Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Pracowników tych zawodów potrzebuje rynek pracy

37

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Niektóre z zawodów stają się z punktu widzenia przyszłego pracownika nieatrakcyjne. Inne wprost przeciwnie. Na jakie branże warto więc zwrócić uwagę dokonując wyboru kolejnego etapu edukacji? Odpowiedzi można szukać w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na rynku pracy opracowanej przez MEN.

Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz drugi ogłosiło prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. W ogólnym ujęciu opisuje ona tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju zarówno całego państwa jak też poszczególnych jego regionów. W szczególności zaś, jej celem jest dostarczenie przesłanek do kształtowania oferty szkolnictwa branżowego adekwatnej do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy. Z powodzeniem więc może stanowić swoistego rodzaju drogowskaz dla tych osób, które swoją przyszłość wiążą z nauką w szkołach branżowych i technikach, których celem będzie zdobycie zawodu nie tylko zgodnego z ich zainteresowaniami, lecz również takiego, który w przyszłości pozwoli im być konkurencyjnym na rynku pracy.

Prognoza, jak już wspomniano mówi o szczególnym zapotrzebowaniu na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na rynku krajowym i regionalnym (poszczególne województwa). W pierwszym z przypadków, wymienia ona 24 nazwy zawodów: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Lista zawierająca wykaz zawodów szkolnictwa branżowego, dla których prognozuje się istotne zapotrzebowanie na pracowników w województwie podkarpackim jest zdecydowanie dłuższa. Znajduje się na niej aż 90 nazw zawodów.

Prognozy MEN stanowić mogą punkt wyjścia dla szkół ponadpodstawowych realizujących kształcenie zawodowe w dostosowaniu oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy. Doskonałym przykładem dla potwierdzenia tak postawionej tezy jest oferta Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Placówka w ubiegłym roku rozpoczęła rekrutację do technikum w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji. Zawód ten znalazł się na liście MEN zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane istotne zapotrzebowanie na pracowników w województwie podkarpackim. W ofercie placówki znajdują się również inne kierunki kształcenia, na które prognozowane jest zapotrzebowanie. Wśród nich znajduje się technik technologii żywności czy też technik przemysłu mody, w szkole branżowej: ślusarz, piekarz, cukiernik, kucharz, stolarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, mechanik-monter maszyn i urządzeń.

Niektóre ze szkół, choć posiadają warunki do kształcenia w zawodach, które znalazły się na liście MEN, w procesie rekrutacji zderzają się z problemem braku zainteresowania ze strony uczniów. Doskonałym przykładem jest w tym kontekście Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle. Placówka jeszcze kilka lat temu prowadziła nabór na kierunek murarz-tynkarz. Choć posiada wszelkie warunki do prowadzenia kształcenia w zawodzie, w tym przede wszystkim doświadczoną kadrę dydaktyczną, brak zainteresowania kierunkiem sprawił, że zniknął on z oferty placówki. Obecnie w ofercie szkoły znajdują się trzy kierunki, które znaleźć można na liście zawodów, dla których jest prognozowane istotne zapotrzebowanie na pracowników w województwie podkarpackim. Są to: technik budownictwa, technik geodeta oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie w branżowej szkole I stopnia.

Zmieniającym się trendom na rynku pracy stara się sprostać również Zespół Szkół Technicznych w Jaśle. Od września ubiegłego roku placówka kształci w zawodzie technik programista, który znalazł się na liście 24 zawodów dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. Szkoła ma w swojej ofercie także kierunki: technik elektryk i technik mechanik. ZST przymierza się również do uruchomienia nowego kierunku - technik spawalnictwa, którzy rzecz jasna znalazł się na kluczowej liście 24 zawodów.

Zawody wymienione na liście pojawiają się również w ofercie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle. Popularny „Chemik” kształci bowiem na kierunku technik mechatronik. W wykazie zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane istotne zapotrzebowanie na pracowników w województwie podkarpackim znalazły się ponadto oferowane przez ZS nr 3 w Jaśle: technik analityk, technik logistyk, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. W najbliższym naborze, szkoła rekrutować będzie również na kierunek technik teleinformatyk.

Warto wspomnieć, że w gronie szkół kształcących w konkretnych zawodach znajduje się również Zespół Szkół nr 4 w Jaśle. Choć żaden z kierunków, w jakich kształci placówka, nie znalazł się w ministerialnej prognozie, to od lat cieszą się one dużym zainteresowaniem młodzieży. Co więcej, jak zapewnia dyrekcja szkoły, absolwenci technikum nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy w wyuczonym zawodzie. Jasielski „Ekonomik” kształci na takich kierunkach jak: technik handlowiec, technik ekonomista, technik rachunkowości, czy też technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Resort nie ogranicza się jedynie do publikacji prognozy. Kusi samorządy oraz szkoły zwiększeniem subwencji oświatowej. Na uczniów szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, samorządy mają otrzymać zwiększoną subwencję oświatową.

Z prognozą można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link.

PROGNOZA ZAPOTRZEBOWANIA NA PRACOWNIKÓW W ZAWODACH SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO NA KRAJOWYM I WOJEWÓDZKIM RYNKU PRACY

MD

Napisany dnia: 29.01.2020, 14:58

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Ferdek
dnia 01.02.2020, 07:13 · Zgłoś
13 milonów nie pracuje się i nie uczy . Dane PIS GUS
Odpowiedz
-1
@ Ferdek.
dnia 30.01.2020, 17:50 · Zgłoś
Obszedłem ten Kraj wzdłuż i wszerz no i nadal Tutaj nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.
Odpowiedz
0
@ ????
dnia 30.01.2020, 14:54 · Zgłoś
Aż nastąpi przesyt tymi "specialistami" ???
Odpowiedz
0
@ ????
dnia 30.01.2020, 14:53 · Zgłoś
Zrobic 4 klasy Liceum reszta do zawodówek ?
Odpowiedz
1
@ ja
dnia 30.01.2020, 14:01 · Zgłoś
Władze, zróbcie coś żeby młodzi nie uciekali z Jasła.
Odpowiedz
-1
@ Siedmiu Krasnoludków
dnia 30.01.2020, 11:59 · Zgłoś
Hej, ho! Hej, ho!
Do pracy by się szło!
Odpowiedz
1
@ To ja
dnia 30.01.2020, 10:52 · Zgłoś
Już dawno pisano iż pracownik zajmujący się sprzedażą ma płacone 60% najniższego wynagrodzenia plus % od utargu. W przypadku żadnej sprzedaży ma minimalne pobory a w przypadku dużej sprzedaży kasę z której będzie zadowolony. Pracodawca ma utarg (pracownikowi będzie zależeć na jak największym).
Odpowiedz
4
@ No.
dnia 30.01.2020, 07:41 · Zgłoś
A ja ukończyłem szkoły dla Dyrektorów i mam zawód Dyrektor. Jak będzie zapotrzebowanie to się łaskawie zgłoszę. I proszę mi nie dziękować wtedy.
Odpowiedz
6
@ antypopis
dnia 30.01.2020, 07:12 · Zgłoś
Po co Wam ludzie umiejętności w socjalistycznym kraju? Wystarczy się zapisać do PiSu i etat gotowy. Trzeba tylko mówić, że TVN kłamie, a w TVP mówią prawdę,no i oczywiście namawiać na "co łaska" dla Rydzyka.
Odpowiedz
5
@ bbs
dnia 30.01.2020, 09:02 · Zgłoś
Najlepiej na księdza!
Odpowiedz
9
@ Budowlaniec
dnia 30.01.2020, 00:43 · Zgłoś
Jestem po szkole budowalanej i mam 10 lat stażu w tym zawodzie. Pracuje caly czas za granicą bo w Polsce jak chciałem podjąć prace to więkrzość pracodawców chciał żebym pracował na czarno a reszta na te śmieszne umowy zlecenie i to za najniższą stawkę. Dlaczego nikt nie kontroluje firm budowlanych na jakich zasadach ludzie tam pracują,za jaką stawkę,czy mają odpowiednie badania? Po co jest ta cała inspekcja pracy?
Odpowiedz
6
@ Adi
dnia 30.01.2020, 00:34 · Zgłoś
Co z tego ze ktos wyuczy sie na jeden z tych zawodow na ktore jest zapotrzebowanie jak później ucieknie za granice bo tu nie dadzą czlowiekowi zarobic. Pracodawca da ci najnizsza krajowa i to przy dobrych wiatrach bo np w budowlance nasi lokalni pracodawcy wezma pracownika na czarno lub na umowe zleceni dadza ci grosze a sa i tacy ktorzy nie chca wyplacac a na koniec jeszczs panstwo takiego pracownika dobije podatkami i cenami w sklepie. Jak tu zyc? Dlatego kto cos umie to stad ucieka.
Odpowiedz
11
@ Ala
dnia 30.01.2020, 00:28 · Zgłoś
Już dziś brakuje fachowców bo każdy chce zrobić studia byle jakie ale żeby je mieć i później przekładac papierki z kupki na kupke,a cieżko teraz już o dobrego budowlańca czy mechanika. A po tych studiach w Jaśle to ludzie wychodzą mniej mądrzy niż po zawodówce.
Odpowiedz
0
@ pcis
dnia 21.10.2020, 00:22 · Zgłoś
Praca jest, ale tylko w Lidlu/Biedronce/Auchan/Amazon itp.
Odpowiedz
14
@ Lysy
dnia 29.01.2020, 23:37 · Zgłoś
W tym kochanym Jaśle nie trzeba mieć wykształcenia wystarczy że masz dobre znajomości albo rodzinkę na odpowiednich stolakach i kończąc podstawówke masz dobra robotę to jest kpina dla mnie tu się nic nie zmieni może jedynie tyle że za niedługo będziemy robić za miskę ryżu tak wszystkich oszukują i okradają!
Odpowiedz
4
@ juras
dnia 29.01.2020, 23:01 · Zgłoś
Faktycznie na stolarzy będzie coraz większe zapotrzebowanie, bo coraz więcej ludzi idzie na studia i nie ma konkretnego fachu w ręku. Mnie ojciec nauczył stolarki, zainwestowałem w wyposażenie warsztatu od maszynydodrewna.com i nie mogę narzekać na brak pracy.
Odpowiedz
5
@ Szymek
dnia 29.01.2020, 21:14 · Zgłoś
Mówili w radiu pr.I że też GRABARZY...prorocy jacyś czy co ???
Odpowiedz
1
@ lubie
dnia 29.01.2020, 19:56 · Zgłoś
brawo ty ciemngrod
Odpowiedz
19
@ majkel111
dnia 29.01.2020, 17:45 · Zgłoś
W jaśle wystarczy jeden kierunek kształcenia "działacz PIS" i robota załatwiona...
Odpowiedz
10
@ bbs
dnia 29.01.2020, 19:32 · Zgłoś
Można być nawet idiotą ale posłusznym.
Odpowiedz
-2
@ Minnesota
dnia 29.01.2020, 17:12 · Zgłoś
Dlaczego w Jasle nie ksztalci sie mlodziezy w kierunkach kolejowych np Technik Transpotu Kolejowego , jest duza szansa na reaktywacje koleji w naszym regionie.
Odpowiedz
5
@ olek
dnia 29.01.2020, 17:58 · Zgłoś
w Jasle potrzeba kierowców , a nie kolejarzy ,popatrz na stację i na drogi
Odpowiedz
-3
@ nie mors
dnia 29.01.2020, 21:32 · Zgłoś
Popatrzyłem i chyba bardziej potrzeba nie kieroców tych co naprawiają drogi
Odpowiedz
3
@ qwerty
dnia 29.01.2020, 22:54 · Zgłoś
To się przyjedź morsie w głąb Polski a się przekonasz że w naszym regionie drogi są dobre.
Odpowiedz
10
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 29.01.2020, 16:58 · Zgłoś
A uniwersalne kariery w mieście to tylko: zimny lekarz od toalety pośmiertnej i grabarz - miasto wymiera...
Odpowiedz
17
@ Her
dnia 29.01.2020, 16:28 · Zgłoś
A potem znow rynek sie zmieni i co wtedy? Trzeba isc za glosem serca i zdolności- one i tak warunkuja wybory. A uniwersalne kariery to lekarz czy prawnik. Zawsze bedziemy chorowac i klucic sie o kasę.
Odpowiedz
39
@ olek
dnia 29.01.2020, 15:25 · Zgłoś
rynek pracy szuka emerytów , oraz ludzi z grupą inwalidzką
Odpowiedz
19
@ pl
dnia 29.01.2020, 17:18 · Zgłoś
i studentow
Odpowiedz
6
@ NoToJak
dnia 29.01.2020, 17:53 · Zgłoś
To wszystko zależy jakie masz pochodzenie:
klasa wyższa,
robotnicze,
chłopskie,a może,
a może NOWE
bezrobotnicze
Odpowiedz
1
@ ????
dnia 30.01.2020, 14:51 · Zgłoś
i Ukrainców
Odpowiedz
56
@ Ratuj
dnia 29.01.2020, 15:05 · Zgłoś
Rynek pracy potrzebuje Ukraińców za najniższą krajową
Odpowiedz
57
@ ABSOLUT
dnia 29.01.2020, 15:24 · Zgłoś
I "polityków" za najwyższą krajową ..
Odpowiedz
26
@ Mari
dnia 29.01.2020, 15:37 · Zgłoś
Może napiszcie o tym jak sprawa pokazu fajerwerków na Liwoczu jest zamiatana pod dywan i winnych nie ma ?
Odpowiedz
14
@ Ratuj
dnia 29.01.2020, 15:37 · Zgłoś
Polityków nawet za najniższą krajową nie potrzeba. To politycy
potrzebują min. Najniższą krajową.
Odpowiedz
0
@ Ratuj
dnia 29.01.2020, 15:37 · Zgłoś
I nie będzie
Odpowiedz
13
@ Antonio
dnia 29.01.2020, 16:45 · Zgłoś
Programista technik pracujący w korporacji to chyba do sprzątania. Tam z licencjatem nie ma co szukać.
Odpowiedz
0
@ pcis
dnia 21.10.2020, 00:17 · Zgłoś
Niedługo już doktoratów będą potrzebować, bo licencjatami bedą wybrzydzać. Wymagania mają absurdalne w IT.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657