Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle 2021

143

Od 10 lat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Pomimo pandemii władze samorządowe nie zrezygnowały z organizacji jasielskich obchodów tego święta, chociaż w tym roku były one bardziej skromne. Rozpoczęły się o godzinie 11:30 na Starym Cmentarzu.

Zobacz zdjęcia z obchodów w naszej fotorelacji > FOTOGALERIA 

Starosta Adam Pawluś wraz z burmistrzem Ryszardem Pabianem i przedstawicielami Stowarzyszenia “Solidarni” odwiedzili Stary Cmentarz w Jaśle, aby zapalić znicze na grobach ludzi związanych z powojennym podziemiem niepodległościowym. Prezes Stowarzyszenia Kazimierz Rozenbajger przy każdym grobie odczytyał modlitwę. Następnie samorządowcy udali się pod pomnik “Żołnierzy Wyklętych” przy placu Żwirki i Wigury.  

Pod pomnikiem kwiaty złożyli: senator RP Alicja Zając, poseł na sejm RP Maria Kurowska, starosta Adam Pawluś, burmistrz Ryszard Pabian oraz delegacja złożona z dyrektorów jasielskich szkół ponadpodstawowych. W krótkim przemówieniu starosta przypomniał historię powstania pomnika i postać Andrzeja Pityńskiego – jego twórcy. Ten pomnik jest ostatnim pomnikiem mistrza Andrzeja Pityńskiego. Po długich perypetiach, uzgodnieniach z Instytutem Pamięci Narodowej udało się zrealizować ten pomnik. Niestety artysta nie mógł przyjechać, iż w 2019 w rocznice powołania Państwa Podziemnego ten pomnik został odsłonięty - mówił.

Na sam koniec zebrani odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej, po czym udali się do I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. 

Wydarzenie to jest ściśle związane z postacią pułkownika Łukasza Cieplińskiego, którego historię w tym kontekście nie sposób pominąć. W konspiracyjnym podziemiu antykomunistycznym działało łącznie 250 tysięcy osób. W tym pułkownik Łukasz Ciepliński “Pług” - były inspektor rzeszowskiego Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) i Armii Krajowej. W tym roku przypada 70. rocznica jego śmierci. Kierowany przez niego ZWZ - AK odniósł wiele sukcesów. Jego podwładnym udało się zdobyć m.in. dowody na planowany atak Niemiec przeciwko ZSRR, odbić część pocisków rakietowych V-1 znajdujących się we wsi Blizna (Mielec - Dębica), a także w konspiracji na bieżąco śledzić sytuacjw Polsce i w Niemczech.  

Po zakończeniu II Wojny Światowej i decyzji o rozwiązaniu Armii Krajowej Ciepliński nie zaprzestał działalności na rzecz ojczyznyGdy w sierpniu 1945 roku stworzono Zrzeszenie Wolności i Niezawisłości - Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji (WiN) wstąpił w jego szeregi, aby następnie w 1946 roku objąć stanowisko prezesaGłównym celem dla organizacji była realizacja testamentu Polski Podziemnej, w tym doprowadzenie do opuszczenia kraju przez wojska sowieckie i sowiecką policję polityczną. Jako naczelnemu dowódcy udało mu między innymi uruchomić szlaki przerzutowe na Zachód.  

Jako prezes IV Zarządu WiN został aresztowany przez bezpiekę między 27 listopada, a 2 grudnia 1947 roku wraz ze wszystkimi współpracownikamiWięźniów brutalnie torturowano, aby wymusić zeznania. 

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim Łukasza Cieplińskiego zamordowano strzałem w głowę. To właśnie datę jego śmierci Sejm RP przed 10 laty ustanowił jako Narodowym Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. 

 “W pracy i walce widziałem tak wielkie umiłowanie Ojczyzny, bohaterstwo i bezgraniczne poświęcenie i oddanie Sprawie, że ze wzruszeniem myślę o nich i Bogu dziękuję, że pozwolił dowodzić mi synami bohaterskiej ziemi Rzeszowskiej.” Łukasz Ciepliński – gryps do syna. Cytat pochodzi ze strony zniezlomni.com 

Michalina Osiecka

Reklama

Komentarze: 127

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Śmierć wrogom ojczyzny
dnia 03.03.2021, 01:17 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
7
@ Babcia
dnia 02.03.2021, 10:52 · Zgłoś
Spieracie się, kto bohater, a kto [...] w czasie wojny. Zapytajcie o to potomków tych, którzy zginęli z rąk jednych czy drugich. Zapytajcie rodziny katowanych i rozstrzeliwanych przez UB czy [...] w odwecie przez żołnierzy "wyklętych". Zapytajcie samych siebie, w imię której ideologii będziecie dumni z wymordowania własnej rodziny. Wszelka wojna to przekleństwo dla zwykłych ludzi. Boli mnie serce, gdy czytam wasze kłótnie i argumenty, kto jest lepszy, bo zabijał dla prawej albo dla lewej strony. Dzieci drogie, bohaterem jest ten, kto buduje pokój, kto buduje, a nie rujnuje, kto godzi, a nie skłóca i konfliktuje.
Odpowiedz
-1
@ Szalom [...]!
dnia 02.03.2021, 15:31 · Zgłoś
Też bym chciał, żeby zawsze świeciło słońce, wszystkim się dobrze wiodło, wszyscy byli piękni, nie było wojen, biedy itd. Ale to mrzonka, utopia i najzwyczajniej nie ten świat, na którym żyję. A więc z tym "dzieci drogie", droga Babciu, to raczej do siebie samej. Rozumiem, że jeśli będziesz mogła w skrajnej sytuacji obronić się przed wrogiem i go [...], to zamiast tego staniesz w bezruchu, on Cię [...], a później zostaniesz bohaterką dla przyszłych pokoleń?
Odpowiedz
1
@ BAJAĆ PSU
dnia 03.03.2021, 11:00 · Zgłoś
Tylko przez ludzi pokroju „szalom [...]!” słońce nie swieci tak często jak by mogło.
Sytuacja, w której zmuszeni jesteśmy do samoobrony, nie oznacza że na codzień nie powinniśmy być pacyfistami. A tak przy okazji, to czy jakiś Żyd nie mówił o miłowanie nieprzyjaciół? Bo zdaje się, że go wyznajesz;)
Odpowiedz
13
@ obserwator
dnia 01.03.2021, 23:25 · Zgłoś
Witam. Tak sobie myślę, że bezkrytyczne wynoszenie na piedestał wszystkich "wyklętych" jak leci jest trochę nieprzemyślane. Oczywiście nie wątpię w to, że byli między nimi ludzie honoru .Ale zdarzali się nader często, i są na to źródła, uprzedzając komentarz, niekoniecznie "[...]" ,pospolici rabusie i nazwijmy to po imieniu bandyci i mordercy. Zadajmy sobie pytanie przeciwko komu walczyli. Przeciwko radzieckiej okupacji? Fakt, przyjaciółmi to oni naszymi nie byli. A dlaczego akurat radzieckiej okupacji? Ano dlatego, że podczas jałtańskiej i poczdamskiej konferencji Wielkiej Trójki Szubrawców dwóch z nich oddało nas Stalinowi pod "opiekę" na jego życzenie. Nie tylko nas, bo i Czechów, Słowaków Węgrów i wielu innych. Czy wobec tego ich walka była pozbawiona sensu? Na pewno nikomu i niczemu dobremu nie służyła, a z całym światem walczyć nie byli w stanie.
Świat patrzył na to i nic nie zrobił, bo świat kilka miesięcy wcześniej zobaczył co pancerne dywizje Stalina zrobiły z Niemcami (krajem i narodem).
Więc może trzeba było skończyć z bieganiem po lasach i wziąć się do pracy, bo jaka ta Polska po wojnie była biedna, pokaleczona i zniszczona, ale innej nie mieliśmy, a najważniejsza wtedy była odbudowa kraju i narodu.
Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam, jeśli ktoś ze mną się nie zgadza, to też rozumiem, a jeśli ktoś zechce używać inwektyw, to nie będę dyskutował z kimś takim bo nie ten poziom.
Niezmiennie pozdrawiam racjonalnie myślących. Historia magistra vitae est.
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 02.03.2021, 00:52 · Zgłoś
Bardzo mądry komentarz. Zaraz pana zminusują, oplują i zwyzywają.
Odpowiedz
5
@ ?
dnia 02.03.2021, 07:00 · Zgłoś
Trzeba płynąć z prądem,nawet gdy płynie szambo. Naprawdę?
Odpowiedz
8
@ Nikki
dnia 02.03.2021, 08:53 · Zgłoś
Niestety, nie było to możliwe, by skończyć z bieganiem po lasach i wziąć się do pracy. Tysiące takich co próbowało, było aresztowanych i skazanych, wielu wymordowano bez żadnych sądów i innych ceregieli. Zresztą nie tylko tzw. wyklętych. Np. taki Stanisław Skalski, najlepszy polski pilot myśliwski. Wrócił do kraju w 1947 roku, chociaż nie musiał. Wrócił, bo swoim doświadczeniem i wiedzą chciał właśnie pomóc w odbudowie kraju. Został aresztowany w 1948 roku, w 1950 skazany na karę śmierci, którą w 1951 zamieniono na dożywocie. Wyszedł z więzienia w 1956 roku. Jeszcze raz powtórzę, takich, co próbowało normalnie żyć i pracować było tysiące. Nie biegali po lasach. Ale władza komunistyczna z nadania Kremla miała inny na nich pomysł - nie dano im żadnego wyboru, bo dla komunistów byli wrogami z definicji. Więc ich niszczono wszelkimi sposobami.
Odpowiedz
4
@ kamil
dnia 02.03.2021, 09:42 · Zgłoś
Chcesz to tłumaczyć ludziom, których cala wiedza ogranicza się do przeczytania jednego artykułu z "Przeglądu" czy "Gazety Wyborczej"??? Powodzenia!!!
Odpowiedz
2
@ Szalom [...]!
dnia 02.03.2021, 10:49 · Zgłoś
Próbujesz wrzucić "głos rozsądku", a wychodzi na to, że nie masz elementarnej wiedzy i najzwyczajniej [...] na pamięć o tych bohaterach. Nie wykluczam, że dobrej woli też tu brakuje.

Żeby się wypowiadać (a zwłaszcza w tak delikatnym temacie), trzeba się na początek zapoznać z pojęciem tzw. "band pozorowanych", których było co najmniej 7! Chyba nie muszę Ci mówić, że owe bandy miały na celu podszywanie się pod Żołnierzy Niezłomnych i dokonywanie morderstw, [...]ów, grabieży itp. na ich konto. Odium bezeceństw miało wtedy i na przyszłość spaść na tych bohaterów. Jak widać choćby po Twoim wpisie, w dużej mierze się to udało.

Idąc dalej, nie można zapominać o zdrajcach wśród lokalnej ludności cywilnej różnych narodowości, którzy denuncjowali i zasłużona kara czasem ich dosięgała.

Po trzecie, bajeczki o decydowaniu się na złożenie broni i rzekomym uczciwym przyszłym życiu i pracy na rzecz odbudowy Polski można wciskać wyjątkowo [...]. Sam przykład Fieldorfa-Nila wyjaśnia, jaki to niby wybór mieli ci ludzie. Rzekome ówczesne amnestie, jak sądzę, tez Ci nie są znane.

Myślę, że Leszek Żebrowski - temu kto chce się dowiedzieć prawdy - wyjaśni, kim naprawdę byli [...]. Na jego kanale można znaleźć wiele materiałów na ten temat. On, w odróżnieniu od 'pseuobadaczy', wszystko podpiera dokumentami. Nieścisłości w publikacjach m.in. Zychowicza tez już zdążył wyłapać i prosto w oczy mu wygarnąć. A inni, zatwardziali wyznawcy komunistycznych i esbeckich legend niech czerpią ze źrodła Gazety Wyborzej, Newsweeka, TVNu itp. i dalej [...] na tych, przed którymi powinni klękać. Przydało by się jasielskiej Róży Luksemburg pobyć w takich warunkach choć z tydzień, to może by inaczej ćwierkała. Przypuszczam, że po trzech dniach bez jedzenia, wyziębiona, bez nadziei i ze strachu spaskudziłaby by swoje stringi...
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 02.03.2021, 11:07 · Zgłoś
Pan, który nadal nie zna znaczenia słowa szalom, próbuje mnie nieudolnie obrazić. Wszyscy ci, którzy bezrefleksyjnie kultywują mit żołnierzy wyklętych, jeszcze parę dni temu wypisywali "Chwała bohaterom" pod nekrologiem pana Żygłowicza. Dziś z waszych pełnych miłości wpisów wynika, że uważacie go za zdrajcę, płynącego z szambem, czy kolaboranta komunistycznej władzy. Albo jesteście [...], albo [...]. Wybór należy do was, moje kochane stadko.
Odpowiedz
2
@ [...]
dnia 02.03.2021, 11:52 · Zgłoś
@obserwator
Zgadzam się z wymową komentarza, ale uważam, że trzeba przestać być grzecznym przy tego rodzaju dyskusji i walić argumentami na odlew.

Kult "przeklętych" został po chamsku narzucony społeczeństwu polskiemu przez aktualnych okupantów po to, aby podeptać tożsamość ludzi, dla których zrządzeniem losu było urodzić się i mieszkać w PRL-u. To jest tylko element operacji psychologicznej, mającej na celu w ogóle wdeptanie w błoto PRL-u, aby nikt nie odważył się dokonywać porównań z okresem obecnym, bo to mogłoby być niewygodne dla okupantów. Początkowo celem tej operacji było pozbawienie oporu przez niszczeniem i oddawaniem za bezcen majątku narodowego, a kto się temu sprzeciwiał, to był "[...]", "[...]" itp. Przecież nawet "Solidurność" (błąd celowy) roztoczyła "parasol ochronny" nad Balcerowiczem, ale czy ktoś z ówczesnych solidarnościowych neobolszewików za to przeprosił?

Ale kij ma dwa końce i kontynuowanie tego rodzaju propagandy może być niebezpieczne dla okupantów, bo wielu może dojść do wniosku, że jeśli chwalebne było istnienie "wyklętych" w okresie okupacji sowieckiej, to może równie chwalebne mogłoby być istnienie tego rodzaju ruchu w okresie okupacji globalistycznej? A zwłaszcza w kontekście terroru krona-ściemy.
Odpowiedz
-2
@ kamil
dnia 02.03.2021, 13:52 · Zgłoś
Został narzucony "po chamsku"? Według ciebie nie jesteśmy winni jako Naród pamiętać o ludziach, którzy zginęli za Ojczyznę z ręki twoich ideologicznych pobratymców? Nie powinniśmy pamiętać o nich, bo twoi przodkowie zakopując ich ciała pod płotem czy na śmietniku tak sobie życzyli? Z ludzkiego punktu widzenia współczuję ci tej twojej mongolskiej mentalności.
Odpowiedz
3
@ Śmierć wrogom ojczyzny
dnia 02.03.2021, 13:53 · Zgłoś
"Szalom [...]!" - popieram w 100 procentach twój tekst.
Odpowiedz
0
@ prowadzący
dnia 02.03.2021, 14:05 · Zgłoś
Przecież takim był to po co zdziwienie?
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 02.03.2021, 17:30 · Zgłoś
@kamil
Zanim przyprawisz mi "[...]" potomka stalinowskich zbrodniarzy, to może pochwal się swoimi bohaterskimi, "wyklętymi" przodkami? A jeżeli takowych nie ma, to oznacza, że miałeś w rodzinie samych tchórzy, którzy zamiast chwycić za broń i strzelać do komunistów oraz funkcjonariuszy państwowych, woleli kolaborować z komuną.

Pamiętać powinniśmy o ofiarach stalinowskich, [...] z przyczyn wyłącznie politycznych. Ale czy naprawdę musimy pamiętać o sprawcach zbrodni na ludności cywilnej, na których wydano wyrok śmierci?

A co do "mongolskiej" mentalności - widać musieli ją posiadać przywódcy USA, Wlk. Brytanii i całego Zachodu, którzy popierali Stalina (nazywając go pieszczotliwie "uncle Joe") i nawet nie zająknęli się na temat zbrodni dokonywanych w Polsce.
Odpowiedz
-4
@ jas
dnia 01.03.2021, 23:02 · Zgłoś
Tzw. żołnierzy przeklętych można porównać do band UPA. Jedni od drugich się nic nie różnili !!!
Odpowiedz
2
@ Ulan
dnia 03.03.2021, 08:24 · Zgłoś
O potomek upa
Odpowiedz
0
@ QQrQ
dnia 01.03.2021, 21:27 · Zgłoś
Bardzo mnie cieszą [...] narodowych [...].
Odpowiedz
7
@ łowca [...]
dnia 01.03.2021, 22:41 · Zgłoś
Bardzo mnie bawią "mondrości" trzeciego pokolenia ubeków.
Odpowiedz
9
@ Wojtek
dnia 01.03.2021, 21:06 · Zgłoś
Do roboty Senatorowie Posłowie Starości i Burmistrzowie bo za niedługo kończy się wam kadencja a Jasło było murowane a zostawicie drewniane...
Odpowiedz
1
@ Hejnalista
dnia 01.03.2021, 20:12 · Zgłoś
No właśnie tak by chcieli jak przed 1939 r niestety się nie udało i dobrze, teraz raczkuje nowa elita ,żerują i wykupują co się da ale to też do czasu. Ten mądry od [...] wyzywa i przypisuje jakąś przynależność do ormo ub a sam pewnie ma korzenia .
Odpowiedz
-3
@ Rt
dnia 01.03.2021, 20:06 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ taki był program ich?
dnia 01.03.2021, 19:01 · Zgłoś
Żeby zostało jak w 1939?
Odpowiedz
-3
@ uczeń
dnia 01.03.2021, 18:50 · Zgłoś
Tak! Pan Żygłowicz to wybitna postać! Budowniczy Polski Ludowej!
Odpowiedz
13
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 19:23 · Zgłoś
Budowniczy zniszczonego wojną kraju, [...].
Odpowiedz
14
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 18:38 · Zgłoś
Może 10% tych "wyklętych" faktycznie walczyło o wolną Polskę. I z kim? Z chłopami, którzy dostali upragnioną ziemię i mieli gdzieś, od kogo. Zamiast pomóc odbudować zniszczony wojną kraj, jak pan Żygłowicz, woleli hasać po lasach.
Odpowiedz
11
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 19:23 · Zgłoś
Oczywiście. Głupimi łatwiej rządzić, prawda?
Odpowiedz
2
@ ?
dnia 01.03.2021, 20:00 · Zgłoś
Wydać na śmierć innych i współpraca z oprawcami za krwawe srebrniki lub paznokcie kleszczami a potem kula w potylice albo las , fakt wybór godny rozważenia proszę państwa.
Odpowiedz
12
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 20:03 · Zgłoś
Taaa, a właściwie o czym pan mówi? Jakoś Rajmundowi Kaczyńskiemu nikt krzywdy nie zrobił.
Odpowiedz
2
@ ?
dnia 01.03.2021, 20:39 · Zgłoś
Taak. Wg schematu. Wyjątki regułę potwierdzają. Były albo i ich nie było.
Odpowiedz
-7
@ Śmierć wrogom ojczyzny
dnia 01.03.2021, 22:19 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-17
@ Jurek
dnia 01.03.2021, 18:21 · Zgłoś
Precz z czerwoną zarazą!!!
Brawo panie Adamie!!!
Odpowiedz
10
@ Tryt
dnia 01.03.2021, 18:16 · Zgłoś
Problem niby wyklętych czy raczej PRZEKLETYCH dziś PiS podnosi do rangi honoru. Prawdą jest obrazoburcza. Faktem jest że wielu z tych przeklętych wybieralo las bo byli prześladowani przez komunę. Ale WIĘKSZOSĆ z nich wybierło las bo nie potrafili inaczej żyć. Przypominam piewcom pisowskim co robili niby ci partyzanci z ludźmi wysiedlonymi przez niemieckich faszystów z Jasła. Poczytajcie jak ,,opiekowali,,się nimi niby ci partyzanci z okolic Jasła. Ci którzy zdołali cokolwiek wynieść z domów podczas wysiedleniu tracili wszelkie ,,zaskórniaki,,po wizycie tych którzy po kilku miesiącach stali się tymi dziś tak przez PiS na ołtarze wciaganymi ,,wyklętymi,,. Historię niestety piszą politycy. Politycy też ja upiększją i przerabiania pod własne potrzeby. Trzeba naprawdę wiele samozaparcia i chęci by doszukać się w tym wszystkim prawdy.
Odpowiedz
-1
@ Śmierć wrogom ojczyzny
dnia 01.03.2021, 19:06 · Zgłoś
Poczytaj sobie o komunistyczno-ubeckich bandach podszywających się pod partyzantów.
Odpowiedz
7
@ BAJAĆ PSU
dnia 01.03.2021, 19:32 · Zgłoś
„Smierć wrogom ojczyzny” to nawoływanie do nienawiści i przemocy.
Każdego można zrobić „wrogiem ojczyzny”.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 19:49 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Tryt
dnia 01.03.2021, 20:29 · Zgłoś
Ech ,PiS i [...]. Ci którzy rabowali wysiedlonych jaślan gdy czynili swe ratunkowe napady sami zmienili się żołnierzem AK. Brat mojego ojca był także żołnierzem AK i wiele pamiętam z tych jego opowieści. Dziś gdyby choć część z tego napisać na forum to miałbym w domu ,,wizytę,,smutnych panów z PiSu rodem że szargam przeszłość i histo
idę. Ale mam jedną odpowiedź. A PiS wam w [...].
Odpowiedz
0
@ lek
dnia 01.03.2021, 17:57 · Zgłoś
A ludzie tu żyli. Biedowali i wcale nie czuli się wyklęci.
Odpowiedz
-4
@ lek
dnia 01.03.2021, 17:56 · Zgłoś
Polskie bagienko. TVP szleje o wyklętych.
Odpowiedz
-3
@ Kierowca 810
dnia 01.03.2021, 17:48 · Zgłoś
Gdzie się podział wszędobylski porucznik z kwiatkami.
Odpowiedz
4
@ Kierowca 810
dnia 01.03.2021, 17:44 · Zgłoś
Przedtem obcy agenci działali na szkodę Polski w ukryciu.
Teraz szkodzą Polsce i narodowi w sposób jawny i oficjalny z patriotycznymi
hasłami na ustach.
Odpowiedz
-2
@ BAJAĆ PSU
dnia 01.03.2021, 17:48 · Zgłoś
Vide Macierewicz. Polecam książki Piątka. Do tej pory nie miał z tego tytułu procesu:-)
Odpowiedz
4
@ śpiewać każdy może i książki pisać
dnia 01.03.2021, 19:01 · Zgłoś
książki Piątka ?, narkomana opłacanego przez KGB ?
Odpowiedz
5
@ BAJAĆ PSU
dnia 01.03.2021, 22:12 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ łowca idiotów
dnia 01.03.2021, 22:38 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ BAJAĆ PSU
dnia 01.03.2021, 23:48 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ BAJAĆ PSU
dnia 02.03.2021, 11:11 · Zgłoś
Ciekawe, dlaczego Macierewicz wciąż nie wytoczył mu procesu...?;-)
Odpowiedz
8
@ Hejnalista
dnia 01.03.2021, 17:34 · Zgłoś
Daję minus a wyskakuje plus. To w końcu kto walczył o Polskę i przegonił okupanta. Pierwszy okupant niszczył [...] i rozkradł Polskę przez 6 lat, drugi okupant był do 90 roku .Teraz niech znawcy policzą starty pierwszych a potem drugich i na koniec trzecich.
Odpowiedz
-5
@ Daję minusa wyskakuje plus.Buhahaha!!!
dnia 01.03.2021, 21:54 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ [...]
dnia 01.03.2021, 16:57 · Zgłoś
Taka prawda! Ale to wina tych ,którzy mieli wpływ na zmiany w ciągu ostatnich 30 lat ! Jak mieli głosić prawdę kiedy ich korzenie też w UB i PZPR ??Dlatego jest jak jest i ten [...](jak mówi Kurski) bandytów nazywa patriotami(zdrajcy,którzy zdradzili dla ZSRR swoją Ojczyznę) a patriotów -bandytami ( tych,którzy bronili Ojczyzny przed zdrajcami i ZSRR).Taki mamy klimat!
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 20:05 · Zgłoś
Zalecam przeczytanie artykułu. Mit stworzono świadaomie, aby skanalizować "[...]" Wystarczy wkleić w wyszukiwarkę "Bandyci, a nie święci"
Odpowiedz
8
@ łowca [...]
dnia 01.03.2021, 22:37 · Zgłoś
Wystarczy poczytać troszeczkę więcej niz jeden artykuł. Ale są ludzie, których wiedza pochodzi z przeczytania JEDNEGO artykułu! Brawo!
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 02.03.2021, 00:54 · Zgłoś
Jednego ze szmatławca "W sieci" na przykład.
Odpowiedz
8
@ Www
dnia 02.03.2021, 07:15 · Zgłoś
Ty czytasz super gazetę tego [...] który na ruskim czołgu przyjechał do Polski .
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 02.03.2021, 10:57 · Zgłoś
Nie czytam, w przeciwieństwie do ciebie, ŻADNYCH gadzinówek.
Odpowiedz
0
@ do ww
dnia 02.03.2021, 12:09 · Zgłoś
Na ruskim czołgu to przyjechał Stanisław Erlich, stalinowski profesor, promotor pracy magisterskiej i doktorskiej Jarosława Kaczyńskieo. A także jego wujowie, Henryk i Wilhelm Świątkowscy.
Odpowiedz
1
@ kamil
dnia 02.03.2021, 13:45 · Zgłoś
Oj. nie tylko on. Ale jak się już tak bawimy. Tatuś Adasia Michnika był funkiem KPZU, Jacek Kuroń tworzył "czerwone harcerstwo". Wymieniać dalej?
Odpowiedz
0
@ do kamil
dnia 02.03.2021, 18:31 · Zgłoś
Tyle że ojca się nie wybiera, promotora owszem, podobnie jak jego idee, Kuroń dość wcześnie pozbył się swoich mrzonek. Gdy Lech Kaczyński doktoryzował się z wyższości socjalistycznego prawa pracy a ich kumpel, tow. Jasiński był naczelnikiem wydziału spraw wewnętrznych w UW Płocku to Kuroń siedział w więzieniu.
Odpowiedz
1
@ Ulan
dnia 03.03.2021, 08:23 · Zgłoś
O widzę [...]
Odpowiedz
-10
@ Janek.
dnia 01.03.2021, 16:47 · Zgłoś
Nie wiedziałem że w moim Jasełku jest tyle czerwonej [...] która nic nie wie o niezłomnych a ma najwięcej do powiedzenia.. Chwała bohaterom z NSZ a wam niech [...] powykrzywia.
Odpowiedz
34
@ Ppp
dnia 01.03.2021, 16:38 · Zgłoś
Dlaczego komentarze sa usuwane ?
To trzeba zglosic na policje
Odpowiedz
27
@ POL
dnia 01.03.2021, 16:31 · Zgłoś
dlaczego ,,wybrane '' komentarze są zablokowne? cenzura ?
Odpowiedz
2
@ robson
dnia 01.03.2021, 15:39 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-6
@ robson
dnia 01.03.2021, 16:54 · Zgłoś
Dokladnie,masz racje
Odpowiedz
-4
@ robson
dnia 01.03.2021, 16:57 · Zgłoś
Ale legitymacje partyjna tez mam w szufladzie na pamiatke tych pieknych czasow
Odpowiedz
5
@ Natural Born Leader
dnia 01.03.2021, 15:37 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-6
@ Stary UB-ek
dnia 01.03.2021, 17:19 · Zgłoś
Następcy UB-ków czuwają !
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 18:34 · Zgłoś
Bo tutaj to norma, panie NBL.
Odpowiedz
2
@ ?
dnia 01.03.2021, 20:59 · Zgłoś
Zobacz gdzie jest serwer i czyj jest a może zrozumiesz. Dziel i rządź.
Odpowiedz
10
@ js
dnia 01.03.2021, 15:32 · Zgłoś
Coś tu nie rozumiem - [...] wykradli rakietę V-2? Może jeszcze Morawiecki im pomagał.
Odpowiedz
7
@ Kamil
dnia 02.03.2021, 01:59 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
13
@ straszne
dnia 01.03.2021, 15:30 · Zgłoś
[...] [...] 15 tys ludzi, w tym 870 dzieci do lat 12. Czy IPN ustalił skąd mieli żywność? To był 100% rabunek nie tylko żywności, na ledwo wiążących koniec z końcem głodujących powojennych chłopach
Odpowiedz
1
@ js
dnia 01.03.2021, 15:36 · Zgłoś
Własnie dzięki takim bohaterom władza komunistyczna miała poparcie nawet wśród bogobojnych [...], którzy o komuniźmie nie mieli zielonego pojęcia a zapisywali się do [...] i ORMO by bronić swojego dobytku./
Odpowiedz
3
@ przyszywany krośnian
dnia 01.03.2021, 16:34 · Zgłoś
IPN ustalił że zostali skazani na śmierć przez komunistyczny Sąd.
Oni [...] bez sądów ale to jest według tej zakłamanej instytucji w porządku.
Odpowiedz
-7
@ Zofia
dnia 01.03.2021, 15:26 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ Fakt
dnia 01.03.2021, 15:32 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-4
@ [...]
dnia 01.03.2021, 15:59 · Zgłoś
Wiadomej narodowości - bynajmniej nie ukraińskiej.
Odpowiedz
1
@ 007
dnia 01.03.2021, 15:20 · Zgłoś
Koniec z komentowaniem
Odpowiedz
16
@ Kika
dnia 01.03.2021, 15:14 · Zgłoś
Bury czy Lupaszka który z tych zbrodniarzy był bohaterem?
Odpowiedz
5
@ js
dnia 01.03.2021, 15:30 · Zgłoś
Jeden wart drugiego
Odpowiedz
-12
@ mściciel
dnia 01.03.2021, 16:31 · Zgłoś
Każdy z nich był bohaterem bo strzelali do komunistycznych okupantów umiłowanej Ojczyzny i wyznawali maksymę,"że dobry komunista [...] komunista"!!!
Odpowiedz
26
@ xcxcx
dnia 01.03.2021, 16:32 · Zgłoś
I do bezbronnych ludzi ktorzy nie chcieli i oddac ostatniej swini zeby z glodu nie umrzec
Odpowiedz
2
@ Ulan
dnia 03.03.2021, 08:21 · Zgłoś
Do pięt im nie dorastasz,[...] byś
I tazal się w błocie sprzedając sąsiadów
Teczaku
Odpowiedz
12
@ Dociekliwy Stefan
dnia 01.03.2021, 15:12 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
21
@ uczestnik
dnia 01.03.2021, 16:28 · Zgłoś
Pawluś nie zaprosił Piotrowicza chociaż na otwarciu był honorowym gościem!
Odpowiedz
0
@ ?
dnia 01.03.2021, 20:45 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Kierowca 810
dnia 01.03.2021, 15:11 · Zgłoś
A gdzie się podział niezłomny żołnierz - funkcjonariusz porucznik.
Odpowiedz
-1
@ 01
dnia 01.03.2021, 14:48 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
14
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 14:57 · Zgłoś
Wnioskuję, że dla pana "utrwalaczem władzy ludowej" był ppłk Żygłowicz, bo zamiast hasać po lasach odbudowywał zniszczony wojną kraj?
Odpowiedz
12
@ [...]
dnia 01.03.2021, 15:08 · Zgłoś
@01
Uważasz za bohatera np. takiego Józefa Kurasia - "Ognia", który był pospolitym bandytą, wcześniej dowódcą posterunku UB w Nowym Targu? [...] zwykłych przypadkowych ludzi, np. turystów, raz nawet [...] kobietę w ciąży. Dał się we znaki również mieszkańcom Słowacji. Pewnie nie wiesz, że AK wydała na niego wyrok śmierci? To "prezydent tysiąclecia" - Lech K. osobiście dokonał otwarcia jego pomnika. Gdyby ten pomnik nie był pilnowany 24h/dobę, to miejscowi szybko by go unicestwili. Teraz już wiesz, kto stoi za kultem "przeklętych"?
Odpowiedz
8
@ dragoness
dnia 01.03.2021, 15:10 · Zgłoś
Możemy jeszcze wspomnieć o "Burym" i pacyfikacji Zaleszan.
Odpowiedz
-2
@ [...]
dnia 01.03.2021, 22:34 · Zgłoś
Hajnówka uczciła ofiary „Burego”.

[...]
Odpowiedz
3
@ łowca [...]
dnia 01.03.2021, 22:35 · Zgłoś
I o pacyfikacji np. Zawadki Morochowskiej! A, sorry, tego mordu dokonali akurat żołnierze z LWP.
Odpowiedz
2
@ do łowca [...]
dnia 02.03.2021, 07:06 · Zgłoś
Przecież nikt także lewica nie kwestionuje zbrodni LWP.
Odpowiedz
-4
@ Abnegat
dnia 01.03.2021, 14:35 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ js
dnia 01.03.2021, 15:29 · Zgłoś
Jak to kto - Minsterstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Jak zlikwidowali jedną Komendę GłÓwną WIN to zakładali następną.
Odpowiedz
-1
@ Abnegat
dnia 01.03.2021, 15:51 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
10
@ wnuczek żołnierza LWP
dnia 01.03.2021, 14:33 · Zgłoś
Dziś potomkowie tych zbrodniarzy rządzą w Polsce i robią z nich bohaterów narodowych. IPN fałszuje historię Polski. Ten instytut trzeba zdelegalizować tak szybko jak to jest możliwe.
Odpowiedz
-13
@ julek r
dnia 01.03.2021, 16:24 · Zgłoś
Chyba wnuczek UB-owca?
Odpowiedz
16
@ do julek
dnia 01.03.2021, 17:26 · Zgłoś
Wnuczkiem UBowca to jest niejaki Cenckiewicz z IPNu, Terlecki synem wieloletniego [...] UB i SB.
Odpowiedz
1
@ nb
dnia 02.03.2021, 10:11 · Zgłoś
Bohaterów ?...tyle lat po wojnie niektórzy doczekali się uznania za walkę z okupantem spod znaku swastyki i sierpa z młotem..a wiele rodzin nie ma gdzie zapalić świeczki bo ..bohaterscy panowie spod znaku UB nawet nad ciałami [...] się pastwili..i porzucali w lasach gorzej niż [...] ...[...]
Odpowiedz
14
@ Natural Born Leader
dnia 01.03.2021, 14:30 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
9
@ robson
dnia 01.03.2021, 14:43 · Zgłoś
oni to tacy bohaterowie jak ty radca prawny.Na lubelszczyznie w ciagu pierwszych 5 lat po wojnie z rak tych zbrodniarzy zginelo wiecej cywilow niz przez 5 lat wojny z rak niemcow
Odpowiedz
6
@ [...]
dnia 01.03.2021, 14:50 · Zgłoś
Jeżeli "[...]", byli bohaterami, to kim byli ci, którzy uczciwie pracowali po wojnie, żeby ludzie mieli co jeść, gdzie mieszkać i czym ogrzać mieszkanie? [...]? Czy [...] lub [...] też był "bohaterem", strzelającym do ludzi "zza węgła"?
Myślałem, że masz więcej "oleju w głowie".
Odpowiedz
4
@ łowca [...]
dnia 01.03.2021, 22:33 · Zgłoś
robson - naprawdę? Twoja wiedza jest naprawdę imponująca! Gimnazjum czy WUML?
Odpowiedz
5
@ ?
dnia 02.03.2021, 06:47 · Zgłoś
uw albo inna czerwona farbiarnia.
Odpowiedz
1
@ wb
dnia 03.03.2021, 09:11 · Zgłoś
A moze ludzmi bez wyboru?
Odpowiedz
5
@ QQrQ
dnia 01.03.2021, 14:19 · Zgłoś
ak - tak
nsz - nie
Odpowiedz
-10
@ do QQrQ
dnia 01.03.2021, 15:40 · Zgłoś
W czasach minionych propaganda by zohydzić AK próbowała sprowadzić ją do NSZ teraz robi to samo PiS rękami IPN. Tak naprawę to podczas wojny nilkt o żadnym NSZ podobnie jak i o AL czy GL nikt w ogóle nie wiedział.
Odpowiedz
3
@ ogar
dnia 01.03.2021, 16:23 · Zgłoś
A co ty wiesz o NSZ? To co przekazali ci komunistyczni bandyci?
Odpowiedz
-10
@ Janek.
dnia 01.03.2021, 16:37 · Zgłoś
Ty dalej nic nie wiesz więc odpuść sobie te [...].
Odpowiedz
8
@ ixi
dnia 01.03.2021, 18:41 · Zgłoś
PiS udaje patriotyczną prawicę, a [...] się nabierają
Odpowiedz
-5
@ ixi
dnia 01.03.2021, 18:52 · Zgłoś
PiS to socjaliści, miękka lewica. Razem w sumie głosują w sejmie na każdym kroku.
Odpowiedz
-3
@ 8
dnia 01.03.2021, 21:05 · Zgłoś
zolnierze wykleci to zdrajcy ojczyzny
Odpowiedz
6
@ łowca [...]
dnia 01.03.2021, 22:28 · Zgłoś
Socjalistycznej.
Odpowiedz
4
@ 2 miliardy co rok na PiS
dnia 01.03.2021, 14:17 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-6
@ FAN
dnia 01.03.2021, 14:26 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Lewica
dnia 01.03.2021, 14:36 · Zgłoś
Skończą się te obchody i do każdej gminy powróci lewica. Zawsze po rządach prawicy są rządy lewicy.
Odpowiedz
5
@ 2 miliardy co rok na PiS
dnia 01.03.2021, 22:11 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Kamil
dnia 02.03.2021, 01:56 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ ixi
dnia 02.03.2021, 02:14 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
10
@ Natural Born Leader
dnia 01.03.2021, 14:01 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ 007
dnia 01.03.2021, 14:09 · Zgłoś
Nadużywywanie symboli dotyczy także polityków
Odpowiedz
2
@ Ktosik
dnia 02.03.2021, 06:13 · Zgłoś
Ale tłumy ludzi, jak oni tam się wszyscy pomieścili na tych chodnikach i placach. Widać gdzie jaślanie mają takie uroczystości pseudopatriotyczne i jak bardzo 'kochają' obecnie panujących. Żałosne to, ale niestety prawdziwe.
Odpowiedz
-1
@ Ssrel
dnia 02.03.2021, 07:16 · Zgłoś
To jak Pabian i Pawluś się spotkali to mogli się na tat "STOPów" dogadać.
Odpowiedz
0
@ Zibi
dnia 07.03.2021, 22:55 · Zgłoś
Jak na marszu piorunow
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.