Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Tolerancja w Klubie Powiększania Wyobraźni

0

28 XII  odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej ostatnie w 2006 roku  spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni. Klub od września 2006 r. realizuje projekt READCOM – Kluby Czytelnicze dla Dorosłych .

Tematem spotkania była m in. próba zdefiniowania, czym jest tolerancja, rasizm i  ksenofobia w kontekście międzykulturowości oraz wykład W. Setlaka na temat literatury austriackiej. Podjęto się też odpowiedzi na pytanie, czy sami jesteśmy tolerancyjni? W dyskusji wzięli  udział  poeci regionalni oraz krytyk literacki związany z czasopismem ”Topos” i „Nowa Okolica Poetów” - Wiesław Setlak. Tolerancja  wg słownika socjologicznego, to postawa szacunku wobec poglądów osoby  oraz  prawo  do odmiennych postaw, przekonań gustów i zachowań. Filozofia  J. Tischnera nawiązuje do opozycji Inny – Swój. Uczestnicy zapytani czy są tolerancyjni odwoływali się do przykładów historycznych  i własnych przeżyć. Ich wypowiedzi  pozwoliły stworzyć niejednorodny obraz problemu.

Andrzej Ziaja przytoczył zdanie W. Churchilla, które jest wyrazem szacunku dla odmiennych poglądów - Nie zgadzam się z  tobą, ale będę walczył o to, byś miał prawo mówić to co myślisz. Nikt nie ma monopolu na prawdę, lecz istnieją granice  tolerancji.

 I. Becla opowiedziała historię zbrodni, która miała miejsce pewnej nocy wigilijnej na Kresach w czasach jej dzieciństwa. Zaważyła ona na stosunkach polsko-ukraińskich mimo, że w tym czasie oba narody żyły w symbiozie. Poetka przeczytała własny tekst „Epitafium dla Huty Pieniackiej”.   Bogdan Mastej swój punkt na tolerancję seksualną przedstawił w humorystycznym eseju „Tolerancja po naszemu” .  Indywidualizm artysty u podstaw którego leży tradycja romantyczna, nie jest mile widziany a odmienność artysty wywołuje niejednokrotnie małostkowość i zawiść -  stwierdziła Zofia Błażej.

W drugiej części spotkania Wiesław Setlak przedstawił własną impresję  literatury austriackiej. Padły nazwiska noblistów Eliasa Canettiego i Alfredy Jelinek oraz Josepha Rotha (”Hiob”, „Marsz Radetzkiego”, „Legenda o świętym pijaku”).Wg W. Setlaka na uwagę zasługuje Robert Musil, autor ponurej powieści „Człowiek bez właściwości” – podejmującej tematykę zatracenia własnej tożsamości. Krytyk „Nowej Okolicy Poetów” wspomniał też o „Demonach“ Heimito von Doderera, gdzie dokonuje się „zdiablenie” jednostki na tle rozpadu monarchii austriacko – habsburskiej.

Na zakończenie zaproponowano lekturę Zadie Smith : „Białe zęby” i „O pięknie”. W powieściowym mikroklimacie tej emigrantki z  Jamajki jak w lustrze odbijają się najważniejsze zagadnienia współczesności: tolerancji, asymilacji i tożsamości. W omawiany temat znakomicie się wpisała powieść „Śnieg” – O. Pamuka, mówiąca o zderzeniu świata Europy i islamskiej Turcji.

Podsumowaniem dyskusji stała się myśl Ryszarda Kapuścińskiego: ”W naszym postmodernistycznym szumie…bezcenny jest ten mocny wyrazisty głos podnoszący takie wartości jak tożsamość, szacunek, dostrzeganie i poważanie drugiego – Innego.”

 

 

Obrazek "http://images12.fotosik.pl/3/bb64884a315be476.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

 

Krystyna Ziemba

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Napisany dnia: 03.01.2007, 12:21
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Wszystko o pracy, edukacji i planowaniu kariery w jednym miejscu

   

  W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle odbyły się Targi Pracy, Edukacji i Kariery. Ponad trzydziestu wystawców, wśród których znalazły się przedsiębiorstwa prowadzące działalność w różnych branżach, uczelnie wyższe, czy też szkoły ponadpodstawowe miały okazję do zaprezentowania swojego potencjału, przedstawienie oferty dla osób zainteresowanych ewentualnym podjęciem pracy oraz zacieśnić wzajemną współpracę. Nie zabrakło również interesujących warsztatów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Po raz piąty zatańczyli i zaśpiewali dla Jana Pawła II

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, na płytę jasielskiego rynku wrócił „FISHMOB - Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”. Inicjatorem wydarzenia była Jasielska Grupa Teatralna „Pod skrzydłami Anioła” działająca przy Zespole Szkół nr 4 – popularnym Ekonomiku pod kierunkiem siostry Kariny Pawłowskiej. Dla Jana Pawła II zatańczyło i zaśpiewało kilkaset osób, w przeważającej części przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolnej.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Młodzież niszczy drzewka, tablice i urządzenia. Ogródek Jordanowskim będzie lepiej strzeżony

  W ostatnich kilku miesiącach na Ogródku Jordanowskim w Jaśle - największym i najbardziej lubianym przez dzieci i młodzież obiekcie dochodziło do kilku aktów wandalizmu. Jesienią zniszczone zostały nowe ścieżki ekologiczne oraz drzewka, a początkiem bieżącego roku nieletni dewastowali urządzenia skateparku. W celu przywrócenia ładu i porządku na ogródku będzie prowadzony większy nadzór oraz kontrole. Ponadto zwiększony zostanie obszar objęty monitoringiem miejskim. Władze Jasła mówią "dość".

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657