Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Przesłuchania i koncerty

7

 

Ponad 100 młodych, utalentowanych muzyków m.in. z z Krakowa, Kielc, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Rzeszowa, Nowego Sącza, Łańcuta, Wrocławia, Białegostoku Tarnowa, Krosna i oczywiście Jasła uczestniczy w VIII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle. Konkurs odbywa się w ramach XXI Jasielskich Spotkań Muzycznych. 

W czwartek (21 bm.) podczas trwających do wieczora przesłuchań jurorzy ocenili blisko 60 młodych muzyków. W Jasielskim Domu Kultury występowały młode talenty grające na instrumentach dętych (saksofon, klarnet, flet, obój, puzon, trąbka) i akordeonie, natomiast w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego – pianiści.

Jutro (piątek, 22 bm.) w auli koncertowej PSM I st. odbędą się przesłuchania uczniów grających na instrumentach smyczkowych i szarpanych; a w JDK zaprezentują się kolejni miłośnicy instrumentów dętych.

Po zakończeniu piątkowych przesłuchań w JDK odbędzie się koncert Mistrzowie Muzycznego Detalu. Początek o godz. 18. Wystąpią: Jerzy Kotyczka – obój, Arkadiusz Krupa – obój oraz zespół Ensemble De La Cour w składzie: Marta Mizgała – obój, Agnieszka Bugla, Maciej Wulf, Tomasz Pawlak – skrzypce, Karolina Drwięga – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela i Katarzyna Rzeszutek – szpinet.

Koncert laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkurs Młodych Instrumentalistów, połączony z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się w JDK w sobotę (23 bm.) o godz. 12.

Wstęp zarówno na przesłuchania jak i na obydwa koncerty jest wolny. Zapraszamy.

***

Pomysłodawczynią Jasielskich Spotkań Muzycznych i Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów, organizowanych wspólnie przez Jasielski Dom Kultury i Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle była jedna z najznakomitszych polskich śpiewaczek Stefania Woytowicz (1922-2005), wspaniała interpretatorka muzyki oratoryjno-kantatowej, w tym również współczesnej. To dzięki niej główną ideą konkursu stało się poszerzanie znajomości twórczości kompozytorów polskich wśród dzieci i młodzieży. (Uczestnicy przesłuchań obowiązkowo prezentują utwór kompozytora polskiego oraz dowolny, którym również może być utwór kompozytora polskiego).

Przez 20 lat trwania spotkań muzycznych Jasło gościło najwybitniejszych polskich muzyków. Na scenie JDK koncertowali światowej sławy wirtuozi m.in.: Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka, Marcin Dylla, Woytek Mrozek oraz kwartety: „Prima Vista”, „Camerata”, „Kwartet Wilanowski”.

W OKMI dotychczas wzięło udział blisko 800 uczniów szkół muzycznych, których oceniały największe autorytety w dziedzinie muzyki. W jury zasiadali m.in.: Stefania Woytowicz, prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Ewa Bukojemska, prof. Andrzej Godek, prof. Waldemar Sutryk , prof. Jerzy Kotyczka, prof. Paweł Głąbik, prof. Krzysztof Olczak, prof. Igor Cecocho.

Tegoroczny konkurs tradycyjnie odbywa się w 3 kategoriach instrumentalnych: instrumentów dętych i akordeonu, fortepianu oraz instrumentów smyczkowych i szarpanych. Młodzi muzycy rywalizują w 3 kategoriach wiekowych: do 13 lat, do 16 lat i do 20 lat. Występy oceniają: prof. Andrzej Godek – klarnet (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Igor Cecocho – trąbka (Akademia Muzyczna we Wrocławiu , AM w Łodzi ), prof. Jerzy Kotyczka – obój (Akademia Muzyczna w Krakowie, AM w Łodzi), prof. Wiesław Kwaśny –skrzypce (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Andrzej Orkisz- wiolonczela – Warszawa, prof. Edward Wolanin –fortepian (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), dr hab. Mariusz Drzewicki –fortepian (Akademia Muzyczna w Łodzi).

JDK - st

Reklama

Komentarze: 7

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Jaślanin 7
dnia 22.03.2013, 22:17 · Zgłoś
Dlaczego Michał Jania w tamtym roku miał VI rok nauki i w tym roku także VI rok nauki?
To chyba małe oszustewko ;)
Odpowiedz
5
@ muzyk9
dnia 22.03.2013, 16:31 · Zgłoś
Rafał najlepszy . Klasa sama w sobie. oby tak dalej :)
Odpowiedz
-3
@ Mieszczan :D
dnia 22.03.2013, 13:51 · Zgłoś
Piotrek Jaworki jest najlepszy , bo przez 6 lat był uczony przez moją panią od fortepianu :D
Odpowiedz
5
@ vandoren
dnia 22.03.2013, 11:37 · Zgłoś
Dla mnie klasę pokazał Rafał Gomółka ma chłopak talent i samozaparcie potrafi iść do przodu tak trzymać!
Odpowiedz
2
@ Jaślanin 2
dnia 22.03.2013, 09:32 · Zgłoś
A mi Się podobał taki jeden klarnecista z Jasła ale nie pamiętam jak się nazywał
Odpowiedz
3
@ jaślanin
dnia 21.03.2013, 22:20 · Zgłoś
a mi się podobała Piotr Jaworski Jarek Sroka
Odpowiedz
9
@ muzyk8
dnia 21.03.2013, 21:10 · Zgłoś
Fajnie zagrał Jarek Sroka oraz Rafał Gomółka oraz Mariusz Owczarski
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.