Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Skoda Suchego” znów wyruszy w szczytnym celu na trasę rajdu „Złombol”

18

Za niespełna miesiąc kilkaset, a może nawet ponad tysiąc załóg wyruszy na trasę kolejnej edycji rajdu ”Złombol”. Wśród nich znajdzie się ekipa „Skody Suchego”, dla której będzie to trzeci start w imprezie, z której dochód niezmiennie trafia domów dziecka w całej Polsce. Tym razem na Jolę i Krzyśka Rąpałów czeka przygoda z metą w oddalonej o niemal dwa tysiące kilometrów od Polski Albanii. Trasę liczącą łącznie 2500 kilometrów zamierzają przemierzyć starą, poczciwą skodą 120.

Jola i Krzysiek, który jest mechanikiem samochodowym, bakcyla kryjącego się pod intrygującą nazwą „Złombol”, złapali przed pięcioma laty. To właśnie wtedy, para wyruszyła w swoją pierwszą długodystansową podróż samochodem po Europie. Skodą 120, zakupioną specjalnie z myślą o starcie w 11. edycji rajdu, dotarli wówczas do Kraju Basków. Samochód, który szczególnie dla Krzyśka ma olbrzymią wartość sentymentalną, będzie im towarzyszył również podczas tegorocznego „Złombolu”. Dla pojazdu, który z taśmy montażowej zjechał w 1989 r. to już trzecie tego typu wyzwanie.

- Samochód jest już generalnie przygotowany do pokonania trasy. Trzeba pamiętać, że skoda została mocno zmodyfikowana. Pod maską mamy silnik ze skody felicji. Joli brakuje trochę wspomagania układu kierowniczego i klimatyzacji, ale auto daje radę. W zasadzie, w podróż zabieramy tyle części zamiennych, że można by zbudować pół takiego samego samochodu – tłumaczy Krysiek.

Start tegorocznej edycji rajdu „Złombol” zaplanowano na 3 września. Załogi, których do tej pory zgłosiło się już ponad 900, wyjadą spod Stadionu Śląskiego w trasę wiodącą wprost do Albanii, gdzie zameldują się trzy 6 września. Organizatorzy od dawna marzyli o tym, że udać się właśnie do tego fascynującego kraju. „Złombol” bowiem, to nie tylko sama jazda samochodami z epoki PRL, to również podróż, której celem jest odkrywanie nowych kultur. Jola już dzisiaj ostrzy sobie zęby, na co najmniej kilka miejsc, które zamierza odwiedzić w trakcie podróży.

W tym roku „Złombol” jedzie do północnej Albanii. Planujemy jechać przez Budapeszt. W Rumunii trasa prowadzić nas będzie drogą Transalpina. Trasę Transfogarską nasza skoda już zdobyła, więc teraz też powinna sobie poradzić. Następnie czekać nas będzie jazda drogą P1 w Czarnogórze i drogą SH20 i SH21 wiodącą do Theth w Albanii. Taka podróż nie zdarza się zbyt często, dlatego chcemy dobrze wykorzystać ten czas. Może kilka załóg się do nas przyłączy i odwiedzimy sporo ciekawych miejsc. W drodze powrotnej chcemy zobaczyć Sarajewo. Na wszystko mamy osiem dni – mówi Jola. 

Załogi, które startują w rajdzie „Złombol” skupiają się nie tylko wokół przygody i wyjątkowego wyzwania. Uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia, do wzięcia w nim udziału, motywuje przede wszystkim gotowość niesienia pomocy innym, w tym przypadku dzieciom z domów dziecka w całej Polsce. Każda ekipa, która zdecyduje się wziąć udział w „Złombolu” zobligowana jest do wpłaty określonej kwoty pieniędzy, która zasili konto akcji. Wystarczy wspomnieć, ż w 2019 r. udało się w ten sposób zebrać 1 322 255,64 zł. Akcję może wesprzeć każdy. Darowizny trafiają na konto Fundacji Nasz Śląsk im. gen J. Ziętka. Pieniądze można wpłacać wchodząc na stronę „Złombolu” – zlombol.pl.

- Filozofia rajdu nie polega na tym, że zbiera się pieniądze dla osób, które biorą w nim udział. Wyprawę finansujemy z własnych środków oraz dzięki wsparciu osób prywatnych i firm. W tym roku wymiernie pomogła nas w pozyskaniu funduszy firma geodezyjna Alfa w Jaśle. Później, samochód wyklejamy logotypami naszych sponsorów. Każda załoga musi w tym roku dołożyć do skarbonki przynajmniej 2020 zł – wyjaśnia Jola.

Tak, jak w latach ubiegłych, Jola i Krzysiek będą na bieżąco relacjonować przebieg rajdu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ich relację z trasy będzie można śledzić odwiedzając fanpage - facebook.com/skoda suchego.

MD

Napisany dnia: 10.08.2022, 09:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ fan
dnia 10.08.2022, 09:49
Ocena
komentarza:
18
powodzenia !
@ Fan
dnia 11.08.2022, 14:57
Ocena
komentarza:
2
Fan to Ja?i tez zycze powodzenia.
@ ehhhh
dnia 19.08.2022, 08:34
Ocena
komentarza:
1
piękna maszyna :) szkoda tylko że motor z feli a oryginalny pewnie jest i czeka :)
powodzenia , udanej zabawy życzy opozycjonista ;)
@ Kosiek
dnia 10.08.2022, 09:58
Ocena
komentarza:
9
Powodzenia
@ jlo
dnia 10.08.2022, 10:09
Ocena
komentarza:
7
Gdyby czesci zamienne byly takiej jakosci jak kidys to ta Skodzina do Albanii doleciałaby bez potrzeby wozenia tych czesci ze sobą. A tak wymieniamy dzis przegub który skacze po 1000 km.
Bo kiedys 1000 km to jedynie trzeba bylo pilnowac zeby woda w chlodnicy sie nie zagotowała.
@ Memek
dnia 11.08.2022, 17:26
Ocena
komentarza:
1
Troszkę się z kolegą muszę nie zgodzić. Kiedyś była zerowa kontrola jakości i maszyny produkujące części zamienne były tak rozklekotane że na niektórych częściach było nawet do 2mm tolerancji. ;-). Dzisiaj po prostu robi się części na zasadzie im droższa tym lepsza jakość (choć nie zawsze ;-) ). A jak ktoś chce żeby przegub za 30 zł wytrzymał tyle co ten za 130 no to cóż...
@ bzd
dnia 19.08.2022, 08:37
Ocena
komentarza:
0
bzdury kłoledzy wypisujecie - dawniej samochody nie robiły takich przebiegów jak teraz , teraz nawet po 5 pivach maczo jedzie 100m do sklepu po kolejne 10 traci prawko bo mu się tyłka ruszyć nie chce, pisowska mentalność
@ Oro
dnia 10.08.2022, 10:15
Ocena
komentarza:
7
Fajny pomysl na wakacje i zycie. Tak trzymac
@ gfg
dnia 10.08.2022, 11:00
Ocena
komentarza:
-20
ile zarobicie na tym ,gluptoki beda wplacac ha ha ha !!!
@ matołku
dnia 19.08.2022, 08:37
Ocena
komentarza:
0
lepiej tobie na pivo i wóde dać tak?
@ dragoness
dnia 10.08.2022, 11:26
Ocena
komentarza:
-3
Trasę "Transgofarską"? Raczej Trasa Transfogarska. Piękna, z twierdzą Draculi po drodze i najwyższą w Europie przejezdną przełęczą.
@ Dawid
dnia 11.08.2022, 18:48
Ocena
komentarza:
2
Pani Anno, byłem w Łebie i dowiodłem że istnieje trasa Transgofarska. Kilometr budek i w co drugiej podają gofry. Tą chyba miał na myśli redaktor powyższego artykułu.
@ GalA
dnia 11.08.2022, 15:47
Ocena
komentarza:
3
W tekście jest taka masa błędów że oczy mi łzawią jak czytam
@ Aga
dnia 11.08.2022, 17:35
Ocena
komentarza:
-1
Niema co komentować badziewia szkoda internetu same dzieci tu siedzą
@ qwerty
dnia 12.08.2022, 09:04
Ocena
komentarza:
1
Powodzenia Ekipa ;)
@ jasielski
dnia 12.08.2022, 20:32
Ocena
komentarza:
1
"Wystarczy wspomnieć, ż w 2019 r. udało się w ten sposób zebrać 1 322 255,64 zł." HAHAHA. Licząc że przeciętny samochód pali 7 l na 100 km, a paliwo po 7 zł z groszem, mamy 50 zł za 100 km. Trasa 2500 km czyli paliwo dla jednego samochodu to 1250 zł (a dla ekip z północy Polski to kilkaset zł więcej). Skoro ma jechać 1000 załóg to na paliwo pójdzie 1 250 000 zł. Doliczając koszty jedzenia to lepiej i ekologiczniej wyjdzie dla wszystkich jak zostaną w domu :)
@ Hghghgh
dnia 15.08.2022, 12:33
Ocena
komentarza:
0
Święta prawda.
@ xtx
dnia 17.08.2022, 23:12
Ocena
komentarza:
1
wszystkiego dobrego
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Urząd Miasta w Jaśle zamierza oszczędzać pieniądze skracając godziny otwarcia orlików

   

  Jasielski magistrat zamierza skrócić godziny otwarcia boisk sportowych typu orlik na Ogródku Jordanowskim i osiedlu Gamrat. Już wkrótce, obiekty, o których mowa, mają być czynne tylko do godz. 18. Wyjątek stanowić będą wyłącznie zajęcia organizowane przez szkółki piłkarskie i kluby sportowe. Uzasadnieniem dla decyzji podjętej przez urzędników ma być konieczność ograniczania kosztów za zużycie energii elektrycznej. Suchej nitki na pomyśle Urzędu Miasta w Jaśle nie zostawiają mieszkańcy, którzy korzystają z orlików w godzinach wieczornych. Mówią wprost, że hasło „Jasło – klimat do sportu” jawi się obecnie jako ponury żart.

 • 180 tys. zł powiat przeznaczy na zakup nowego auta dla starostwa

  Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Jaśle większość radnych zgodziła się na zabezpieczenie środków w kwocie 180 tys. zł na zakup nowego samochodu do celów służbowych dla pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle. - Mój kierowca preferuje skodę – podkreślił starosta Adam Pawluś.

 • Jako pierwsi pokonali 30 pięter i 800 schodów. Druhowie Bartosz i Tomasz najlepsi spośród 49 drużyn w kategorii OSP

  W minioną sobotę 1 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach-Wieżowiec 2022, w których udział wzięło 165 drużyn z całej Polski. Tomasz Kurek i Bartosz Maciejowski, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach po raz trzeci z rzędu byli nie do pokonania!

 • W trosce o dobrą kondycję psychiczną uczniów, jasielskie podstawówki realizować będą program - „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocj

   

  Jasielskie szkoły podstawowe przystąpiły do realizacji programu, którego celem jest rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami, a także kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie. „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” to program skierowany do osób w wieku od 8 do 12 roku życia. Kluczowy wpływ na podjętą przez władze samorządowe Jasła decyzję o wdrożeniu programu, miał apel trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, w którym domagali się oni podjęcia aktywnych działań w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.

 • Powiat inwestuje w kolejną wirtualną strzelnicę. Tym razem powstanie w Zespole Szkół w Trzcinicy

  Końcem ubiegłego roku w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie oddano do użytku pierwszą w powiecie jasielskim wirtualną strzelnicę. W czerwcu br. Rada Powiatu wyraziła zgodę na powstanie kolejnej w liceum w Kołaczycach. To jednak nie koniec. Ostatnio zabezpieczono w budżecie powiatu 50 tys. zł na budowę wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół w Trzcinicy.

 • Ostatnie pożegnanie Wiktora Barańskiego, wójta gminy Tarnowiec

   

  Rodzina, przyjaciele i kilkuset mieszkańców gminy Tarnowiec towarzyszyło Wiktorowi Barańskiemu w ostatniej drodze. Ciało zmarłego przed kilkoma dniami wójta spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Tarnowcu.

 • Kino Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Kolejny tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno zapowiada się arcyciekawie. W ramach Projektów Specjalnych, kinomani będą mogli obejrzeć na dużym ekranie między innymi film pt. „Niewierna” z Juliette Binoche i Vincentem Lindonem w rolach głównych.

 • Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów do Krakowa

   

  Od 1 października br. obowiązywać będą zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, którymi mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego podróżują do Krakowa. Ich wprowadzenie wynika z realizacji prac remontowych na linii kolejowej nr 96 (odcinek Tarnów – Stróże). Pociągi PKP IC „Wetlina” i „Bieszczady” kurować będą przez Rzeszów. W przypadku „Hubala” z kolei, na trasie z Jasła do Tarnowa obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

 • WIOŚ przedstawił wyniki badań próbek ścieków i wody z Wisłoki. Kontrola inspektorów wykazała m.in. nieprawidłowości w eksploat

  Początkiem września inspektorzy WIOŚ pobrali do badań próbki ścieków i wody z Wisłoki poniżej kolektora oczyszczalni ścieków w Kołaczycach. Wyniki wykazały przekroczenia dopuszczalnych wartości stężeń zanieczyszczeń zawartych w ściekach...

 • Mój dom to… Jasło!

   

  Każde miasto szuka swojej ścieżki rozwoju, która poprowadzi je do miejsca, gdzie jakość życia jego mieszkańców będzie na najwyższym poziomie. Dla mieszkających w Jaśle ludzi właśnie to miasto stało się domem, domem do którego zaprasza się z otwartym sercem i ogromną życzliwością, bo to jaślanie są największym potencjałem tego miejsca. 

 • Osiem kilogramów mniej. Kuracja Pani Magdaleny zakończona sukcesem

   

  Wiosenna Metamorfoza w gabinecie dietetycznym Bonne Sante Jasło dobiegła końca. Pani Magdalena wysłała swoje zgłoszenie i wygrała casting do metamorfozy, a dziś przedstawiamy tego efekty.

 • Przywróć sobie piękny uśmiech dzięki leczeniu implantologicznemu

  Leczenie implantologiczne pozwala na skuteczne i przewidywalne odtworzenie utraconych zębów, w sposób najbardziej zbliżony do zębów naturalnych. Dzięki zastosowaniu implantów zębowych możemy odzyskać piękny uśmiech. Zastosowanie najnowocześniejszych metod leczenia gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości i precyzji leczenia. Specjalistycznych gabinetów stomatologicznych nie trzeba daleko szukać. W Jaśle, leczenie implantologiczne oferuje PrecisDENT.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657