Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

34

W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

Zdjęcia z marszu znajdziecie w FOTOGALERII

79 lat temu, akcja uwolnienia blisko 180 osób osadzonych w więzieniu gestapo w Jaśle, w tym około 67 więźniów politycznych, znalazła się na ustach wielu Polaków zaangażowanych w pracę konspiracyjną na terenie okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polski. O tym, jak duże znaczenie miała ona dla Kierownictwa Walki Podziemnej, świadczy fakt, że informacja o heroicznym wyczynie ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak, ppor. Zbigniewa Cerkowniaka ps. „Boruta”, plut. pchr. Zbigniewa Zawiły ps. „Żbik”, kpr. pchr. Stanisława Kostki ps. „Dąbrowa”, plut. Józefa Okwieki ps. „Trójka” oraz harcerza Stanisława Magury ps. „Paw”, znalazła się w komunikacie, jaki 19 sierpnia wysłano z Warszawy do Londynu. Co więcej, o Akcji „Pensjonat” mówiły nawet alianckie rozgłośnie radiowe.

Nic więc dziwnego, że brawurowa akcja oddziału dowodzonego przez „Korczaka”, po dziś dzień zajmuje szczególne miejsce w pamięci historycznej mieszkańców Jasła. Pamięć o bohaterach i ofiarach minionych wydarzeń, konsekwentnie, od dziesięciu już lat kultywują organizatorzy Jasielskiego Marszu Wolności im. płka Stanisława Dąbrowy-Kostki. Wczoraj, harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, wraz z członkami Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego na czele z jego prezesem Wiesławem Hapem, tradycyjnie zgromadzili się więc pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Staszica. Warto zaznaczyć, że w sąsiedztwie pomnika znajduje się Skwer Uczestników Akcji „Pensjonat”. W wydarzeniu wzięła również udział skromna, bo kilkunastoosobowa grupa mieszkańców miasta.

Kiedy zaczął zapadać zmrok, a plac pod pomnikiem rozświetliły pochodnie, tradycyjnie odegrano hymn Polskiego Państwa Podziemnego. Harcerze przypomnieli również historię Akcji „Pensjonat” począwszy od jej zaplanowania, przez realizację, na jej skutkach kończąc. Organizatorzy przygotowali również krótki montaż słowno-muzyczny. Hymn Jasielskiego Marszu Wolności, do którego słowa napisał i skomponował muzykę Piotr Hudyma, jaślanin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, zaśpiewał druh Hubert Michałowski. Akompaniował mu Robert Michałowski, członek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Druhna Julia Lorenc wyrecytowała z kolei wiersz Anny Dąbrowy-Kostki, zatytułowany „Pamiętaj…”. Niezbędną obsługę techniczną zapewnili niezawodni pracownicy Jasielskiego Domu Kultury.

Zanim uczestnicy jubileuszowego Jasielskiego Marszu Wolności wyruszyli do Żółkowa, podążając trasą odskoku członków oddziału oraz oswobodzonych więźniów, krótkie przemówienie wygłosiła wiceburmistrz Elwira Musiałowicz-Czech. – Jasło ma wyjątkową historię. Ta dotycząca Akcji „Pensjonat” jest sprawia, że nasze miasto jest jeszcze bardziej wyjątkowe. Za każdym razem dużo mówimy o tym, że to istotne, aby przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniem. Czy nie macie wrażenia, że stojąc tutaj w tym roku i mówiąc o tym, jak ciężko walczy się wolność, te słowa nabierają jeszcze większego znaczenia? Jak krucha i delikatna jest wolność. Będąc tutaj dzisiaj, mimo, że w ciszy i spokoju, wciąż chcemy mówić tę naszą historię, przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Mówiąc o tym pamiętajcie, że wolność jest piękna, a zarazem krucha. W naszej historii byli ludzie, którzy tak wiele dla niej poświęcili. Wśród nas są dzisiaj z kolei ludzie, którzy poświęcają cząstkę siebie, aby zorganizować ten marsz, żeby wszystkich państwa w ten ciepły letni wieczór zabrać w tę niezwykłą trasę – mówiła.     

Droga, wiodąca przez Górkę Klasztorną zaprowadziła uczestników marszu wprost na parking przy kościele parafialnym św. Faustyny, gdzie oczekiwał już na nich proboszcz emeryt ks. Jan Gibała. Wspólnie odmówiono modlitwę w intencji bohaterów Akcji „Pensjonat”, uwolnionych więźniów oraz późniejszych ofiar. Harcerze odczytali apel będący wezwaniem do podtrzymywania pamięci o przeszłości. W asyście strażaków ochotników zapalono ognisko- symboliczny ogień pamięci. Ostatnim akcentem tegorocznego marszu, był wspólny śpiew piosenek żołnierskich i partyzanckich oraz pieśni religijnych.

MD

Napisany dnia: 06.08.2022, 09:02
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ...
dnia 06.08.2022, 09:31
Ocena
komentarza:
10
Chwała Bohatrom! Chwała AK!

Śmierć zdrajcom i kolaborantom!
@ Oro
dnia 06.08.2022, 10:39
Ocena
komentarza:
-2
Ale katolicki wpis. Gratuluje glupoty za te drugs czesc komentarza.
@ Oro
dnia 06.08.2022, 10:41
Ocena
komentarza:
-3
Dotyczy komentarza @ ...
@ Fakt
dnia 06.08.2022, 10:42
Ocena
komentarza:
-2
Organizator organizuje, jak sama nazwa wskazuje i w związku z tym odpowiada za wszystko.
@ Mario
dnia 06.08.2022, 10:44
Ocena
komentarza:
7
Nawet za to kto przyjdzie a kto nie?
@ swot
dnia 06.08.2022, 21:10
Ocena
komentarza:
1
to naczelnego harcerza od koni nie było?
@ Paniera
dnia 07.08.2022, 08:03
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ iza-bela
dnia 07.08.2022, 12:37
Ocena
komentarza:
5
Na stronie powiatu jest informacja że Pawluś złożył hołd powstańcom warszawskim. Napisali, że przy obelisku poświęconym Armii Krajowej, na Skwerze Zenona Soboty w Jaśle, zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Patrze na zdjęcia, licze i wychodzi mi 11 osób. Dyrektorzy szkół i urzędu pracy, wszyscy podlegli Pawlusiowi. Nie ma w starostwie urzędników którzy chcieliby razem ze swoim szefem uczcić powstańców?
@ Ulan
dnia 06.08.2022, 09:35
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Graalix-producent
dnia 06.08.2022, 09:41
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ Ś.W.O
dnia 06.08.2022, 10:08
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ js
dnia 06.08.2022, 11:03
Ocena
komentarza:
9
Chcieliście by było apolitycznie i spontanicznie. Więc było.
@ ...
dnia 06.08.2022, 13:23
Ocena
komentarza:
9
Chwała Bohatrom! Chwała AK!

Śmierć zdrajcom! Śmierć kolaborantom!
@ iza
dnia 06.08.2022, 13:34
Ocena
komentarza:
13
[Komentarz nie na temat]
@ Ś.W.O
dnia 06.08.2022, 13:42
Ocena
komentarza:
17
[Komentarz nie na temat]
@ Yozef
dnia 06.08.2022, 16:19
Ocena
komentarza:
-2
akcja pensjonat to zniszczenie jasla z zemsty .tak z zemsty ..

ale coz .niemiecki wlodarz pokochal jaslo upiekszal .i sie zemscil
@ Yozef
dnia 06.08.2022, 16:21
Ocena
komentarza:
1
Cos za cos 70 ludzi odzyskalo wolnosc to sie liczy .ale jaslo zniszcyl spalil bandyta
@ Anna
dnia 06.08.2022, 14:32
Ocena
komentarza:
20
Dziękuję Panu Wiesławowi Hapowi za kolejną piękną lekcję patriotyzmu i lokalnej historii. Cieszę się wraz z całą rodziną, że powoli wraca Pan po perypetiach zdrowotnych do swojej społecznej służby. Życzymy Panu wiele zdrowia oraz mnóstwa sił do pracy i serdecznie pozdrawiamy.
@ js
dnia 06.08.2022, 16:49
Ocena
komentarza:
6
Okazało się ze jak zabrakło oficjeli i spędzonych urządasów to poza parunastoma harcerzykami prawie nikt nie przyszedł. Proponuję przenieść uwolnienie więzienia na wrzesień, wtedy będzie można spędzić szkoły.
@ Czl
dnia 06.08.2022, 17:05
Ocena
komentarza:
-3
Js. Proponuję ci z dobrego serca, żebyś zaczął opanowywać umiejętność liczenia do powyżej kilkunastu. Z dobrego serca, bo inflacja i drożyzna, a harcerzy było znacznie więcej niż kilkunastu i do niejednego spośród tych, których ośmielasz się nazywać prawie nikim, nie masz żadnego startu, w żadnej dziedzinie
@ Bartek
dnia 06.08.2022, 19:05
Ocena
komentarza:
15
Po pierwsze - nie można harcerzy nazywać harcerzykami, bo tak naprawdę jest to niestety już nieliczna dziś grupa ludzi pamiętająca o przeszłości i uczestnicząca nie z przymusu a z własnej dobrej i nie wymuszonej woli w przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym.
Po drugie - na 10 edycji tego marszu byłem chyba na 7 i bardzo podoba mi się jego konwencja, bez patosu i polityki, bez - jak napisał js "spędu" (rozumiem, że wg niego z przymusu) szkół, marsz ma fajny klimat, ciekawy program, uczestniczy w nim co roku średnio około setki osób, które przyszły bo po prostu chciały i nie dla jakichś innych celów - typu pokazania się, lansu, zbijania jakiegoś kapitału itd.
Po trzecie - wczoraj też byłem i pod pomnikiem było z 80 osób (z tego z połowa harcerzy), większość poszła do Żółkowa, tam na nich czekała też grupa mieszkańców i strażaków z OSP; przy ognisku wszystkie ławki były zajęte i część osób stała, więc jeśli chodzi o frekwencję to nie było tak źle jak na środek wakacji. Zresztą chyba nie zawsze ilość jest ważniejsza. Uważam osobiście jak jest kilkadziesiąt osób to jest tak bardziej kameralnie i klimatycznie.
Po czwarte - ten marsz organizuje społecznie poświęcając swój wolny czas na przygotowanie i realizację niewielka grupka zapaleńców na czele z Panem/Druhem Wiesławem Hapem i poza satysfakcją, że robią coś wartościowego, szczególnie z punktu widzenia wychowawczego i podtrzymywania oraz propagowania lokalnej historii nic nie mają i niczego nie oczekują. I chwała im za to.
Po piąte - dziwię się tym krytykującym wszystko komentarzom, przecież żyjemy w wolnym kraju i każdy może uczestniczyć lub nie brać udziału w takich przedsięwzięciach i nikt, tak w jednym i drugim przypadku nie musi tłumaczyć się dlaczego.
@ js
dnia 07.08.2022, 01:26
Ocena
komentarza:
0
do czl: No tak trochę więcej, jeśli o 100 % to jakieś 30. W odróżnieniu od tzw. humanistów nie miałem problemów z rachunkami. Zresztą z humanistyką też chyba chyba jesteś na bakier bo co to za bełkot "nie masz żadnego startu w żadnej dziedzinie"?
@ Czl
dnia 07.08.2022, 07:32
Ocena
komentarza:
-1
Ok js, tzw nawet nie humanisto. Poznałeś trudy liczenia do 30. To ciągle zbyt mało
@ js
dnia 07.08.2022, 07:41
Ocena
komentarza:
2
Akurat w tym przypadku to zupełnie wystarcza. Co tu jest ten "żaden start w żadnej dziedzinie" panie/pani poligloto/tko/?
@ Czl
dnia 07.08.2022, 08:19
Ocena
komentarza:
-2
Nie. Nie wystarcza. Ćwicz dalej.
@ js
dnia 07.08.2022, 11:54
Ocena
komentarza:
1
W odróżnieniu od ciebie nie muszę, bo akurat z matematyką nie miałem problemów, .
@ Czl
dnia 07.08.2022, 12:33
Ocena
komentarza:
2
Z tą matematyka to cię okłamywali, bo uczestników było około 80 osób. Co do różnicy, którą dostrzegłeś między mną a tobą. Muszę cię zmartwić. Ludzie, którzy wróżą z postów na jaslo4u, jeszcze nie zostali objęci programem pomoc plus i muszą sobie radzić sami.
@ liczę na siebie
dnia 07.08.2022, 17:53
Ocena
komentarza:
3
europoseł liczy się za 20, senatorowa za 10, posłanka za 5 - to już jest 35 osób
@ js
dnia 07.08.2022, 18:22
Ocena
komentarza:
1
do czl: Pisałem o harcerzach a nie uczestnikacvh .
@ Stach
dnia 07.08.2022, 12:23
Ocena
komentarza:
2
Chwała bohaterom AK i patriotycznej mlodzierzy
@ Roli
dnia 07.08.2022, 12:25
Ocena
komentarza:
3
"Akcja Pensjonat" to świetna robota !!
Szkoda tylko że tak mało mieszkańców o tym pamięta każdego roku.
@ Jas66
dnia 07.08.2022, 12:27
Ocena
komentarza:
2
Czy uczestnikom nie przeszkadza tablica na budynku Urzędu Skarbowego "XX rocznica powstania Polskiej Partii Robotniczej"
@ jaślanka
dnia 07.08.2022, 12:39
Ocena
komentarza:
5
Tego co było zmienić się nie da. Władze niech myślą co zrobić oprócz pozbycia się z Jasła "rodziny" stworzonej do wladzy żeby w Jaśle było co najmniej tak jak w Krosnie
@ liczę na siebie
dnia 07.08.2022, 17:58
Ocena
komentarza:
5
rodzina stworzona do włądzy już się uwłaszczyła i spokojnie może odejść w luksusy pisowskich oligarchów
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657