Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Tak uchodźcy z Ukrainy świętowali Wielkanoc w Jaśle

24

Wczoraj wierni obrządków wschodnich, prawosławni i grekokatolicy obchodzili święto Zmartwychwstania Chrystusa. Dla ukraińskich rodzin, w przeważającej części kobiet i dzieci, które znalazły schronienie w Polsce, obchodzenie najważniejszego w roku liturgicznym święta jest w obliczu trwającej w Ukrainie wojny, szczególnym przeżyciem. Niektórzy, namiastki świątecznej atmosfery szukali we wspólnym przeżywaniu Wielkanocy. Kilkanaście osób z różnych regionów Ukrainy, które mieszkają w Jaśle spotkało się podczas wielkanocnego śniadania. Na stole nie zabrakło tradycyjnych ukraińskich potraw.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski przybyło niemal 3 mln uchodźców. Wiele rodzin znalazło schronienie w Jaśle i okolicznych miejscowościach, gdzie spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony Polaków. Pomimo tragedii, jaka rozgrywa się w ich ojczyźnie, starają się żyć normalnie. Dorośli pracują, aby zarobić na utrzymanie bliskich lub uczą się języka polskiego, którego znajomość pozwoli im znaleźć zatrudnienie. Dzieci z kolei uczęszczają do publicznych i prywatnych przedszkoli oraz szkół.

Wczoraj wierni obrządków wschodnich obchodzili święto Zmartwychwstania. Dla wielu uchodźców tegoroczne Święta Wielkanocne były okazją nie tyko do trudnej refleksji nad wydarzeniami z ostatnich dwóch miesięcy, lecz również próbą znalezienia odrobiny radości we wspólnym przeżywaniu świąt. W Parku Miejskim w Jaśle zorganizowano święcenie pokarmów. Koszyczki ze święconką poświęcił ksiądz mitrat dr Roman Dubec.

Kilkanaście osób spotkało się następnie na wspólnym śniadaniu wielkanocnym. Z uchodźcami świętowały również osoby, które udzieliły ukraińskim rodzinom pomocy i schronienia w Polsce. Wszyscy stanowią wielką rodzinę. Na stołach znalazło się mnóstwo apetycznych potraw kuchni ukraińskiej, które przygotowywano już od sobotniego wieczoru. – Na stół przygotowałyśmy wiele potraw. Mamy sałatkę szubę, duszone ziemniaki z mięsem, kapustę na słodko, grzanki obowiązkowo nacierane masłem czosnkowym z jajkiem, warzywami i wędzonym szprotem. Nie wszystko udało nam zorganizować. Na stole brakuje sało, a więc słoniny będącej tradycyjną przystawką na naszych stołach. Przygotowując śniadanie wielkanocne chciałyśmy sprawić wszystkim radość w tym trudnym dla nas czasie. Wielkanoc jest świętem, które łączy narody i chrześcijan różnych wyznań. W Ukrainie święta wielkanocne obchodzimy w gronie całej rodziny spotykając się z bliskimi – mówi Lena z Charkowa.  

W wielkanocnych koszykach nie mogło rzecz jasna zabraknąć drożdżowej paschy. Puszyste ciasto polane lukrem, zupełnie jak wielkanocne babki w naszej tradycji kulinarnej jest nieodzownym elementem świąt Wielkanocnych w Ukrainie. – Drożdżowa pascha zajmuje ważne miejsce na naszych świątecznych stołach. Zawsze są one specjalnie zdobione. W tym roku, z uwagi na sytuację, w jakiej znajduje się nasza ojczyzna, babki przyozdobiłyśmy w barwy narodowe Ukrainy. Tradycyjne palmy również przygotowałyśmy używając żółtych i niebieskich motywów. Kiedy u nas mieliśmy niedzielę palmową, u was były już święta. W zasadzie więc święta obchodziliśmy podwójnie. Śniadanie wielkanocne zjedliśmy wspólnie z rodziną, która przyjęła nas tutaj pod swój dach. Stół i śniadanie wyglądają bardzo podobnie. U was i u nas najważniejsze są jajka. Jak nie ma buraczków z chrzanem to nie ma świąt. Wiele nas łączy – tłumaczy Halina z Drohobycza.

Choć święto Zmartwychwstania Chrystusa niesie wszystkim chrześcijanom nadzieję, to osobom, które zmuszone zostały do opuszczenia swoich domów w ogarniętym wojną kraju, trudno, choćby na moment zapomnieć o tym, co dzieje się w Ukrainie, gdzie wciąż znajdują się ich bliscy. -  W Polsce spotyka nas wiele dobra. Boli jednak to, że nie spędzamy świąt ze swoimi rodzinami. Nie ma przy mnie męża, taty, babci, z którymi zazwyczaj obchodzimy święta.  Trudno sobie poradzić z myślą, że dzisiaj siedzimy przy tym stole, a gdzieś tam ludzie walczą, siedzą w piwnicach, gdzie nie ma jedzenia i wody do picia. Dzisiaj ksiądz w kościele mówił, że musimy otworzyć się na radość, którą niosą z sobą święta. Nie łatwo to jednak zrobić – przekonuje Halina.

Świąteczne życzenia, które składano sobie przy świątecznym stole dotyczyły przede wszystkim rychłego zakończenia wojny. Uchodźcy mają nadzieję na jak najszybszy powrót do swoich domów i bliskich, którzy pozostali w Ukrainie.

MD

Napisany dnia: 25.04.2022, 16:48

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ zalosne
dnia 28.04.2022, 07:38 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Wikipedia
dnia 27.04.2022, 06:56 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ żoliborski Liliputin
dnia 25.04.2022, 23:10 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
10
@ taka prawda
dnia 25.04.2022, 22:23 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
6
@ michał
dnia 25.04.2022, 21:21 · Zgłoś
wszystkiego dobrego im życzę
Odpowiedz
0
@ Kuba.
dnia 25.04.2022, 19:31 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Poco
dnia 25.04.2022, 19:32 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
7
@ funktor
dnia 25.04.2022, 18:28 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ NBL
dnia 25.04.2022, 19:04 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
18
@ Brr
dnia 25.04.2022, 18:20 · Zgłoś
Hmm...o zaszłościach należy pamiętać ! Ter
az tylko wspierać i pomagać
Odpowiedz
5
@ glen
dnia 25.04.2022, 18:09 · Zgłoś
Nie było żadnej informacji nt święcenia pokarmów, szkoda u nas są również uchodźcy...
Odpowiedz
23
@ NBL
dnia 25.04.2022, 17:45 · Zgłoś
To jest łaska w całej tej tragicznej sytuacji, że nasze dwa narody mogą się tak do siebie zbliżyć.
Niestety my Polacy mamy w sobie ten ohydny gen postsowiecki, że jesteśmy super ziomkami dopóki ktoś jest niżej niż my, bezradny, poraniony zależny od nas.
Problemy zaczynają się gdy się odbudowuje, staje na nogi, ociera z błota, odnosi sukcesy, bo traktujemy to jako zdradę.
Podobnie jest z ruskimi, którzy mogą siedzieć w szóstkę o jednym ziemniaku, ale cieszyć się, bo ktoś się ich boi.
Apeluję więc krajanie żebyśmy sami się rozwijali, nie wypominali i cieszyli jak ze swoich sukcesów gdy ci, którym pomagamy zaczną stawać na swoich - tak buduje się relacje do końca życia.
Odpowiedz
3
@ Optymista
dnia 25.04.2022, 18:30 · Zgłoś
Bardzo dobry komentarz. Oby tak się stało.
Odpowiedz
0
@ Do NBA
dnia 25.04.2022, 23:46 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Jaślak
dnia 26.04.2022, 06:13 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
85
@ To jaaa
dnia 25.04.2022, 17:34 · Zgłoś
Oby ta wojna jak najszybciej się skończyła i żebyście mogli wrócić do swojego kraju.
Bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.
Chociaż nie wiem czy i kiedy uda się odbudować to wszystko co zostało zniszczone przez wojnę.
Odpowiedz
3
@ Village Ranger
dnia 25.04.2022, 17:18 · Zgłoś
Uwielbiam Ukraińców.
Naród, którego DNA najbardziej bliskie jest naszemu.
Mili, sympatyczni i wdzięczni ludzie pozbawieni tego typowego dla Polaków, zwłaszcza z takich miejscowości jak Jasło, buractwa i prymitywizmu.
Powinniśmy ich przyjąć, pomóc się odbudować i stworzyć z nimi na uczciwych, partnerskich zasadach superpaństwo, albo Unię dwóch narodów, zwłaszcza, że my mamy im coś do zaoferowania, a oni mają czarnoziemy i kraj bogaty w pierwiastki rzadkie.
Nie oglądać się na hejterów, wydzielić specjalistów, a nie polityków od karmników, pomników i pochodów i działać jak najszybciej zanim ruscy nas skłócą propagandą, że my ich chcemy wycyckać, a oni nas wydoić.
Odpowiedz
-65
@ Anna
dnia 25.04.2022, 18:06 · Zgłoś
2 mają wywiesimy w ramach solidarności Ukraińskie flagi! Sława Ukrainie!
Odpowiedz
-7
@ Zbigniew
dnia 25.04.2022, 18:43 · Zgłoś
Polak prawdziwy do tego katolik.
Odpowiedz
0
@ Matoły
dnia 25.04.2022, 23:44 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ El
dnia 26.04.2022, 08:40 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ El
dnia 26.04.2022, 08:43 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ Wikipedia
dnia 27.04.2022, 06:56 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657