Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Szybka szarlotka babci Emilki

12

Szybka i bardzo łatwa do przygotowania szarlotka z pysznym, mięciutkim ciastem kruchym i dużą ilością jabłek. Z tym wyzwaniem poradzi sobie każdy, nawet początkujący szef kuchni. Ta szarlotka to pierwsze ciasto jakie nauczyła mnie piec babcia. Do dzisiaj kiedy zapach szarlotki rozchodzi się po kuchni, z sentymentem wracam do okresu dzieciństwa...

Ciasto:

Ok. 4 szklanki mąki pszennej
kostka margaryny
1 1/2 szklanki cukru
4 duże jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 kg obranych jabłek - zetrzeć tarką na dużych oczkach

Do miski dajemy mąkę, ścieramy do niej na tarce o dużych oczkach margarynę, dodajemy cukier, jajka i proszek do pieczenia. Zarabiamy ciasto.

Ciasto dzielimy na 2 części. Spód robimy z większej połowy, górę z mniejszej. Ciasto rozwałkowujemy i przenosimy na wałku do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Na pierwszą warstwę ciasta dajemy jabłka. Jeśli ktoś jest większym łasuchem, jabłka można posypać cukrem. Rozwałkowujemy drugi kawałek ciasta i przykrywamy nim jabłka. Ciasto układamy aby dochodziło do wszystkich krawędzi, delikatnie dociskamy i nakłówamy widelcem.

Pieczemy w temp. 180 st. C około 40-45 minut góra - dół. Pod koniec pieczenia ciasto można przykryć papierem, żeby się nie przypaliło i dobrze upiekło.

Upieczone ciasto można posypać cukrem pudrem.

Smacznego!

Jennix

Napisany dnia: 15.03.2020, 18:17
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ AnKag
dnia 15.03.2020, 19:08
Ocena
komentarza:
8
Nie ma większej i mniejszej połowy, połowa to połowa
@ AnKag
dnia 15.03.2020, 19:09
Ocena
komentarza:
-1
Nie ma większej i mniejszej połowy, połowa to połowa
@ Dzięki
dnia 15.03.2020, 19:27
Ocena
komentarza:
5
Ciasto pyszne,teraz czas na domowe wypieki.
@ MNm
dnia 15.03.2020, 20:10
Ocena
komentarza:
9
Też taką robię. Jabłka posypuję cynamonem. Szybka, łatwa i smaczna.
@ Do MNm
dnia 15.03.2020, 21:17
Ocena
komentarza:
3
Czy nie lepiej pianę z białek,mogą być wbite całe jajka?
@ MNm
dnia 16.03.2020, 10:58
Ocena
komentarza:
3
Jest dużo przepisów na szarlotki. Do tej daje całe jajka.
Do Szarlotki,, Tutti,, tylko żółtka. Potem białka ubijam z cukrem i mąką ziemniaczaną lub kisielem czerwonym wtedy otrzymuje ładną różową piankę.
@ Do MNm
dnia 16.03.2020, 23:35
Ocena
komentarza:
2
Dziękuję,bardzo lubię szarlotki z cynamonem.
@ Viki32
dnia 21.03.2020, 23:30
Ocena
komentarza:
0
Robiłam i za dużo jest jajek na 4 szkl jaki aż 4 duże jaja o paciara wyszła z tego musiałam jeszcze z pół szok jaki dac spokojnie 2 duże jajka wystarcza.
@ MNm
dnia 22.03.2020, 12:27
Ocena
komentarza:
-1
To też zależy od mąki.
@ Lee
dnia 25.03.2020, 09:52
Ocena
komentarza:
2
Natomiast ja dodałam 5 małych jajek i 4 szkl Zamojskiej,ciężko było wyrobić ciasto.Trochę sucha mi wyszła ta szarlotka ale dobra była.nie ma co oszczedzać na jabłkach, nie miałam 1kg i może to wpłynęło na to że wydawała się za sucha.
@ Katarynka
dnia 27.03.2020, 12:52
Ocena
komentarza:
12
Nie używajcie margaryny, która jest chemicznym produktem, używajcie naturalnego masła. Margaryna to utwardzony chemicznie olej, dbajmy teraz o zdrowie. Różnica w cenie między masłem a margaryną to 2 zł. Na zdrowiu nie warto oszczędzać
@ Hot
dnia 09.04.2020, 14:37
Ocena
komentarza:
1
https://www.theconsciousplantkitchen.com/no-bake-millionaire-shortbread-bars/

Roslinnie, szybko, bez pieczenia, zdrowo, etycznie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Uszkodzenia poprawią, ale na generalny remont drogi kierowcy będą musieli poczekać

   

  Ul. Mickiewicza, na jej kilkusetmetrowym odcinku, od dawna wymaga generalnego remontu. Na razie kierowcy nie mają jednak, co liczyć na kompleksową naprawę jej nawierzchni. Powiat Jasielski, w tym roku, zamierza jedynie usunąć uszkodzenia powstałe w wyniku czerwcowych nawałnic. Na ten cel władze powiatu zamierzają wydać 2 500 zł.  

 • Pierwsza ofiara koronawirusa w powiecie jasielskim. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia kobieta

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 37. potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na Podkarpaciu. Niestety, w komunikacie znalazła się także informacja o zgonie kobiety z powiatu jasielskiego. W szpitalu w Łańcucie zmarła 84-letnia mieszkanka naszego powiatu. 

 • To było fascynujące widowisko! Jubileuszowy Memoriał "Hubala" za nami

   

  „Łąki Hubalowe” już po raz dziesiąty stały się miejscem fascynującego widowiska historycznego. 

 • Franciszkanie na kwarantannie. Jeden z duchownych zakażony koronawirusem

  - W związku z zachorowaniem na koronawirusa jednego z ojców i kwarantanny mających z nim styczność posługa duszpasterska w kościele została znacznie ograniczona – poinformowali ojcowie z klasztoru Franciszkanów w Jaśle. Jasielski Sanepid szuka osób, które początkiem sierpnia podczas odprawianych mszy przyjmowały komunię świętą.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 2

   

  W poprzednim artykule dowiedzieli się Państwo, jak ważnym dokumentem w przypadku dochodzenia odszkodowania są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzisiaj będziemy kontynuować ten wątek i zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, przyjrzymy się niektórym wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności, z którymi można spotkać się w ubezpieczeniach od skutków powodzi, ale i potencjalnym obowiązkom ubezpieczonego.

 • Oddział zakaźny w Jaśle zamknięty do odwołania. U jednej z pracownic wykryto koronawirusa

  Ze względu na sytuację epidemiologiczną od 6 sierpnia 2020 r. wstrzymana zostaje do odwołania działalność Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i WZW, Poradni Chorób Zakaźnych, Punktu Konsultacyjnego – czytamy w oficjalnej informacji podanej przez dyrekcję szpitala.

   

 • OSP Tarnowiec z nowym wozem ratowniczo-gaśniczym

   

  Na wyposażenie jednostki OSP w Tarnowcu trafił nowy pojazd. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy służył będzie strażakom ochotnikom głównie do działań związanych z ratownictwem technicznym i powodziowym. 

 • CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie z nim uczniowie szkół z powiatu jasielskiego?

   

  Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W całej Polsce przystąpiło do niego 343 025 uczniów VIII klas szkół podstawowych. Średni wynik z języka polskiego wyniósł 59 proc. punktów możliwych do otrzymania. W przypadku matematyki jest to 46 proc. Jak na tle uczniów w kraju wypadli ósmoklasiści z powiatu jasielskiego?

 • Trzy nowe przypadki zachorowań na COVID-19 w powiecie jasielskim

   

  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w dzisiejszym komunikacie o kolejnych 33. przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa podkarpackiego. Na COVID-19 zachorowało kolejnych 3. mieszkańców powiatu jasielskiego (dwóch mężczyzn i jedna kobieta).

 • Groził pracownikom stacji paliw. Usłyszał prokuratorskie zarzuty

  Sobotniej nocy pracownicy trzech stacji paliw na terenie powiatu jasielskiego przeżyli chwile grozy. Młody mężczyzna grożąc im pobiciem zażądał wydania papierosów. Ostatecznie  został zatrzymany przez policjantów na stacji paliw Grosar w Jaśle...

 • Wakacje z tenisem – zapisy nadal trwają

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja zaprasza do Wakacyjnej Szkółki Tenisowej. Chętne osoby, które nie zdążyły z zapisem dziecka na zajęcia mamy świetną wiadomość!  Zajęcia będziemy prowadzić do końca sierpnia. Gorąco zachęcamy, gdyż pozostało już mało czasu. 

 • Blisko 500 tys. zł na remont drogi KG2

   

  Droga KG2 została oddana do użytku w styczniu bieżącego roku.  Szybko okazało się, że nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 posiada szereg usterek, które zostały usunięte w ramach udzielonej gwarancji przez wykonawcę robót. Teraz, droga wymaga przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, w związku ze skutkami czerwcowych nawałnic. PZDW w Rzeszowie szacuje, że koszt przewidzianych napraw wyniesie około 500 tys. zł.

 • Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazało blisko 2 mln zł do poszkodowanych w wyniku powodzi

  Po czerwcowych nawałnicach, jakie przeszły przez Podkarpacie, Caritas Diecezji Rzeszowskiej ruszyło na pomoc powodzianom. Oprócz wsparcia rzeczowego poszkodowane rodziny otrzymały środki finansowe. W ramach zbiórki do puszek zorganizowanej w parafiach oraz od darczyńców udało się zebrać kwotę 1 744,800 zł...

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105