Strona główna

Samorządowcy chcą dbać o ekologię. Programy dotacyjne w zasięgu ich ręki

70
Napisany dnia: 11.07.2019, 12:08 , Tagi: Brak

W Jasielskim Domu Kultury w Jaśle odbyła się konferencja informacyjna dotycząca możliwości skorzystania z wielu programów środowiskowych realizowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Samorządowcy, którzy wzięli udział w spotkaniu są zainteresowani skorzystaniem z dostępnych dotacji na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, a także na poprawę jakości powietrza.

Konferencja zorganizowana przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle na temat możliwości pozyskania dofinansowania przedsięwzięć ekologicznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyciągnęła samorządowców z sześciu powiatów nowosądeckiego, tarnowskiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego i dębickiego, wójtów burmistrzów, dyrektorów szpitali oraz miejskich spółek. Mieli oni okazję do zapoznania się nowymi programami, których głównym filarem jest rządowy program Czyste Powietrze. Obecnie trwa drugi nabór wniosków na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, a jednocześnie uzyskanie oszczędności energii elektrycznej w ramach programu SOWA - oświetlenie zewnętrzne.

- Związek jest zainteresowany programami, które powodują zmniejszenie zużycia energii w gminach. Mówimy o programie SOWA, czyli wymianie ulicznego oświetlenia zewnętrznego z sodowego, w niektórych miejscach rtęciowego na ledowe. Obecnie mamy 24 tysiące lamp na terenie związku 22 gmin. Dążymy do tego, aby oświetlenie zostało w jak największej liczbie wymienione na energooszczędne – mówi Andrzej Czernecki, przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

Przedstawione zostały także nowy programy dotacyjno-pożyczkowe skierowane do samorządowców, ale również rolników indywidualnych takie jak Ciepłownictwo powiatowe-pilotaż, Polska Geotermia Plus ,Agroenergia i takie, które jeszcze nie zostały ogłoszone. - To wszystko jest uzupełnieniem programu Czyste Powietrze. Programy realizowane przez NFOŚiGW związane są również z tym, aby efektywnie skorzystać z energii, co przekłada się na rachunek finansowy, gdyż lepsze wykorzystanie zasobów energetycznych powoduje znaczące zmniejszenie rachunków za energię, czy za jej nośniki. Ponadto wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to jest wykonanie naszych wskaźników, jeśli chodzi o zobowiązania unijne, ale również krajowe – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas konferencji samorządowcy mieli okazję zapoznać się z programami, które wkrótce pojawią się i będą adresowane również do tych najmniejszych, a zarazem najbiedniejszych gmin np. program Kangur. Wójt Rafał Papciak z gminy Brzyska nie ukrywa, że rozważa skorzystanie z możliwości uzyskania dotacji na zakup elektrycznego autobusu w celu dowożenia dzieci do szkół, ale nie tylko. - Na pewno będziemy się starali pozyskać środki z NFOŚiGW na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej na terenach pozaglomeracyjnych – podkreślił wójt R. Papciak. Programem zainteresowany jest również Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, który jak zaznaczył przewodniczący zarządu Andrzej Czernecki - ma potrzeby na 380 mln zł inwestycji w tym sektorze w częściach pozaaglomeracyjnych. Starosta jasielski Adam Pawluś stawia na program geotermalny. - Mam nadzieję, że wiele tych pomysłów uda się zrealizować zwłaszcza w pozyskiwaniu energii, czy ciepła z ziemi. Takie warunki myślę, że są w okolicy Folusza i Pielgrzymki. Według mojej wiedzy, którą posiadam w oparciu o dokumentację zgromadzoną w PGNiG w Kopalni na Foluszu to są otwory na 500 metrów, gdzie temperatura sięga 18 stopni Celsjusza. Mam nadzieję, że można byłoby zaryzykować o taki otwór badawczy przy dofinansowaniu 50% przez narodowy fundusz i przy pozyskaniu odpowiednich inwestorów – skomentował starosta A. Pawluś.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ qwer
dnia 11.07.2019, 12:22
Ocena
komentarza:
60
Pan Czernecki mówi o wymianie oświetlenia ulicznego sodowego..
To jaki był sens wymiany kilka lat temu lamp na sodowe, które świecą tak słabo, że nic nie widać... Dlaczego nie wymieniono wtedy na ledowe??
@ Olek
dnia 11.07.2019, 13:36
Ocena
komentarza:
-20
Ekologia. Zabijamy w mocy prawa, za zgodą władz wszystko co żyje, przez głupie i bezsensowne wykaszanie traw, w rowach, poboczach. Giną tam tysiące ślimaków, chrzaszczy i innych żywych stworzeń itd. To według zgromadzonych jest ekologia?
Często bywam w Niemczech, tam przy autostradach nikt nic nie kosi, u nas jeszcze dobrze śnieg nie stopnieje już zaczyna się koszenie.
@ Dike
dnia 11.07.2019, 13:38
Ocena
komentarza:
-12
Oprzytomniej! To zoptymalizowane oświetlenie zamontowane w części miasta jest oświetleniem ledowym. Pomijając efekt ekologiczny przyczyniło się do sporych oszczędności dla budżetu. Czas rozszerzyć działania zainicjowane przez A. Czerneckiego na cały powiat.
@ CDN
dnia 11.07.2019, 13:54
Ocena
komentarza:
29
Najważniejszą funkcja oświetlenia jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. O tym że oświetlenie to jest za słabe, wiedzą wszyscy kierowcy.
Jeszcze większe oszczędności można osiągnąć, wykręcając co drugą żarówkę. Można też pójść na maksa i wygasić oświetlenie uliczne całkowicie.
@ Że co?
dnia 11.07.2019, 14:45
Ocena
komentarza:
42
Czernecki przyszedł pouczać, nie, no spadnę ze śmiechu. Gość, za czasów którego nasze miasto nie umarło, ono zdechło, czego efektem jest porównanie tego, gdzie my jesteśmy, a gdzie jest Krosno, Strzyżów nawet. Weź człowieku schowaj się raz na zawsze i nie kompromituj się. Miałeś 9 lat na rozwinięcie Jasła, zaorałeś je.
@ dragoness
dnia 11.07.2019, 15:58
Ocena
komentarza:
39
Pan Czernecki już zapomniał o programie "Sowa"? Horrendalnie drogie lampy, które świecą jak w Londynie za czasów Kuby Rozpruwacza. Ciekawe, kto na tej wymianie skorzystał, bo na pewno nie mieszkańcy.
@ Cc
dnia 11.07.2019, 18:56
Ocena
komentarza:
-9
Zlikwidować wysypisko śmieci w Wolicy i jakość powietrza poprawi się w całym powiecie!
@ Do Cc
dnia 11.07.2019, 20:46
Ocena
komentarza:
5
Gdzie należy śmieci wywozić?
@ Efekty
dnia 11.07.2019, 21:19
Ocena
komentarza:
22
W punktach:

1. Efekt programu Sowa: zaciemnienie miasta jak za okupacji + znaczne koszty wymiany opraw w razie ich uszkodzenia = totalna porażka, pomimo odtrąbienia sukcesu; nie wszystko stare było złe, również za komuny;

2. Samochód elektryczny (lub autobus) to zaprzeczenie energooszczędności: koszty produkcji + koszty eksploatacji = zwiększenie zużycia energii, w tym elektrycznej, która długo jeszcze produkowana będzie ze spalania węgla;

3. Czyste powietrze w prosty sposób można osiągnąć obniżając cenę gazu- nikt nie będzie się wtedy bawił w opalenie węglem, odpadami itp. Fantaści liczą, że zmniejszy się zanieczyszczenie poprzez np. monitoring, apele, dopłaty do wymiany kotłów na gazowe itp. działania pozorowane;

4. Odnawialne źródła energii, w tym geotermia to złożone tematy, nieznane zgromadzonemu gremium - nie widać tam żadnego merytorycznego fachowca od tych zagadnień - z pewnością są to sprawy obce zgromadzonym tam urzędnikom i tak pozostanie - rzecz tkwi w szczegółach technicznych w powiązaniu z ekonomią.

5. Nikt ze zgromadzonych nie pisnął nawet o najpilniejszym aktualnie problemie ekologicznym, tj. załamaniu się gospodarki odpadami. Szykuje się tu armagedon: nie będzie komu je odbierać + drakońskie, kilkukrotne podwyżki cen = katastrofa ekologiczna, czyli dzikie wysypiska.

Po co zebrani mieliby o tym mówić? Przecież nie tylko oni nie mają pojęcia co z tym zrobić, a zakłóciło by to miłą, proekologiczną atmosferę gawędy o ochronie środowiska i o możliwościach - nie mówiono o bolączkach, o porażkach, o niemocy, o bezradności, o zaprzepaszczonych szansach itd.

Może brakło w temacie odpadów Pani K. - ona już raz ten problem rozwiązała.
@ dragoness
dnia 11.07.2019, 21:41
Ocena
komentarza:
7
Bardziej opłacalne autobusy na LPG. Jak w Rzeszowie.
@ Dike
dnia 11.07.2019, 21:57
Ocena
komentarza:
-1
NORMA 13201:2016
Na jezdniach przeznaczonych głównie dla ruchu samochodowego z dużą i średnią prędkością, najważniejszymi parametrami ilościowymi i jakościowymi oświetlenia są: - ograniczenie olśnienia -Przyrost progowy, oraz minimalne oświetlenie bezpośredniego otoczenia.
@ dk
dnia 11.07.2019, 22:50
Ocena
komentarza:
-2
Ktoś za ledy kasę wziął...
@ Dike
dnia 11.07.2019, 23:25
Ocena
komentarza:
3
LNG. Znacząca różnica.
@ Zamiar budowy
dnia 12.07.2019, 06:22
Ocena
komentarza:
5
Przecież w 2017 r. ogłoszono zamiar budowy instalacji do zagospodarowania odpadów w Jaśle, m.inn. na adresie:
https://www.wnp.pl/budownictwo/jaslo-za-kilkanascie-milionow-chce-wybudowac-instalacje-przetwarzania-odpadow,303857_1_0_0.html
Co prawda nie podano lokalizacji ale należy się domyślać, że chodzi o Gamrat, bo tylko tam aktualnie można takie przedsięwzięcie zlokalizować.
Dwa lata minęło i nie widać tej czy innej budowy lub w ogóle pomysłu na ten problem. Czyżby to była kaczka dziennikarska?
W zamian będzie "płacz i płać" oraz dzikie wysypiska.
@ baba
dnia 12.07.2019, 08:14
Ocena
komentarza:
2
to może zamontować funkcje włącz światło jak przechodzisz na pasach :)
@ qwerty
dnia 12.07.2019, 12:28
Ocena
komentarza:
3
@Olek to widocznie mało po tych Niemczech jeździsz bo kiedy ja tam bywam to mnie krew zalewa od stania w korkach z powodu KOSZENIA TRAW przy autostradzie! Idealizujecie ten zachód a wcale takich cudów tam nie ma! Co mają lepsze? Wypłaty? Chyba tylko to.
@ Olek
dnia 12.07.2019, 15:53
Ocena
komentarza:
2
Mało może. Raz w tygodniu do Lipska i tam wycinaja drzewka w pasie zieleni jak mają 1,5 metra.
Być może w okolicach Berlina inaczej.
@ qwerty
dnia 12.07.2019, 16:36
Ocena
komentarza:
4
To widzę że w dalekich niemczech oluś byłeś ha ha! CAŁE Niemcy zjeździłem więc sporo się naogladałem a ty ledwie za miedzę przeskoczyłeś i już oceniasz. Kolego Lipsk to jeszcze dederówek! Jedź całkiem na zachód a gwarantuję że kosiarze i rozebrane autostrady strawią ci nerwy do zera.to Jeszcze ci ten cud zachodu sen z powiek ściągnie.
@ PlXXI
dnia 12.07.2019, 19:38
Ocena
komentarza:
-2
chyba cng.
@ Dike
dnia 12.07.2019, 20:19
Ocena
komentarza:
0
cng to rozprężony lng i wtórnie izotermicznie częściowo sprężony. CNG 100%.
@ Zadowolenie
dnia 12.07.2019, 21:04
Ocena
komentarza:
0
Z programu SOWA zadowolenie byli na pewno jego autorzy. Poczuli się jak misjonarze w Afryce, którzy za obietnicę i przywiezione koraliki mogli dostać co chcieli, w tym wypadku dużą kasę. Tubylcom i ich kacykowi zostawili problemy i kłopoty.

Proszę porównać natężenie oświetlenia na Zółkowie (ul Jana z Dukli) z natężeniem oświetlenia w mieście, po założeniu opraw z programu SOWA. Totalna porażka wołająca o ukaranie sprawców spowodowania zagrożenia w ruchu ulicznym i pieszym.
Oddać medale, odszukać stare oprawy i wypłacić odszkodowanie za wypadki.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 13.07.2019, 14:05
Ocena
komentarza:
-1
Za "wymianę żarówek" zapłacili po 2tysie od jednej lampy, " ustawili przetarg" i dali zarobić obcej firmie - kiedy to cała talka oprawa w hurtowniki kosztowała wtedy ok 600 zł - tak to nasze miasto idzie z postępem . Ci którzy utrzymują się z budżetu mówią że chcą dbać o ekologie - a co ma powiedzieć ten który dopiero musi coś wypracować, zaznaczając przy tm, żeby mu jeszcze godziwie za to zapłacili...
Niemcy, Francja, Chiny, USA... i inni mają emisję CO2 na wiele wyższym poziomie niż Polska, a nie likwidują przemysłu ciężkiego jak to u nas się robi...
@ RJS
dnia 11.07.2019, 12:59
Ocena
komentarza:
25
Oświetlenie miasta to jest kryminał, ilu mieszkańców z tego powodu ucierpiało w wypadkach, tego nie wie nikt.
Nawet przy normalnych warunkach atmosferycznych ledwo widać, a podczas deszczu jest dramat !
To zdaje się „zasługa” byłego burmistrza Czerneckiego.
Nie bierzcie się więc za to bo znowu coś spiltolicie.
@ BB
dnia 11.07.2019, 18:21
Ocena
komentarza:
0
Ci co dachowali na Fabrycznej to też przez złe oświetlenie?
@ Achilles
dnia 12.07.2019, 21:06
Ocena
komentarza:
0
Ciemnica oświetleniowa to Pięta Achillesowa tego miasta, nie jedyna zresztą.
@ Ttx
dnia 11.07.2019, 13:28
Ocena
komentarza:
5
Czy obejmuje to miejscowości w gminie Jasło?
@ urzędnik
dnia 11.07.2019, 13:36
Ocena
komentarza:
32
HAHAHA. Czernecki sam decydował o montażu tych lamp gdy był Burmistrzem, chwaląć się jakie to przyniesie roczne milionowe oszczędności a tu klapa. Teraz okazuje się , że to bubel i środki niepotrzebnie zostały wydatkowane. Pytam po co tak konferencja była potrzebna Czerneckiemu. Możę już jego kampania do Sejmu ???
@ Promocja
dnia 14.07.2019, 13:48
Ocena
komentarza:
0
Pomysł promowania A.C. programem Sowa można porównać do pomysłu promowania Marii K. "osiągnięciami" w branży zagospodarowania odpadów.
Obydwa przedsięwzięcia nie wypaliły: Sowa po wykonaniu, a Zagospodarowanie odpadów na etapie lokalizacyjnym (projektowym) poprzez odstąpienie od wykonania.
Obydwa działania to kompromitacja, czyli promocja negatywna.
@ em
dnia 11.07.2019, 15:15
Ocena
komentarza:
21
Widać jak urzędnicy dbają o ekologię przykładem może być wycinanie drzew w tym oszpecenie przez wycinkę ul Czackiego,czy dzięki temu ma być lepsze powietrze w mieście
@ Myśliciel Filozow spod rzyki.
dnia 11.07.2019, 15:24
Ocena
komentarza:
11
No cóż, jak dbać o środowisko - przesiąść się na rower.
@ .
dnia 11.07.2019, 16:22
Ocena
komentarza:
10
Ludzie są za wygodnie, brzuchy jak beczki, nogi, kręgosłupy, wszystko boli bo zero ruchu i dbania o siebie, więc o rowerze nawet nie pomyśli co niektóry
@ ABSOLUT
dnia 11.07.2019, 16:16
Ocena
komentarza:
14
program sowa jast dla sowy bo dobrze widzi w nocy!
@ dragoness
dnia 11.07.2019, 16:29
Ocena
komentarza:
14
A może by tak w ramach ekologii przestać wyrzynać drzewa i zacząć sadzić nowe? I nie tłumaczyć się głupio, że korzenie bedą przeszkadzać, gdy w ziemi nadal są korzenie kilkudziesięcioletnich wierzb, które jakoś nie przeszkadzały!
@ Marek M
dnia 11.07.2019, 17:27
Ocena
komentarza:
11
Sporo tych ekologów do podziału
@ Rufen
dnia 11.07.2019, 17:54
Ocena
komentarza:
18
Jak zwykle para pójdzie w gwizdek. Złożyłem wniosek w UM na dofinansowanie fotowoltaiki minęło pewnie z trzy lata i nic po za przyjęciem wniosku. Pieniądze idą na finansowanie konferencji ,a nie konkretnych działań.
@ ss
dnia 11.07.2019, 18:02
Ocena
komentarza:
17
ten wasz pawluś z przysieczek to jest cały geotermalny--jak ojciec
@ ss
dnia 11.07.2019, 18:05
Ocena
komentarza:
6
ale tam macie władze--strach pomyśleć---za dolary w polityce
@ ss
dnia 11.07.2019, 18:36
Ocena
komentarza:
2
Dzięki Bogu , że wyjechałem---tam mieszkać to strach--gorzej jak w Iranie
@ Kl
dnia 11.07.2019, 19:40
Ocena
komentarza:
3
Jaslo wymieniło oswietlenie uliczne kilka lat temu na sodowe a nie ledowe
@ Dike
dnia 11.07.2019, 22:12
Ocena
komentarza:
1
Na ledowe L E D O W E. Ale w kurnikach się nie sprawdza -tzw kurza głupota. nadto kierujący chcą oszczędzać akumulatory i jeździć bez świateł - też klapa .
Jasło i wszystko jasne!
@ dragoness
dnia 12.07.2019, 10:16
Ocena
komentarza:
-4
W zapale obrony pana Czerneckiego plecie pan bzdury. To są "sodówki" i do tego zamontowane na zbyt wysokich slupach. No ale o szczegóły należałoby zapytać naczelnego miejskiego elektryka, protegowanego p. Czerneckiego.
@ Dike
dnia 12.07.2019, 10:39
Ocena
komentarza:
2
Sodówka tVn to uderzyła. Proszę zapoznać się z faktami i nie ... . Ciału nie wypada.
Słupy etc. temat do dyskusji..
@ dragoness
dnia 12.07.2019, 11:25
Ocena
komentarza:
-5
Błagam... bez kompromitacji, dobrze?
@ dragoness
dnia 12.07.2019, 13:47
Ocena
komentarza:
-5
[Komentarz nie na temat]
@ dragoness
dnia 13.07.2019, 13:19
Ocena
komentarza:
-5
[Komentarz nie na temat]
@ x
dnia 11.07.2019, 20:44
Ocena
komentarza:
6
Samorządowcy chcą dbać o ekologię,hm tzn ze teraz nie dbaja
@ Harklowiak
dnia 11.07.2019, 20:58
Ocena
komentarza:
9
Panie wójcie Giminy Skołyszyn. Kiedy obiecana woda popłynie z naszych kranów?
@ On
dnia 12.07.2019, 09:35
Ocena
komentarza:
2
Popłynie jak sobie studnie wykopiesz. Trza remontować domy ludowe, park w Skołyszynie, coś zrobić w Świeca ach a wodę leje się w kampanii wyborczej.
@ Brzys
dnia 11.07.2019, 21:07
Ocena
komentarza:
6
Gmina Brzyska lub Gmina Skołyszyn wymieni oswietlenie na ledowe ?
@ Opłacalność
dnia 11.07.2019, 21:26
Ocena
komentarza:
4
Należy najpierw policzyć, czy to się opłaca tj. kiedy i czy w ogóle się zwróci?
W wyliczeniu powinno się uwzględnić duży koszt wymiany nowej oprawy, gdy ta się przepali - idzie tu taka kasa, to nie parę setek złotych, lecz tysiące zł.
Nie sztuka wybudować - sztuką jest to utrzymać i serwisować. Po stronie kosztów także zaciemnienie: takie jak w Jaśle.
@ Lx
dnia 11.07.2019, 21:11
Ocena
komentarza:
1
Wymienić stare oprawy sodowe na nowoczesne dobrej wydajności oprawy ledowe
@ bolo
dnia 11.07.2019, 21:12
Ocena
komentarza:
8
ostrzygl by sie bo wyglada jak kloszard
@ Drwal
dnia 12.07.2019, 22:46
Ocena
komentarza:
2
Połączenie: drwal + kloszard = wizytówka gminy.
Na plus: podobno jest skromny i słusznie: ma ku temu powody.
@ do Drwala
dnia 12.07.2019, 23:30
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Inżynier Mamoń
dnia 12.07.2019, 01:49
Ocena
komentarza:
0
No i panie, kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci, my płacimy. To są nasze pieniądze proszę pana. Społeczeństwo.

Społeczeństwo "zaoszczędzi" parę groszy na kilowatach i urzędnicy zarobią na łapówkach miliony. Wszyscy zadowoleni ...
@ cytryna kwasna
dnia 12.07.2019, 02:46
Ocena
komentarza:
-2
Zaciemnianie Jasla = CIEMNOGROD ... a w grotach palono i CO2 robiono bez dyrektyw UNI!
@ józek
dnia 12.07.2019, 07:09
Ocena
komentarza:
2
Tylko i wyłącznie wyciąganie kasy i przekręty, tak mi się kojarzą inwestycje samorządowców. Niektóre inwestycje by się niewątpliwie przydały, ale ktoś, kto nigdy nie pracował raczej to spierniczy, a niestety to etatowcy z budżetówki.
@ Kłusownik
dnia 12.07.2019, 08:19
Ocena
komentarza:
5
W gminie Brzyska to czystsze powietrze koło ośrodku zdrowia z kotłem na wungiel jest przez cały rok, no ale na piec nie ma jak dofinansowanka zdefraudować a na autobus dla 5 dzieciaków jak najbardziej
@ Tylko normalność
dnia 12.07.2019, 11:42
Ocena
komentarza:
3
Na wsiach nocą jasno - Księżyc oświetla słonecznym światłem.
@ małorolny
dnia 13.07.2019, 13:57
Ocena
komentarza:
2
Program SOWA polegał na tym żeby szeroko rozszerzyć źrenice tym którzy w niego zainwestują. Podobnie jak sowie. :)
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 13.07.2019, 14:12
Ocena
komentarza:
2
Nawet dofinansowany kocioł 5- entej generacji nie da ciepła jeżeli użytkownika nie będzie stać na paliwo do niego - należy wpierw zadbać o dopłaty aby ludzie mieli czym palić o za co - a może zmniejszyć, zlikwidować podatki od tego...
@ Marysia
dnia 14.07.2019, 11:41
Ocena
komentarza:
1
No to jest proste rozwiązanie - ceny paliwa tak podnieść, żeby ludzi nie było stać na to paliwo, wtedy i kotły 5-tej generacji będą niepotrzebne. Zero kosztów, zero emisji CO2, zero coraz większych opłat z tego tytułu. Czystsze środowisko, zdrowsi ludzie. W końcu klimat się nam podobno ociepla, więc może wystarczy zimą trochę cieplej się ubierać …..
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 14.07.2019, 12:56
Ocena
komentarza:
0
Jeszcze odkomarzyć i dobrze doprawić wszelaką żywność by było jej dożo i długo się trzymała, a komponenty do produkcji leków sprowadzać z Chin a X... latach wycofywać je z rynku bo są rakotwórcze...tu mamy czystą ekologie...
@ Wty
dnia 13.07.2019, 19:17
Ocena
komentarza:
0
SOWA...i przyjaciele
@ Irunia
dnia 14.07.2019, 11:34
Ocena
komentarza:
3
Wpierw może panowie przyziemne sprawy, uruchomię w końcu tą spalanie na gamracie bo nie ma co ze śmieciami robić, a nie uprawianie science fiction...
@ budowa
dnia 14.07.2019, 21:49
Ocena
komentarza:
2
Do Iruni:
Od 2 lat już trwa "budowa" - oczywiście wirtualna, bez lokalizacji - wg informacji na adresie;
https://www.wnp.pl/budownictwo/jaslo-za-kilkanascie-milionow-chce-wybudowac-instalacje-przetwarzania-odpadow,303857_1_0_0.html
@ Tutaj wpis swój pseudonim
dnia 14.07.2019, 13:44
Ocena
komentarza:
-1
Cyt. " … mówi o wymianie oświetlenia ulicznego sodowego. To jaki był sens wymiany kilka lat temu lamp na sodowe, … " Musiały byc wtedy dopłaty na sodowe, teraz som na ledowe a za pare lat bedom na solarne. Każdy program da sie ubrać w odpowiednie słowa.
@ ZAZULA
dnia 14.07.2019, 13:57
Ocena
komentarza:
5
Zaczeli od wycinki drzew a teraz mowia o ekologii,bo wybory za pasem.
@ aaa
dnia 15.07.2019, 23:22
Ocena
komentarza:
1
W Jasle jasne oswietlenie tylko na parkingu przy cmentarzu.Luna widoczna z kazdego miejsca w miescie.Komu to potrzebne?
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Nie o pieniądze tutaj chodzi, lecz o szacunek

   

  Nauczyciele szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jasło wkrótce otrzymają wyższe dodatki za wychowawstwo. Teraz będzie to kwota, co najmniej 300 zł. Rada Miasta dzisiaj miała podjąć w tej materii właściwą uchwałę. Ożywioną dyskusję wywołała jednak kwota, jaką za wychowawstwo otrzymywać będą nauczyciele opiekujący się oddziałami przedszkolnymi. Zdaniem części radnych powinni dostawać więcej pieniędzy.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Starosta zawiadomił prokuraturę. Doszło do oszustwa i zniesławienia?

  Starosta Adam Pawluś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę zarządu powiatu i Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez Stowarzyszenie na Rzecz Wszystkich Istot. Jak twierdzi zostali narażeni na poniżenie i utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska.

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105