Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

17

Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

Kuba Procanin z dużą łatwością potrafił zjednywać sobie ludzi, których dane mu było spotkać na swojej życiowej ścieżce. Nic więc dziwnego, że wśród osób, które pożegnały dzisiaj siatkarza znaleźli się nie tylko kibice siatkówki, jego koledzy i rywale z siatkarskich parkietów, lecz także kibice piłki nożnej, czy też osoby, które los postawił na jego drodze podczas organizacji wielu imprez charytatywnych.

Msza święta pogrzebowa została odprawiona w kościele parafialnym pw. Dobrego Pasterza przy ul. Sobniowskiej. Przed katafalkiem, na którym ustawiono trumnę z ciałem Kuby, postawiono piłkę do gry w siatkówkę. Sport był dla niego sposobem na życie. Marzenia o karierze siatkarza brutalnie zniweczyła jednak choroba.

Ksiądz Mateusz Wielgosz, w wygłoszonej homilii podkreślił, jak ważna w życiu człowieka jest wspólnota wiernych. – Dzień, który przeżywamy dzisiaj, także życie Kuby, daje nam pewną katechezę. Życie chrześcijańskie, wiara, ale też Kościół to my wszyscy, którzy tutaj przyszliśmy. To nie są księża, to jesteśmy my wszyscy. Szczególnie wtedy, kiedy uczestniczymy w eucharystii – przekonywał. Życie we wspólnocie, duchowny porównał do meczu siatkówki. – Życie chrześcijańskie, wiara i Kościół mają wiele wspólnego z piłką siatkową. W drużynie każdy jest ważny. Nie ma nieważnych osób, nawet, gdy zawodnik siedzi cały mecz na ławce. W Kościele również każdy jest ważny. Nie ma ludzie bardziej lub mnie ważnych. Wszyscy są równi. Pan Bóg kocha wszystkich tak samo – mówił.

Po zakończonej mszy świętej okolicznościowy list do zmarłego odczytał jeden z najwierniejszych kibiców drużyny MKS „MOSiR” Jasło, której Kuba Procanin był dumnym kapitanem. – Kuba, zawsze potrafiłeś gromadzić i łączyć ludzi. To działo się naturalnie, jakby mimowolnie. Łączyłeś ludzi w najbliższej rodzinie, na boisku, w sporcie, wśród przyjaciół, kolegów, a także ludzi sobie obcych przy okazji akcji pomocowych, koncertów i zbiórek dla ciebie. Robisz to nadal. Dzisiaj gromadzisz nas tutaj i łączysz przez zbiórkę na Marysię – mówił.

Życzeniem Kuby Procanina było, aby zamiast intencji mszalnych za jego duszę i kwiatów, uczestnicy pogrzebu przekazali datki na 9-miesięczną Marysię Guściarę z Tarnowa. Podczas mszy świętej i po jej zakończeniu wspomniane wolne datki można było wrzucać do specjalnej puszki. Więcej informacji o Marysi i zbiórce na sfinansowanie terapii genowej, dzięki której dziewczynka może otrzymać szansę na normalne życie znaleźć można się na stronie internetowej - https://www.siepomaga.pl/marysia-sma.  

Po zakończonej liturgii, ciało zmarłego odprowadzono na oddalony od świątyni o kilkaset metrów cmentarz parafialny. Żałobnicy ze wzruszeniem wysłuchali mowy pożegnalnej przygotowanej prze rodzinę Kuby. Przeszywającą ciszę, którą potęgowało przenikliwe zimno na moment przerwały okrzyki kibiców i kolegów siatkarza, którzy z całych sił skandowali imię i nazwisko swojego kapitana. W ostatniej drodze towarzyszyły Kubie dźwięki i słowa piosenki "We Are The Champions" z repertuaru legendarnej formacji Queen.

Kuba spoczął w grobie przy jednej z alejek cmentarza parafialnego w Jaśle-Sobniowie.  

MD

Napisany dnia: 03.02.2023, 18:25
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Wojtas
dnia 03.02.2023, 18:35
Ocena
komentarza:
75
Spoczywaj w pokoju.
@ Radek
dnia 03.02.2023, 18:40
Ocena
komentarza:
46
Wyrazy współczucia :(
@ Marek
dnia 03.02.2023, 19:45
Ocena
komentarza:
47
Jego historia to materiał na film...
@ Pan
dnia 03.02.2023, 20:24
Ocena
komentarza:
-7
Jaki film?
Każdego z nas to czeka, jednego wcześniej, drugiego później.
Jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, opowiedz mu o swoich planach..
@ Darek
dnia 03.02.2023, 20:36
Ocena
komentarza:
78
Niektórzy jednak nie doceniają tego co mają... Nie doceniają życia.. Jakub wbrew przeciwnościom losu ciągle walczył, z wielki zacięciem, bez marudzenia i narzekania. Mało tego... Pomagał innym. Pomógł nawet po śmierci...
@ TB
dnia 03.02.2023, 19:24
Ocena
komentarza:
47
Do zobaczenia Kuba
@ Bobo
dnia 03.02.2023, 19:31
Ocena
komentarza:
54
Tak odchodzą zwycięzcy.
@ Takie życie
dnia 03.02.2023, 21:41
Ocena
komentarza:
23
Tak wiele nas nauczył i wskazał,jak żyć.
@ To ja
dnia 03.02.2023, 21:52
Ocena
komentarza:
94
Nie znałam człowieka, ale skoro w obliczu własnej śmierci pomyślał żeby uratować małe dziecko to musiał mieć dobre serce i mam nadzieję że Pan Bóg to jemu wynagrodzi w niebie.
@ Amigo
dnia 03.02.2023, 22:17
Ocena
komentarza:
24
Proca byłeś i jesteś wielki.Zobaczymy się sektorze Niebo
@ ***
dnia 03.02.2023, 22:29
Ocena
komentarza:
11
(*) (*) (*)
@ Lazio
dnia 03.02.2023, 22:45
Ocena
komentarza:
31
Gladiator, wzór do naśladowania.
@ dragoness
dnia 04.02.2023, 13:42
Ocena
komentarza:
27
Wyrazy współczucia dla rodziny. Dla rodziców to najgorsza tragedia, pochować dziecko.
@ ziomek_32
dnia 04.02.2023, 14:30
Ocena
komentarza:
18
Szkoda tego chłopaka był bardzo dobrym siatkarzem
@ Anka
dnia 05.02.2023, 16:29
Ocena
komentarza:
5
Współczuję rodzinie. Podziwiam piękny gest chłopaka z tą puszką i składka zamiast intencji. To dobry wzór
Spoczywaj w pokoju.
@ michał
dnia 05.02.2023, 17:27
Ocena
komentarza:
1
bardzo przykre spoczywaj w pokoju
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • W kilku miejscach na terenie Jasła płonęły wiaty śmietnikowe

   

  We wtorkowy wieczór, około godz. 22 strażacy prowadzili działania gaśnicze w związku z trzema pożarami na terenie Jasła. Ogień strawił między innymi wiaty śmietnikowe i kontenery na odpady przy ul. Lenartowicza i ul. Chopina. Ogień, który wybuchł w bramie bloku przy ul. Jagiełły uszkodził elewację budynku oraz okna na pierwszym piętrze.

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

 • Park linowy w Jaśle wymaga kompleksowej modernizacji. MOSiR czeka na opinię dendrologiczną

   

  Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach zatrudni inspektora ds. technicznych

 • Wójt Gminy Nowy Żmigród apeluje o ostrożność. W okolicy widziano wilki

  Wójt gminy Nowy Żmigród apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności, bowiem w ostatnim czasie w Nienaszowie zaobserwowano przemieszczanie się watahy pięciu osobników wilków. - Zwracam szczególną uwagę, aby dla bezpieczeństwa nie wypuszczać psów poza własną posesję. Również należy zadbać o zwierzęta gospodarskie na własnych posesjach, w godzinach wieczornych i nocnych zamykać je w pomieszczeniach – zaznacza wójt Grzegorz Bara.

 • Soczewki progresywne - czy jest się czego bać?

   

  Decyzja o wyborze okularów progresywnych wiąże się z wieloma pytaniami. Klienci salonów optycznych obawiają się często ich zaawansowanej konstrukcji, a także zastanawiają nad tym, ile potrwa okres adaptacji. Czy zła sława soczewek progresywnych jest uzasadniona?

 • Hurtownia Ogrodnicza „Ogród” w nowej odsłonie. Większa powierzchnia to więcej asortymentu w atrakcyjnych cenach

   

  W Jaśle i okolicy nie ma chyba działkowca, który nie znałby Hurtowni Ogrodniczej „Ogród”. To także idealne miejsce dla każdego, kto marzy o pięknym ogrodzie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657