Obwałowanie osiedla Jasło - Niegłowice
24
Odcinek obwałowania lewego brzegu rzeki Wisłoki obejmujący tereny od Jasła aż do
Dębowca jest na etapie projektowania technicznego. Budowa ponad 4 kilometrowego wału ruszy prawdopodobnie już w przyszłym roku.
Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie przystąpił do przygotowania
projektu technicznego dotyczącego zadania pn. „ Budowa lewostronnego obwałowania rzeki
Wisłoki na długości ponad 4 km chroniącego miedzy innymi osiedle Jasło – Niegłowice”.
Jak poinformował Jaslo4u Andrzej Polakiewicz, kierownik inspektoratu Podkarpackiego
Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie z/s prace budowy obwałowania ruszą
prawdopodobnie w przyszłym roku po otrzymaniu pozwolenia na budowę oraz po uzyskaniu
decyzji środowiskowych.

- Mamy nadzieję, że budowa obwałowanie Niegłowic rozpocznie się w przyszłym roku.
Zawsze jest ryzyko, że może pojawić się spór społeczny. Wówczas będziemy musieli wybrać
większe dobro, ale liczę, że tego unikniemy – mówi Maciej Jagielski, kierownik Wydziału
Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – Tego brakowało, wałów - m. in. brakuje nam
również jeszcze modernizacji niektórych obwałowań, wybudowania kanału ulgi pod mostem
przy ul. Mickiewicza na rzece Wisłoce, obwałowania rzeki Jasiołki na osiedlu Hankówka.
To są tak olbrzymie wydatki finansowe, których Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń
Wodnych nie jest w stanie objąć w ciągu jednego roku czy dwóch lat. W ramach programu
ochrony przed powodzią dorzecza górnej Wisły ustanowionego przez Prezesa Rady Ministrów
i realizowanego w latach 2011 – 2030, prowadzimy wszelkie możliwe działania mające na celu
zabezpieczenie Miasta Jasła przed powodzią – dodaje.

Budowa wałów dotyczy również Dębowca. Jednak przedstawiona wójtowi Zbigniewowi
Staniszewskiego dokumentacja budzi wątpliwości czy aby na pewno wały będą służyć
zabezpieczeniu przed powodzią mieszkańców gminy. - Kiedy zobaczyłem dokumentacje, to niektóre miejsca przyznam się nie spodobały mi się, ponieważ dla mieszkańców naszej gminy stwarza to jeszcze większe zagrożenie również dla miasta Jasła. Nie czarujmy się. W Dębowcu są miejsca, gdzie woda rozlewała się na nasze żwirowiska i niszczyła nam drogi. Dla nas to obwałowanie jest ważne. Po stronie wschodniej rzeki są domy, które były zalewane w Majscowej, w Zarzeczu koło mostu. Okazuje się, że wał ma być budowany od strony zachodniej i to jeszcze zakończony daleko przed mostem. Zwracałem uwagę na to, że wał musi być zbudowany za południową częścią mostu przynajmniej do 200 metrów – zaznacza wójt Z. Staniszewski.
Jak podkreślił wójt będzie prowadził dalsze konsultacje w tej sprawie, by uwzględniono pewne
zmiany w projekcie. - Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Absolutnie nie zgodzę się na to, żeby Dębowiec miał być miejscem, gdzie będzie zalewać tylko po to, by zabezpieczyć miasto Jasło. Też tak być nie może – dodaje.
Ilona Czarnecka
ilona.czarnecka@jaslo4u.pl
