Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Profesor Karol Myśliwiec dołączył do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu

16

W Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle odbyła się dzisiaj uroczysta gala wręczenia profesorowi Karolowi Myśliwcowi Orderu Uśmiechu. Wybitny egiptolog z dumą prezentował odznaczenie, o nadaniu, którego decydują wyłącznie dzieci. Wspólnie z dziećmi i młodzieżą, pochodzący z Jasła naukowiec świętował również swoje siedemdziesiąte dziewiąte urodziny.

Zdjęcia z wydarzenia obejrzycie w FOTOGALERII

Order Uśmiechu jest jednym z elementów realizacji testamentu Janusza Korczaka, który dzieciom poświęcił całe swoje życie. Odznaczenie jest szczególną formą oceny dorosłych, której dokonują wyłącznie dzieci. Jego historia sięga lat 60. ubiegłego stulecia. Szczęśliwym posiadaczem legitymacji nr 1 został prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z  Poznania. Już wtedy uroczystości dekoracji orderem towarzyszyło pasowanie czerwoną różą oraz obowiązek wypicia pucharu napełnionego sokiem z cytryny. Dzisiaj, zaszczytu wzięcia udziału w tak wyjątkowym ceremoniale dostąpił prof. Karol Myśliwiec, światowej sławy egiptolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (od 2013 r.) i dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych w latach 2011-2015. Order Uśmiechu wręczył laureatowi dr Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

- Sytuacja jest paradoksalnie nadzwyczajna, wobec czego pozwolę sobie sparafrazować złotą myśl polskiego klasyka paradoksu – nie muszę, ale chcę. Dla mnie uśmiech jest symbolem szczęścia. Kiedy się zastanawiam, albo usiłuję komuś odpowiedzieć na pytanie, czy ty jesteś szczęśliwy, wtedy natychmiast w swojej pamięci przewijam taśmę zatytułowaną „moje życie: i zawsze dochodzę do tego samego wniosku, że najszczęśliwsze lata mojego życia, to było osiemnaście pierwszych lat spędzonych w Jaśle – przekonywał przemawiając do audytorium Karol Myśliwiec. Świeżo upieczony Kawaler Orderu Uśmiechu wspominał lata nauki w szkole podstawowej i I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, podkreślając olbrzymią rolę, jaką w jego wychowaniu i edukacji odegrali nauczyciele.

Wniosek o przyznanie profesorowi Myśliwcowi odznaczenia skierowali do Kapituły Orderu Uśmiechu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Warto wspomnieć, że kilka lat temu, zespół uczniów trzeciej klasy pod kierunkiem Elżbiety Konopki przygotował projekt - „Znani i szanowani, czyli jak w pamięci najmłodszych jaślan zapisać współczesne postaci Honorowych Obywateli Miasta”, z którym to projektem sięgnęli po najwyższe laury w jednej z edycji Jasielskiej Naukowej Ligi z Lotosem. Jednym z bohaterów projektu był rzecz jasna światowej sławy archeolog i egiptolog.

- Bardzo się cieszę, że dzieci z tej jasielskiej szkoły, tak wytrwale walczyły o ten order. W moim odczuciu, będzie to jeden z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszy order, jakim profesor został uhonorowany. Dlaczego ten order jest tak ważny? Dlatego, że wypływa z potrzeby serca, z pragnień i marzeń dzieci, które nie mam, co do tego żadnych wątpliwości, widziały w profesorze swojego idola i którego śladem, wiele z nich podąży – mówiła prof. dr hab. Teodozja Rzeuska, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie, która wygłosiła okolicznościową laudację. Zasadność uhonorowania profesora Myśliwca odznaczeniem, argumentowała między innymi jego niebagatelnym wkładem z popularyzację nauki. – Dlaczego ten order? Dlatego, że od samego początku profesor zawsze stawiał na popularyzację nauki, zwłaszcza szeroko skierowaną również do dzieci. Od wielu lat prowadzi wykłady dla uczniów w szkołach i przedszkolaków, nie tylko w Polsce, lecz także za granicą – wyjaśniała.  

Uroczysta gala wręczenia Karolowi Myśliwcowi Orderu Uśmiechu przypadła na dzień, w którym Karol Myśliwiec obchodzi swoje urodziny. Z tej okazji dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle przygotowali dla swojego gościa specjalną niespodziankę. Na cześć jubilata odśpiewano tradycyjne „sto lat”, a na salę gimnastyczną wjechał tort urodzinowy. Na zakończenie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia. 

MD

Napisany dnia: 03.11.2022, 18:43
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ sowa
dnia 03.11.2022, 18:54
Ocena
komentarza:
47
piękny order...gratulacje dla Pana Profesora
@ ixi
dnia 03.11.2022, 21:26
Ocena
komentarza:
32
Profesor Myśliwiec to światowej klasy egiptolog i prawdziwa Legenda. Skarb Narodowy. Niestety, durnota promowana w mediach jest na piedestale , nazwana progresem i innym sloganami. Założę się że 95% jaślan nie ma pojęcia o istnieniu pana profesora. .
@ Woytazzz
dnia 03.11.2022, 22:48
Ocena
komentarza:
31
Zdziwiłbyś się ilu jest jaślan robiących kariery naukowe, a przy tym cenionych w swoich specjalizacjach na uczelniach Warszawy, Krakowa czy nawet Lublina. Jasło nie wykorzystuje tego faktu zupełnie - prof. Myśliwiec to i tak cenny wyjątek pod tym względem. Zamiast wykorzystać fakt, że miasto ma takich wspaniałych "ambasadorów" w całym świecie lepiej gibać się nad symbolicznym grobem i tłuc na okrągło "bohaterów, co tak pięknie ginęli".
@ do ixi
dnia 03.11.2022, 22:53
Ocena
komentarza:
-21
Od kiedy to mieszkańcy podjasielskich wioch oglądają progresywne media?
@ do woytazz
dnia 03.11.2022, 23:02
Ocena
komentarza:
31
Bo dla większości najwybitniejszymi Jaślanami w ponad 600 letniej historii miasta byli Stasiek Zając i ks. Kołtak. Gdy w 1990 r. nowe władze chciały zmienić nazwę ul. Sawickiej /obecna Jana Pawła/ na prof. Steinhausa komitet osiedlowy to oprotestował. No ale czemu tu się dziwić w kraju w którym najwybitniejszą Polską XX w. wybrano jakąś zakonnicę po trzech klasach podstawówki a Curie - Skłodowska dostała 2 razy mniej głosów..
@ Otoczenie sieciowe
dnia 03.11.2022, 23:34
Ocena
komentarza:
19
Uważam, że na takiej uroczystości powinny być tylko dzieci (ze swoimi wychowawcami) i oczywiście laureat.
Obecność wszelkich innych osób (postronnych) nie powinna mieć miejsca, jest po prostu nie wskazana.
Wychodzę z założenia, że to dzieci przyznają to odznaczenie.
@ Toja
dnia 04.11.2022, 07:12
Ocena
komentarza:
4
W sali gimnastycznej SZkoly Podstawowej nr,-szkola bez numeru?A to heca.
@ Mis
dnia 03.11.2022, 19:25
Ocena
komentarza:
11
Starosty nie zaprosili? Mógłby wyłożyć Profesorowi argumenty za przekształceniem 1 LO w Zespół Szkół.
@ Katolik
dnia 04.11.2022, 05:38
Ocena
komentarza:
1
Kto jest starostą ?
@ glina
dnia 03.11.2022, 19:43
Ocena
komentarza:
13
Po co ta babcia tam stoi , malo ma emerytory ...
@ Ktoś
dnia 03.11.2022, 19:46
Ocena
komentarza:
17
I to jest wiadomość, gratulacje
@ Wyborca
dnia 04.11.2022, 09:27
Ocena
komentarza:
0
Panie Skowronek, szkoda, że pan nie klęczy na zdjęciu . I tak to panu nic nie pomoże...
@ mieszkaniec
dnia 04.11.2022, 11:34
Ocena
komentarza:
8
Skończcie z tym Zającem + śp. Nic dobrego dla Jasła nie zrobił tylko dla swojej kariery się pchał a ciągle go wspominacie. Absurd. Niech mu ziemia lekka będzie
@ Dla przypomnienia
dnia 04.11.2022, 12:49
Ocena
komentarza:
18
Kawalerem tego orderu jest też b. król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abd Allah al-Aziz Al Saud, który w kartach polskiej historii zapisał się tym, że w styczniu 2005r. sfinansował operację rozdzielenia bliźniaczek syjamskich - Olgi i Darii. Operacja trwała 18 godz. składała się z 10 etapów a zespól liczył 50 lekarzy i pielegniarek
@ Jaślanka
dnia 04.11.2022, 19:10
Ocena
komentarza:
18
Piękna uroczystość! Profesor to cudowny, mądry i ciepły człowiek. Fantastycznie wypowiadał się o swoich nauczycielach, nauczycielach i dzieciach z SP1 i o naszym małym mieście. Aż żal, że w polityce takich nie mamy...zwłaszcza w jasielskim UM.
@ Zyleta
dnia 06.11.2022, 11:41
Ocena
komentarza:
3
Miałam okazję być na wykładzie profesora w Uniwersytecie trzeciego wieku , wówczas zaprosiła go Pani Wdowiak. Bardzo ciekawy był ten wykład.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657