Strona główna

Rusza kolejna edycja społecznej zbiórki zniczy na polskie groby na Ziemi Lwowskiej

9

W ubiegłym roku w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali ze sobą ponad 1 100 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i 139. DH „Lisy”.

Pomysłodawcami społecznej akcji „Jaślanie w Stulecie Niepodległej pamiętają o zapomnianych Rodakach” byli harcmistrz Wiesław Hap - historyk, regionalista, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Edwin Bebło - pilot wycieczki, geograf i przewodnik beskidzki oraz Marcin Dziedzic - dziennikarz Portalu jaslo4u.pl. Delegacja jasielska zabrała ze sobą za wschodnią granicę wszystkie zebrane znicze. Zostały zapalone na grobach polskich na lwowskich cmentarzach: Janowskim (na którym przeprowadzili również prace porządkowe), Łyczakowskim i „Orląt” oraz w  Zadwórzu - w miejscu bitwy wojny polsko-bolszewickiej z sierpnia 1920 r. - zwanej „polskimi Termopilami”. Wielkim przeżyciem dla młodych jaślan było zwiedzanie „Cmentarza Orląt Lwowskich” i  Cmentarza Łyczakowskiego, chwila zadumy i modlitwy nad grobami powstańców kościuszkowskich, listopadowych i styczniowych, twórców polskiej kultury i zasłużonych Polaków.

Oprócz wizyt na cmentarzach, młodzi jaślanie wraz z opiekunami zwiedzili również sporo ważnych miejsc naszej historii i kultury. Dotarli do wielu pomników lwowskich i miejsc związanych z mieszkającymi tam na przestrzeni kilku wieków wybitnymi Polakami, m.in. z Ignacym Łukasiewiczem - patronem ich szkoły oraz z prekursorami harcerstwa polskiego - Olgą i Andrzejem Małkowskimi. Uczestnicy patriotycznej wyprawy zorganizowali wieczornicę poświęconą „Orlętom Lwowskim”. W miejscu bitwy pod Zadwórzem przeprowadzili Apel Pamięci.  

Delegacja jasielska zostałabardzo serdecznie przyjęta przez Polaków z Lwowa, którzy towarzyszyli jej cały czas jako przewodnicy i gospodarze. Są oni tam na Wschodzie prawdziwymi, wiernymi strażnikami pamięci naszej wspólnej historii i dziedzictwa narodowego. Ze wzruszeniem dziękowali za pamięć o dawnych więzach i za dzisiejszą łączność z nimi. Polacy z Lwowa z radością przyjęli skromne dary przywiezione przez jaślan, m.in. wydawnictwa SMJiRJ oraz materiały promocyjne Miasta Jasła i Starostwa Powiatowego w Jaśle.

W ub. roku w zbiórkę zniczy włączyli się: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, 139. Drużyna Harcerska „Lisy”, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Gimnazjum i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzyskach, kibice Czarnych Jasło, Niepubliczny Zakład Szkolno-Przedszkolny w Czeluśnicy, Bursa Międzyszkolna w Jaśle, Stowarzyszenie „Magneto”, Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle, Społeczne LO STO w Jaśle oraz pojedynczy mieszkańcy Jasła i powiatu. Zakład Pogrzebowy „Okarma” dofinansował transport autobusowy uczestników i opiekunów wyprawy, którzy udali się na nią za własne fundusze. 

Pomysłodawcy społecznej akcji pragną w tym roku ją powtórzyć. Dlatego zwracają się do wszystkich chętnych mieszkańców Jasła i powiatu oraz do organizacji społecznych o wsparcie w postaci składania zniczy, które zostaną zawiezione na polskie cmentarze we Lwowie i okolicy. Będą one przyjmowane w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle (ul. Szkolna 38) w dniach od 25 października do 5 listopada. Organizatorzy tego patriotycznego przedsięwzięcia proszą ofiarodawców o dołączenie do zniczy informacji kto je złożył, w celu późniejszego podziękowania darczyńcom w mediach i na specjalnych listach wdzięczności.

Organizatorzy

Napisany dnia: 08.10.2019, 20:40 , Tagi: Brak
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Bravo
dnia 08.10.2019, 20:53
Ocena
komentarza:
33
Piękna inicjatywa. Pan Wiesław nie tylko dba o miejsca pamięci na naszym terenie ale i o te na dawnych Kresach. I wciąga w to innych. Tak trzymać!
@ ZK
dnia 08.10.2019, 21:02
Ocena
komentarza:
32
Harcerze i Druh harcmistrz Hap dają dobry przykład innym, że żyje się nie tylko dla siebie,że można wiele dobrego czynić dla innych, dla dobra wspólnego, dla potomnych.
@ Pamięć
dnia 09.10.2019, 06:33
Ocena
komentarza:
20
Piękna akcja godna do naśladowania.Podziękowania i uznanie dla Druha Pana Hapa,harcerzy i sponsorów.To wielki zaszczyt dla Jasła.Pozdrawiam z harcerskim CZUWAJ.
@ maczek
dnia 09.10.2019, 08:27
Ocena
komentarza:
6
Piękna akcja- wielkie brawa. Mała sugestia: nie dałoby się zorganizować zbiórki dodatkowo w Biedronce czy Mpm-ie lub innych bardziej "poręcznych" miejscach ?
@ ZNICZ 2019
dnia 09.10.2019, 08:50
Ocena
komentarza:
-21
A może by tak zrobić większą wycieczkę (autobusy) a nie zawsze ci sami
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 09.10.2019, 11:37
Ocena
komentarza:
-16
Lansowanie - jest tylko dla niektórych...??? ,
"jedni przeznaczeni są do RZONDZENIA, a pozostali to maszynki do głosowania i nic nie znaczący robole"...
@ Wacek
dnia 09.10.2019, 18:26
Ocena
komentarza:
14
Do ZNICZ 2019 - A kto komu broni coś wymyślić, przygotować, zorganizować, przeprowadzić, włożyć jakiś wysiłek, poświęcić czas i swoje pieniądze, żeby zrobić, pojechać, posprzątać, zapalić znicze, etc. Na terenie dawnych Kresów jest wiele polskich cmentarzy i grobów do posprzątania i do zapalenia zniczy. Można tam zorganizować jeszcze wiele innych podobnych wyjazdów, tylko trzeba chcieć.
@ Do Znicz 2019
dnia 09.10.2019, 21:40
Ocena
komentarza:
12
Proszę zorganizować grupę chętnych,wynająć przewóz i jechać.Zabrać z sobą narzędzia,znicze i zrobić dobry uczynek.Można też zapisać się do ZHP i poświęcać wolny czas harcerskiej służbie.Uznanie dla młodzieży-harcerzy.To piękna i trudna służba.Szczęście,że mają wspaniałego harcmistrza W.Hapa,który z sercem prowadzi drużynę,wychowując w kanonie harcerskich wartości.
@ ZNICZ 2019
dnia 09.10.2019, 21:30
Ocena
komentarza:
-9
Do Wacek cyt. " … swoje pieniądze,...", cały szkopuł jest w tych piniondzach nie swoje lecz innych, nas ofiarodawców i w tym je szkopuł. Bo znicz czy świeczkę trza dać, bo to na naszych polskich mogiłach a i ukraińskich grobach ( naszych braci ) trzeba zapalić dla dobra pojednania, którego patronem jest ogłoszony ŚWIETY JAN PAWEŁ WIELKI a przednim przydomek WIELKI nosi tylko trzech papieży
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Jaśle i okolicach grasują złodzieje

  W ostatnich dniach na terenie Jasła i Dębowca doszło do kradzieży z włamaniem. Mieszkańcom splądrowanego mieszkania oraz domu jednorodzinnego skradziono pieniądze i biżuterie. Sprawę bada jasielska policja.

 • Tablica z herbem Jasła zniknęła z mogiły jaślan poległych pod Firlejówką

   

  Firlejówka jest dla jaślan miejscem ze wszech miar wyjątkowym. W świadomości i kulturze historycznej lokalnej społeczności w ciągu dziesięcioleci urosła do rangi niepodważalnego symbolu męstwa i bezgranicznego poświęcenia ojczyźnie. Miejsce, które winno być otoczone szczególną czcią stało się jednak w ostatnim czasie polem dla zabiegów, które z trudem uznać można za przykład godnego upamiętnienia bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

 • Zderzenie BMW z volvo we Wrocance

  W miejscowości Wrocanka doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Tuż za łukiem drogi zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy obydwu pojazdów trafili do szpitala.

 • W Cieklinie powstanie strzelnica

  Rada powiatu zabezpieczyła 350 tys. zł na budowę strzelnicy powiatowej w Cieklinie. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku. Całe zadanie opiewa na blisko 2 mln zł. Zarząd powiatu ubiegać się będzie o dofinansowanie zadania z Ministerstwa Obrony Narodowej.

 • Małgorzata Adamska-Chmiel drugim zastępcą burmistrza

  Dzisiaj burmistrz Jasła Ryszard Pabian powołał swojego drugiego zastępcę. Małgorzata Adamska-Chmiel dotychczas pełniła funkcję kierownika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego. Pod jej skrzydłami miasto pozyskało 150 milionów złotych dofinansowania.

 • Powiat planuje budowę dwóch mostów i dróg powiatowych

  Rada Powiatu w Jaśle wyraziła zgodę na przystąpienie do budowy dwóch mostów na rzece Jasiołce oraz na rzece Ropie, a także wyraziła zgodę na zabezpieczenie środków w kwocie 200 tys. zł na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowych.

 • Wkrótce odwiedzimy groby naszych bliskich

   

  Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Nasza polska tradycja nakazuje, abyśmy odwiedzali w te dni groby swoich bliskich z rodziny i znajomych. Zapalili znicze, złożyli stroiki i chryzantemy w doniczkach.

 • Frekwencja wyborcza w Jaśle wyższa niż 4 lata temu

  Trwają wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Do godziny 12.00 frekwencja wyborcza w mieście Jaśle wyniosła 20,1%.

 • Wypadek w Gorzycach. Trzech motocyklistów trafiło do szpitala

  Dzisiaj około godziny 10. na drodze wojewódzkiej nr 992 w Gorzycach doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych i trzech motocykli. W wyniku tego zdarzenia do jasielskiego szpitala przetransportowano trzy osoby kierujące jednośladem. Obecnie droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch godzin.

 • Pożar sortowni odpadów w Wolicy. Strażacy walczą z ogniem

  Około godziny 17. w Wolicy wybuchł pożar sortowni odpadów w Wolicy. Ogromne kłęby ciemnego dymu zawisły nad Jasłem. Strażacy z ponad 30 jednostek z powiatu jasielskiego, a także z Krosna, Dębicy, Łańcuta, czy Sanoka zmagają się z gaszeniem pożaru.

 • Tam mógł być cmentarz. Budowa drogi wstrzymana

   

  Budowa odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle została wstrzymana zanim na dobre się rozpoczęła. Na placu budowy blisko dwa tygodnie temu podczas prac archeologicznych odnaleziono szkielet kobiety. Zagadkowe odkrycie pozwoliło na postawienie istotnego z punktu widzenia inwestycji pytania. Czy na trasie przebiegu drogi znajdował się niegdyś cmentarz żydowski?

 • Rusza kolejna edycja społecznej zbiórki zniczy na polskie groby na Ziemi Lwowskiej

   

  W ubiegłym roku w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali ze sobą ponad 1 100 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i 139. DH „Lisy”. W tym roku postanowili powtórzyć akcję.

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105