Nowe parkingi przy ul. Wincentego Pola – będą, nie będą, nie wiadomo
W planie zagospodarowania przestrzennego miasta Jasła pojawiło się zielone światło z możliwością budowy dodatkowych miejsc postojowych przy ul. Wincentego Pola w Jaśle. Nadzieja na to, że faktycznie mieszkańcy na tym skorzystają może prysnąć jak bańka mydlana.

Z wnioskiem o wprowadzenie zmian do planu zagospodarowania przestrzennego wystąpiła Spółdzielnia „Naftowiec”. O możliwość budowy dodatkowych miejsc postojowych na długości 80 metrów przy ul. Wincentego Pola w Jaśle starają się już od czterech lat. Dwa lata temu od mieszkańców zbierano zgody na użyczenie terenu pod inwestycję.
Wszystko zmierzało ku najlepszemu do czasu, gdy miasto oznajmiło, że pomoc finansowa jaką mogą zadysponować to 30 tysięcy złotych i ani złotówki więcej. Wówczas zaczęły się schody. Spółdzielnia stanęła przed niemałym dylematem, czy w ogóle parking powstanie. Koszt budowy nowych miejsc postojowych wraz z chodnikiem opiewa na około 100 tysięcy złotych. W tym wypadku musieliby dołożyć 70 tysięcy złotych. - Skąd wziąć te pieniądze? – zastanawia się Krystyna Woźniak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Naftowiec”.
Dwa lata temu opisywaliśmy spór o parking za blokiem nr 3 przy ul. Wincentego Pola. Z piętnastu metrów parkingu w tygodniu korzystają pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej. Nie raz brakowało miejsca dla mieszkańców, by zaparkować samochód. Dochodziło tam również do absurdalnych sytuacji, w których interweniować musiała Policja i Straż Miejska.
Jeśli powstaną parkingi to będą one ogólnodostępne, a nie jedynie dla mieszkańców ul. Wincentego Pola. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Naftowiec” nie chce podejmować decyzji pochopnie. - Musimy tę sprawę przemyśleć. Na początku rozmów była mowa o tym, że miasto będzie prowadzić inwestycję. Teraz jednak miasto nie da całej sumy pieniędzy, a jedynie 30 tysięcy złotych - podkreśla prezes spółdzielni.
Budowa zielonego parkingu nie jest jeszcze przesądzona. Spółdzielnia stanęła przed faktem, że jeżeli nie wygospodaruje 70 tysięcy złotych na inwestycję, nie będzie o czym rozmawiać, bo miasto nie da więcej niż zaproponowało. Powód? Trudna sytuacja finansowa miasta.
- W budżecie Miasta Jasła na rok 2013 Rada Miejska wprowadziła w zadaniach inwestycyjnych „Budowę parkingu przy ul. Wincentego Pola” przeznaczając na to zadanie kwotę 30 tys. zł”. Inwestycja w ramach realizacji budżetu jest inwestycją miejską – wyjaśnia Antoni Pikul, zastępca burmistrza miasta Jasła. - W dniu 25 lutego RMJ uchwaliła zmianę w MPZP „Śródmieście” co umożliwia burmistrzowi realizację tego zadania. Inwestycja ta nie została jeszcze pod względem formalno-prawnym i ekonomicznym przygotowana – dodaje.
Więcej czytaj tutaj:
(icz)
