Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Tajemnice zamku „Golesz”

50

Ruiny zamku „Golesz” pomimo prowadzonych od kilku lat prac archeologicznych na ich terenie wciąż skrywają wiele tajemnic. Aby minione wieki mogły przemówić do badaczy oraz tych wszystkich, których fascynuje historia wzgórza zamkowego donośniejszym głosem w miejscu tym przeprowadzono wnikliwe badania przy użyciu georadaru.

Wzgórze spoglądające majestatycznie na dolinę Wisłoki pamięta czasy epoki średniowiecznej. Prawdopodobnie w XIV wieku wzniesione zostały w tym miejscu kamienne mury zamku. Na jego temat narosło przez dziesięciolecia wiele legend. Tymczasem zaledwie kilka lat temu na wzgórzu zamkowym prace rozpoczęli archeolodzy. Pierwsze poważne badania rozpoczął tutaj jeszcze w 2010 r.  Antoni Lubelczyk. Wówczas głównym zadaniem, jakie postawili przed sobą archeolodzy było uchwycenie kurtyny zewnętrznej zamku oraz określenie założenia architektonicznego całego wzgórza zamkowego. Dzięki badaniom tym znamy dziś dokładny przebieg muru kurtynowego, który opasa wzgórze zamkowe. Od północnej strony znajduje się dobrze rozpoznana baszta okrągła. Niestety dziś nie można jej oglądać, bowiem została ona ponownie przykryta warstwą ziemną w trosce o stan zabytku.

Na temat obecnego stanu badań archeologicznych na wzgórzu zamkowym „Golesz” szeroką wiedzę posiada archeolog Agnieszka Pilszyk. Z naszych badań wynika, że zachowały się tylko mury fundamentowe. W niewielkim stopniu natomiast dotrwały do naszych czasów mury powyżej fundamentów. Kurtyna jest budowlą kamienną, wykonaną z dużych bloków łączonych zaprawą wapienno-piaskową.  Wiemy również na pewno, że wewnątrz murów znajdował się budynek. Prace archeologiczne ujawniły w tym miejscu warstwę spalonej gliny, co dowodzi, że uległ on pożarowi. Opalany był piecem kaflowym. Odnalezione kafle pochodzą z okresu późnego średniowiecza. – mówi Agnieszka Pilszyk.

Wzgórze zamkowe wciąż odkrywa przed badaczami coraz to nowe tajemnice nie przestając ich zaskakiwać. Jednym z takich odkryć jest pomieszczenie dla straży, umiejscowione w obszarze zamkowej bramy. Miało się ono ciągnąć od baszty południowej w kierunku północno-zachodnim.

Od 2013 r. wzgórzem zamkowym opiekuje się Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc. Wówczas stowarzyszenie wydzierżawiło ten teren od Nadleśnictwa Kołaczyce. Celem objęcia pieczy nad ruinami zamku przez inicjatorów było uchronienie zabytków kultury materialnej przed niszczącym działaniem środowiska oraz tzw. „dzikimi” wykopaliskami.  Badania wykopaliskowe wznowiono w 2013 r. Jednak ze względu na szczupły zasób środków finansowych prace archeologiczne prowadzone są stopniowo. W baniach na obecnym ich etapie pomóc ma georadar. W tym celu Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc nawiązało współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie, która dysponuje nie tylko specjalistycznym sprzętem, lecz również doświadczonym zespołem badawczym. Dzięki pracy georadaru możliwe było spenetrowanie pokrycia gruntowego. Zlokalizowane anomalie geofizyczne mogą okazać się niezwykle pomocne dla archeologów w kontekście podjęcia kolejnych wykopów wewnątrz założenia zamkowego.

Biorąc pod uwagę fakt, iż dysponujemy odpowiednim urządzeniem oraz mamy niemałe doświadczenie w zakresie prowadzenia badań z jego użyciem zostaliśmy poproszeni przez Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc o zbadanie wzgórza zamkowego „Golesz”. Wcześniej udawało nam się precyzyjnie określać położenie cmentarzy z okresu I wojny światowej czy też niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej w okolicach Krosna. Analiza geofizyczna gruntów jest jedną z naszych specjalności. Wiąże się to z prowadzeniem prze naszą uczelnię kierunku inżynieria środowiska. – wyjaśnia dr Dominik Wróbel, Prorektor ds. Studiów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Zespołem badawczym kierowała dr inż. Bernadeta Rajchel z Zakładu Inżynierii Środowiska krośnieńskiej uczelni. Jego członkami byli absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W ciągu niemal całego dnia dzięki wykorzystaniu goeradaru badaczom udało się spenetrować znaczną część wzgórza zamkowego, co okazało się nie lada wyzwaniem ze względu na wymagające warunki terenowe. Badanie przeprowadzono przy ścisłej współpracy z archeolog Agnieszką Pilszyk.

Wzgórze „Golesz” stanowi dzisiaj miejsce nieco zapomniane. Dla przygodnego turysty, trafienie na wzgórze zamkowe może okazać się niemal niemożliwe. Brak parkingu w pobliżu ruin czy też właściwego oznakowania nie pomaga w odnalezieniu ruin. Sytuację tę stara się zmienić Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc. W dalekosiężnych planach jego zarządu znajdują się koncepcje, które mogą przywrócić ruinom zamku należne znaczenie. W naszych założeniach jest przede wszystkim stworzenie właściwej infrastruktury. Koniecznym będzie w przyszłości wybudowanie parkingu. „Golesz” to miejsce, które stwarza wyśmienite warunki do stworzenia ścieżki turystyczno-historyczno-przyrodniczej.  Znajdujemy się na terenie rezerwatu przyrody. Idealnym wręcz rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie ruin widocznych po ich odkryciu tak, aby można je było oglądać w pierwotnej formie.  – mówi Wiesław Skałkowski, zastępca prezesa zarządu Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc.

W przyszłym roku stowarzyszenie zamierza kontynuować prace archeologiczne na wzgórzu „Golesz”.

PP

Napisany dnia: 13.09.2016, 08:57

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ jasiel
dnia 14.09.2016, 14:35 · Zgłoś
Proponuję jeszcze odsłonić skały znajdujące się obok ruin , tak aby były widoczne z drogi.
Odpowiedz
0
@ Pomnikowiec
dnia 14.09.2016, 15:54 · Zgłoś
Jak już odsłonicie te skały i będą widoczne z drogi, to zbudujemy tam pomnik św. Rodziny na osiołku. Sam osioł będzie miał 16 m wysokości.
Odpowiedz
2
@ Aga
dnia 14.09.2016, 13:57 · Zgłoś
Brawo. Brawo. Brawo.
Odpowiedz
2
@ Mar
dnia 14.09.2016, 13:34 · Zgłoś
Super. Bardzo fajna inicjatywa. Takie rzeczy trzeba chronic i pamietac o nich, bo to nasze dziedzictwo. Dobrze, ze sa ludzie, ktorzy wolontaryjnie poswiecaja swoj czas i energie i staraja sie cos zrobic dla innych czesto przy braku lub bardzo ograniczonych srodkach.
Odpowiedz
2
@ ad...
dnia 14.09.2016, 11:04 · Zgłoś
a co z jaskinią jasielską? czyżby mało kto o niej pamiętał a może ma być zapomniana
Odpowiedz
2
@ desaKesa
dnia 14.09.2016, 10:22 · Zgłoś
Brawo, ten zamek to solidny kawał historii dla regionu jasielskiego. Duże brawa dla zespołu badawczego szczególnie dla pani Pilszyk. To nie jest jej pierwsze odkrycie w rejonie Jasła.
Odpowiedz
3
@ mieszkaniec 65
dnia 14.09.2016, 08:46 · Zgłoś
rownie dobrze mozna zakopac Wawel zeby nie niszczal paranoja i pseudoarcheologia kpina
Odpowiedz
2
@ KAROL
dnia 14.09.2016, 08:33 · Zgłoś
Co to za zamek co go nie ma,albo gdy jest go zakopują.Jaja se robicie ?
Odpowiedz
3
@ opasany
dnia 14.09.2016, 00:39 · Zgłoś
lepiej wtopić kasę w ten zamek niż w figurę Jezusa króla upośledzonych
Odpowiedz
11
@ Ssak
dnia 13.09.2016, 16:32 · Zgłoś
Nie kon tylko Złote Wąsy
Odpowiedz
1
@ ja
dnia 13.09.2016, 16:22 · Zgłoś
...tam jest zakopany koń...cały ze złota !!! no nie cały ...kopyta i grzywa "śrebrne":)
Odpowiedz
9
@ prządkowiec
dnia 13.09.2016, 16:21 · Zgłoś
.. czyli rejon ma szansę podzielić losy Prządek i zamku Kamieniec w Węglówce, no i właśnie Troi. Jeszcze 20 lat temu można było "odkrywać" zapomniane ruiny Fredry i przechadzać się pomiędzy piaskowcowymi ostańcami w Czarnorzekach. Niestety postanowiono odbudować zamek ... tak jakby po 500 latach można było odbudować coś z ruin a na Prządkach zrobiono ścieżkę dla turystów. Dziś zamek to discopolo architektoniczne (moje określenie) postanowiono zarabiać na tym miejscu nie przewidując efektu. Również rezerwat Prządki odczuł rzesze pielgrzymek w postaci graffiti na skałach, śmieci itp. ale najważniejsze , że na weekend przyjeżdżają panie w szpilkach i panowie z grillem pod pachą albo rozwydrzona młodzież traktując ten rejon jako rodzaj ringu bokserskiego , w którym nie ma żadnych zasad. Już widzę jak miasto Kołaczyce będzie chciało czerpać dochody z promocji Golesza wszakże wino już jest. Teraz tylko schody z płyt granitowopodobnych, poręcze, historia na tablicach ,której nikt nie czyta i najważniejsze - kiosk z pamiątkami i cieciem do sprzedawania bilecików z logo Kołaczyc.
Odpowiedz
-9
@ k
dnia 13.09.2016, 15:59 · Zgłoś
Tylko bardzo proszę, żeby nie robić z tych ruin żenady w rodzaju karpackiej "Troi" ...
Odpowiedz
-14
@ dragoness
dnia 13.09.2016, 16:17 · Zgłoś
Wychodzi, że Biskupin to też żenada?
Odpowiedz
13
@ historyk
dnia 13.09.2016, 17:20 · Zgłoś
Gdzie Rzym, a gdzie Krym. Biskupin leży w bogatym i dodrze rządzonym powiecie żninskim, a Golesz w upadającym powiecie jasielskim bez starosty.
Odpowiedz
-5
@ dragoness
dnia 13.09.2016, 19:10 · Zgłoś
Żenujące wytłumaczenie.
Odpowiedz
8
@ Człowiek z lasu
dnia 13.09.2016, 19:27 · Zgłoś
Może chodzi mu o to by nie robić zamku z kociego zamku i nie szukać tam księżniczki. Co do Troi,nie wypowiem się, bo to w Azji Mniejszej jest.
Odpowiedz
3
@ Test
dnia 13.09.2016, 20:55 · Zgłoś
Jeśli chodzi o Biskupin, to co można tam obejrzeć nie ma nic wspólnego z tym co kiedyś odkopano z bagien. To taka sam rekonstrukcja, jak ta w Trzcinicy, tylko może trochę mniej śmieszna bo już się trochę "postarzała". W muzeum jest tam tylko mały zakonserwowany fragment starej budowli. Reszta została zasypana wkrótce po wykopaliskach, bo się po prostu rozsypywała w proch.
Co do Trzcinicy, to rzeczywiście ma to cechy archeolo-polo, dobre w sam raz dla szkolnych wycieczek z podstawówek. Ważne żeby były lody i pamiątki, aby dzieci mogły wydać kieszonkowe.
Odpowiedz
1
@ Wiola
dnia 13.09.2016, 23:43 · Zgłoś
Ty dragones nadajesz się na czarną damę na te resztkę ruin buuuu gebusia Idę alna może dadzą ci etat bo wszkole zapowiadała pani minister że zwolnienia mają być twój komentarz może być puste jak twoje słowa czarna damo z ruin :-) twoja koleżanka z samby :-) będzie Biała dyma
Odpowiedz
-1
@ Kocioł
dnia 13.09.2016, 23:46 · Zgłoś
O h...u złoty bo padne Viola ale teksty hihihihi chyba nowa klasyka tego forum
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 14.09.2016, 00:27 · Zgłoś
Pani Wiola nadal pielę[...]e swoją obsesję. Jak już pisałam, jestem hetero. Aha, nie chodzę na sambę, dziecino.
Odpowiedz
-1
@ malkontent
dnia 14.09.2016, 14:57 · Zgłoś
Czarna dama z ruin to komplement dla dragoness
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 14.09.2016, 17:03 · Zgłoś
I dlatego dziękuję za niego uprzejmie. Nie mam wpływu na cudze obsesje.
Odpowiedz
-1
@ malkontent
dnia 14.09.2016, 22:24 · Zgłoś
Na własne obsesje także.
Odpowiedz
-1
@ malkontent
dnia 15.09.2016, 16:06 · Zgłoś
Pani dragoness obraża Pani wojsko, w wojsku wszystko lśni czystością, a smród towarzyszy często starszym paniom (maskując go często marnymi perfumami)
Pani niech się zajmie nauczaniem angielskiego bo wyniki sa marne.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 15.09.2016, 20:13 · Zgłoś
Zalecam pogłębienie wiedzy z kategorii przysłów i szybką konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Odpowiedz
0
@ olo
dnia 03.11.2016, 12:01 · Zgłoś
koci zamek? Szczawnica sie klania
Odpowiedz
10
@ kokon
dnia 13.09.2016, 15:13 · Zgłoś
Pan z kiosku na zdjęciu bardzo mily i uprzejmy
czlowiek
Odpowiedz
11
@ podatnik
dnia 13.09.2016, 11:57 · Zgłoś
Mój sąsiad znał tajemnicę wina Golesz...niestety zabrał
ją ze sobą do grobu...
Odpowiedz
1
@ Zorro
dnia 13.09.2016, 11:53 · Zgłoś
Dobrze kombinują Wałbrzych tylko zyskał na pidobnym zdarzeniu
Odpowiedz
2
@ Ciekawy
dnia 13.09.2016, 10:44 · Zgłoś
Kto to jest ten p. Wiesław Skałkowski ? To nie jest chyba rodowity kołaczycanin.
Odpowiedz
21
@ elf
dnia 13.09.2016, 14:00 · Zgłoś
A jakie to ma znaczenie skąd jest i czy jest rodowity. Pewnie mieszka w Kołaczycach, ma chęci do działania i coś chce zrobić w przeciwieństwie do wielu malkontentów, którzy tylko krytykują i wiecznie są niezadowoleni.
Odpowiedz
0
@ qq
dnia 13.09.2016, 10:21 · Zgłoś
Złoto? Cały pociąg złota.
Odpowiedz
10
@ PKP
dnia 13.09.2016, 20:40 · Zgłoś
Masz racje. Złoty pociąg wjechał, a potem rozebrano tory i dworzec w Kołaczycach.
Odpowiedz
-6
@ Ssak
dnia 13.09.2016, 10:09 · Zgłoś
Podobno tam jest zakopane ZŁOTO! !!
Odpowiedz
-1
@ hi
dnia 16.09.2016, 10:28 · Zgłoś
Pewnie zatopione w sadzawce.
Odpowiedz
22
@ .
dnia 13.09.2016, 10:01 · Zgłoś
Rozkradli mieszkańcy to co zostało ! Nie jeden sobie drogę utwardzi
ł w kołaczycach !
Odpowiedz
9
@ Ssak
dnia 13.09.2016, 10:25 · Zgłoś
Ci z Kolaczyc słyną z takich cyganskich zachowań
Odpowiedz
11
@ kiedyś Jasło
dnia 13.09.2016, 09:48 · Zgłoś
Widziałam gdzieś fotografię (albo rysunek, nie pamiętam) ruin tego zamku na początku XX wieku. Calkiem spory kawałek muru wtedy jeszcze był, i baszta.
Odpowiedz
8
@ Jozin z Bazin
dnia 13.09.2016, 11:37 · Zgłoś
Fajna inicjatywa.
Pan Dr Wróbel dalej śmiga w rolkach po szkole ? :))
Odpowiedz
9
@ mariusz
dnia 13.09.2016, 11:58 · Zgłoś
odbudujcie ten zamek i niech tam zamieszka jakaś królowa z królem
Odpowiedz
11
@ xx
dnia 13.09.2016, 12:00 · Zgłoś
Warto się zająć także wzgórzem "Kościółek" w miejscowości Wrocanka k. Tarnowca, z którego rozciąga się piękny widok na kilkadziesiąt kilometrów, aż po Liwocz. Na tym wzniesieniu wg relacji kilkaset lat temu był kościół, który zapadł się pod ziemię. A w tym miejscu wiele razy odkopywano liczne przedmioty jak krzyż, biało czarne płyty posadzkowe, czy figurki. Żyją jeszcze ludzie, których dziadkowie pamiętają relacje swoich ojców/dziadków o tym kościele przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Informacje na ten temat są talże w archiwum kościelnym w Tarnowcu.
Szkoda, że nikt nigdy się tyk nie zajął.g
Odpowiedz
-13
@ Krul zamku dysortografi
dnia 13.09.2016, 12:17 · Zgłoś
A propo koszenia trawy w lesie to hyba za wczesnie jeszcze trawy nie ma
Odpowiedz
17
@ RJS
dnia 13.09.2016, 12:38 · Zgłoś
Jeszcze w latach 70. XX w. okoliczni mieszkańcy traktowali te ruiny jako skład materiału budowlanego. I tak zamiast ruin zamku są chlewiki.
Odpowiedz
9
@ Promocja
dnia 13.09.2016, 20:43 · Zgłoś
Podajcie informację, że zakopano tam złotą furmankę ze złotem (złoty wóz) z czasów okupacji - promocja zapewniona za darmo - jak w Wałbrzychu.
Był dąb Hitlera, będzie figura (mini Świebodzin) - to i przydała by się taka legenda coby cały świat rozdziawił z podziwu buzię i hajda do Jasła: podziwiać, szperać, wypytywać, dociekać, szukać, kopać itp.
Należy znaleźć starszą osobę co powoziła za okupacji tym wozem (wskaże gdzie ukryto furmankę) i potomków konia, który tam wjechał ze skarbem...
Pomysł oddam za darmo np. do wykorzystania w Wydziale Promocji Miasta lub podobnej instytucji.
Lepsze to niż duch Łukasiewicza w Aptece na Rynku w Jaśle, który kosztował grubą kasę i skończył się totalną kompromitacją ówczesnego włodarza miasta Jasła.
Odpowiedz
-3
@ Wiola
dnia 13.09.2016, 23:35 · Zgłoś
O kur...cie złoty bunkier odkryli ta a w nim zawarte były tajemne migdały królowej Dąbrowy z mysik c... oraz złota z broda rudobrodego z wiejskiej chaty :-D a tagrze uszy zająca szaro krwistego z złota kitka to ci kurde skarp ukopaly uczone gnomy z PISkliwym rykiem sprawiedliwości historyczne
Odpowiedz
1
@ Wiola
dnia 13.09.2016, 23:36 · Zgłoś
Ta Marysia i Bohdan
Odpowiedz
1
@ xj
dnia 14.09.2016, 08:04 · Zgłoś
Tam na zamku krąży legenda o Złotym FUGLU
Odpowiedz
-1
@ Ahtung
dnia 14.09.2016, 09:04 · Zgłoś
I spadajacymi oponami xD
Odpowiedz
0
@ kiedyś Jasło
dnia 15.09.2016, 10:07 · Zgłoś
To we Frysztaku na górce w lesie był taki kościółek, który sie zapadł wg legendy, zostało po nim 'cudowne' źródełko:)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657