Podpisano pierwsze w Polsce porozumienie terytorialne
W Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja zostało podpisane pierwsze w Polsce porozumienie między rządem a samorządem terytorialnym z obszaru Dorzecza Wisłoki. To zwieńczenie trzech lat współpracy 32 gmin i 3 powiatów z województw podkarpackiego i małopolskiego. Zwieńczeniem wspólnych działań jest przygotowana Strategia Rozwoju Ponadlokalnego Dorzecza Wisłoki na lata 2022-2030.

W poniedziałek 9 października w skansenie Karpacka Troja odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia terytorialnego dla obszaru "Dorzecze Wisłoki". To dokument, który wyznacza nowy sposób planowania polityki rozwoju. Rząd deklaruje w ten sposób, że będzie patrzył na ten obszar i jego potrzeby priorytetowo.

- Korzyści płynące z realizacji wspólnych przedsięwzięć przez partnerstwa samorządów odczują przede wszystkim mieszkańcy poszczególnych miejscowości. Dzięki przemyślanym i dobrze przygotowanym projektom samorządy mogą rozwijać się szybciej i lepiej. Dlatego wspieramy współpracę ponad granicami administracyjnymi – dodała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Porozumienie terytorialne pozwoli samorządom łatwiej sięgnąć po środki na realizację różnych przedsięwzięć m.in. ze środków krajowych z programów europejskich na infrastrukturę, klimat i środowisko oraz z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Przyczyni się także do budowania wsparcia dla działań rozwojowych szczególnie w sferze Zielonego Ładu.
Red./gov.pl
