Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie
Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.
fot. archiwum/marzec 2022
Wracamy do tematu nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy. O sprawie powiadomili naszą redakcję zaniepokojeni mieszkańcy, którzy obawiali się, że ogromne hałdy śmieci mogły zanieczyścić środowisko i skazić wodę pitną. Podejrzewają, że ten proceder trwał od kilku miesięcy. Sprawa nabrała większego znaczenia w marcu br., kiedy z piątku na sobotę (z 4 na 5 marca br.) w godzinach nocnych na terenie spółki słychać było pracę koparki. Góry śmieci zostały wówczas przysypane ziemią. Sołtys Zimnej Wody zawiadomił policję, która wykonała oględziny miejsca składowania odpadów oraz sporządziła dokumentację pod kątem zaistnienia przestępstwa nieodpowiedniego postępowania z odpadami.
O nielegalnym składowisku odpadów poinformowany został również wójt Gminy Jasło. Urzędnicy gminy wykonali oględziny miejsca i zobowiązali przedsiębiorcę do uprzątnięcia terenu.
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie Delegatury w Jaśle przeprowadzili kontrolę działalności gospodarczej prowadzonej przez właściciela przedmiotowej działki od 14 marca do 19 kwietnia br. Podczas kontroli ocenie poddano sposób gospodarowania odpadami wytwarzanymi w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez spółkę. Ponadto pracownicy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Rzeszowie w trakcie oględzin miejsca ujawnienia nielegalnego magazynowania odpadów pobrali do badań laboratoryjnych próbki wody podziemnej z wykopu oraz odpadów.
fot. archiwum/marzec 2022
- W trakcie kontroli stwierdzono, że wyniki badań próbki wody podziemnej pobranej z wykopu wykazały słaby stan chemiczny wód ze względu na wysokie stężenie ogólnego węgla organicznego (OWO). Wartości pozostałych badanych wskaźników nie przekroczyły wartości granicznych ustalonych dla dobrego stanu wód podziemnych – wyjaśnia Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. - W wyniku badania składu morfologicznego odpadów wyodrębniono odpady spożywcze pochodzenia roślinnego, odpady papieru i tektury, odpady tworzyw sztucznych, odpady materiałów tekstylnych, odpady szkła, odpady metali, odpady organiczne pozostałe i odpady mineralne pozostałe. Nie stwierdzono obecności odpadów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Wyniki badań wyciągu wodnego ze składowanych odpadów nie wykazały przekroczeń dopuszczalnych granicznych wartości w zakresie zawartości ogólnego węgla organicznego, baru, kadmu, chromu, miedzi, molibdenu, niklu, ołowiu, cynku, chlorków, fluorków, siarczanów, indeksu fenolowego i rtęci, w odniesieniu do wartości określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczenia odpadów do składowania na składowiskach. W przypadku arsenu, antymonu i selenu uzyskano wyniki poniżej granicy oznaczalności stosowanych metod badawczych, co nie pozwoliło na określenie rodzaju składowiska, na którym badane odpady można by składować – dodaje.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie postanowieniem odmówił wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych w związku z wystąpieniem szkody w środowisku wskutek magazynowania odpadów na działce prywatnej przedsiębiorcy w miejscowości Zimna Woda. Inspektorzy WIOŚ podczas przeprowadzanej kontroli stwierdzili rozbieżności w zakresie stanu faktycznego wyposażenia nieruchomości w Zimnej Wodzie w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych, a informacjami zawartymi w deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi złożonej przez spółkę w Urzędzie Gminy w Jaśle.
- Z przedłożonej przez kontrolowanego Deklaracji DOK o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z dnia 19.01.2022 r. dotyczącej nieruchomości, na której prowadzona jest działalność (...) w miejscowości Zimna Woda wynika, że do ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wykazana ilość pojemników do gromadzenia odpadów, to 3 pojemniki po 240 litrów. Z ustaleń kontroli wynika, że kontrolowana nieruchomość wyposażona jest w 1 pojemnik o pojemności 1100 litrów. Jest to pojemnik w kolorze zielonym, przeznaczony do gromadzenia niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z (podana nazwa działalności – przy. red.) – poinformowała K. Piskur. W dniu kontroli pojemnik był przepełniony. Co więcej, inspektorzy w czasie oględzin części terenu wykonali wykop o głębokości 1,2 m, z którego wydobyli ziemię zmieszaną z odpadami z tworzyw sztucznych, folii, szkła, kawałków styropianu, papieru, tkanin i gruzu. Wśród nich odkopali fragmenty dokumentów, na których widniały dane adresowe oraz pieczątki z ośrodka prowadzonego na terenie gminy Dukla, działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę, na którego działce znajdują się nielegalnie składowane odpady.
WIOŚ poinformował o wynikach kontroli wójta Gminy Jasło, marszałka województwa podkarpackiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz burmistrza Dukli. Postępowanie administracyjne prowadzone przez Urząd Gminy Jasło w sprawie magazynowania odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym zostało umorzone. Jak poinformował nas wójt Wojciech Piękoś decyzję tę podpisał pracownik urzędu bez jego zgody i wiedzy. Zapewnił, że wyciągnie konsekwencje wobec tej osoby.
Burmistrz Dukli z kolei otrzymał wystąpienie pokontrolne do wykorzystania w ramach nadzoru nad właściwym pozbywaniem się odpadów komunalnych z terenu ośrodka prowadzonego na terenie gminy Dukla. Marszałek Województwa Podkarpackiego w piśmie z 17 maja br. poinformował przedsiębiorcę, na którego terenie były nielegalnie magazynowane odpady o zapisach art. 293 ust. 3 - „Za składowanie odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym podmiot korzystający ze środowiska ponosi opłaty podwyższone w wysokości 0,7 jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku za każdą tonę odpadów i za każdą dobę składowania" - ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
- Jednocześnie, w celu ustalenia stanu faktycznego składowania odpadów na działce spółki (...) zwrócił się o przekazanie poniższych informacji: od kiedy odpady są magazynowane na przedmiotowej działce, jakiego rodzaju są to odpady (ze wskazaniem kodu odpadów), ile dni (dób) dany rodzaj odpadu o danej masie był magazynowany na tej działce w danym okresie rozliczeniowym (podać w przypadku jeśli odpady zostały w całości usunięte) – podkreślił Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. - Przedmiotowa spółka jako podmiot korzystający ze środowiska będzie miała obowiązek przedłożyć wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat Marszałkowi Województwa Podkarpackiego za rok 2022 do dnia 31 marca 2023 r. W przypadku nie złożenia przedmiotowego wykazu za 2022 rok w zakresie składowania odpadów (w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym) w ustawowym terminie, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne mające na celu wydanie decyzji wymierzającej opłatę podwyższoną zgodnie z art. 293 ust. 3 P.o.ś. - skwitował T. Leyko.
Do sprawy wrócimy.
Ilona Dziedzic
ilona.dziedzic@jaslo4u.pl
Wiadomo było, że z chwilą zrezygnowania przez miasto z budowy w Jaśle instalacji przetwarzania odpadów (dzięki posłance) powstaną dzikie wysypiska i śmieci trafią do lasów, rowów i w inne miejsca.
W Gorlicach firma odpadowa wyrosła na potentata, zbija kokosy, a u nas na koszt podatnika sprzątane będą odpady "utylizowane" przez "biznesmenów".
Można dodać do tego pożary składowisk i już jest pełny obraz ochrony środowiska na papierze i w rzeczywistości.
Tacy ludzie powinni spotkać się z ostracyzmem spoełecznym.
Jak WIOŚ stwierdził, że wszystko jest o.k to go oskarżyć o kłamstwo.
Wydajemi się że powinni tego przedsiębiorcę zlinczować na rynku w ZIMNEJ
WODZIE za to że posprzątał teren.
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: 5