Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Jaśle

107

W całej Polsce odbywają się dzisiaj uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W Jaśle uroczystości upamiętniające 101. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Parku Miejskim, gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty.

Zobacz fotorelację > FOTOGALERIA

Jasielskie obchody Narodowego Dnia Niepodległości rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle, której przewodniczył ks. dziekan Zbigniew Irzyk. Homilię wygłosił franciszkanin o. Artur Zajchowski. – Słowami sługi bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, napisanymi w Komańczy modlimy się za naszą Ojczyznę przeżywającą dzisiaj 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Czynimy to we wspomnienie św. Marcina z Tours, szczególnego patrona polskiej niepodległości. Jako żołnierz przeżył on szczególne doświadczenie. Żebrakowi proszącemu o jałmużnę oddał połowę swojej opończy. Następnej nocy ukazał mu się odziany w nią Chrystus, który powiedział do aniołów – to Marcin okrył mnie swoim płaszczem. To właśnie pod wpływem tego wydarzenia Marcin przyjął chrzest – mówił. Franciszkanin wspomniał o okolicznościach, w jakich Polska odzyskała niepodległość. Podkreślił także rolę tych mężów stanu i polityków, którzy wnieśli największy wkład w dzieło odbudowy polskiej państwowości. Wskazał również wzór współczesnego patrioty. – Dzisiaj dzięki Bogu nie musimy już z bronią w ręku walczyć w obronie ojczyzny. Współcześnie patriotyzm zobowiązuje nas do innych postaw praktykowanych codziennym życiem. Kiedy Jana Paweł II 19 sierpnia 2002 r. opuszczał swój kraj, powiedział: „Ojczyzno moja kochana Polsko Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”. W tych słowach papież Polak potwierdził raz jeszcze jak ważny jest dla niego patriotyzm. Ten patriotyzm powinien charakteryzować nas, na co dzień. To przede wszystkim solidarność i sprawiedliwość społeczna. To obrona wartości, na których stoi nasza Ojczyzna. To wreszcie znajomość jej historii i stanowcza interwencja, kiedy ktoś ją zakłamuje. To także patriotyzm lokalny, czyli znajomość regionu, z którego pochodzimy, w którym mieszkamy i aktywne włączanie się w życie swojego miasta, czy miejscowości. To świadomość, że jako naród jesteśmy spadkobiercami bardzo bogatego dziedzictwa, a szacunek dla narodowej przeszłości decyduje o tym, kim jesteśmy i jakimi wartościami się kierujemy – przekonywał.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości przy akompaniamencie Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle ulicami miasta przemaszerowali do Parku Miejskiego. Na czele pochodu tradycyjnie kroczyły poczty sztandarowe.

W parku odśpiewano hymn narodowy. Odczytano również apel pamięci. Przy Grobie i Pomniku Nieznanego Żołnierza asystę honorową wystawili harcerze z Komendy Hufca ZHP w Jaśle  im. Rodziny Madejewskich oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy. Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb, instytucji publicznych, placówek oświatowych i organizacji społecznych złożyli na kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Adam Pawluś, starosta Jasielski. – Spotykamy się dzisiaj w 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 latach niewoli wynaradawiania narodu polskiego 11 listopada 1918 r. Polska powróciła na polityczną mapę Europy. Odzyskaliśmy upragnioną niepodległość, o którą przez pokolenia walczył nasz naród – mówił.

Starosta w swoim wystąpieniu odniósł się również do obecnej sytuacji wewnętrznej w kraju oraz pozycji Polski na arenie międzynarodowej. – Od czasów Józefa Piłsudskiego niewiele się zmieniło w Polsce. Ten wyjątkowy i kreatywny człowiek oceniając ówczesną rzeczywistość stwierdził: „Stoję do walki tak jak i poprzednio z głównym złem państwa, panowaniem rozwydrzonych partii i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści”. Obrazuje to niestety dzisiejszą sytuację w naszym kraju, gdzie niektóre partie i stronnictwa posługują się hasłami Bóg, Honor, Ojczyzna, ale ich działania przeczą wyznawaniu patriotycznych ideałów i wręcz szkodzą Polsce. Widzimy jak w rozmazywaniu prawdy historycznej dotyczącej II wojny światowej biorą udział główne państwa odpowiedzialne za jej wybuch. Niemcy od lat stosują politykę przenoszenia ciężaru odpowiedzialności za największe zbrodnie wojenne na nazistów zamiast narodu niemieckiego. Dochodzi do zakłamania historii. Niemcy uznawani są za aliantów. Podczas obchodów 75. Rocznicy lądowania aliantów w Normandii królowa angielska wita Angelę Merkel. Wtedy to Merkel powiedziała dziennikarzom, cytuję „Ta wyjątkowa operacja wojskowa ostatecznie przyniosła Niemcom wyzwolenie od nazizmu”. Sowieci od lat nie przyznają się do uczestniczenia w działaniach wojennych na terytorium Polski od 17 września 1939 r. Przedstawiają swój udział w wojnie dopiero od działań obronnych w 1941 r. Dzisiaj przed narodem polskim, przed każdym z nas stoi ważne zadanie odkłamania prób fałszowania i pisania historii na nowo. Jeżeli tego nie zrobimy, nikt za nas tego nie uczyni – przekonywał.      

MD

Napisany dnia: 11.11.2019, 13:26
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ porazka
dnia 11.11.2019, 13:46
Ocena
komentarza:
28
a to jasielska orkietra dęta już nie istnieje czy zmierza ku końcowi?
orkiestra z ponad 100 letnią tradycją i nie gra na takim ważnym święcie narodowym tylko jakaś wiejska orkiestra. wielka porażka jasielskiej orkiestry dętej !!!
@ Kasia
dnia 11.11.2019, 14:11
Ocena
komentarza:
16
Uroczystości, Święto, a gdzie społeczeństwo? Obowiązkowo powinni być obecni wszyscy nauczyciele wszystkich naszych szkół. Źle jest i będzie, gdy nauczyciele będą mieli patriotyzm gdzieś. Są pracownikami samorządowymi i to ich obowiązek.
@ do kasia
dnia 11.11.2019, 14:13
Ocena
komentarza:
-1
A gdzie to pisze?
@ telewzija ogłupia totalnie
dnia 11.11.2019, 14:20
Ocena
komentarza:
10
Młodzi siędzą teraz na internecie a staży wymierają to kto tam bedzie grał ?
@ do Kasia
dnia 11.11.2019, 15:48
Ocena
komentarza:
10
Za komuny był obowiązek uczestnictwa w marszach...
@ Kasia
dnia 11.11.2019, 16:09
Ocena
komentarza:
-16
Na studiach zaocznych nie nauczyli "nauczycieli" co to jest patriotyzm i obowiązek wobec Ojczyzny. Trzeba było studiować na jednolitych studiach dziennych. Oni uczą nasze pociechy. Szok.
@ dragoness
dnia 11.11.2019, 16:31
Ocena
komentarza:
17
Rozumiem, że w PRL-PiS wszystkie pochody i obchody mają być obowiązkowe? I według niektórych na tym polega patriotyzm? Starosta niechcący dobrze powiedział "...niektóre partie i stronnictwa posługują się hasłami Bóg, Honor, Ojczyzna, ale ich działania przeczą wyznawaniu patriotycznych ideałów i wręcz szkodzą Polsce." Idealny przykład pisopatriotyzmu.
@ nauczycielka
dnia 11.11.2019, 16:52
Ocena
komentarza:
14
Droga Kasiu są nauczyciele i uczniowie tylko nie ma zdjęć na których są widoczni.
@ nauczycielka
dnia 11.11.2019, 17:41
Ocena
komentarza:
9
do Kasia-
proszę zaglądnąć do portalu [...] są zdjęcia gdzie widoczni są nauczyciele i uczniowie, a CI harcerze to tez uczniowie, chłopcy i dziewczęta w mundurach to też uczniowie i oni wszyscy są ze swoimi NAUCZYCIELAMI tylko wystarczy dobrze czytac i patrzeć
@ dragoness
dnia 11.11.2019, 17:48
Ocena
komentarza:
13
Kasia ma kompleksy związane z wykształceniem i nauczycielami w szczególności, dlatego pisze to, co pisze.
@ Kgjj
dnia 11.11.2019, 18:04
Ocena
komentarza:
-5
Na "jednolitych dziennych" uczą jak brać używki. A po studiach taki poziom usług, że strach się bać.
@ do "telewizija ogłupia totalnie"
dnia 11.11.2019, 18:06
Ocena
komentarza:
8
Ogłupia i źle wpływa na ortografię, bo zanika umiejętność czytania i pisania, zwłaszcza ortograficznego.

Dawniej starzy umieli pisać, dzisiejsi "staży" nie wiadomo czy skończyli podstawówkę.
@ Brzuchata
dnia 11.11.2019, 19:15
Ocena
komentarza:
-18
A mnie ta ojczyzna tyle interesuje żeby pinćset było co miesiąc na każde. Za 3 mce będzie rowniotkie 2 tysiaczki. Hehe
@ ixi
dnia 11.11.2019, 19:16
Ocena
komentarza:
-22
Nie Kasia nie ma kompleksów, tylko słusznie zauważyła że niektórzy nauczyciele są nijacy, podatni na propagandę antypolską i marksistowską - co pokazują publicznie na tęczowych spędach. A nauczyciele powinni być patriotami3i wzorami cnót i wartości dla młodego pokolenia pani towarzysko dragoness..
@ dragoness
dnia 11.11.2019, 19:23
Ocena
komentarza:
8
Rozumiem, że jako patriotka i wzór cnót powinnam odmówić nauczania nastolatka LGBT? Jakie to chrześcijańskie, bracie ixi.
@ Thpt
dnia 11.11.2019, 19:54
Ocena
komentarza:
-10
Proszę zatem wszystkim zdradzić, na czym wg towarzyszko Anny Kijak ma polegać patriotyzm. Jak mniemam, będzie to ciekawe studium. I pomyśleć, że w ubeckich kaźniach ginęli najwięksi patrioci, po to tylko, żeby niewdzięczne pokolenie beztożsamościowych pseudopolaków mogło na nich i ich czyny bezkarnie pluć.
@ after
dnia 11.11.2019, 20:06
Ocena
komentarza:
16
Jasielska orkiestra była gotowa grać, ale jak zwykle jasielskie władze miejskie i powiatowe nie dogadały się
@ elka
dnia 11.11.2019, 20:20
Ocena
komentarza:
17
jasielska orkiestra jest i będzie ale dziś pan Pawluś i powiat był organizatorem tego święta w jaśle dlatego wziął orkiestrę z Osobnicy bo było mu taniej .
@ Do niedouczonej
dnia 11.11.2019, 20:22
Ocena
komentarza:
12
Nie należy to do obowiązków nauczycieli. Nie ma takiego wpisu
w karcie nauczyciela. Nauczyciele byli za free.
A odpowiedzialność duża, bo zajmowali się młodzieżą.
Nie odzywaj się jak nie wiesz.
@ ixi
dnia 11.11.2019, 20:38
Ocena
komentarza:
-3
Tak, bo ta ideologia jest sprzeczna z nauką Chrystusa ( jasno napisane w Biblii) i nawet w tej waszej komuszej Konstytucji gdzie podstawą polskiego społeczeństwa jest RODZINA!
@ Do do niedouczonej
dnia 11.11.2019, 20:49
Ocena
komentarza:
-19
Nauczyciel jest pracownikiem samorządowym i jest tam gdzie jego pracodawca burmistrz czy starosta, a Karta nieroba (nauczyciela) nie ma tu nic do tego.
@ Niespodzianka
dnia 11.11.2019, 20:53
Ocena
komentarza:
9
Panie Pawluś a gdzie Pana ordery? Zawsze Pan w nich paraduje, a dziś tak skromnie? Jakże to?
@ do Kasia
dnia 11.11.2019, 21:00
Ocena
komentarza:
15
Znowu "robisz tłum" przy użyciu nauczycieli??? Rusz dudę i sama jako społeczeństwo zaprowadź swoje dzieci, swojego męża, swoją siostrę z mężem, swoją mamę i tatę na tę nudną jak flaki z olejem, sztampową i taką samą od 50 lat hucpę. Te same gęby, te same mowy, te same gesty. Nauczyciele TEZ MAJĄ święto i dzień wolny. Chcecie obstawiać nimi oficjałki, to im zapłaććie tak jak policjantom albo służbom specjalnym
@ Do ixi
dnia 11.11.2019, 21:08
Ocena
komentarza:
-1
A co twoim zdaniem powinno być ?
@ yozef
dnia 11.11.2019, 21:09
Ocena
komentarza:
2
oj kasiu nie masz zielonego pojecia jak jest na studiach zaocznych ,to zalezy od uczelni ,,,jedz na agh i przekonaj sie [a ty pewnnie patrzysz na uniwesytety jasielsko krosniejsko ropczycko i iwonicz zdroj ,,,niesamowite , popatrz na oxford czy cambrige
@ do Kasia
dnia 11.11.2019, 21:20
Ocena
komentarza:
-2
To se ucz sama. Informatyki np. buehehehehehehhehe
@ Do yozef
dnia 11.11.2019, 21:22
Ocena
komentarza:
3
Po tych uczelniach jasielski itp.
które Pan wymienił nikt nie powinien zbliżyć się do szkoły. Absolwent po studiach zaocznych to magister drugiej kategorii nawet po najlepszej uczelni.
@ do "telewizija ogłupia totalnie"
dnia 11.11.2019, 21:33
Ocena
komentarza:
12
Cytat dla rządzących w gminie, mieście, powiecie w wyżej - z Norwida:

"Klaskaniem mając obrzękłe prawice,

Znudzony pieśnią, lud wołał o czyny"

Weźcie się wreszcie do roboty, tyle rzeczy macie do tyłu, że kilku kadencji braknie, a tymczasem stoicie w miejscu, gdy czas biegnie coraz szybciej.

Nie wybrano was dla celebry, dla piastowania, dla samo chwalenia się.

Niech wasze osiągnięcia was chwalą. Na razie nie ma czym się szczycić, raczej jest się czego wstydzić. Wystarczy dla porównania wyjechać do Krosna, czy do Rzeszowa.

Macie reprezentacje w sejmie, senacie, europosła- i co z tego? Będziecie sobie nawzajem kadzić i bujać suwerena?

Patriotyzm to nie celebra i piękne słowa - to twarda i konkretna praca dla tych, którzy was wybrali. Jeżeli nie będzie efektów, to suweren rozliczy...
@ do ixi
dnia 11.11.2019, 22:36
Ocena
komentarza:
-12
A co kogo obchodzi jakaś biblia. Komusza konstytucja która odwołuje się do Boga i na pierwszym miejscu stawia prywatną własność - gdzie to posiadłeś takie mądrości?
@ kasia
dnia 11.11.2019, 23:40
Ocena
komentarza:
17
A ja uważam, w przeciwieństwie do mojego sobowtóra pisanego z dużej litery; że obchody organizowane w Jaśle są tak nudne i sztampowe, że sami organizatorzy na nie nie chodzą jak nie zostaną zmuszeni. Sterczenie na zimnie i wysluchiwanie propagandowych przemówień napisanych przez szeregowych urzędników mie jest żadnym patriotycznym nakazem. A już pomysł zaganiania na te spędy młodzieży to już kompletny idiotyzm.
@ dragoness
dnia 12.11.2019, 00:26
Ocena
komentarza:
-2
Pan Sun Tzu, czyli tu akurat pan Thpt z pewnością najlepiej wie, co to jest patriotyzm. Zwłaszcza tan związkowy. Z Pektowinu. Polega przede wszystkim na obrażaniu i przylepianiu, z reguły fałszywych, etykietek.
@ Jajo
dnia 12.11.2019, 02:42
Ocena
komentarza:
2
Błąd_starzy_nieuku
@ yozef
dnia 12.11.2019, 06:45
Ocena
komentarza:
2
zapytaj tych lekarzy ktorzy ukonczyli studia za 10 tysiecy miesiecznie czestne
@ Jaślak
dnia 12.11.2019, 07:10
Ocena
komentarza:
11
Za PRL-u nikt nikogo nie zmuszał do udziału w manifestacjach. To propaganda tych co to historię zmieniają na swoje potrzeby. Lud z przyjemnością chodził na pochody, pikniki na Gąskach, zbudowano wiele chodników w czynach społecznych w których naprawdę masowo brali udział dobrowolnie miliony Polaków. I ludzie byli w większości sobie życzliwi i pomocni
A obecnie jak to wygląda to widać na tych zdjęciach. Te same gemby i garstka zagonionych klakierów. Nawet udekorować miasta nie potrafią, ale sami się stroją w drogie szmatki i koraliki kupione za niebotyczne pensje z naszych danin. Wstyd, żenada, obłuda i farsa. To co myślę o takich "uroczystościach"
@ loki
dnia 12.11.2019, 07:55
Ocena
komentarza:
8
Nijacy nauczyciele...Ciekawe!!! Duża część społeczeństwa pluje na nauczycieli, za przyzwoleniem obecnej władzy! Bycie nauczycielem, teraz, to jest patriotyzm sam w sobie!!! Pozdrawiam wszystkich nauczycieli! Były już nauczyciel.
@ ixi
dnia 12.11.2019, 08:16
Ocena
komentarza:
1
Nauka faktów historycznych, pamięć o Polakach, bohaterach, ludziach znanych i nie znanych, nauka o paktach, politycznych zdrajca Ch, ofiarach i katach. Samo życie, same fakty..
@ Markus
dnia 12.11.2019, 10:09
Ocena
komentarza:
3
Jak umiesz grać na jakimkolwek instrumencie to zapisz się do orkiestry, chodz na próby i jezdzi na każde święto, bo tak wypada...
DODAM, ŻE ZA DARMO, bo muzycy nie otrzymują wynagrodzenia.
Wtedy pogadamy o porażce...
@ P.
dnia 12.11.2019, 12:18
Ocena
komentarza:
3
Nie wcale, nie zmuszano! Zupełnie nie! Zwłaszcza gdy straszono, że obniżą ocenę z zachowania, jeśli nie weźmie się udziału w pochodzie 1 - wszo majowym. Takie kity towarzyszu Jaślak możecie wciskać tym urodzonym po 1986 roku. Pozostali pamiętają jak było.
@ men
dnia 12.11.2019, 12:28
Ocena
komentarza:
5
Droga Pani Kasiu! Młodzieży jest sporo, nauczycieli również, ale na zdjęciach ich się nie pokazuje, bo i po co??? Ważniejsza jest władza! Trzeba kilka fotografii tych samych ludzi, aby się utrwalili społeczeństwu! A młodzież? Po co komu ich fotografować?
@ dragoness
dnia 12.11.2019, 12:55
Ocena
komentarza:
2
Mnie zapytano, czy chcę zdać maturę. Pełna dobrowolność!
@ cenzor
dnia 12.11.2019, 13:25
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Jaślak
dnia 12.11.2019, 15:51
Ocena
komentarza:
4
Do P.
Jeżeli były takie sytuacje to wynikały z nadgorliwości niektórych ludzi, których to również teraz nie brakuje. Z pewnością nie wynikało to z panującego systemu. Człowiek który nie kradł, nie oszukiwał i nie poniżał innych żył bezpiecznie i bezstresowo, w przeciwieństwie do czasów dzisiejszych. I nie nazywaj mnie towarzyszem, gdyż nigdy do żadnej partii nie należałem, a na pochody, jak większość ludzi chodziłem z przyjemności bycia z ludźmi życzliwymi i uśmiechniętymi. Nawet księża wówczas byli bliżej Boga i wiernych a nie mamony, przepychu , bogactwa i polityki jak obecnie.
@ dragoness
dnia 12.11.2019, 20:55
Ocena
komentarza:
-3
Człowiek, który się biernie i bezrefleksyjnie poddawał systemowi, faktycznie żył bezpiecznie i bezstresowo. A może raczej wegetował?
@ jaślak
dnia 13.11.2019, 08:54
Ocena
komentarza:
4
czy wegetacją można nazwać ogólno dostępne żłobki i przedszkola, szkoły, służbę zdrowia dla każdego bez kolejek, ustabilizowane szkolnictwo , stabilna i pewna praca dla każdego, pełne bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne z odpowiedzialnymi sojusznikami, coroczne kolonie dla dzieci i młodzieży, coroczne zorganizowane wczasy pracownicze krajowe i zagraniczne, Stabilne i przewidywalne życie rodzinne, zawodowe. Wolność wyznania i przyjazny, bogobojny ksiądz w parafii. I co najważniejsze, życzliwość, uprzejmość, szacunek dzieci i młodzieży w stosunku dla starszych, uśmiechnięte twarze szczęśliwych ludzi, bezpieczne dyskoteki pozbawione narkotyków i dopalaczy, brak internetowej i medialnej przemocy, pornografii, rasizmu, kłamstwa i obłudy. Czy tak wygląda wegetacja? Wegetacja to jest teraz, słowa pełne frazesów, popsuta do granic młodzież, przesyt pornografii, mowy nienawiści, strach przed utratą pracy, lekceważenie gorzej sytuowanych, pogarda dla inaczej myślących, kościół pełen przepychu i kłamstwa obyczajowego, wieczna pogoń za dobrobytem i niezdrowa rywalizacja, wątpliwe sojusze z USA i innymi krajami zachodnimi, dyskoteki pełne narkomanii i dopalaczy, strach przed wyjściem na ulicę po zmierzchu a nawet w dzień, telewicja i internet pełen przemocy, nienawiści, zboczeń i innych patologii. Smutne twarze młodych ludzi zatopionych w nieodzownych laptopach i smartfonach? To nie jest wegetacja? Ludzie, dokąd zmierza dzisiejsza cywilizacja, zastanówcie się.
@ do jaślak
dnia 13.11.2019, 09:17
Ocena
komentarza:
4
Buhahahaha!!! Służba zdrowia bez kolejek, bogobojny ksiądz w parafii, uśmiechnięta twarze szczęśliwych ludzi... Oglądasz TV Korea czy się naćpaleś?
@ mieszkaniec
dnia 13.11.2019, 18:23
Ocena
komentarza:
6
...no cóż. Kolejny referat starosty odczytany z kartki jak na szkolnej akademii w podstawówce i na poziomie podstawówki (bez obrazy dla dzieciaków z nauczania początkowego). I ciągłe rozliczanie oraz krytyka. Już nie wspomnę o kuriozalnej wypowiedzi (odczytaniu tekstu) na temat Królowej Anglii.
A może by tak parę słów spontanicznie wypowiedzianych na temat radosnego święta, trochę uśmiechu i pozytywnych emocji. Niestety totalna żenada i obraz jak na stypie przy garstce uczestników zasilonych funkcjonariuszami małomiasteczkowej "elyty"... Ideał sięga bruku... a w zasadzie już sięgnął.
@ Jan
dnia 11.11.2019, 13:55
Ocena
komentarza:
18
Nie tylko na orkiestrze oszczędzają, ale również na flagach. Dawniej były wieszane od granic miasta, a dzisiaj jak widać granica Jasła najwidoczniej zaczyna się na "Pohulance" - trochę wstyd że tak ich mało bo przynajmniej raz w roku mogło by być coś na poważnie w tym Jaśle zrobione a nie tylko dla picu...
@ do jan
dnia 11.11.2019, 14:15
Ocena
komentarza:
17
Koło mnie na osiedlu raptem kilka flag na krzyż. Nawet solidaruchy już nie wywieszają flag.
@ Do do Jan
dnia 11.11.2019, 18:08
Ocena
komentarza:
3
Zatknęli na moście i brakło.
@ kras
dnia 11.11.2019, 14:04
Ocena
komentarza:
4
Nie Bóg Honor i Ojczyzna tylko "Honor i Ojczyzna", panie Pawluś. Gott mit Uns to był po stronie protegowanych Piusa XII.
@ Bóg Honor Ojczyzna
dnia 11.11.2019, 14:25
Ocena
komentarza:
8
a kto niby stworzył świat że Boga wyrzuciłeś ? Samowybuch ?
@ kras
dnia 11.11.2019, 14:40
Ocena
komentarza:
-7
Nie mogłem niczego wyrzucać, bo wtedy mnie na bożym świecie nie było.
@ ixi
dnia 11.11.2019, 19:18
Ocena
komentarza:
3
Boga się słusznie boisz komuchu..
@ bazalt
dnia 11.11.2019, 19:26
Ocena
komentarza:
8
do@Bóg Honor Ojczyzna - "Biskup Rzymu Franciszek oświadczył, że "Ewolucja natury nie jest przeciwstawna pojęciu stworzenia". Odniósł się też do teorii Wielkiego Wybuchu, stwierdzając, że "Big-Bang, który dzisiaj uważa się za początek świata, nie stoi w sprzeczności z interwencją boskiego stworzyciela, lecz się go domaga"." Ze strony deon.pl
Dalej... "Pius XII w encyklice "Humani Generis" z 12 sierpnia 1950 r. stwierdził, iż nie widzi, by ewolucja biologiczna zagrażała nauce o stworzeniu człowieka i jego zbawieniu. A św. Jan Paweł II, którego nauczania tak intensywnie broniono w czasie niedawnego III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, uznał, że ewolucja jest czymś więcej niż hipotezą. Dla nich ważne, że iluś przeciwników ewolucji poczuje się jeszcze bardziej zagrożonymi, osaczonymi i opuszczonymi przez Kościół katolicki."
Bóg Honor Ojczyzna - potwierdzasz stereotyp co do polskiego katolika i narodowca - gęba pełna głupot i frazesów, ale żadnej merytorycznej wiedzy.
@ kupuj bez pośredników
dnia 11.11.2019, 19:53
Ocena
komentarza:
0
Nie kupuj Boga przez pośredników Watykanu i innych takich w czarnych kieckach. Weź biblię i codziennie poczytaj zamiast oglądać ogłupiającą amerykanizadę w TV.
@ do ixi
dnia 11.11.2019, 19:59
Ocena
komentarza:
6
Napis "Honor i Ojczyzna" na sztandarach chłoptasiu obowiązywał przez cały okres międzywojenny dopiero w 1943 r. rząd emigracyjny dodał "Boga".
@ Znający temat
dnia 11.11.2019, 14:06
Ocena
komentarza:
4
Z uznaniem muszę napisać o Łubnie Szlacheckim i Łubnie Opacem w Gminie Tarnowiec tak udekorowanej flagami narodowymi miejscowości ( na każdym slupie) przy drodze powiatowej < Jasło - Łajsce - Zręcin > nie widziałem nigdzie w powiecie jasielskim jak i krośneińskim. Brawo i wielki szacun dla mieszkańców wsi i ich Sołtysów. Vivat, Vivat, Vivat Najjaśniejsza Rzeczypospolita. Z tak udekorowanej miejscowości mogą się szczycić panowie Wójt Gminy Tarnowiec - Jan Czubik jak i Starosta jasielski - Adam Pawluś
@ Asia
dnia 11.11.2019, 19:18
Ocena
komentarza:
-5
Pierwszy raz dzisiaj słyszę o takich miejscowościach, rany boskie gdzie te wioski są
@ Marek
dnia 11.11.2019, 19:51
Ocena
komentarza:
2
Wyraźnie jest napisane "w Gminie Tarnowiec".
@ Asia
dnia 11.11.2019, 21:11
Ocena
komentarza:
-3
A gdzie jest ten cały Tarnowiec?
@ Rydaktor
dnia 11.11.2019, 14:13
Ocena
komentarza:
5
Słyszałem ze wyczytano dyrektor szpitala pan Betlej to dr. Burbelka nie jest już dyrektorem,,, ,,, czemu tak co to sie stal
@ Jajo
dnia 12.11.2019, 02:56
Ocena
komentarza:
3
Lekarz,nie doktor
@ kaja
dnia 11.11.2019, 14:19
Ocena
komentarza:
1
Z opowiadań swoich dziadków że wtedy nie było szczególnej radości z powodu odzyskania niepodległości. Ludzie raczej opłakiwali rozpad Austro Węgier.
@ do kaja
dnia 11.11.2019, 14:37
Ocena
komentarza:
6
Widać mieli rację
@ Woytazzz
dnia 11.11.2019, 14:51
Ocena
komentarza:
32
Tradycyjnie władze zaproponowały mieszkańcom obchody radosnego święta państwowego w formie gibania się nad grobem w atmosferze dojmujacego smutku.

I tradycyjnie społeczeństwo zareagowało zdrowo - przyszedł tylko ten co musiał.
@ yozef
dnia 11.11.2019, 15:46
Ocena
komentarza:
13
tez slyszalem dyr betlej ,,,[chyba dlartego ze jest moze vice ] biedaczyna juz chyba 25 lat na stanowiskach partyjnych ,,,szok ,,, niestety uczestnice w tych uroczystosciach od 27 lat i smutno mi kiedy widze tylko osoby funkcyjne i szkoly ,,,nas patriotow bylo okolo 20 osob a znamy sie juz z widzenia od 27 lat ,,,5 w tym roku noe przyszlo pewnie odeszlo do abrahama izzaaka jakuba ,,,oj starosto moze by tak powiedziec jak to robi prezydent duda z glowy ,,,nie stac pana ,,,brawo pani senator pomimo jutrzejszego waznego glosowania w senacie pani byla ,,,co innego malinowy nos ,,,nie mogl biedak ,,,przyslal zastepczynia ,,,wstyd ,,,glowa go pewnie z bowiazkow bolala , tam w brukseli tyle spraw sie dzis dzialo ,,,biedactwo , oj jaslo moje kochane ,,,umierasz ,,,
@ Ja
dnia 11.11.2019, 15:53
Ocena
komentarza:
18
Gdzie Boguś pewnie imprezuje jak zwykle
@ ja
dnia 11.11.2019, 18:49
Ocena
komentarza:
16
Bogusia i nie tylko jego,reprezentuje pan Jajko.
@ smok
dnia 11.11.2019, 16:11
Ocena
komentarza:
21
Księdza z kropidłem nie widzę to dobrze.
Zającowej z nożyczkami nie widzę to dobrze.
Impreza się udała bez nich.
@ Emeryt
dnia 11.11.2019, 16:26
Ocena
komentarza:
23
Byli też przedstawiciele dawniej walczących a obecnie nawróconych komunistów.
@ yozef
dnia 11.11.2019, 20:38
Ocena
komentarza:
2
odwal sie od komunistow ,nalezy sie im sa w sejmie wiec jest demokracja ,mnie oni nie przeszkadzali
@ Dzida
dnia 11.11.2019, 16:58
Ocena
komentarza:
6
Na [...] to wszystko lepiej uczcić ten dzień flaszkę wódki i jest impreza
@ ABSOLUT
dnia 11.11.2019, 17:13
Ocena
komentarza:
10
Cyt.: "zadanie odkłamania prób fałszowania i pisania historii na nowo" niestety to już nastąpiło! proszę sprawdzić podręczniki w us, izraelu czy na ukrainie albo w polin!
@ Piękne Święto
dnia 11.11.2019, 18:32
Ocena
komentarza:
11
Ocalałe drzewa zielenią się radośnie..nucą prawdziwą historię.
@ Emeryt
dnia 11.11.2019, 18:27
Ocena
komentarza:
8
Najważniejsze, że początkowe porozumienie narodowe trwa nadal
i składają kwiaty razem, przedstawiciele solidarności i komuniści.
@ Xx
dnia 11.11.2019, 18:49
Ocena
komentarza:
3
A ja się cieszę bo miałem wolny dzień od pracy i mogłem wrescie zrobić pożądek wokół domu. Więcej takich wolnych dni.
@ do Xx
dnia 12.11.2019, 06:39
Ocena
komentarza:
1
Ten "pożądek" to chyba od pożądania. Nieuctwo!
@ Zbigniew
dnia 11.11.2019, 18:50
Ocena
komentarza:
11
Ciekawe czy doczekam się Swięta Niepodległości RADOŚNIE uśmiechniętego bez pompy i corocznego przypominania faktów które wszyscy znają, a na pewno Ci którzy tam się znajdowali.
@ Stary
dnia 11.11.2019, 19:00
Ocena
komentarza:
-11
Jeszcze kilkanascie lat do tyłu w tym dniu normalnie sie pracowało i żadnych śmiesznych pochodów i imprez nie było a dzis parady, flagi i nie wiadomo co jeszcze. Parodia i tyle.
@ Edek
dnia 11.11.2019, 19:06
Ocena
komentarza:
5
Masz rację STARY teraz to się już ludzią w głowach po przewracało jeszcze jeden na drugiego patrzy czy idzie na te nudne przemowy i przemarsze jak by to był jakiś obowiązek. Każdy robi co chce. Ja nie byłem dzi na żadnych marszach ale za to zrobiłem kilka rzeczy w domu do ktorych się już dawno przymieżałem i z tego jestem zadowolony.
@ Jajo
dnia 12.11.2019, 03:01
Ocena
komentarza:
3
Przymierzam bo przymiarka _ nieuku
@ do Moderatora
dnia 12.11.2019, 06:44
Ocena
komentarza:
4
Prośba o usuwanie komentarzy nieuków ortograficznych, którzy może nawet ukończyli podstawówkę - ale zaocznie.

Może to być zaraźliwe, a pewien poziom należy trzymać.
@ zeniu
dnia 14.11.2019, 13:00
Ocena
komentarza:
0
Edek zainstaluj sobie automatycznego ortografa to Ci wężykiem czerwonym podkreśli byczysko ortograficzne.Edek,Ty chyba masz automatycznego ortografa ale nie zważasz gdy on Ci podkreśla byczysko ortograficzne i piszesz przymieŻam
@ Uczennica
dnia 11.11.2019, 19:22
Ocena
komentarza:
5
Super że w tym roku 11 listopada wypadł w poniedziałek i był długi weekend przynajmniej można było do południa pospać. Oby więcej takich dni było.
@ As
dnia 11.11.2019, 19:22
Ocena
komentarza:
4
A jutro przez te wszystkie święta ludzie roz...olą sklepy za chlebem
@ ja
dnia 11.11.2019, 19:49
Ocena
komentarza:
3
No i uwaga na trzeźwy poranek !!!
@ Thpt
dnia 11.11.2019, 19:59
Ocena
komentarza:
7
Prze takie myślenie może ci niedługo tego chleba braknąć, krótkowzroczny przedstawicieli plebsu. 'Zapić i zakąsić' to zapewne cel twego smutnego żywota...
@ Do thpt
dnia 11.11.2019, 21:13
Ocena
komentarza:
6
Ty masz jeszcze dać na tacę i pooglądać TVP info
@ Zniesmaczony
dnia 11.11.2019, 21:02
Ocena
komentarza:
13
Wielu działaczy z PiSu chwali się, jak to walczyło z komuną. PO CO??? Żeby teraz niszczyć ludzi i doić Polskę jeszcze gorzej niz to robili komuniści?
@ ABSOLUT
dnia 11.11.2019, 21:44
Ocena
komentarza:
10
J.KACZYNSKI W RAMACH "WALKI" Z KOMUNIZMEM ZDAL
Egzaminy doktorskie z teorii państwa i prawa oraz filozofii marksistowskiej (oba na „bardzo dobrze”), a 8 grudnia 1976 r
@ kras
dnia 11.11.2019, 22:30
Ocena
komentarza:
8
A doktorat robił u niejakiego Stanisława Erlicha, sowieckiego politruka żydowskiego pochodzenia,
@ cytryna kwasna
dnia 12.11.2019, 00:42
Ocena
komentarza:
5
a on mówi że jest prawica? bije nas w bambuko! = super inteligent + naczelnik
@ Autorski
dnia 11.11.2019, 21:12
Ocena
komentarza:
0
O tej kasie w przemowie to chyba o jasielskim powiecie było
@ Antykler
dnia 11.11.2019, 21:45
Ocena
komentarza:
0
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ ALOJZY
dnia 12.11.2019, 06:56
Ocena
komentarza:
6
Co by nie powiedzieć o przyczynach nikłej frekwencji społecznej w uroczystościach,to są one oprawiane tylko przez tych co im wypada być tam gdzie byli...
@ internauta
dnia 12.11.2019, 08:43
Ocena
komentarza:
2
A obwodnicy Jasła jak nie było tak nie ma. Pozdrawiam stojących w korkach.
@ dd
dnia 12.11.2019, 19:38
Ocena
komentarza:
5
Po kij mi obwodnica! Z rzadka omijam Jasło bokiem. Konieczne drogi dojazdowe w okolice centrum, przemyślane skrzyżowania i przemyślana organizacja ruchu oraz parkingi z prawdziwego zdarzenia przy głównych wjazdach do centrum. Ruch tranzytowy przysparza nieco zagęszczenie ale głównym powodem jest skonsolidowanie niemal całego handlu usług w tym publicznych i urzędów w centrum.
@ jaślanin
dnia 12.11.2019, 09:38
Ocena
komentarza:
3
Starosta Pawluś dziękując wszystkim za uczestnictwo w obchodach 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości zapomniał tym razem podziękować Księżom, a byli z nami w parku.
@ Emeryt
dnia 12.11.2019, 09:58
Ocena
komentarza:
0
Obwodnicy nie będzie, bo mieszkańcy sąsiadujących wsi sprzeciwili się
proponowanym odcinkom tras i ich alternatywom przebiegających
przez ich tereny.
Okazja minęła i już nie powróci.
Pieniądze poszły na inne obwodnice do sąsiednich miast.
Jak chłop się uprze i powie "NIE" to nikt tu nie pomoże.
A korki będą jeszcze większe i do tego trzeba się przyzwyczaić.
Na opracowanie i uzgodnienie planów, wykup terenów, zgromadzenie
pieniędzy trwa kilka lat.
@ ksiądz Mateusz
dnia 12.11.2019, 10:06
Ocena
komentarza:
2
Chłop potęgą jest i basta
@ ksiądz Mateusz
dnia 12.11.2019, 10:09
Ocena
komentarza:
11
Najważniejsze, że przeznaczona do rządzenia była.
@ Emeryt
dnia 13.11.2019, 18:21
Ocena
komentarza:
1
Później tereny planowane pod obwodnice zostaną zabudowane
i będą nici z marzeń o obwodnicach. Okazje trzeba wykorzystywać.
Każda okazja trafia się tylko jeden raz w życiu i nigdy nie wraca.
@ mieszkaniec
dnia 13.11.2019, 18:21
Ocena
komentarza:
4
...no cóż. Kolejny referat starosty odczytany z kartki jak na szkolnej akademii w podstawówce i na poziomie podstawówki (bez obrazy dla dzieciaków z nauczania początkowego). I ciągłe rozliczanie oraz krytyka. Już nie wspomnę o kuriozalnej wypowiedzi (odczytaniu tekstu) na temat Królowej Anglii.
A może by tak parę słów spontanicznie wypowiedzianych na temat radosnego święta, trochę uśmiechu i pozytywnych emocji. Niestety totalna żenada i obraz jak na stypie przy garstce uczestników zasilonych funkcjonariuszami małomiasteczkowej "elyty"... Ideał sięga bruku... a w zasadzie już sięgnął.
@ do mieszkaniec
dnia 14.11.2019, 18:35
Ocena
komentarza:
2
Bo to pisi politruk jest. Gorszy od komuchów, z którymi walczył. Pewnie po to, żeby całkiem demokrację, wolność i praworządność zadeptać
@ zeniu
dnia 14.11.2019, 12:43
Ocena
komentarza:
4
A przodkowie pani Alicji,Marii,Bogusia mogą się pochwalić działalnością w odzyskaniu niepodległości przez Polskę,tak pytam?
@ Kierowca 810
dnia 16.11.2019, 15:15
Ocena
komentarza:
1
Dlaczego sami mieszkańcy miasta i sąsiednich wsi nie wyrażają zgody
na nowe inwestycje w Jaśle w tym tak potrzebnych obwodnic
wyprowadzających ruch samochodowy poza granice miasta.
Parkingi płatne stoją puste nawet te w śródmieściu, na przykład
na skrzyżowaniu ulic Jagiełły i Krasińskiego.
@ (L)egia
dnia 26.11.2019, 21:30
Ocena
komentarza:
0
Wywiesiłem flagę na balkonie mojego domu, uczestniczyłem w nabożeństwie, łączyłem się duchowo z Marszem Niepodległości. KOCHAM POLSKĘ I TY JĄ KOCHAJ.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości

  Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami...

 • Fakty o podwyżce cen śmieci w Jaśle

   

  Mówić i pisać można wiele, a także podawać różne wybiórcze informacje dotyczące podwyżek cen za śmieci. Fakty są jednak takie, że Miasto nie zarabia na śmieciach, a na wzrost cen składa się kilka czynników od Miasta niezależnych.

 • Świąteczne szaleństwo w Galerii Jasło! Sprawdź, jakie atrakcje przygotowaliśmy

 • Zamiast cmentarza odkryli osadę z epoki brązu

   

  Archeolodzy, którzy na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 poszukiwali śladów cmentarza żydowskiego niespodziewanie odkryli pozostałości po osadnictwie pradziejowym. Znalezisko najprawdopodobniej jest reliktem, który można wiązać z epoką brązu.

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105