Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym (postępowanie procesowe)

2

Skarga kasacyjna jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia. W postępowaniu procesowym przysługuje ona od prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie. Na marginesie wskazać należy, że trochę inaczej sytuacja wygląda w postępowaniu nieprocesowym, którego niniejszy tekst nie dotyczy.

Dodatkowym kryterium dopuszczalności wniesienia skargi kasacyjnej w przypadku spraw o prawa majątkowego jest kryterium wartości przedmiotu sporu. W tych sprawach – co do zasady – wartość przedmiotu zaskarżenia nie może być niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych (z wyjątkiem spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – tutaj granicę stanowi kwota dziesięciu tysięcy złotych). Istnieje również katalog spraw, w których dopuszczalność skargi kasacyjnej została z góry wyłączona przez ustawodawcę (m.in. sprawy o alimenty czy rozwód). Wśród podmiotów uprawnionych do wniesienia skargi kasacyjnej – poza stronami postępowania – znajdują się także Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka.

Skarga kasacyjna jest środkiem zaskarżenia podlegającym wysokim rygorom formalnym, które znajdują swoje odzwierciedlenie już na etapie swoistego „przesądu”, który poprzedza właściwie rozpoznanie wniesionej skargi kasacyjnej. Wniesiona skarga kasacyjna zostanie przez sąd rozpoznania jedynie, jeżeli zachodzi jedna z przesłanek wskazanych w art. 3989 kodeksu postępowania cywilnego (np. jeżeli w sprawie, która jest przedmiotem skargi kasacyjnej występuje istotne zagadnienie prawne). Poza tym skarga kasacyjna powinna zawierać oznaczenie orzeczenia, które jest zaskarżane (również wskazanie czy jest ono zaskarżone w całości czy w części, a jeśli tak to w jakiej), przytaczać podstawy kasacyjne (tzn. niezbędne będzie wskazanie konkretnych zarzutów stawianych orzeczeniu), wnioski o zmianę lub uchylenie orzeczenia. Skarga kasacyjna winna oczywiście spełniać także wymogi przewidziane dla każdego pisma procesowego.

Jeżeli chodzi natomiast o zarzuty na jakich może być oparta skarga kasacyjna to ustawodawca wskazuje na dwa rodzaje takich zarzutów, tj. naruszenie prawa materialnego (na skutek jego błędnej wykładni lub niewłaściwego zastosowania) oraz naruszenie przepisów postępowania (ale tylko jeżeli mogło mieć ono istotny wpływ na wynik postępowania). W przypadku strony termin na wniesienie skargi kasacyjnej wynosi dwa miesiące od dnia doręczenia jej orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Skargę wnosi się do Sądu Najwyższego, za pośrednictwem sądu drugiej instancji, który wydał orzeczenie będące przedmiotem skargi kasacyjnej. Co do zasady wniesienie skargi kasacyjnej wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty.

Wysoki stopień sformalizowania tego środka zaskarżenia łączy się także z wprowadzonym przez ustawodawcę tzw. „przymusem adwokacko-radcowskim”. Powoduje to, że – co do zasady – skarga kasacyjna musi zostać sporządzona i podpisana przez profesjonalnego pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym, a nie przez samą stronę. Dotyczy to także dalszego występowania przed Sądem Najwyższym. Uprawnienie te posiada każdy adwokat czy radca prawny, niezależnie od miejsca wykonywania działalności – nie istnieje tutaj żaden zamknięty podmiotowo krąg w ramach każdej z tych grup, który skupiałby podmioty posiadające to uprawnienie w ramach określonej kategorii spraw. I tak skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego może wnieść – na przykład - zarówno adwokat wykonujący działalność w Warszawie, adwokat wejherowo czy też radca prawny świadczący usługi w Krakowie.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 22.02.2018, 11:41

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ małe ale
dnia 26.02.2018, 17:40 · Zgłoś
Nie "przesądu" tylko przedsądu.
Odpowiedz
1
@ g
dnia 22.02.2018, 12:15 · Zgłoś
ok,jutro bede kasowal :)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657