Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Przygotowanie elewacji do malowania krok po kroku

0

Elewacja budynku to element narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, zabrudzenia oraz uszkodzenia. Poza doborem odpowiedniej farby istotne jest również przygotowanie podłoża do malowania. Jak to zrobić?

Od czego zacząć?

Do samego gruntowania również należy się odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Od oczyszczenia malowanego podłoża z zanieczyszczeń. Chodzi przede wszystkim o wszelkie zabrudzenia, naloty organiczne, pleśń, grzyby czy osad. W zależności od poziomu zabrudzeń można to zrobić za pomocą szczotki lub myjki ciśnieniowej. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, należy również usunąć pozostałości po starej farbie.

Preparat gruntujący – dlaczego należy go stosować?

Farba do malowania elewacji musi sprostać zupełnie innym wymaganiom niż ta stosowana w pomieszczeniach. Odpowiednie zagruntowanie powierzchni pozwoli na utrwalenie efektu. Zastosowanie podkładu wzmocni i ustabilizuje malowane podłoże. Pozwoli także na wyrównanie chłonności i zmniejszy nasiąkliwość ścian. Preparat gruntujący zapewnia farbie lepszą przyczepność oraz ułatwia jej rozprowadzanie. Dzięki takiemu przygotowaniu materiału kolor emulsji utrzyma się przez długi czas, zapobiegając przy okazji powstawaniu zbrudzeń, plam oraz przebarwień.

Dobór gruntu a podłoże

Wybierając produkty do gruntowania, trzeba wziąć pod uwagę to, jakim podłożem będziemy się zajmować, oraz jaką farbę zastosujemy podczas malowania elewacji. Do gruntowania starych oraz nowych podłoży cementowych, cementowo-wapiennych lub betonowych najlepiej zastosować podkład akrylowy Nobiles Nobigrunt. Kiedy najlepiej przystąpić do malowania? Oczywiście zdecydujmy się na to przy sprzyjającej pogodzie, gdy temperatura otoczenia wynosi pomiędzy 5 a 28°C. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%.

Gruntowanie elewacji krok po kroku

Do procesu gruntowania możemy przystąpić dopiero po dokładnym wyschnięciu elewacji. W przypadku nowych i świeżo tynkowanych ścian czas oczekiwania może wynieść nawet 4 tygodnie, natomiast czyszczoną ścianę można gruntować już pod dokładnym wyschnięciu czyszczonej powierzchni. Oczywiście jednym z decydujących czynników jest pogoda.

Środek gruntujący należy przed użyciem dokładnie wymieszać. Malować można przy pomocy pędzla z długim włosiem, szerokiego wałka czy pistoletu natryskowego. Bardzo ważne jest, by równomiernie rozprowadzać preparat. Dzięki białej barwie będziemy mogli śledzić postęp naszych prac. W zależności od chłonności podłoża zaleca się nakładanie jednej lub dwóch warstw. Oczywiście między ich nakładaniem należy odczekać 3 godziny, natomiast malowanie farbami dekoracyjnymi możemy rozpocząć dopiero dobę po ukończeniu gruntowania.

Materiał zewnętrzny 

Napisany dnia: 20.09.2018, 22:44

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657