Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Pamięć o bohaterach akcji „Pensjonat” wciąż żywa

28

W tym roku mija 76. rocznica akcji „Pensjonat”. Już po raz siódmy jaślanie na czele z harcerzami oddali hołd bohaterskiemu oddziałowi, który w sierpniu 1943 r. uwolnił z więzienia gestapo w Jaśle ok. 180 więźniów. W tym roku uczestnicy obchodów rocznicowych po raz pierwszy mieli okazję usłyszeć „Hymn Jasielskiego Marszu Wolności”.

W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził akcję uwolnienia blisko 180 osób osadzonych w więzieniu gestapo w Jaśle. O akcji pod kryptonimem „Pensjonat” mówiono w całej okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polsce i nie tylko. Wystarczy przypomnieć, że niedługo po jej przeprowadzeniu Kierownictwo Walki Podziemnej  informowało Londyn o heroicznym wyczynie ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak, ppor. Zbigniewa Cerkowniaka ps. „Boruta”, plut. pchr. Zbigniewa Zawiły ps. „Żbik”, kpr. pchr. Stanisława Kostki ps. „Dąbrowa”, plut. Józefa Okwieki ps. „Trójka” oraz harcerza Stanisława Magury ps. „Paw”.

Od siedmiu już lat jasielscy harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich wespół ze Stowarzyszeniem Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, przy wsparciu Jasielskiego Domu Kultury oraz Miasta Jasła na czele z burmistrzem Ryszardem Pabianem – honorowym jego patronem, organizują „Jasielski Marsz Wolności”. Rozpoczął się on pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Sztaszica. Uczestnicy wydarzenia punktualnie o godz. 20:30 zgromadzili się w miejscu, w którym niegdyś stał gmach Sądu Okręgowego. To tutaj w czasie II wojny światowej mieściło się więzienie gestapo. Wraz z zapadającym zmrokiem zapłonęły pochodnie, rzucając blade światło na pomnik oraz zebranych jaślan, tworząc tym samym niepowtarzalny klimat patriotycznej uroczystości. Tradycyjnie odegrano „Hymn Armii Krajowej”. Harcerze przypomnieli również historię wydarzeń z nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oraz sylwetkę płk. Stanisława Kostki ps. „Dąbrowa”, który jako ostatni z członków oddziału odszedł w tym roku na wieczną wartę.

Tegoroczne obchody rocznicy przeprowadzenia akcji „Pensjonat” były wyjątkowe, z co najmniej kilku powodów. Po raz pierwszy zaprezentowano nowe logo marszu, inspirowane postacią  Stanisława Kostki. Od tej chwili marsz nosić będzie także imię zmarłego 27 marca 2019 r. w Krakowie uczestnika akcji sprzed siedmiu dekad. W tym roku po raz pierwszy pod Pomnikiem AK można było usłyszeć „Hymn Jasielskiego Marszu Wolności”. Słowa i muzykę do niego napisał Piotr Hudyma, jaślanin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Hymn wykonała wczoraj druhna Gabriela Czerwińska.

Rangi wydarzeniu dodał fakt, iż na zaproszenie organizatorów do Jasła zdecydowali się przybyć członkowie rodziny płk. Stanisława Kostki ps. „Dąbrowa”. Do Jasła zawitali więc wczoraj Paweł Dąbrowa-Kostka, syn bohatera wydarzeń z sierpnia 1943 r. wraz z żoną Marią i córkami Heleną i Anną oraz Maciej Koszarski, wnuk „Dąbrowy”. Wszyscy uczestniczyli w marszu od początku do jego zakończenia. Kilka słów do uczestników obchodów „Akcji Pensjonat” skierował Paweł Kostka, komplementując przede wszystkim jasielskich harcerzy. – Z tego miejsca chciałbym podziękować władzom Jasła i hufcowi ZHP, harcerkom i harcerzom, za tak piękne pożegnanie mojego ojca kilka miesięcy temu. Było to bardzo wzruszające. Jestem pewien, że tato jest tutaj dzisiaj z nami. Całe życie poświęcił on Polsce. Jako nastolatek w czasie wojny zaczął walkę. Po wojnie kontynuował ją w innych realiach. Jak wiemy walka żołnierzy wyklętych po 1945 r. była beznadziejna, ale znaczyła dużo dla kraju. Potem było więzienie. Kiedy już je opuścił oddał się wieloletniemu dokumentowaniu walki Polaków o ojczyznę na terenie krakowskiego okręgu AK i Podokręgu AK w Rzeszowie. Gdyby nie jego praca, ta pamięć byłaby zginęła. Jestem zachwycony działalnością druhen i druhów w Jaśle, tym, że pielęgnują etos walki o wolną Polskę. Przez wiele lat byłem komendantem chorągwi harcerzy ZHP poza granicami kraju. Oglądałem mnóstwo drużyn od Sztokholmu po Wiedeń. Dzisiaj mogę powiedzieć, że druhny i druhowie z Jasła stanowić mogą wzór do naśladowania. Jesteście wspaniali pod każdym względem – przekonywał.

Na zdjęciu Paweł Kostka/fot. Marcin Dziedzic

Kiedy Jasło spowił mrok, uczestnicy uroczystości spod pomnika wyruszyli w marsz. Na jego przedzie z pochodniami w ręku kroczyli harcerze z druhem Wiesławem Hapem - prezesem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego na czele. Trasą odskoku członków oddziału oraz oswobodzonych więźniów udali się do Żółkowa, gdzie na parkingu przy kościele parafialnym św. Faustyny miała odbyć się druga część piątkowych obchodów 76. rocznicy akcji „Pensjonat”. W asyście strażaków ochotników zapalono ognisko, którego płonienie rozświetliły plac, gdzie zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Po modlitwie w intencji uczestników wspólnie śpiewano piosenki żołnierskie i pieśni religijne.

MD

Napisany dnia: 03.08.2019, 10:31

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-2
@ yozef
dnia 06.08.2019, 07:02 · Zgłoś
dzieki panie HAP ,dodac nalezy ze po tej akcji nastapila zemsta i zburzono jaslo calkowicie ,tak jak warszawe kilka domow ocalalo , hitlerowski wlodarz miasta myslal ze to bedzie jego miasto i przez lata je upiekszal i rzeczywiscie jaslo bylo drugim malym WIEDNIEM nazywane. kto jeszcze pamieta a tacy jeszcze zyja to potwierdzi , i nikt nie uratowal jasla zburzyli spalili wysiedlili ludzi i zemscili sie ,,,taka jest prawda panie cenzorze ,nkt jaslu nie pomogl
Odpowiedz
0
@ kr
dnia 06.08.2019, 07:39 · Zgłoś
Z tym Wiedniem to trochę przesadziłeś, ale wreszcie odważyłeś się powiedzieć to co każdy wie tylko boi się powiedzieć.
Odpowiedz
2
@ yozef
dnia 06.08.2019, 14:02 · Zgłoś
tyle juz zyje na tym swiecie i pisze prawde ,cenzor usuwa mi rzeczy niewygodne dla wladzy ,,,ale ja od jasla juz nic nie chce , nic tez nie chce od rzadzacych ,,,sa mi niepotrzebni ,ale kocham to moje miasto jaslo jego polozenie trzy rzeki wspanialy park i wiele innych dobrych rzeczy , i pisze prawde niezaleznie czy sie komus podoba czy nie ,
Odpowiedz
-4
@ kasiek
dnia 04.08.2019, 22:58 · Zgłoś
Pan Hap jest historykiem?
Odpowiedz
7
@ Iwona
dnia 05.08.2019, 10:33 · Zgłoś
tak , historykiem z pasji, zamiłowania i powołania
Odpowiedz
-8
@ kr
dnia 06.08.2019, 08:48 · Zgłoś
Jednym słowem historyk amator.
Odpowiedz
9
@ Znający temat
dnia 07.08.2019, 09:20 · Zgłoś
Żaden amator, historyk po studiach dziennych i po studiach podyplomowych, historyk i regionalista, autor mnóstwa artkułów i wielu książek o tematyce historycznej, jeden z pierwszych nauczycieli dyplomowanych historii na terenie województwa. Gdyby nie to, że mnóstwo czasu poświęca na pracę z młodzieżą i z harcerzami dawno miałby tytuł doktora nauk historycznych.
Odpowiedz
-2
@ kr
dnia 07.08.2019, 18:58 · Zgłoś
Gdyby babcia miała wąsy... A pretensję to kieruj do "Iwony".
Odpowiedz
11
@ Olek
dnia 04.08.2019, 20:50 · Zgłoś
Pan Wiesław Hap - SZACUN - dzięki takim ludziom przy ognisku potrafi usiąść PEOWIEC i PISOWIEC.
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 05.08.2019, 23:02 · Zgłoś
"Głodny" - usiądzie z każdym aby mógł "się najeść"... i kiedy płyną z tego różne profity...
Jakoś takiego działania nie widać w odniesieniu do niereprezentowanej nigdzie części społecznej miasta - tylko same elity- czy elyty...
Odpowiedz
14
@ BW
dnia 04.08.2019, 11:43 · Zgłoś
Od wielu lat obserwuję działalność Pana Hapa. Widzę ile czasu i serca wkłada w przygotowywanie takich przedsięwzięć. I to wszystko społecznie, bez wynagrodzenia, bez wyciagania ręki po kasę. Panie Wiesławie, życzę wiele zdrowia i siły.
Odpowiedz
16
@ Mariusz
dnia 03.08.2019, 20:17 · Zgłoś
Po raz kolejny świetna robota Pana Wieśka. Szacun !
Odpowiedz
4
@ uo
dnia 03.08.2019, 16:00 · Zgłoś
więcej zdjęć proszę
Odpowiedz
1
@ kudlaty42
dnia 03.08.2019, 10:56 · Zgłoś
a gdzie się schowała pani radna dziedzic??
Odpowiedz
21
@ Wieczna Chwała
dnia 03.08.2019, 12:42 · Zgłoś
Jasło posiada Wspaniałych Bohaterów,bogatą historię,słynie na cały Świat.Wielkie podziękowanie Panu Hapowi za trud i olbrzymi wkład w potęgowanie patriotyzmu i pamięci o przeszłości.Wzruszająca i wzorowa uroczystość.Ogromne Uznanie dla autora hymnu i wykonawczyni.Gabrysia Czerwińska przejdzie do historii,za tak cudowny i wyciskający łzy śpiew.Wielkie Gratulacje.
Odpowiedz
5
@ Iwons
dnia 03.08.2019, 22:45 · Zgłoś
Czemu miałam się schować :) byłam jak każdego roku. To doskonała lekcja patriotyzm, dlatego towarzyszył mi nawet syn.
Odpowiedz
5
@ Iwona
dnia 03.08.2019, 22:49 · Zgłoś
Czemu miałabym się chować... Jeśli tylko mam szansę to zawsze uczestniczę w tego typu uroczystościach. Wczoraj też byłam i nie musiałam się nigdzie chować :) pozdrawiam i dziękuję za troskę
Odpowiedz
2
@ do "wieczna chwała"
dnia 06.08.2019, 07:35 · Zgłoś
Na cały świat to Jasło zasłynęło z powodu "dębu Hitlera" o czym pisano nawet w Chinach.
Odpowiedz
0
@ Do do "wieczna chwała"
dnia 06.08.2019, 21:33 · Zgłoś
Często wspomina się ten dąb Hitlera a nie wiem co z nim się działo,wiem,że pani K.jest związana z tą sprawą.Proszę o przybliżenie tej sytuacji.Ścięła go,czy ocaliła?
Odpowiedz
2
@ kr
dnia 07.08.2019, 18:39 · Zgłoś
Jakieś 10 lat temu pewien już nieżyjący zacny i szanowany obywatel miasta Jasla podpuścił Kurowską że dąb na skrzyżowaniu ulic Kołłątaja i Kościuszki pochodzi z Braunau /miejsce urodzin Hitlera/ i został posadzony przez Niemców w rocznicę jego urodzin. Oczywiście to była ewidentna bzdura, bo na dość licznych fotografiach z 1945 r. w tym miejscu jest tylko sterta gruzu a drzewo miało nie więcej niż 40 - 50 lat. Ku uciesze Jaślan zwlaszcza tych nie lubiących PiSu Kurowska to kupiła i rozpętała aferę próbując przy okazji przebudowy tego skrzyżowania to drzewo wyciąć. Jednak dzieki licznym protestom to się nie udało i drzewo do dzisiaj rośnie.
Odpowiedz
0
@ Do Kr
dnia 10.08.2019, 13:35 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
12
@ Mundur
dnia 03.08.2019, 10:41 · Zgłoś
Brawo tak trzymajcie niech Pamięć będzie wietrzna chwała
Bohaterom
Odpowiedz
5
@ Gruha
dnia 03.08.2019, 11:02 · Zgłoś
Raczej na wieki chwała
Odpowiedz
23
@ Maria
dnia 03.08.2019, 12:10 · Zgłoś
Panie Wiesławie, dziękujemy za przygotowanie i prowadzenie tego wyjątkowego spotkania. Była to kolejna piękna lekcja historii i patriotyzmu.
Odpowiedz
3
@ Wietrzna do Mundura
dnia 04.08.2019, 14:05 · Zgłoś
Na znak szacunku pisać należy zgodnie z zasadami ortografii.
Odpowiedz
0
@ hmm
dnia 05.08.2019, 17:49 · Zgłoś
Wietrzna? Że niby wiatr historii? Zasypie wszystko, zawieje?
Odpowiedz
0
@ Ondraszek
dnia 11.08.2019, 19:45 · Zgłoś
Wietrzna? To od wiatru.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657