Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Przedwojenne Jasło w uniwersum Minecrafta! Zobacz unikatową makietę miasta

6

Nauczyciele historii i regionaliści od dawien dawna łamią sobie głowy nad tym, jak zainteresować najmłodszych mieszkańców Jasła wielowiekową historią naszego miasta. Odpowiedź na tak postawione pytanie znalazło dwóch miłośników nowych technologii. Jakub Sokołowski i Jakub Piwowar postanowili wykorzystać popularną wśród dzieci i młodzieży grę Minecraft do stworzenia wirtualnej makiety przedstawiającej Jasło w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Swój projekt zaprezentują niebawem w Generatorze Nauki GEN. Pokaz odbędzie się 6 października br. w Mediatece.

Dzieje dwudziestowiecznego Jasła naznaczone są tragicznymi wydarzeniami z czasów drugiej wojny światowej. Wysiedlenie i zniszczenie miasta przez hitlerowców stanowi jedną z najczarniejszych kart historii miasta. Miasto, które w pierwszych dekadach ubiegłego wieku określane było mianem „perły Galicji”, niemal w całości zniknęło z powierzchni ziemi. Nic więc dziwnego, że zarówno najstarsi mieszkańcy Jasła, jak też młodsi jaślanie, z sentymentem spoglądają na każdego rodzaju materiały ukazujące ich ukochane miasto w stanie z okresu międzywojennego.

Grono osób, które żywo interesują się historią przedwojennego Jasła, zwiększa się z każdym kolejnym rokiem. Jakub Sokołowski i Jakub Piwowar znaleźli sposób na to, aby tym bardzo ciekawym tematem zainteresować dzieci i młodzież. W tym celu sięgnęli po grę Minecraft, która pozwala graczom na budowanie dowolnych obiektów w unikatowym uniwersum. Wykorzystując możliwości, jakie daje aplikacja, stworzyli wirtualną makietę przedwojennego Jasła. Nieocenionym źródłem informacji o wyglądzie ówczesnego Jasła okazały się przede wszystkim materiały zgromadzone przez Jerzego Rucińskiego, dostępne na stronie http://www.kartki.umjaslo.pl/.

Efekty wielomiesięcznej pracy zaprezentują 6 października br. (niedziela) w Mediatece Generatora Nauki GEN. Prezentacja makiety przedwojennego Jasła w uniwersum Minecrafta odbędzie się w godz. 15.00 – 16.30.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich mieszkańców Jasła o okolic bez względu na wiek. Wstęp na prezentację jest bezpłatny.

Generator Nauki GEN

Reklama

Komentarze: 6

Dodaj komentarz Widok:
6
@ Anon
dnia 01.10.2024, 21:10 · Zgłoś
Daliby te mape do pobrania
Odpowiedz
9
@ Autor makiety
dnia 02.10.2024, 07:23 · Zgłoś
Na prezentacji w niedzielę będą podane informacje o tym jak się do niej dostać z domu
Odpowiedz
2
@ Do Anona
dnia 02.10.2024, 16:33 · Zgłoś
Dalibóg polecam słownik ortograficzny.
Odpowiedz
0
@ Jaja
dnia 01.10.2024, 13:42 · Zgłoś
Ale jaja xdd
Odpowiedz
9
@ obserwator
dnia 01.10.2024, 13:32 · Zgłoś
Już 2 tygodnie temu to było prezentowane w muzeum.
Odpowiedz
6
@ Autor makiety
dnia 01.10.2024, 21:32 · Zgłoś
Tak była. Tutaj wgl pewnie będzie cykl warsztatów z zadaniami, dla dzieci
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.