Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

To było fascynujące widowisko! Jubileuszowy Memoriał "Hubala" za nami

23

„Łąki Hubalowe” już po raz dziesiąty stały się miejscem fascynującego widowiska historycznego. W ramach jubileuszowej edycji Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, jego organizatorzy przenieśli widzów do roku 1920. Wspomniano ofiarę, jaką przed stu laty, na polu bitwy pod Firlejówką złożyli, w obronie ojczyzny, uczniowie jasielskiego gimnazjum.

Więcej zdjęć z 10. Memoriału "Hubala" zobaczycie w > FOTOGALERII

Tegoroczny Memoriał „Hubala”, z oczywistych względów wpisał się w obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Batalii, która zdecydowała o losach wojny polsko-bolszewickiej.  W widowisku historycznym „Rok 1920 - z Jasła do Firlejówki”, jakie mieszkańcy Jasła mieli okazję zobaczyć wczoraj, nawiązano do jednego z epizodów konfliktu zbrojnego sprzed wieku, który trwale zapisał się w historii miasta i regionu jasielskiego. Losy profesorów jasielskiego gimnazjum i ich podopiecznych do dziś pozostają dla współczesnych jaślan symbolem męstwa i najwyższego poświęcenia w obronie zagrożonej przez wroga ojczyzny.

O tym, w jakich okolicznościach jasielscy gimnazjaliści i ich profesorowie trafili na front wojny polsko-bolszewickiej mówił dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Mariusz Świątek. – Sytuacja armii polskiej w 1920 roku była dosyć trudna. W czerwcu, lipcu tego roku armia znajdowała się w odwrocie. Zachodziło niebezpieczeństwo, że Armia Czerwona przełamie pozycje polskie. Postanowiono więc zmobilizować wszystkie siły społeczne. Oprócz regularnej armii, 6 lipca utworzono armię ochotniczą. Wcześniej ogłoszono zaciąg ochotniczy do Wojska Polskiego. Na ten właśnie apel odpowiedzieli wszyscy ci, którzy z różnych względów, czy to zdrowotnych, czy też z uwagi na wiek, nie podlegali poborowi. Takim chwalebnym przykładem dla nas jest ówczesne Gimnazjum w Jaśle, gdzie całe klasy zgłaszały się na ochotnika. Było to ponad trzystu uczniów i dwóch profesorów, Roman Saphier i Jakub Kuska. Ci młodzi chłopcy zostali wcieleni do różnych oddziałów. Większość z nich służyła jednak w 16. Tarnowskim pułku piechoty. Po podstawowym przeszkoleniu wojskowym, zostali wysłani na front. 6 września 1920 roku żołnierze pułku znaleźli się w okolicach Firlejówki, gdzie mieli bronić linii kolejowej o znaczeniu strategicznym. Niestety, z uwagi na przeważające siły wroga, atak konnicy Siemiona Budionnego doprowadził do klęski pułku. Zginął profesor Saphier i sześciu gimnazjalistów – wyjaśniał.

Organizatorzy widowiska, jak zwykle zresztą, postanowili możliwie najwierniej odtworzyć tło historyczne wydarzeń, które miały miejsce w okolicach Firlejówki sto lat temu, we wrześniu 1920 r. Widzowie mieli okazję zobaczyć wieś, w której życie toczy się normalnym rytmem. Na płotach suszy się bielizna. Zarówno kobiety, jak też mężczyźni skupieni są na wypełnianiu codziennych obowiązków. Wtem na planie pojawią się bolszewicy. Polskim oddziałom na razie udaje się odeprzeć wroga, lecz niedługo potem, sowieckie hordy wracają, mordując mężczyzn i paląc zabudowania. Pożodze towarzyszą zapierające dech w piersiach efekty pirotechniczne. Do nierównej walki z bolszewickimi oddziałami staje między innymi III batalion 16 pp., w którym walczyli ochotnicy z Jasła. Wkrótce zarówno profesor Saphier, w postać, którego wcielił się Franciszek Paweł Żmudzki, współtwórca Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, jak również uczniowie jasielskiego gimnazjum, leżeli bez życia na polu bitwy. Widowisko zakończyła scena, w której nad poległymi pochylają się okoliczni mieszkańcy, aby następnie złożyć ich ciała w zbiorowej mogile. Oprócz Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, w inscenizacji wzięli udział członkowie Stowarzyszenia „Kasztanka” z Laskowej, grupy rekonstrukcyjne z Limanowej i Kielc oraz jasielska młodzież i harcerze z Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich.

Zanim jednak na „Łąkach Hubalowych” rozległy się strzały a pole inscenizacji zasłonił gęsty dym po wybuchach materiałów pirotechnicznych, odbyły się pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego. Swój kunszt władania szablą oraz lancą zaprezentowali ułani z Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Wydarzenie uświetniła również swoją grą orkiestra reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego.   

Partnerem wydarzenia zorganizowanego przez Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz Muzeum Regionalne w Jaśle była Grupa LOTOS. Memoriał zastał dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” zadanie: Memoriał Hubala- z Jasła do Firlejówki”.

MD

Napisany dnia: 10.08.2020, 07:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Renostruktor
dnia 10.08.2020, 07:58
Ocena
komentarza:
-6
widzow było ci duzo !!!
@ Stary Glina
dnia 10.08.2020, 09:57
Ocena
komentarza:
18
Czy wszystko odbyło się w rezimie sanitarnym i był zachowany dystans społeczny? To sarkazm oczywiście. Kościoły się zamyka, urzędnicy i służba zdrowia okopani na swych pozycjach i oddzieleni od społeczeństwa bo rzekomo pomór grasuje ale imprezy są ,, wolne od Covid bożka" ? Mądry ten Covid bożek, grasuje tam, gdzie władza sobie zażyczy.
@ Noo
dnia 10.08.2020, 14:44
Ocena
komentarza:
4
Reżim sanitarny był różny ale najbardziej było mi żal koni. Biedne były na tym ogromnym upale w pełnym słońcu. Takie imprezy powinny być po godzinie 21. Te parę osób i tak by przyszło a zwierzęta nie męczyły by się w upale.
@ jan
dnia 10.08.2020, 10:18
Ocena
komentarza:
-3
Wspaniałe widowisko. Szacunek dla organizatorów!
@ STRAŻAK
dnia 10.08.2020, 10:44
Ocena
komentarza:
26
Super ale wcześniej trzeba było ogłosić a nie po fakcie
@ 1250
dnia 10.08.2020, 12:02
Ocena
komentarza:
-12
Przecież było na stronie głównej. Mniej więcej na środku strony po lewej są plakaty z wydarzeniami.
@ dragoness
dnia 10.08.2020, 12:36
Ocena
komentarza:
0
Plakaty na wszystkich tablicach ogloszeń, na portalach. Czego by pan chciał? Imiennego zaproszenia? Gratulacje dla organizatorów!
@ widz
dnia 10.08.2020, 12:35
Ocena
komentarza:
21
Ja się teraz dowiedziałem !!! Dawniej informacje docierały, plakaty były w różnych częściach miasta, Widzów było bardzo DUŻO . A teraz ?
@ dragoness
dnia 10.08.2020, 12:37
Ocena
komentarza:
-5
A teraz było tak samo. Plakaty w różnych częściach miasta i na portalach.
@ kras
dnia 10.08.2020, 13:51
Ocena
komentarza:
-4
Zwykły watażka którego działania potępiło kierownictwo Państwa Podziemnego - Związku walki Zbrojnej, poprzedniczki AK.
@ dragoness
dnia 10.08.2020, 13:59
Ocena
komentarza:
1
Profesor Saphier? Bo o nim tu mowa.
@ kgb
dnia 10.08.2020, 17:38
Ocena
komentarza:
4
@kras jak to jest wyjsc na totalnego glupka? Ale nie przejmuj sie, postąpiles jak wielu nowoczesnych ktorzy czytają tylko tytuł albo wstęp dodatkowo bez zrozumienia.
@ kras
dnia 11.08.2020, 00:14
Ocena
komentarza:
-2
do Dragoness i kgb: Mowa o Jubileuszowym Memoriale Majora Henryka Hubala Dobrzańskiego. Dodam jeszcze chłoptasiu, że pieszczocha komunistycznej propagandy. W l. 70 był nawet taki film "Hubal" w reżyserii Poręby wyjątkowej komunistycznej szui, z Filipskim, inną komunistyczną szują w roli tytułowej. Ciągano na niego przymusowo młodzież szkolna, w zakładach w ramach akcji socjalnej dawano darmowe bilety.
@ dragoness
dnia 11.08.2020, 00:23
Ocena
komentarza:
3
Oczywiście @ kras. Nie był "wyklęty" to i nie bohater, tak?
@ kras
dnia 11.08.2020, 09:59
Ocena
komentarza:
1
A czy kiedykolwiek twierdziłem że jeśli nie "wyklęty" to nie bohater? Do czasów pojawienia się pseudohistoryków z IPN nikt takiego terminu nie słyszał bo nikomu nie przyszło do głowy by wrzucać do jednego worka ludzi, którzy po wojnie nie poddali się bo nie chcieli się pogodzić z "dobrą zmianą" jaką nam zafundowali nasi przyjaciele ze wschodu a zwykłymi bandytami rabującymi i mordującymi Bogu ducha winnych ludzi.
@ Dżejpitu, hi laws ju!
dnia 11.08.2020, 15:57
Ocena
komentarza:
1
I co z tego?

Idąc twoim marnym tokiem myślenia Westerplatczycy też byli komunistycznymi "pieszczochami". Taką mamy historię, a jakby nie było Polska Rzeczpospolita Ludowa została uznana przez większość państw na świecie, a i posiadała np. stałą misję przy ONZ. Więc o co "kaman"? Masz jakiś problem z historią Polski i Polaków?
@ kras
dnia 11.08.2020, 21:25
Ocena
komentarza:
0
Ano to z tego. Nie porównuj Westerplatczyków których nawet Niemcy uszanowali do jakiegoś watażki, wykorzystywanego propagandowo przez komunistów. Skoro tego nie rozumiesz to ci nie będą tłumaczył bo szkoda czasu. Problem z historią to mam nie ja tylko Polska, która w ciągu kilkudziesięciu lat z europejskiego mocarstwa dzięki religijnym oszołomom stała się pośmiewiskiem Europy i wasalem Rosji, Prus i Austrii. PS Jeśli taki z ciebie patriota to używaj j. polskiego a nie popisuj się jak mały Jasio po dużym piwie swoją lipna angielszczyzną.
@ Dżejpitu, hi laws ju!
dnia 12.08.2020, 07:26
Ocena
komentarza:
-1
Widzę, że pojawił się brak argumentów, to przyczepia się pan do mojej angielszczyzny. Otóż problem ma pan, bo Polacy, na skutek zmiany podejścia do historii, obecnie nie wstydzą się jej, zaś pan próbujesz dalej z pedagogiką wstydu, serwowaną nam przez lata rządów PO-PSL i dominacji obcych mediów w naszym kraju. Kompleksy biorą górę, w związku z tym Hubal i pamięć o Nim panu cuchnie?

PS.1. Jeśli się czepiamy, to ja też będę złośliwy - proszę poprawić własną interpunkcję, bo mocno kuleje.
@ kras
dnia 12.08.2020, 08:43
Ocena
komentarza:
1
Uczył Marcin Marcina. Wpierw sam się naucz interpunkcji a potem poprawiaj innych. 5 błędów w 4 zdaniach to nie za dużo? Nie przypominam sobie by zagraniczne media zajmowały się Hubalem i jemu podobnymi "bohaterami".
@ .
dnia 10.08.2020, 13:58
Ocena
komentarza:
1
I nie ma koronawirusa? Albo strsfy żółtej lub czerwonej. Zniknął nagle bo podobno jest wszechobecny
@ alvaro
dnia 10.08.2020, 20:05
Ocena
komentarza:
2
A kiedy odbedzie sie memorial sars-cov 2 spowodowane tym jubileuszem?
@ nick
dnia 12.08.2020, 08:38
Ocena
komentarza:
5
W tym roku kogo bił czerwony ułan z Brzyszczek?
@ ....
dnia 12.08.2020, 13:28
Ocena
komentarza:
0
a wojsko muzeum
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rusza modernizacja ponad 7 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 993

  Dzisiaj przy Domu Ludowym w Pielgrzymce odbyło się uroczyste rozpoczęcie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 993 na odcinku Pielgrzymka-Nowy Żmigród. Zadanie ma zostać zrealizowane do października przyszłego roku.

   

 • Givaudan sprzeda produkcję pektyn Herbstreith &Fox

   

  Spółka Givaudan oświadczyła dzisiaj, że przekazuje produkcję pektyn, stanowiącą element działalności spółki Naturex, spółce Herbstreith & Fox (Grupa H&F) – rodzinnej firmie będącej czołowym producentem pektyn, której siedziba znajduje się w niemieckim mieście Neuenbürg. 

 • Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej zapowiadają protest. Chcą przejścia dla pieszych na budowanej drodze wojewódzkiej 992

   

  Skarżą się, że przez budowę nowej drogi zostali niemal odcięci od świata. Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej w Jaśle apelują o budowę przejścia dla pieszych, aby mogli łatwo dotrzeć, tak jak było do tej pory, do kościoła, czy też szkoły. Zapowiadają organizację protestu, jeżeli ich postulaty nie zostaną uwzględnione. 

 • Petycja w sprawie drzew przy ul. Rejtana trafiła do Urzędu Miasta. Dzisiaj rozpoczęła się ich wycinka

   

  W ubiegłym tygodniu, do Urzędu Miasta w Jaśle, trafiła petycja przeciwko wycince drzew pod realizowaną budowę ścieżki rowerowej. Podpisało ją blisko 580 osób. Tymczasem, dzisiaj rozpoczęto wycinkę drzew przy ul. Rejtana. Jak przekonuje jasielski magistrat, wbrew pierwotnym założeniom, udało się ocalić 10 drzew.

 • Rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Sobniów

  Wczoraj przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle rozpoczęto prace budowlane związane z budową boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja jest realizowana ze środków w ramach drugiej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

 • W Nowym Żmigrodzie powstał klub radnych PiS

  W radzie gminy Nowy Żmigród powstał klub radnych Prawa i Sprawiedliwości liczący siedmiu członków. Przewodniczącym nowego klubu został Grzegorz Munia.

 • "Dwójka" przeszła na zdalne nauczanie. U uczennicy potwierdzono Covid-19

  Uczniowie klas od I-III w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle od dzisiaj rozpoczynają nauczanie w formie zdalnej. Starsze klasy normalnie będą się uczyć w budynku szkoły. W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem u jednej z uczennic szkoły, na kwarantannie przebywa około 200 osób.

 • Mieszkańcy Jasła chcą płacić mniej za śmieci. Gotowi są zakładać kompostowniki. Miasto jednak nie spieszy się z wprowadzeniem stosownego rozwiązani

   

  Większość Polaków uważa, że ceny za wywóz odpadów są zbyt wysokie. Mieszkańcy Jasła, nie są w tym względzie wyjątkiem. 

 • Wrak samochodu w centrum osiedla Gamrat w Jaśle. Kto i kiedy go uprzątnie?

  Od blisko dwóch miesięcy na osiedlu Gamrat w Jaśle, w pobliżu boiska do koszykówki stoi doszczętnie zdewastowany samochód, którego właściciel nie żyje. Pojazd stał się doskonałym miejscem do zabawy przez dzieci. Okazuje się, że sprawa uprzątnięcia wraku nie będzie taka prosta..

 • Bez skrupułów nadal podrzucają wielkogabaryty

  Na osiedlu Kopernika w Jaśle po raz kolejny podrzucono śmieci pod drzewem w pobliżu przejazdu kolejowego, gdzie pojemniki śmietnikowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Miejsce okazało się być doskonałe do składowania odpadów wielkogabarytowych. Tym razem zalegają tam stare kanapy, lodówki, materac, a nawet opona samochodowa.

 • Szkoła języka niemieckiego - Prestiż

   

  (Mobilna) Szkoła Języka Niemieckiego Prestiż oferuje naukę języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdaję sobie sprawę jak cenny jest czas w dzisiejszych czasach dlatego wychodząc naprzeciw potrzebą kursantów istnieje możliwość dojazdu do dzieci i młodzieży. Kursy i szkolenia dla firm odbywają się w siedzibach firm.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105