Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Tajemnice zamku „Golesz”

50

Ruiny zamku „Golesz” pomimo prowadzonych od kilku lat prac archeologicznych na ich terenie wciąż skrywają wiele tajemnic. Aby minione wieki mogły przemówić do badaczy oraz tych wszystkich, których fascynuje historia wzgórza zamkowego donośniejszym głosem w miejscu tym przeprowadzono wnikliwe badania przy użyciu georadaru.

Wzgórze spoglądające majestatycznie na dolinę Wisłoki pamięta czasy epoki średniowiecznej. Prawdopodobnie w XIV wieku wzniesione zostały w tym miejscu kamienne mury zamku. Na jego temat narosło przez dziesięciolecia wiele legend. Tymczasem zaledwie kilka lat temu na wzgórzu zamkowym prace rozpoczęli archeolodzy. Pierwsze poważne badania rozpoczął tutaj jeszcze w 2010 r.  Antoni Lubelczyk. Wówczas głównym zadaniem, jakie postawili przed sobą archeolodzy było uchwycenie kurtyny zewnętrznej zamku oraz określenie założenia architektonicznego całego wzgórza zamkowego. Dzięki badaniom tym znamy dziś dokładny przebieg muru kurtynowego, który opasa wzgórze zamkowe. Od północnej strony znajduje się dobrze rozpoznana baszta okrągła. Niestety dziś nie można jej oglądać, bowiem została ona ponownie przykryta warstwą ziemną w trosce o stan zabytku.

Na temat obecnego stanu badań archeologicznych na wzgórzu zamkowym „Golesz” szeroką wiedzę posiada archeolog Agnieszka Pilszyk. Z naszych badań wynika, że zachowały się tylko mury fundamentowe. W niewielkim stopniu natomiast dotrwały do naszych czasów mury powyżej fundamentów. Kurtyna jest budowlą kamienną, wykonaną z dużych bloków łączonych zaprawą wapienno-piaskową.  Wiemy również na pewno, że wewnątrz murów znajdował się budynek. Prace archeologiczne ujawniły w tym miejscu warstwę spalonej gliny, co dowodzi, że uległ on pożarowi. Opalany był piecem kaflowym. Odnalezione kafle pochodzą z okresu późnego średniowiecza. – mówi Agnieszka Pilszyk.

Wzgórze zamkowe wciąż odkrywa przed badaczami coraz to nowe tajemnice nie przestając ich zaskakiwać. Jednym z takich odkryć jest pomieszczenie dla straży, umiejscowione w obszarze zamkowej bramy. Miało się ono ciągnąć od baszty południowej w kierunku północno-zachodnim.

Od 2013 r. wzgórzem zamkowym opiekuje się Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc. Wówczas stowarzyszenie wydzierżawiło ten teren od Nadleśnictwa Kołaczyce. Celem objęcia pieczy nad ruinami zamku przez inicjatorów było uchronienie zabytków kultury materialnej przed niszczącym działaniem środowiska oraz tzw. „dzikimi” wykopaliskami.  Badania wykopaliskowe wznowiono w 2013 r. Jednak ze względu na szczupły zasób środków finansowych prace archeologiczne prowadzone są stopniowo. W baniach na obecnym ich etapie pomóc ma georadar. W tym celu Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc nawiązało współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie, która dysponuje nie tylko specjalistycznym sprzętem, lecz również doświadczonym zespołem badawczym. Dzięki pracy georadaru możliwe było spenetrowanie pokrycia gruntowego. Zlokalizowane anomalie geofizyczne mogą okazać się niezwykle pomocne dla archeologów w kontekście podjęcia kolejnych wykopów wewnątrz założenia zamkowego.

Biorąc pod uwagę fakt, iż dysponujemy odpowiednim urządzeniem oraz mamy niemałe doświadczenie w zakresie prowadzenia badań z jego użyciem zostaliśmy poproszeni przez Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc o zbadanie wzgórza zamkowego „Golesz”. Wcześniej udawało nam się precyzyjnie określać położenie cmentarzy z okresu I wojny światowej czy też niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej w okolicach Krosna. Analiza geofizyczna gruntów jest jedną z naszych specjalności. Wiąże się to z prowadzeniem prze naszą uczelnię kierunku inżynieria środowiska. – wyjaśnia dr Dominik Wróbel, Prorektor ds. Studiów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Zespołem badawczym kierowała dr inż. Bernadeta Rajchel z Zakładu Inżynierii Środowiska krośnieńskiej uczelni. Jego członkami byli absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W ciągu niemal całego dnia dzięki wykorzystaniu goeradaru badaczom udało się spenetrować znaczną część wzgórza zamkowego, co okazało się nie lada wyzwaniem ze względu na wymagające warunki terenowe. Badanie przeprowadzono przy ścisłej współpracy z archeolog Agnieszką Pilszyk.

Wzgórze „Golesz” stanowi dzisiaj miejsce nieco zapomniane. Dla przygodnego turysty, trafienie na wzgórze zamkowe może okazać się niemal niemożliwe. Brak parkingu w pobliżu ruin czy też właściwego oznakowania nie pomaga w odnalezieniu ruin. Sytuację tę stara się zmienić Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc. W dalekosiężnych planach jego zarządu znajdują się koncepcje, które mogą przywrócić ruinom zamku należne znaczenie. W naszych założeniach jest przede wszystkim stworzenie właściwej infrastruktury. Koniecznym będzie w przyszłości wybudowanie parkingu. „Golesz” to miejsce, które stwarza wyśmienite warunki do stworzenia ścieżki turystyczno-historyczno-przyrodniczej.  Znajdujemy się na terenie rezerwatu przyrody. Idealnym wręcz rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie ruin widocznych po ich odkryciu tak, aby można je było oglądać w pierwotnej formie.  – mówi Wiesław Skałkowski, zastępca prezesa zarządu Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc.

W przyszłym roku stowarzyszenie zamierza kontynuować prace archeologiczne na wzgórzu „Golesz”.

PP

Napisany dnia: 13.09.2016, 08:57
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ kiedyś Jasło
dnia 13.09.2016, 09:48
Ocena
komentarza:
11
Widziałam gdzieś fotografię (albo rysunek, nie pamiętam) ruin tego zamku na początku XX wieku. Calkiem spory kawałek muru wtedy jeszcze był, i baszta.
@ Jozin z Bazin
dnia 13.09.2016, 11:37
Ocena
komentarza:
8
Fajna inicjatywa.
Pan Dr Wróbel dalej śmiga w rolkach po szkole ? :))
@ mariusz
dnia 13.09.2016, 11:58
Ocena
komentarza:
9
odbudujcie ten zamek i niech tam zamieszka jakaś królowa z królem
@ xx
dnia 13.09.2016, 12:00
Ocena
komentarza:
12
Warto się zająć także wzgórzem "Kościółek" w miejscowości Wrocanka k. Tarnowca, z którego rozciąga się piękny widok na kilkadziesiąt kilometrów, aż po Liwocz. Na tym wzniesieniu wg relacji kilkaset lat temu był kościół, który zapadł się pod ziemię. A w tym miejscu wiele razy odkopywano liczne przedmioty jak krzyż, biało czarne płyty posadzkowe, czy figurki. Żyją jeszcze ludzie, których dziadkowie pamiętają relacje swoich ojców/dziadków o tym kościele przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Informacje na ten temat są talże w archiwum kościelnym w Tarnowcu.
Szkoda, że nikt nigdy się tyk nie zajął.g
@ Krul zamku dysortografi
dnia 13.09.2016, 12:17
Ocena
komentarza:
-13
A propo koszenia trawy w lesie to hyba za wczesnie jeszcze trawy nie ma
@ RJS
dnia 13.09.2016, 12:38
Ocena
komentarza:
17
Jeszcze w latach 70. XX w. okoliczni mieszkańcy traktowali te ruiny jako skład materiału budowlanego. I tak zamiast ruin zamku są chlewiki.
@ Promocja
dnia 13.09.2016, 20:43
Ocena
komentarza:
9
Podajcie informację, że zakopano tam złotą furmankę ze złotem (złoty wóz) z czasów okupacji - promocja zapewniona za darmo - jak w Wałbrzychu.
Był dąb Hitlera, będzie figura (mini Świebodzin) - to i przydała by się taka legenda coby cały świat rozdziawił z podziwu buzię i hajda do Jasła: podziwiać, szperać, wypytywać, dociekać, szukać, kopać itp.
Należy znaleźć starszą osobę co powoziła za okupacji tym wozem (wskaże gdzie ukryto furmankę) i potomków konia, który tam wjechał ze skarbem...
Pomysł oddam za darmo np. do wykorzystania w Wydziale Promocji Miasta lub podobnej instytucji.
Lepsze to niż duch Łukasiewicza w Aptece na Rynku w Jaśle, który kosztował grubą kasę i skończył się totalną kompromitacją ówczesnego włodarza miasta Jasła.
@ Wiola
dnia 13.09.2016, 23:35
Ocena
komentarza:
-3
O kur...cie złoty bunkier odkryli ta a w nim zawarte były tajemne migdały królowej Dąbrowy z mysik c... oraz złota z broda rudobrodego z wiejskiej chaty :-D a tagrze uszy zająca szaro krwistego z złota kitka to ci kurde skarp ukopaly uczone gnomy z PISkliwym rykiem sprawiedliwości historyczne
@ Wiola
dnia 13.09.2016, 23:36
Ocena
komentarza:
2
Ta Marysia i Bohdan
@ xj
dnia 14.09.2016, 08:04
Ocena
komentarza:
1
Tam na zamku krąży legenda o Złotym FUGLU
@ Ahtung
dnia 14.09.2016, 09:04
Ocena
komentarza:
-1
I spadajacymi oponami xD
@ kiedyś Jasło
dnia 15.09.2016, 10:07
Ocena
komentarza:
0
To we Frysztaku na górce w lesie był taki kościółek, który sie zapadł wg legendy, zostało po nim 'cudowne' źródełko:)
@ .
dnia 13.09.2016, 10:01
Ocena
komentarza:
22
Rozkradli mieszkańcy to co zostało ! Nie jeden sobie drogę utwardzi
ł w kołaczycach !
@ Ssak
dnia 13.09.2016, 10:25
Ocena
komentarza:
9
Ci z Kolaczyc słyną z takich cyganskich zachowań
@ Ssak
dnia 13.09.2016, 10:09
Ocena
komentarza:
-6
Podobno tam jest zakopane ZŁOTO! !!
@ hi
dnia 16.09.2016, 10:28
Ocena
komentarza:
-1
Pewnie zatopione w sadzawce.
@ qq
dnia 13.09.2016, 10:21
Ocena
komentarza:
0
Złoto? Cały pociąg złota.
@ PKP
dnia 13.09.2016, 20:40
Ocena
komentarza:
10
Masz racje. Złoty pociąg wjechał, a potem rozebrano tory i dworzec w Kołaczycach.
@ Ciekawy
dnia 13.09.2016, 10:44
Ocena
komentarza:
2
Kto to jest ten p. Wiesław Skałkowski ? To nie jest chyba rodowity kołaczycanin.
@ elf
dnia 13.09.2016, 14:00
Ocena
komentarza:
21
A jakie to ma znaczenie skąd jest i czy jest rodowity. Pewnie mieszka w Kołaczycach, ma chęci do działania i coś chce zrobić w przeciwieństwie do wielu malkontentów, którzy tylko krytykują i wiecznie są niezadowoleni.
@ Zorro
dnia 13.09.2016, 11:53
Ocena
komentarza:
1
Dobrze kombinują Wałbrzych tylko zyskał na pidobnym zdarzeniu
@ podatnik
dnia 13.09.2016, 11:57
Ocena
komentarza:
11
Mój sąsiad znał tajemnicę wina Golesz...niestety zabrał
ją ze sobą do grobu...
@ kokon
dnia 13.09.2016, 15:13
Ocena
komentarza:
10
Pan z kiosku na zdjęciu bardzo mily i uprzejmy
czlowiek
@ k
dnia 13.09.2016, 15:59
Ocena
komentarza:
-8
Tylko bardzo proszę, żeby nie robić z tych ruin żenady w rodzaju karpackiej "Troi" ...
@ dragoness
dnia 13.09.2016, 16:17
Ocena
komentarza:
-14
Wychodzi, że Biskupin to też żenada?
@ historyk
dnia 13.09.2016, 17:20
Ocena
komentarza:
13
Gdzie Rzym, a gdzie Krym. Biskupin leży w bogatym i dodrze rządzonym powiecie żninskim, a Golesz w upadającym powiecie jasielskim bez starosty.
@ dragoness
dnia 13.09.2016, 19:10
Ocena
komentarza:
-5
Żenujące wytłumaczenie.
@ Człowiek z lasu
dnia 13.09.2016, 19:27
Ocena
komentarza:
8
Może chodzi mu o to by nie robić zamku z kociego zamku i nie szukać tam księżniczki. Co do Troi,nie wypowiem się, bo to w Azji Mniejszej jest.
@ Test
dnia 13.09.2016, 20:55
Ocena
komentarza:
3
Jeśli chodzi o Biskupin, to co można tam obejrzeć nie ma nic wspólnego z tym co kiedyś odkopano z bagien. To taka sam rekonstrukcja, jak ta w Trzcinicy, tylko może trochę mniej śmieszna bo już się trochę "postarzała". W muzeum jest tam tylko mały zakonserwowany fragment starej budowli. Reszta została zasypana wkrótce po wykopaliskach, bo się po prostu rozsypywała w proch.
Co do Trzcinicy, to rzeczywiście ma to cechy archeolo-polo, dobre w sam raz dla szkolnych wycieczek z podstawówek. Ważne żeby były lody i pamiątki, aby dzieci mogły wydać kieszonkowe.
@ Wiola
dnia 13.09.2016, 23:43
Ocena
komentarza:
1
Ty dragones nadajesz się na czarną damę na te resztkę ruin buuuu gebusia Idę alna może dadzą ci etat bo wszkole zapowiadała pani minister że zwolnienia mają być twój komentarz może być puste jak twoje słowa czarna damo z ruin :-) twoja koleżanka z samby :-) będzie Biała dyma
@ Kocioł
dnia 13.09.2016, 23:46
Ocena
komentarza:
-1
O h...u złoty bo padne Viola ale teksty hihihihi chyba nowa klasyka tego forum
@ dragoness
dnia 14.09.2016, 00:27
Ocena
komentarza:
-2
Pani Wiola nadal pielę[...]e swoją obsesję. Jak już pisałam, jestem hetero. Aha, nie chodzę na sambę, dziecino.
@ malkontent
dnia 14.09.2016, 14:57
Ocena
komentarza:
-1
Czarna dama z ruin to komplement dla dragoness
@ dragoness
dnia 14.09.2016, 17:03
Ocena
komentarza:
0
I dlatego dziękuję za niego uprzejmie. Nie mam wpływu na cudze obsesje.
@ malkontent
dnia 14.09.2016, 22:24
Ocena
komentarza:
-1
Na własne obsesje także.
@ malkontent
dnia 15.09.2016, 16:06
Ocena
komentarza:
-1
Pani dragoness obraża Pani wojsko, w wojsku wszystko lśni czystością, a smród towarzyszy często starszym paniom (maskując go często marnymi perfumami)
Pani niech się zajmie nauczaniem angielskiego bo wyniki sa marne.
@ dragoness
dnia 15.09.2016, 20:13
Ocena
komentarza:
0
Zalecam pogłębienie wiedzy z kategorii przysłów i szybką konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
@ olo
dnia 03.11.2016, 12:01
Ocena
komentarza:
0
koci zamek? Szczawnica sie klania
@ prządkowiec
dnia 13.09.2016, 16:21
Ocena
komentarza:
9
.. czyli rejon ma szansę podzielić losy Prządek i zamku Kamieniec w Węglówce, no i właśnie Troi. Jeszcze 20 lat temu można było "odkrywać" zapomniane ruiny Fredry i przechadzać się pomiędzy piaskowcowymi ostańcami w Czarnorzekach. Niestety postanowiono odbudować zamek ... tak jakby po 500 latach można było odbudować coś z ruin a na Prządkach zrobiono ścieżkę dla turystów. Dziś zamek to discopolo architektoniczne (moje określenie) postanowiono zarabiać na tym miejscu nie przewidując efektu. Również rezerwat Prządki odczuł rzesze pielgrzymek w postaci graffiti na skałach, śmieci itp. ale najważniejsze , że na weekend przyjeżdżają panie w szpilkach i panowie z grillem pod pachą albo rozwydrzona młodzież traktując ten rejon jako rodzaj ringu bokserskiego , w którym nie ma żadnych zasad. Już widzę jak miasto Kołaczyce będzie chciało czerpać dochody z promocji Golesza wszakże wino już jest. Teraz tylko schody z płyt granitowopodobnych, poręcze, historia na tablicach ,której nikt nie czyta i najważniejsze - kiosk z pamiątkami i cieciem do sprzedawania bilecików z logo Kołaczyc.
@ ja
dnia 13.09.2016, 16:22
Ocena
komentarza:
1
...tam jest zakopany koń...cały ze złota !!! no nie cały ...kopyta i grzywa "śrebrne":)
@ Ssak
dnia 13.09.2016, 16:32
Ocena
komentarza:
11
Nie kon tylko Złote Wąsy
@ opasany
dnia 14.09.2016, 00:39
Ocena
komentarza:
2
lepiej wtopić kasę w ten zamek niż w figurę Jezusa króla upośledzonych
@ KAROL
dnia 14.09.2016, 08:33
Ocena
komentarza:
2
Co to za zamek co go nie ma,albo gdy jest go zakopują.Jaja se robicie ?
@ mieszkaniec 65
dnia 14.09.2016, 08:46
Ocena
komentarza:
3
rownie dobrze mozna zakopac Wawel zeby nie niszczal paranoja i pseudoarcheologia kpina
@ desaKesa
dnia 14.09.2016, 10:22
Ocena
komentarza:
2
Brawo, ten zamek to solidny kawał historii dla regionu jasielskiego. Duże brawa dla zespołu badawczego szczególnie dla pani Pilszyk. To nie jest jej pierwsze odkrycie w rejonie Jasła.
@ ad...
dnia 14.09.2016, 11:04
Ocena
komentarza:
2
a co z jaskinią jasielską? czyżby mało kto o niej pamiętał a może ma być zapomniana
@ Mar
dnia 14.09.2016, 13:34
Ocena
komentarza:
2
Super. Bardzo fajna inicjatywa. Takie rzeczy trzeba chronic i pamietac o nich, bo to nasze dziedzictwo. Dobrze, ze sa ludzie, ktorzy wolontaryjnie poswiecaja swoj czas i energie i staraja sie cos zrobic dla innych czesto przy braku lub bardzo ograniczonych srodkach.
@ Aga
dnia 14.09.2016, 13:57
Ocena
komentarza:
2
Brawo. Brawo. Brawo.
@ jasiel
dnia 14.09.2016, 14:35
Ocena
komentarza:
4
Proponuję jeszcze odsłonić skały znajdujące się obok ruin , tak aby były widoczne z drogi.
@ Pomnikowiec
dnia 14.09.2016, 15:54
Ocena
komentarza:
0
Jak już odsłonicie te skały i będą widoczne z drogi, to zbudujemy tam pomnik św. Rodziny na osiołku. Sam osioł będzie miał 16 m wysokości.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ciężka praca nagrodzona – najlepsi uczniowie uhonorowani

   

  Aż 129 uczniów jasielskich szkół podstawowych otrzymało w tym roku Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła. Najcenniejsza z nich wszystkich statuetka Bartłomieja z Jasła trafiła do Igora Sudyki – ucznia klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 2. Nagrody przyznane zostały w ramach Lokalnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Jaśle za wyniki w nauce i za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.

 • Radni domagają się umów o pracę dla dwóch pracowników interwencyjnych

  Radni miejscy po raz kolejny podnoszą kwestię zatrudnienia na umowę o pracę dwóch z sześciu pracowników interwencyjnych nieprzypisanych do żadnych obiektów, utrzymujących czystość i porządek w mieście Jaśle...

 • Letnie promocje w DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle

   

  Lato zbliża się wielkimi krokami. To doskonały moment na rozpoczęcie, niekiedy odkładanego od dawna remontu łazienki. Szczególnie, że teraz można skorzystać z promocji na wybrane elementu asortymentu, jakie dla swoich klientów przygotował DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle. Sklep oferuje atrakcyjne rabaty na zakup ceramiki sanitarnej i kabin prysznicowych przy zakupie płytek.

 • Motocyklista zderzył się z jaguarem. Zginął 47-letni kierowca jednośladu

  Dzisiaj przed godziną 18. na dk 28 w Skołyszynie doszło do wypadku drogowego, w którym zginął 47-letni motocyklista, mieszkaniec gminy Skołyszyn.

   

 • Miasto Jasło przekaże ponad 100 tys. zł jasielskiemu szpitalowi na zakup sprzętu diagnostycznego

   

  Samorząd Miasta Jasła, przekaże Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle ponad 100 tys. zł w formie dotacji celowej na zakup aparatów diagnostycznych do wykonywania badań echa serca i kolonoskopii. Decyzję w tej sprawie, podjęli w miniony poniedziałek, miejscy radni.   

 • Pranie dywanów metodą na „WSKROŚ”. Pierwsza taka pralnia w Jaśle!

   

  Decydując się na oddanie dywanów do pralni, postaw na profesjonalistów. Teraz będzie to łatwiejsze. W Jaśle rozpoczęła działalność pralnia dywanów, która potrafi przywrócić dywanom świeżość i czystość dzięki praniu metodą na "wskroś". 

 • Poszukiwany listem gończym były policjant trafił do aresztu

  Tomasz G., były funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Jaśle poszukiwany listem gończym trafił do aresztu. Mężczyzna sam zgłosił się na policję. Prokuratura zarzuca mu przekroczenie uprawnień i łapownictwo.

 • Gotowi na świetną zabawę? Do Jasła przyjechało wesołe miasteczko!

   

  Tradycyjnie, już na tydzień przed Dniami Jasła, do miasta zawitało wesołe miasteczko. Teren przy obiektach sportowych jasielskiego MOSiR-u zamienił się w prawdziwe centrum rozrywki. Na dzieci i młodzież w każdym wieku oraz dorosłych czeka mnóstwo atrakcji.

 • ZS w Trzcinicy ma coraz lepsze warunki do uprawiania sportów

  Dzisiaj w Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy odbyło się uroczyste oddanie do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej oraz przewiązki, która dotychczas była wykorzystywana do treningów lekkoatletycznych...

 • Burmistrz Ryszard Pabian z wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

   

  Podczas poniedziałkowej 64. sesji Rady Miejskiej Jasła, przeprowadzono głosowania nad uchwałami w sprawie udzielenia Ryszardowi Pabianowi wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza Jasła z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Poprzedziła je debata nad szczegółowym raportem o stanie Miasta Jasła za ubiegły rok. Ostatecznie, decyzją radnych miejskich, burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi udzielone zostało wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu.

 • Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach na rok szkolny 2022/2023

   

  Kończysz szkołę podstawową! Zapoznaj się z naszą ofertą, opracowaną z myślą właśnie o Tobie! Oprócz  sprawdzonych  form, mamy dla Ciebie  nowe rozwiązania!

 • Ranking pożyczek online – gdzie szukać najtańszych pożyczek?

   

  Trudna sytuacja finansowa zmusza wielu Polaków do rygorystycznej kontroli i ograniczenia swoich wydatków. Niestety bywa, że nawet takie wyrzeczenia nie zawsze mogą uratować budżet domowy. W takim przypadku warto rozważyć inne możliwości na wsparcie finansowe. Pożyczki online cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów. I to właśnie one mogą okazać się pomocnym rozwiązaniem w kryzysowych sytuacjach. Gdzie zatem szukać najtańszych pożyczek? Na czym dokładnie polega ranking pożyczek online?

 • Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Dzięki Projektom Specjalnym, każdy kinomaniak, z łatwością znajdzie w repertuarze krośnieńskiego Kina Helios, ciekawe propozycje. Tym razem na dużym ekranie będzie można zobaczyć jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. „Lingui” to podnosząca na duchu historia kobiecej emancypacji.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657