Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Profesor Karol Myśliwiec świętował w GEN-ie swoje osiemdziesiąte urodziny

34

To był wspaniały i wzruszający wieczór. W miniony poniedziałek (30 października br.) prof. Karol Myśliwiec świętował w ukochanym Jaśle, swoje osiemdziesiąte urodziny. Jubileusz odbył się w siedzibie Generatora Nauki GEN w Jaśle. Wybitny archeolog, przez blisko dwie godziny raczył swoich gości wspomnieniami i licznymi anegdotami z pełnego pasjonujących doświadczeń życia naukowca i obieżyświata.

Zdjęcia z urodzin prof. Karola Myśliwca obejrzysz w FOTOGALERII

Profesor Karol Myśliwiec urodził się 3 listopada 1943 r. na Gądkach (obecnie jedno z jasielskich osiedli). To postać ze wszech miar nietuzinkowa. Mieszkańcy Jasła znają tego wybitnego archeologa i egiptologa przede wszystkim jako człowieka nauki, który przez wiele lat, z sukcesami, prowadził w Egipcie prace wykopaliskowe. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie Karol Myśliwiec przez wiele lat kierował polską ekspedycją archeologiczną w Sakkarze, największej nekropoli królewskiej w Egipcie. Co więcej, uczestniczył również w badaniach w Syrii, Sudanie i na Cyprze. Jest autorem wielu publikacji, artykułów naukowych i książek.

Choć Karol Myśliwiec uznawany jest za światowej sławy archeologa, który z wykładami odwiedził wiele placówek i instytutów naukowych w trzydziestu krajach świata, to wciąż z sentymentem wraca do swojej małej ojczyzny. Jasło zawsze zajmowało w jego sercu poczesne miejsce. Nic więc dziwnego, że Honorowy Obywatel Miasta Jasła postanowił świętować swoje osiemdziesiąte urodziny właśnie w swoim rodzinnym mieście. Wydarzenie, którego organizacja spoczęła na barkach Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Jaśle, Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Muzeum Regionalnego w Jaśle, Jasielskiego Domu Kultury i Generatora Nauki GEN, odbyło się w miniony poniedziałek.

W Sali Audytoryjnej Generatora zasiadło kilkudziesięciu gości, w tym wielu współpracowników i przyjaciół profesora Myśliwca. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych Miasta Jasła, na czele z burmistrzem Ryszardem Pabianem.

- Gościmy dzisiaj nie tylko człowieka wyjątkowego, Honorowego Obywatela Miasta Jasła, honorowego członka Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, świeżo upieczonego Kawalera Orderu Uśmiechu, ale też wybitnego archeologa z wykształcenia, zawodu i pasji. Ten budynek jest właśnie dla takich ludzi, dla tych, którzy chcą te pasje rozwijać, poczynając od dzieci, przez młodzież, na seniorach kończąc. Mam nadzieję, że ten wieczór i spotkanie z panem profesorem da państwu wiele satysfakcji. Panu profesorowi życzę miłych wrażeń przy okazji obchodzonych dzisiaj osiemdziesiątych urodzin – mówił Ryszard Pabian.

Spotkanie z jubilatem miało charakter wywiadu, czy też pogadanki, którą poprowadził Wiesław Hap, historyk i regionalista, pomysłodawca wydarzenia. Profesor Karol Myśliwiec z charakterystyczną dla siebie skłonnością do gawędziarstwa, chętnie odpowiadał na pytania, z których wiele dotyczyło jego życia rodzinnego i życiowych pasji, nie zawsze związanych z nauką.      

Zaproszonym gościom dane było poznać mnóstwo szczegółów z życia profesora. Sam chętnie dzielił się ze swoimi gośćmi barwnymi anegdotami. Okazało się między innymi, że Karol Myśliwiec jest kibicem piłki nożnej, przede wszystkim w reprezentacyjnym wydaniu. Szczególnie ceni on sobie styl gry drużyn narodowych Brazylii i Niemiec. 

Do największych pasji Karola Myśliwca należą jednak: muzyka i film. Podczas poniedziałkowego wieczoru wielokrotnie nucił zresztą ulubione melodie, w tym przeboje francuskiej piosenki rozrywkowej. Z myślą o profesorze i jego miłości do muzyki odtworzono między innymi utwory w wykonaniu Yvesa Montanda „Grands Boulevards” i Edith Piaf „Padam, padam”. Jubilat rozpływał się również nad talentem polskich wokalistów. W gronie jego ulubionych wykonawców znajdują się na przykład: Marta Mirska i Natasza Zylska. Jubilat miał okazję wysłuchać kilu utworów w wykonaniu młodych solistów Jasielskiego Domu Kultury, podopiecznych Ewy Grzebień. Karolina Polak zaśpiewała między innymi piosenkę pt. „Kasztany” z repertuaru Nataszy Zylskiej, a Mikołaj Majda utwór z repertuaru Marty Mirskiej pt. „Pierwszy siwy włos”.

Na jubilata czekało znacznie więcej muzycznych niespodzianek. Specjalnie dla profesora zagrała kapela ludowa „Trzcinicoki”. Jak się bowiem okazuje, w młodości Karol Myśliwiec interesował się również folklorem rzeszowskim.

Zainteresowań wybitnego jaślanina nie sposób zliczyć na palcach jednej dłoni. Na jedno z nich postanowił zwrócić szczególną uwagę. Jako poliglota władający kilkoma językami, w tym francuskim i niemieckich, zachęcał do uczenia się języków obcych.

- Nie tylko warto, abyśmy uczyli się języków obcych. My musimy to robić. Jest to dziedzina, która w Polsce jest kompletnie zaniedbana. Ja miałem to szczęście, że od dziecka, każdy język obcy traktowałem jako zabawę, a poza tym podróż na inną planetę. Nowy język to przecież inny sposób myślenia, inne skojarzenia. To mnie fascynowało. Języków uczyłem się dla przyjemności. Uczenie się języków obcych jest jedną z najwspanialszych przygód w moim życiu – przekonywał profesor Myśliwiec.

Na zakończenie urodzinowego spotkania w GEN, jubilatowi odśpiewano tradycyjne „sto lat”. Nie zabrakło również kwiatów i oryginalnych upominków, w tym karykatur, które z miejsca przypadły profesorowi do gustu. Największe wrażenie robiły na nim jednak kartki urodzinowe, które specjalnie dla niego wykonały dzieci uczęszczające do jasielskich przedszkoli i szkół podstawowych.   

Generator Nauki GEN w Jaśle

Napisany dnia: 01.11.2023, 09:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Areszt
dnia 01.11.2023, 11:26
Ocena
komentarza:
2
Pewno sala za darmo to mozna swietowac
@ Jas
dnia 01.11.2023, 12:20
Ocena
komentarza:
-20
Koszty moich urodzin muszę sam pokryć mimo że dochody mam kiepskie a profesorowi na koszt podatnika ??? A może zapłacił faktore to ile ???
@ Pogromca półgłówków
dnia 01.11.2023, 15:34
Ocena
komentarza:
24
Różnica pomiędzy tobą a profesorem jest taka, że ty jesteś zwykłym prostakiem, który z trudem ukończył ośmioklasową szkołę podstawową. Tymczasem Karol Myśliwiec to uznany egiptolog. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że profesor jest Honorowym Obywatelem Jasła.
@ Xxx
dnia 01.11.2023, 17:29
Ocena
komentarza:
-2
Wojtyła też jest honorowym obywatelem choć nigdy tu nie był.Te honorowe obywatelstwa to pić na wode
@ Do pogromca
dnia 01.11.2023, 17:35
Ocena
komentarza:
-2
XD no to daj że swoich podatków a nie usprawiedliwiając tego typu zachowania.
@ Rumcajs
dnia 01.11.2023, 17:38
Ocena
komentarza:
2
Można na sylwestra wynająć Gen?
@ Spoko
dnia 01.11.2023, 19:29
Ocena
komentarza:
1
Za parę lat skończy się tzw. trwałość projektu i śladu po Genie nie zostanie, a budynek może posłuży np. dla Muzeum, które mimo rozbudowy, nadal potrzebuje pomieszczeń.
Jasielska "nauka" nic na tej zamianie nie straci, a podatnik tylko zyska.
Eksponaty spokojnie można rozdać do miejskich szkół, a urzędników przenieść z powrotem do UM.
W ten sposób wilk będzie cały i owca w ciąży.
@ Jas
dnia 01.11.2023, 21:02
Ocena
komentarza:
-12
To profesor mniej zarabia niż prostak ? I podatnik mu finansuje imprezy ? Co takiego dobrego uczynił dla miasta ?
@ bolo
dnia 02.11.2023, 06:44
Ocena
komentarza:
9
Nie kompromituj się, prościuchu.
@ Teza
dnia 05.11.2023, 14:25
Ocena
komentarza:
0
Chyba sobie na takie podziękowanie zasłużył, trzeba coś w życiu zrobić samemu to ,,za darmo,, przyjdzie samop
@ rjs
dnia 01.11.2023, 11:33
Ocena
komentarza:
2
A wesele też tam można zrobić za darmo czyli w najgorszym wypadku na koszt wszystkich mieszkańców Jasła?
@ Mariuszek
dnia 01.11.2023, 11:45
Ocena
komentarza:
17
Wszystkiego najlepszego i 100 lat.
@ jhj
dnia 01.11.2023, 15:05
Ocena
komentarza:
1
życze 90 lat
@ dragoness
dnia 01.11.2023, 13:23
Ocena
komentarza:
19
Jak najdłuższego życia w zdrowiu dla p. profesora.
@ Jasnowidz
dnia 01.11.2023, 13:52
Ocena
komentarza:
3
W Egipcie nie mają Generatora Nauki ?
@ sztudynt
dnia 01.11.2023, 15:03
Ocena
komentarza:
3
Panie profesorze - Многая літа -(Mnohaja lita)
@ jaślanin
dnia 01.11.2023, 15:13
Ocena
komentarza:
3
Ale wydarzenie . To po to tylko ten GEN jest ??? za takie duże milionowe wydatki . Matko Boska ten Burmistrz to nie wie co mówi , ale nie ma co się dziwić mamić mieszkańców musi bo nic więcej nie potrafi się w tym Jaśle zrobić. Katastrofa z taką władzą.
@ Uzasadnienie
dnia 01.11.2023, 16:06
Ocena
komentarza:
8
Jak uzasadnić istnienie Genu? Jak obronić poroniony pomysł?
Przecież takie spotkanie można zrobić w JDK, w sali UM, czy w dowolnej sali szkolnej.
@ ...dziwią się
dnia 01.11.2023, 16:40
Ocena
komentarza:
-2
prostaki i nieuki.
@ Mirek
dnia 01.11.2023, 16:47
Ocena
komentarza:
0
Przepraszam Profesora Myśliwca za piszących tu prostych, niewykształconych ludzi o chłopskim pochodzeniu. Typowa dla nich zazdrość i zawiść wychodzi tu z każdego komentarza. Na szczęście czasy, które aprobowały tego typu zachowania już odchodzą. Niedługo zaczną się rządy inteligencji i zachodniej cywilizacji.
@ Do mirek
dnia 01.11.2023, 17:36
Ocena
komentarza:
2
Za rządów tych co tak chwalisz ten twór by w ogóle nie powstał XD

Jakie są zyski wprost do poniesionych kosztów??
@ Żwirek
dnia 01.11.2023, 20:37
Ocena
komentarza:
-2
I ty to ta inteligencja i zachodnia cywilizacja?
XD
@ Syn chlopa
dnia 02.11.2023, 07:53
Ocena
komentarza:
3
Czasy gdy chłopi musieli pracować na pana dawno minęły bezpowrotnie.
@ js
dnia 02.11.2023, 08:29
Ocena
komentarza:
1
Teraz inni na nich pracują. PS. nie mylić z rolnikami.
@ Kapitan Wąs
dnia 02.11.2023, 12:18
Ocena
komentarza:
2
[komentarz nie na temat]
@ Haha
dnia 02.11.2023, 15:07
Ocena
komentarza:
0
To prawda. Wygranymi są zawsze politycy. Szczególnie Ci z immunitetami.
@ Tedi
dnia 01.11.2023, 18:03
Ocena
komentarza:
1
to po to mamy ten cały gen ,czy jak go nazywacie , sale stoją puste
@ kom
dnia 01.11.2023, 18:32
Ocena
komentarza:
7
Przy artykule o tego rodzaju uroczystościach nie powinno być komentarzy. Kompromitują one Jasło i obrażają Jubilata.
@ Kompromitacja
dnia 01.11.2023, 21:30
Ocena
komentarza:
2
Kompromitacją jest wyłożenie kilkunastu milionów zł na bajer podczas gdy np. budynek dworca PKP (wizytówka miasta) to trwała, zapomniana ruina.
Co jest potrzebniejsze miastu?
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 02.11.2023, 08:02
Ocena
komentarza:
2
[komentarz nie na temat]
@ js
dnia 02.11.2023, 08:30
Ocena
komentarza:
2
Zawsze przypominają sobie przed wyborami.
@ Znawca tematu
dnia 01.11.2023, 22:38
Ocena
komentarza:
11
Jasielskie cebulaki dały upust swoim frustracjom.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657