Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ostre kary dla pijanych kierowców

8

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kodeksu karnego, od 1 lipca pijany kierowca, który spowoduje poważny wypadek straci prawo jazdy na zawsze


Nowelizacja kodeksu karnego, która weszła w życie z dniem 1 lipca br. zaostrzyła kary wobec pijanych kierowców. - Sąd będzie orzekał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli nietrzeźwy kierowca spowoduje katastrofę komunikacyjną lub wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu. Odstępstwo od tego możliwe będzie jedynie w wyniku „szczególnych okoliczności” – wyjaśnia mł. asp. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jasle.

Zmiana w przepisach wprowadza wyższy wymiar kary pozbawienia wolności - od 3 miesięcy do 5 lat w sytuacji, gdy kierowca pod wpływem alkoholu lub środków odurzających był już wcześniej skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości, albo będąc pod wpływem alkoholu spowodował wypadek lub katastrofę komunikacyjną. Taka kara grozi mu też wtedy, gdy skazany złamie czasowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Na drogach powiatu jasielskiego w 2009 roku doszło do 81 wypadków drogowych. Ich skutkiem była śmierć 11 osób, a 96 zostało rannych. W siedmiu przypadkach sprawcami wypadków byli piesi pod działaniem alkoholu, w tych zdarzeniach zginęły dwie osoby i pięć zostało rannych. Natomiast nietrzeźwi kierujący byli sprawcami 15 wypadków, w których śmierć poniosły dwie osoby, a 20 zostało rannych. – W 2009 roku jasielscy policjanci zatrzymali 602 pijanych kierowców, tj. o 59 mniej niż w 2008 roku. Pomimo spadku liczby nietrzeźwych kierujących, stanowi to nadal olbrzymi problem z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w związku z tym nasze działania cały czas skupiają się na eliminowaniu tego zjawiska – zaznacza rzecznik jasielskiej policji.

Na terenie województwa podkarpackiego w ubiegłym roku, policjanci zatrzymali 7698 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. 6685 z nich popełniło przestępstwo, ponieważ badanie wykazało w ich organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. Od początku tego roku, funkcjonariusze zatrzymali na drogach Podkarpacia ponad 3100 pijanych kierowców. Spowodowali oni 44 wypadki, w których 6 osób poniosło śmierć, a 63 zostały ranne.
 

/mm/ - Nowe Podkarpacie

 

Napisany dnia: 20.07.2010, 23:02
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ x
dnia 21.07.2010, 08:18
Ocena
komentarza:
0
i bardzo dobrze ! może będziesz chociaż trochę bezpiecznie na drogach
@ Ja
dnia 21.07.2010, 11:00
Ocena
komentarza:
0
Nareszcie mądry przepis!
@ ???
dnia 21.07.2010, 11:24
Ocena
komentarza:
0
Czyli mamy czekać aż zabije!!! A może kary i to solidne dla wszystkich pijanych kierowców,szczególnie recydywistów.Wszak profilaktyka chyba więcej daje niż czekanie na nieszczęście
@ qn
dnia 22.07.2010, 11:32
Ocena
komentarza:
0
cały czas mówi się tylko o pijanych kierowcach! a ci którzy jeżdżą na tzw. dopalaczach to co? ich to nie dotyczy?
@ sumienie_urzedasow
dnia 25.07.2010, 22:15
Ocena
komentarza:
0
Za jazdę pod wpływem powinna następować konfiskata pojazdu = przepadek mienia na rzecz skarbu państwa, następnie pojazd powinien być zlicytowany, a uzyskany dochód przeznaczony na cele użyteczne społecznie np: Domy dziecka, itp.
@ MM
dnia 17.08.2010, 16:18
Ocena
komentarza:
0
Głupi przepis, mam lepszy. Każdy pijany kierowca powinien być na miejscu przez policję zastrzelony.
@ dick
dnia 31.08.2010, 21:42
Ocena
komentarza:
-1
przecież by ministrowie bez tek chodzili
@ kris69
dnia 13.09.2010, 22:59
Ocena
komentarza:
1
To ze 'straci prawo jazdy na zawsze' - czyt. urzedniczy papierek to wcale nie oznacza ze nie bedzie mogl jezdzic;)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105