmierć i czary - ogólnie okultyzm, który, jeśli pozwolimy na to wszystko, zapadnie w umysły naszych dzieci i będą widzieć świat w barwach okultystycznych. Tak samo było z seksem w latach 60tych. Powszechny rock and roll, ludziom na widok presleya machającego biodrami robiło się niesmacznie - był zakaz pokazywania go w tv poniżej pasa - a teraz soft porno w każdym teledysku i się ludzie dziwią, że nastolatki się [...] na potęgę i tylko słychać o gwałtach i aborcjach.
@ a
dnia 02.11.2013, 17:23
Ocena
komentarza:
4
A no tak, a później ludzie maja zryto pod beretem.
@ nooo
dnia 05.11.2013, 14:28
Ocena
komentarza:
0
I co w latach 60 w USA była dobra młodzież? Nie [...] farmazonów. Tak samo zażywali narkotyki, upijali się i uprawiali wolny seks.

Słyszysz teraz o gwałtach i aborcjach bo w latach 60 w Polsce był socjalizm, który w myśl komunistów był ustrojem szczęśliwym i nie było mowy, żeby mówić o tym w mediach. Według komunistów to mogło się zdarzyć tylko w zgniłych kapitalistycznych państwach.

Polacy byli karmieni propagandą. Zobacz sobie chociażby jak manipulowało się informacjami o strajkach z początku lat 70. Już pomijam fakt, że wtedy telewizor mieli tylko nieliczni. Teraz Ci się wydaje, że jest gorzej bo każdy mały wypadek jest od razu w mediach a ludzie mają dostęp do globalnych informacji na wyciągnięcie ręki.

anty Hell może czas w końcu zapoznać się z historią?
@ Halloween Grzegorz Michalski
dnia 02.11.2013, 04:42
Ocena
komentarza:
-7
Podpisujac sie pod w/w felietonem pokazales dwa nie polskie slowa g r o b b i n g i byc t r e n dy. J a k dobrze pamietam to nie pllski jezyk . Obce /amerykanskie/ chwalisz a swego nie znasz.I gdzie tu logika w tym felietonie .
@ taki ktos jak ja
dnia 02.11.2013, 08:38
Ocena
komentarza:
8
nie wiem czy zauważyłeś/aś ale słowa trendy i grobbing są ujęte w cudzysłowie. czytanie ze zrozumieniem sie kłania.pozdrawiam
@ Irena
dnia 02.11.2013, 07:11
Ocena
komentarza:
2
Jestescie w bledzie-latwo oceniac nie znajac sytuacji-t.zw. dzien Dzien Pamieci w Ameryce (nasz Dzien Zmarlych) obchodzi sie w ostatnia sobote maja a halloween to zupemnie inna sprawa-tradycja ktora ma odstraszac zle moce-przed wojna u nas obchodzono Dziady-to to samo-a zupelnie blednie laczy sie u nas te 2 obrzadki-nastapila zbieznosc dat ale jak ktos chce obchodzic to jego sprawa
@ waryjot
dnia 02.11.2013, 09:22
Ocena
komentarza:
5
najlepsze halołin cały rok jest w sejmie tam sa sami przebierańcy :)
@ dragoness
dnia 02.11.2013, 10:43
Ocena
komentarza:
13
Czekamy na Pańskie felietony, panie "mniej wyj**any". Na pewno zadziwią nas walorami językowymi i głębią przemyśleń. Z pewnością redakcja portalu będzie zachwycona, moga nawiązać współpracę z taką osobliwością. Ups. chciałam powiedzieć osobowością.
@ mniej [...]
dnia 02.11.2013, 11:01
Ocena
komentarza:
-17
mysle ze moje przemyslenia nie powinny cie obchodzic,. co ty [...] szkoda ci ze maja takie swieto jak halloween?no nie dziwie sie w tym Jaselku tylko same dresiarze, smaciarze, alkoholicy,zebracy,narkomani,zlodzieje,dziwki! do ktorej ty grupy sie zaliczasz.
@ rondo
dnia 02.11.2013, 12:16
Ocena
komentarza:
6
Skoro nas czytelników nie powinny obchodzic Twoje przemyslenia to radziłbym zapisywac je w pamiętniku a nie publicznie w sieci . I wtedy nie bedzie problemu , bedą Twoje i tylko Twoje - nikt nie bedzie sie do nich odnosił .
@ dragoness
dnia 02.11.2013, 12:57
Ocena
komentarza:
3
To znaczy, do której grupy się rzekomo zaliczam? Bo tyle ich wymieniłeś, że faktycznie jest w czym wybierać ;-) Aha, Ty oczywiście jesteś szanowany obywatel naeksponowanym i szanowanym społecznie stanowisku, o czym świadczy między innymi piękna, literacka polszczyzna i kultura osobista. Merry Hallows' Day!
@ nie mam pseudonimu.
dnia 02.11.2013, 23:11
Ocena
komentarza:
-2
nie wiem do ktorej grupy ty dragoness sie zaliczasz, ale widze ze jestes zwyklego pokroju tzn, masz zalety na kazda z grupy ocenic musisz sie juz sama najlepiej tam gdzie bedzie ci najwygodniej.
@ dragoness
dnia 03.11.2013, 12:30
Ocena
komentarza:
5
Grono wielbicieli rośnie... jak miło. A p. Michalski powinien również zacząć pisać artykuły w pozostałych działach. Przynajmniej czytanie by nie bolalo.
@ Max Szyderko
dnia 04.11.2013, 22:31
Ocena
komentarza:
-1
Już próbował hehehe...
@ xxx
dnia 02.11.2013, 15:50
Ocena
komentarza:
6
Po co ukradac innym krajom ich swieta i tradycje, Halloween jest i zawsze bedzie amerykanskim swietem, wiec po kij polaczki cebulaczki na sile chca te swieto robic w Polsce. Nic dziwnego, ze caly swiat sie smieje z POlski i POlaków skoro tak małpują.

Lepiej się pomdolce i zapalcie znicz na babci, dziadka grobie. A i nie mowie tu tylko o WŚ, zawsze się smieje z ludzi jak to nagle przypominaja sobie o zmarlych 1 listopada. Tak jakby w ciągu roku nie było czasu zapalic znicza za 2 zl.
@ ?????
dnia 02.11.2013, 17:42
Ocena
komentarza:
-3
nie wiem o co chodzi w tej debacie
chcecie palic swieczki w dyniach to palcie, chcecie palic na grobach to palcie.
wolny kraj. tylko to co nie lubie to brak tolerancji. wolny kraj, palcie gdzie chcecie tylko kosciol zostawcie w spokoku lol
@ arnie3
dnia 02.11.2013, 18:04
Ocena
komentarza:
-3
a ja tez jestem za Halloween (domyslam sie ze zaraz zostane zminusowany gdyz wyrazam opinie niezgodna z reszta forum). dzieciaki mialy by przynajmniej zajecie i odeszly by od kompa czy konsoli i wyjda wreszcie na swieze powietrze a dla doroslych okazja do spotkania... a na drugi dzien wszystkich swietych dzien zadumy i wspominania bliskich zmarlych. pozatym obchodzimy wiele tzw. poganskich badz amerykanskich swiat i zwyczajow np choinka bozo narodzeniowa, walentynki itp. niestety zyjemy w takich czasach ze tego rodzaju tradycje beda sie rozprzestrzeniac na inne kraje. a co do twierdzenia kosciola ze to swieto poganskie czy sztanskie i kazdy kto je obchodzi popelnia grzech ciezki to pragne zauwazyc ze wg. kosciola prawie szystko jest grzechem: hello kitty, uzywanie antykoncepcji, sex przedmalzenski itp., a to zostawiam wam juz do przemyslenia, gdyz kazdy odpowiada za siebie i za swoje grzechy...
@ ona
dnia 02.11.2013, 20:30
Ocena
komentarza:
0
Ja również zgadzam się, 'se se se. Bardziej jako humanistka przeczytałam ten artykuł, zwracając uwage na styl. Nie ingeruję w czyjeś zdanie, ale Twoje 'se se se akurat popieram.
@ glaca
dnia 02.11.2013, 20:57
Ocena
komentarza:
7
popieram punkt widzenia p.Michalskiego. więcej słów zostawiam oszołomom tu obecnym. dziękuję.
@ mk
dnia 03.11.2013, 20:57
Ocena
komentarza:
3
"Bo Pan Bóg, kiedy karę na naród przepuszcza,Odbiera naprzód rozum od obywateli."
A. Mickiewicz
@ Gaga
dnia 04.11.2013, 03:03
Ocena
komentarza:
3
Halloween to swieto diabla,a dzieci kusza cukierkami.Propaguja ci ,ktorzy moga na tym zrobic interes.Mysle ,ze my Polacy mamy dosc swich swiat I te powinnismy celebrowac.Jak o tym zapomnimy ,to za chwile swiat zapomni o Polakach.Dobry felieton ,pozdrawiam.
@ patriota
dnia 04.11.2013, 12:28
Ocena
komentarza:
5
chwalmy się naszymi tradycjami na całym świecie nie ściągajmy wszystkiego z ameryki czy wschodu... Polska piękny kraj!
@ wwrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
dnia 04.11.2013, 12:39
Ocena
komentarza:
0
poco muwicie o tradycjah z zagranicy
@ pseudonimek
dnia 04.11.2013, 14:01
Ocena
komentarza:
0
Jakoś nikt jeszcze do mnie nigdy po cukierki nie zapukał, a kolędnicy po kasę za odwalone show są zawsze. A Halloween i 1.XI mogą współistnieć.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105