Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Prawo pozwala, a szkoła ogranicza

3
Kodeks Cywilny wyraźnie mówi, że pełnoletnim jest ten, kto ukończył 18 lat. Kwestia ta ciekawie wygląda u pełnoletniego ucznia szkoły średniej, któremu prawo pozwala, ale szkoła ogranicza. Dorosły człowiek w świetle prawa może sam decydować o sobie i swoim losie. Co zrobić, kiedy jest jeszcze uczniem, na utrzymaniu rodziców? Taka sytuacja widoczna jest zwłaszcza u uczniów ostatnich klas szkół średnich lub niepełnoletnich, którzy przez zawarcie małżeństwa uzyskali pełnoletność. Według prawa mogą nie życzyć sobie oni, aby rodzice mieli wgląd w ich oceny i chodzili na wywiadówki. Mają także możliwość samodzielnego usprawiedliwiania się. - Sądzę, że niektórzy na pewno by to wykorzystali, ale nie ja. Przecież moi rodzice jeszcze mnie utrzymują i nie wyobrażam sobie takiego buntu. Myślę, że powinniśmy być lojalni wobec nich - mówi Ada Trześniowska, 18-letnia uczennica szkoły średniej. Szkoła ma własne prawa Wszelkie sprzeciwy byłyby tu na nic, bowiem szkoła żyje swoim prawem. Rozporządzenie o ocenianiu zobowiązuje nauczycieli do informowania rodziców o wynikach ich dzieci, bez względu na KC. Wszelkie kwestie sporne prostuje także statut szkoły. Jest tak np. z kwestią wycieczki. Uczeń, także pełnoletni, aby na nią pojechać, musi przynieść zgodę od rodziców. Podobnie jest z piciem i paleniem, co 18-latkowi wolno już robić. -Ale nie na terenie szkoły. Statut wyraźnie tego zakazuje. Stoimy przecież na straży zdrowia naszej młodzieży - mówi Roman Lorens, dyrektor II LO w Jaśle.- Jest to też sprawa domu rodzinnego, bo w szkole wychowujemy ich tylko 35 godz. tygodniowo. Na pewno sprawa pełnoletności uczniów, jest nieuregulowana, bo 18-latek niby jest już samodzielny, ale cały czas pod czyjąś opieką, co może rodzić bunt i rozdźwięki. ars Super Nowości z dnia 30_05_2006
Napisany dnia: 30.05.2006, 05:49
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ aaa
dnia 25.09.2007, 01:39
Ocena
komentarza:
0
W moim liceum jest dokładnie taki sam problem. Uważa się, że szkoła ma odrębne przepisy, które reguluje Regulamin Szkoły, ale czy może on podważać Konstytucji, która mówi, że człowiek po ukończeniu 18stego roku życia ma pełnie praw. Moim zdaniem osoba 18 czy 19stoletnia w świetle prawa jest "tak samo" pełnoletnia jak 30 czy 40stolatek. A te karteczki ?? Śmiechu warte! Np ja muszę prosić tate by napisał mi pisemną zgodę na moje uczestniczenie w każdym wyjściu szkolnym, czy też pójście na studniówkę, a powiem więcej, musi napisać, że bierze za mnie w tym czasie odpowiedzialność (żeby szkoła nie odpowiadała gdy coś mi sie stanie). Tylko czy tak może być? Dlaczego rodzic ma odpowiadać za pełnoletnia osobę? I np takie jedno pytanie: Co np w sytuacji,gdy mój rodzic nie wyraża zgody na moje uczestniczenie na studniówce a jestem osobą pełnoletnią i chcę iść? Czy szkoła zabroni mi wejścia na nią? A jeśli pracuje i mogę sama za nią zapłacić?
Szkoła nie powinna łamać praw człowieka. A w tym momencie to jest czysta dyskryminacja osób młodych - choć już pełnoletnich. Coś z tym powinno sie zrobić. Szkoła powinna uczyć samorządności - jak to nieraz już słyszałam w mojej szkole, ale jeśli tak nas będą jej uczyć to życze powodzenia! Na studiach nikt nie będzie nas prosił o kartki od rodziców choć często jeszcze wtedy jesteśmy
"na ich garnuszku" a przecież między studiami a 3 czy 4 klasa szkoły średniej jest tylko rok!
@ kiczburn
dnia 04.04.2008, 23:11
Ocena
komentarza:
0
nusie kochane, póki jesteście w szkółce to was obowiązuje statut. a prawo cywilne głosi, że pacta sunt servanda, więc nie plujcie się.
@ hhhh
dnia 04.02.2011, 21:42
Ocena
komentarza:
0
hahahahaha
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105