Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

O przemocy w rodzinie

0
 Przemoc w rodzinie to duży problem zarówno w kraju, jak i w Jaśle. W 80 proc. przypadków sprawcami przemocy są osoby będące pod wpływem alkoholu. Uwrażliwienie mieszkańców na problem, jakim jest zjawisko przemocy było celem konferencji zorganizowanej przez Urząd Miasta w Jaśle i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działania lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste (osób najbliższych lub innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Urząd Miasta w Jaśle, wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle podejmuje cykliczne działania edukacyjne służące zmniejszeniu skali zjawiska przemocy w rodzinach, w szczególności z problemem alkoholowym.

W trakcie spotkania zostały zaprezentowane wyniki raportu lokalnych badań społecznych skali problemów alkoholowych wśród młodzieży i dorosłych mieszkańców Jasła z uwzględnieniem poziomu zjawiska agresji i przemocy przeprowadzonych w Jaśle. Raport został wykonany przez firmę “EduFin” Edukacja, Szkolenia i Doradztwo z Rzeszowa. Z raportu wynika m.in., że od 700 do 1000 osób jest uzależnionych od alkoholu, od 1400 do 2000 osób żyje w rodzinach alkoholowych, od 1500 do 2400 dzieci wychowuje się w rodzinach alkoholików, a od 2000 do 4500 osób to ofiary przemocy w rodzinach z problemem alkoholowym.

Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że działania podejmowane przez Urząd Miasta i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle w zakresie ograniczania sprzedaży napojów alkoholowych są skuteczne i powodują zmniejszenie spożycia alkoholu.

Ponadto podczas konferencji poruszony został problem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Wyświetlono film „Wieczne dziecko” - opowieść o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne, jak i neurologiczne. Film ten stanowi apel do przyszłych matek, że każda najmniejsza dawka alkoholu przyczynia się do wystąpienia poważnych szkód zdrowotnych dla nienarodzonego dziecka. Wykład na temat Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS) wygłosiła Margot Wysocka, psycholog i członek MKRPA.

- W ślad za konferencją, wspólnie z Urzędem Miasta, chcemy stworzyć zespół, który opracowałby lokalny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2009-2012, a następnie znaleźć środki na jego realizację. Musimy nagłaśniać ten problem, aby ofiary przemocy nie bały się o tym mówić – zaznacza Bogusława Wójcik, przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaśle.


/mm/ - Nowe Podkarpacie
Napisany dnia: 09.01.2009, 06:47

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657