Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Rusza kolejna edycja społecznej zbiórki zniczy na polskie groby na Ziemi Lwowskiej

9

W ubiegłym roku w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali ze sobą ponad 1 100 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i 139. DH „Lisy”.

Pomysłodawcami społecznej akcji „Jaślanie w Stulecie Niepodległej pamiętają o zapomnianych Rodakach” byli harcmistrz Wiesław Hap - historyk, regionalista, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Edwin Bebło - pilot wycieczki, geograf i przewodnik beskidzki oraz Marcin Dziedzic - dziennikarz Portalu jaslo4u.pl. Delegacja jasielska zabrała ze sobą za wschodnią granicę wszystkie zebrane znicze. Zostały zapalone na grobach polskich na lwowskich cmentarzach: Janowskim (na którym przeprowadzili również prace porządkowe), Łyczakowskim i „Orląt” oraz w  Zadwórzu - w miejscu bitwy wojny polsko-bolszewickiej z sierpnia 1920 r. - zwanej „polskimi Termopilami”. Wielkim przeżyciem dla młodych jaślan było zwiedzanie „Cmentarza Orląt Lwowskich” i  Cmentarza Łyczakowskiego, chwila zadumy i modlitwy nad grobami powstańców kościuszkowskich, listopadowych i styczniowych, twórców polskiej kultury i zasłużonych Polaków.

Oprócz wizyt na cmentarzach, młodzi jaślanie wraz z opiekunami zwiedzili również sporo ważnych miejsc naszej historii i kultury. Dotarli do wielu pomników lwowskich i miejsc związanych z mieszkającymi tam na przestrzeni kilku wieków wybitnymi Polakami, m.in. z Ignacym Łukasiewiczem - patronem ich szkoły oraz z prekursorami harcerstwa polskiego - Olgą i Andrzejem Małkowskimi. Uczestnicy patriotycznej wyprawy zorganizowali wieczornicę poświęconą „Orlętom Lwowskim”. W miejscu bitwy pod Zadwórzem przeprowadzili Apel Pamięci.  

Delegacja jasielska zostałabardzo serdecznie przyjęta przez Polaków z Lwowa, którzy towarzyszyli jej cały czas jako przewodnicy i gospodarze. Są oni tam na Wschodzie prawdziwymi, wiernymi strażnikami pamięci naszej wspólnej historii i dziedzictwa narodowego. Ze wzruszeniem dziękowali za pamięć o dawnych więzach i za dzisiejszą łączność z nimi. Polacy z Lwowa z radością przyjęli skromne dary przywiezione przez jaślan, m.in. wydawnictwa SMJiRJ oraz materiały promocyjne Miasta Jasła i Starostwa Powiatowego w Jaśle.

W ub. roku w zbiórkę zniczy włączyli się: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, 139. Drużyna Harcerska „Lisy”, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Gimnazjum i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzyskach, kibice Czarnych Jasło, Niepubliczny Zakład Szkolno-Przedszkolny w Czeluśnicy, Bursa Międzyszkolna w Jaśle, Stowarzyszenie „Magneto”, Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle, Społeczne LO STO w Jaśle oraz pojedynczy mieszkańcy Jasła i powiatu. Zakład Pogrzebowy „Okarma” dofinansował transport autobusowy uczestników i opiekunów wyprawy, którzy udali się na nią za własne fundusze. 

Pomysłodawcy społecznej akcji pragną w tym roku ją powtórzyć. Dlatego zwracają się do wszystkich chętnych mieszkańców Jasła i powiatu oraz do organizacji społecznych o wsparcie w postaci składania zniczy, które zostaną zawiezione na polskie cmentarze we Lwowie i okolicy. Będą one przyjmowane w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle (ul. Szkolna 38) w dniach od 25 października do 5 listopada. Organizatorzy tego patriotycznego przedsięwzięcia proszą ofiarodawców o dołączenie do zniczy informacji kto je złożył, w celu późniejszego podziękowania darczyńcom w mediach i na specjalnych listach wdzięczności.

Organizatorzy

Napisany dnia: 08.10.2019, 20:40
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Bravo
dnia 08.10.2019, 20:53
Ocena
komentarza:
34
Piękna inicjatywa. Pan Wiesław nie tylko dba o miejsca pamięci na naszym terenie ale i o te na dawnych Kresach. I wciąga w to innych. Tak trzymać!
@ ZK
dnia 08.10.2019, 21:02
Ocena
komentarza:
33
Harcerze i Druh harcmistrz Hap dają dobry przykład innym, że żyje się nie tylko dla siebie,że można wiele dobrego czynić dla innych, dla dobra wspólnego, dla potomnych.
@ Pamięć
dnia 09.10.2019, 06:33
Ocena
komentarza:
21
Piękna akcja godna do naśladowania.Podziękowania i uznanie dla Druha Pana Hapa,harcerzy i sponsorów.To wielki zaszczyt dla Jasła.Pozdrawiam z harcerskim CZUWAJ.
@ maczek
dnia 09.10.2019, 08:27
Ocena
komentarza:
7
Piękna akcja- wielkie brawa. Mała sugestia: nie dałoby się zorganizować zbiórki dodatkowo w Biedronce czy Mpm-ie lub innych bardziej "poręcznych" miejscach ?
@ ZNICZ 2019
dnia 09.10.2019, 08:50
Ocena
komentarza:
-25
A może by tak zrobić większą wycieczkę (autobusy) a nie zawsze ci sami
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 09.10.2019, 11:37
Ocena
komentarza:
-19
Lansowanie - jest tylko dla niektórych...??? ,
"jedni przeznaczeni są do RZONDZENIA, a pozostali to maszynki do głosowania i nic nie znaczący robole"...
@ Wacek
dnia 09.10.2019, 18:26
Ocena
komentarza:
15
Do ZNICZ 2019 - A kto komu broni coś wymyślić, przygotować, zorganizować, przeprowadzić, włożyć jakiś wysiłek, poświęcić czas i swoje pieniądze, żeby zrobić, pojechać, posprzątać, zapalić znicze, etc. Na terenie dawnych Kresów jest wiele polskich cmentarzy i grobów do posprzątania i do zapalenia zniczy. Można tam zorganizować jeszcze wiele innych podobnych wyjazdów, tylko trzeba chcieć.
@ Do Znicz 2019
dnia 09.10.2019, 21:40
Ocena
komentarza:
13
Proszę zorganizować grupę chętnych,wynająć przewóz i jechać.Zabrać z sobą narzędzia,znicze i zrobić dobry uczynek.Można też zapisać się do ZHP i poświęcać wolny czas harcerskiej służbie.Uznanie dla młodzieży-harcerzy.To piękna i trudna służba.Szczęście,że mają wspaniałego harcmistrza W.Hapa,który z sercem prowadzi drużynę,wychowując w kanonie harcerskich wartości.
@ ZNICZ 2019
dnia 09.10.2019, 21:30
Ocena
komentarza:
-11
Do Wacek cyt. " … swoje pieniądze,...", cały szkopuł jest w tych piniondzach nie swoje lecz innych, nas ofiarodawców i w tym je szkopuł. Bo znicz czy świeczkę trza dać, bo to na naszych polskich mogiłach a i ukraińskich grobach ( naszych braci ) trzeba zapalić dla dobra pojednania, którego patronem jest ogłoszony ŚWIETY JAN PAWEŁ WIELKI a przednim przydomek WIELKI nosi tylko trzech papieży
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ma powstać parking. Sprawa stanęła w martwym punkcie

  Władze miasta i powiatu popierają pomysł budowy miejsc parkingowych przy jasielskim szpitalu. Miałby on powstać na rogu ulic Lwowskiej i Konopnickiej. Niemniej sprawa stanęła w miejscu. Czy zapowiedzi o 160 miejscach parkingowych staną się faktem, czy to tylko mrzonki samorządowców?

 • Giganci programowania – Rozpoczęły się zapisy na kolejny semestr

   

  Na naukę programowania nigdy nie jest zbyt wcześnie. Mówi się, że kodowanie to „trzeci język”. Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • Tragiczny wypadek w Gorzycach. Nie żyje pieszy

  Dzisiaj, po godzinie 18. w miejscowości Gorzyce (DW nr 992) pod kołami samochodu osobowego zginął mężczyzna. Policja ustala przyczyny tragicznego wypadku.

 • Wygraj karnet na stok CHYROWA-SKI

 • OSP Wolica otrzymała swój pierwszy samochód

   

  Strażacy z OSP Wolica, wreszcie mogą cieszyć się z pierwszego samochodu, jaki znalazł się na wyposażeniu jednostki. Zawdzięczają go swoim kolegom po fachu z OSP w Zimnej Wodzie, którym ford transit wiernie służył od dziesięciu lat. W piątkowy wieczór dokonano uroczystego przekazania pojazdu.

 • Nietrzeźwy kierowca sprawcą kolizji

   

  Na skrzyżowaniu ul. Władysława Jagiełły z ul. Mickiewicza doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierujący citroenem berlingo, sprawca zdarzenia, prowadził pojazd będąc pod wpływem alkoholu.

 • Prace przy budowie mostu ruszyły pełną parą

   

  Na plac budowy mostu na osiedlu Gądki wjechał ciężki sprzęt. Ekipa budowlana realizuje obecnie roboty przygotowawcze rozpoczęte jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Most kosztował będzie blisko 8,5 mln zł.  

 • Ucz się praktycznie i zdobądź wymarzony zawód z ŻAKiem

   

  Szkoła ŻAK w Jaśle od ponad dekady jest liderem w dziedzinie kształcenia zawodowego. 

 • Witali Nowy Rok na Górze Liwocz. Ucierpiała 27-latka

  Starosta jasielski, wójt gminy Brzyska i kustosz sanktuarium na Górze Liwocz zapraszali mieszkańców powiatu jasielskiego na uroczystości związane z zakończeniem 2019 r. Po mszy świętej odbył się pokaz sztucznych ogni, w trakcie którego ranna została 27-letnia dziewczyna.

 • Centrum podologii medycznej

   

  To miejsce, w którym oferujemy Państwu usługi z zakresu podologii medycznej – dziedziny medycyny, która w Polsce wciąż nie jest popularna. Podologia to specjalizacja zajmująca się schorzeniami i wadami stóp, które mogą prowadzić do uciążliwych dolegliwości bólowych i utrudniać poruszanie się.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105