Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Sukcesy i porażki gminy Jasło w 2010 roku

22
Trudny i przełomowy rok już za nami. O tym jaki był dla gminy Jasło opowiada jej wójt Stanisław Pankiewicz. - Nabraliśmy doświadczenia, ale wolałbym go nabierać w takim pozytywnym znaczeniu, czyli w odniesieniu do rozwoju  gminy, czy innych wydarzeń, które przysporzyłyby nam więcej radości - podsumowuje wójt Pankiewicz.
 
 
Ewenement w skali kraju
 
Sukcesem zakończyła się wieloletnia inwestycja Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Program Poprawy Czystości Zlewni Rzeki Wisłoki został zrealizowany na terenie 16 gmin i kosztował 47 mln euro. W ramach projektu wybudowano 600 km kanalizacji, 90 km wodociągów, 10 km oczyszczalni ścieków, zmodernizowano 4 oczyszczalnie i 2 stacje uzdatniania wody. - Nasze wioski weszły w inny świat. Jest to inny wymiar życia, inna kultura życia, bo przedtem dookoła był potworny smród - mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.
 
 
Zwycięstwo w wyborach
 
Ważnym wydarzeniem nie tylko dla gminy były wybory. Najpierw prezydenckie, potem samorządowe. Wójt, który pełni swoją funkcję już trzecią kadencję uzyskał bardzo dobry wynik- 83,68% poparcia. - Na każdą kadencję przedstawiam otwarcie swój program i rozliczam się z tych zobowiązań. To mnie cieszy, że przez trzy kolejne kadencje, gdzie były wybory bezpośrednie program pisany na ulotkach wyborczych jest realizowany. Myślę, że mieszkańcy to zauważyli, bo wysoki procent poparcia, który uzyskałem był dla mnie dużym zaskoczeniem i za to duże i głębokie zaufanie szczerze im dziękuję - cieszy się Pankiewicz. 
 
Kataklizmy
 
Niestety nie zabrakło i tragicznych chwil. 10 kwietnia zamarł cały świat. Katastrofa samolotu pod Smoleńskiem z polskimi dostojnikami państwowymi na pokładzie spowodowała nieoczekiwane konsekwencje. Zanim uświadomiliśmy sobie bezmiar tej tragedii już musieliśmy stawiać czoło kolejnej. Dwie powodzie: majowa i czerwcowa zmieniła nieodwracalnie życie wielu rodzin powiatu i gminy. - Katastrofa smoleńska przełożyła się na sytuację w naszej gminie. Później powódź dotknęła bardzo boleśnie naszych mieszkańców, a konkretnie Topoliny, przysiółek Trzcinicy. Jeszcze bardziej przykre zjawisko to osuwiska, w wyniku czego 8 rodzin straciło swoje domy. Te wydarzenia przysporzyły nam problemów i kłopotów - dodaje wójt. Gmina jednak powoli radzi sobie w tymi trudnościami i stara się pomagać swoim mieszkańcom. - Dołożyliśmy wszelkiej staranności i nasi mieszkańcy w tamtym roku otrzymali pomoc, jaką tylko mogli otrzymać z tytułu poniesionych strat. Mogę stwierdzić, że należymy do gmin na Podkarpaciu, które wywiązały się w maksymalnym stopniu z tych zobowiązań wobec poszkodowanych mieszkańców, jeżeli chodzi o rozliczenie czy wypłatę dotacji z budżetu państwa - wyjaśnia nam Stanisław Pankiewicz.
 
Nowy rok, nowe inwestycje
 
Ten rok, mimo coraz większych problemów finansowych zapowiada się nieco spokojniej. W planach jest budowa centrum wystawienniczego przy drewnianym kościółku w Trzcinicy, gdzie co roku odbywa się Festiwal Folkloru Karpat, przebudowa budynku po byłej szkole w Chrząstówce na potrzeby kultury i rekreacji sportowej. Wyremontowana zostanie także stara tzw. droga rzeszowska w Warzycach. Na więcej gmina nie może sobie pozwolić, bo sporo dopłaca do utrzymania ośmiu szkół. 
 
 
Wysokie koszty utrzymania szkół. Gmina będzie szukać oszczędności
 
Roczny koszt ich dofinansowania kształtuje się na poziomie ponad 4 mln zł, co stanowi ponad 40% całego budżetu. Na razie wójt nie mówi o zamknięciu placówek, ale zastrzega, że władze gminy będą bacznie się przyglądać sytuacji. - Rozmawiamy z radą, będziemy rozmawiać z dyrektorami i nauczycielami poszczególnych placówek i przedstawimy rzeczywistą sytuacją oświatową, demograficzną. Będziemy o tym na bieżąco informować mieszkańców, aby świadomość tego zjawiska była rzeczywista a nie kształtowana przez emocje - przekonuje wójt.
 
 
(kp)
Reklama

Komentarze: 22

Dodaj komentarz Widok:
0
@ gosia
dnia 28.01.2011, 06:19 · Zgłoś
W dobie obecnej reorganizacji szkół nieliczni nauczyciele może wreszcie zaczną bardziej przykładać się do pracy. Nie będą patrzeć,aby jak najszybciej uciec ze szkoły.Tak więc, nie ma tego złego, coby na dobre nie wyszło.
Odpowiedz
0
@ rekordy
dnia 27.01.2011, 18:12 · Zgłoś
Panie z referatu gospodarki przestrzennej i infrastruktury biją rekordy w ospałości, maraźmie i opóźnieniach w wydawanych decyzjach np. o warunkach zabudowy czy lokalizacji inwestycji celu publicznego. Nagminnie robią błędy typu np. pomyłka w nr działki i potem przypisuja to wnioskodawcy. Mam przegląd w skali innych gmin i mogę stwierdzić : odwróć tabelę - gmina Jasło na czele!
Odpowiedz
0
@ urzednik
dnia 27.01.2011, 08:32 · Zgłoś
Jakie kłopoty powodziowe czy usuwiskowe Panie wójcie każda Gmina dostała duże pieniądze dla tych ludzi tylko to sprawnie załatwić tak jak zrobiła to Pani KUROWSKA w mieście w Jaśle wszyscy byli bardzo dobrze poinformowani jakie kroki trzeba robić by uzyskać środki na odbudowe - chwała Pani Burmistrz to urzędnik dla ludzi nie dla stołka .
Odpowiedz
0
@ Marysia
dnia 27.01.2011, 06:35 · Zgłoś
Myślę,że wójt gminy Jasło bardzo rozsądnie podchodzi do problemów związanych z oświatą. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że jest coraz mniej dzieci i niestety gmina musi dopłacać do szkolnictwa 4 miliony zł. Są to ogromne pieniądze. Jeżeli się coś racjonalnego nie postanowi w tym względzie, gmina będzie finansować tylko oświatę.Nie będzie pieniędzy na nic innego.Proszę zwrócić uwagę,że ten problem jest w całej Polsce.Każdy patrzy tylko ze swojej perspektywy i myśli tylko o sobie. Niestety są stanowiska,z których trzeba patrzeć na wszystkie sfery życia,pracy...To są właśnie stanowiska wójtów,burmistrzów,dyrektorów,nauczycieli...Ich praca wymaga ciągłego podejmowania decyzji.Ciągłego zastanawiania się, co jest dobre, a co złe.Decyzji, oby zawsze słusznych,takich, z których wszyscy będą zadowoleni.Ale tak się po prostu nie da.Jeżeli ktoś czegoś nie spróbował, nie wie, jaki ma smak.Tak samo możemy powiedzieć o w/w stanowiskach.Jeżeli ktoś nie jest burmistrzem,wójtem...,nie wie, jaki jest to ciężki kawałek chleba.Stąd moja prośba do wszystkich wypisujących głupoty - zajmijmy przynajmniej na chwilę miejsca tych osób i podejmujmy zawsze słuszne decyzje,takie,żeby wszyscy byli z nich zadowoleni.
Odpowiedz
0
@ t.w
dnia 26.01.2011, 21:44 · Zgłoś
W Polsce krytyków nigdy nie brakowało,było by super gdyby ci krytycy byli tak bardzo kreatywni w działaniu jak w krytyce. Wójt Pankiewicz dokonał naprawdę wiele mimo to że otacza się [...]. Niestety personalne decyzje bywały bardzo nietrafione a później niosło to za sobą konsekwencje. Taki pierwszy lepszy przykład to próba wprowadzenia ryczałtu na ścieki- Totalna kompromitacja. Wmawiano nam że zmiany wymuszone są prawem jak się później okazało prawo należy znać aby móc je wprowadzać w życie.Można by przytoczyć inne przykłady ale nie miejsce na to. Wójt nie musi się na wszystkim znać ale musi sobie dobierać kompetentnych współpracowników. Więcej rozwagi i szerszego spojrzenia a będzie Pan Wójtem idealnym. Powodzenia.
Odpowiedz
0
@ Sukces
dnia 26.01.2011, 15:55 · Zgłoś
Sukcesem zakończyła się wieloletnia inwestycja Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Program Poprawy Czystości Zlewni Rzeki Wisłoki został zrealizowany.... kto był autorem programu?. Teraz już można powiedzeć, że Czernecki - już wolno, nie ma Kurowskiej. Nie ma potrzeby by dalej przypisywać sobie czyjeś dzieło. Ponadto zastrzega sobie , że będzie się przyglądał urodzeniom - a co tu się przyglądać - wziąć się za robienie dzieci a nie podglądać.
Odpowiedz
0
@ Kazimierz
dnia 26.01.2011, 15:50 · Zgłoś
Gratulacje i podziękowania dla dobrych gospodarzy
Odpowiedz
0
@ zalosne
dnia 26.01.2011, 13:45 · Zgłoś
zalosne jest to ,ze w kazdym zadupiastym nawet miescie musi byc;wojt,burmistrz i starost! po co tylu tych nie robow? jeden by nie wystarczyl? wiecej urzednikow niz mieszkancow,do tego dazy Polska!
Odpowiedz
0
@ precz z komuna
dnia 26.01.2011, 11:42 · Zgłoś
Wkoncu teraz gdy weszła nowa ustawa o samorządach lokalnych ( nt. ich zadłuzania się), gminy szukaja oszczędnosci. Jak to mowia lepiej pozno nic wcale bo ten komunistyczny zwyczaj trzymania szkol w kazdej wiosce jest nadwyraz smieszny a mozna by tez sklonic sie do twierdzenia ze kompromitujacy. Szkola w kazdej wiosce to obnizanie szans na rozwoj naszych dzieci. Subwencja jest przyznawana w przeliczeniu na jedno dziecko. Wiec prosta matematyka ktora szkola bedzie miec wiecej pieniedzy na pomoce dydaktyczne w stylu: mapy historyczne, mikroskopy, profesjonalna sale chemiczn etc. Ta ktora ma 25 uczniow czy ta ktora bedzie miec 500 uczniow??? No drodzy mieszkancy to chyba logiczne. Wyjdzcie z tej banki mydlanej i spojrzcie prawdzie w oczy. Argumenty w stylu ze dziecko ktore ma 7 lat nie trafi do autobusu sa smieszne i nie powazne. Zatrudnia sie do tego odpowiednio wyedukowane osoby ktore sa odpowiedzialne za transoprt dzieci do i ze szkoly i problem jest rozwiazany. Nie skazujmy dzieci na [...]...przez nie dofinansowanie duzej ilosci placowek... Pamietajcie lepiej jedna a nie 6 a konkretnie rzeźbiaca umysly.
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec
dnia 26.01.2011, 11:02 · Zgłoś
W szczególności można gratulować kompetentnych pracowników Panie Wójcie a w szczególności w referacie gospodarki przestrzennej i infrastruktury, ich punktualności i fachowości tylko gratulować a i wiele wpadek tego referatu można wymienić a niektóre są karygodne więc Panie Wójcie nie ma się co chwalić tylko nad pracownikami zapanować.
Odpowiedz
0
@ Do aaa i bena
dnia 26.01.2011, 06:31 · Zgłoś
Widać, że mało interesujecie się tym, co się dzieje w Polsce i na świecie.Przecież w katastrofie Smoleńskiej zginął senator Zając,związany i z Jasłem i z całym Podkarpaciem. Nawet byście się nie ośmieszali,zadając takie bzdurne pytania.
Odpowiedz
0
@ maniek
dnia 25.01.2011, 22:56 · Zgłoś
Sukces Związku Gmin jaki ma związek z Gminą Jasło ? Pan Pankiewicz występuje tutaj jako kto jako Wójt czy jako reprezentant Związku Gmin Dorzecza Wisloki bo miesza zagadnienia i kompetencyjność?Dlaczego ten pan nie powie, że wszystko łącznie z zapewnieniem finansowania i dokumentacjami było przygotowane jeszcze za czasu wcześniejszego przewodniczącego związku Pana Czerneckiego? Dlaczego nie powie kto faktycznie pracował na sukces tylko jakby wszystko przypisywał sobie? Kto poplatał sprawy gminy ze sprawami związku gmin- przecież te 600 km kanalizacji, wodociągi 90 km etc to nie dla gminy Jaso tylko dla kilku gmin i dla miasta Jasa a dla gminy Jasło o wiele ale to wiele mniej- nie można tak manipulować informacjami!!!! Wójt uzyskal bardzo dobry procent poparcia ALE CÓŻ TO ZA WYBORY SKORO TAK JAK ZA KOMUNY BYŁ TYLKO JEDEN KANDYDAT? A w jakiż to sposób katastrofa smoleńska spowodowała nieoczekiwane konsekwencje dla gminy Jasło cyz chodyi o politzcyne? Szkoda te wzpowiedyi komentować bo jest to w stylu minionej epoki i chyba świadomie nie powiedziano o awanturach jakie były związane z cenami wod kan, awantura o Troje itd. Ale cóż ten pan przeciez kiedyś też miał zasługi dla PRL i chyba dlatego u niego propaganda sukcesu nadal trwa!!!!!
Odpowiedz
0
@ ben
dnia 25.01.2011, 22:00 · Zgłoś
bla,bla co ma katastrofa pod Smoleńskiem związane z gminą Jasło
Odpowiedz
0
@ aaa
dnia 25.01.2011, 21:54 · Zgłoś
[...] to dopiero teraz z tej waszej kanalizacji, a smoleńska tragedia to co takiego tragicznego dla gminy Jasło, że wójt tak ubolewa.
Odpowiedz
0
@ hercia
dnia 25.01.2011, 18:43 · Zgłoś
Panie Wójcie, a przedszkole w Szebniach ? Czy to były tylko obietnice wyborcze składane wspólnie z Radnym wsi Szebnie ? Podobno sam projekt kosztował 50.000 PLN i co teraz powędruje do szuflady ? AdDla ok. 300 mieszkańców ale docelowo dla ok. 40-60 dzieci i młodziezy w wieku od 0-18 łącznie remontować szkołę w Chrząstówce za 170.000 PLN??? Kto to później utrzyma ?
Odpowiedz
0
@ GOSC
dnia 25.01.2011, 18:08 · Zgłoś
I TO SIE BARDZO CHWALI.
Odpowiedz
0
@ ;;;
dnia 25.01.2011, 16:22 · Zgłoś
TA GMINA TO JEDNA WIELKA PORAŻKA !!!
Odpowiedz
0
@ heh
dnia 25.01.2011, 15:20 · Zgłoś
Ile to jest 10 km oczyszczalni ścieków ?
Odpowiedz
0
@ wiesiek
dnia 25.01.2011, 15:19 · Zgłoś
ta poparcie przy wyborach duże bo nie było kontrkandydata
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec
dnia 25.01.2011, 14:26 · Zgłoś
Mam nadzieje ze w nowych inwestycjach sa zapisane Nieglowice , a dokladnie odwodnienie dzialek a takze dokonczenie starych inwestycji czyli dokonczenie drogi (a moze jeszcze zrobic na niej oswietlenie bo mamay 21 wiek a tutaj wyglada jak w sredniowieczu , tylko swieczke w dlon i naprzod ).
Odpowiedz
0
@ adi
dnia 25.01.2011, 13:58 · Zgłoś
W tej nowej kadencji to się uwzięli na te szkoły. Tylko likwidacje dookoła.
Odpowiedz
0
@ gmina
dnia 25.01.2011, 13:13 · Zgłoś
A spróbujcie się tam dostać do pracy jak gmina otwiera nową placówkę. Praca jest tylko dla ludzi z gminy a dla osób z Jasła to pośredniak.Idąc tym tokiem myślenia to na terenie miasta powinna być praca tylko dla ludzi z Jasła. Tylko że wszystkie urzędy i zakłady są opanowane przez wiochę . Kolesiostwo a nie kompetencje się dzisiaj liczą, ech co za czasy.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.