Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Tolerancja w Klubie Powiększania Wyobraźni

0

28 XII  odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej ostatnie w 2006 roku  spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni. Klub od września 2006 r. realizuje projekt READCOM – Kluby Czytelnicze dla Dorosłych .

Tematem spotkania była m in. próba zdefiniowania, czym jest tolerancja, rasizm i  ksenofobia w kontekście międzykulturowości oraz wykład W. Setlaka na temat literatury austriackiej. Podjęto się też odpowiedzi na pytanie, czy sami jesteśmy tolerancyjni? W dyskusji wzięli  udział  poeci regionalni oraz krytyk literacki związany z czasopismem ”Topos” i „Nowa Okolica Poetów” - Wiesław Setlak. Tolerancja  wg słownika socjologicznego, to postawa szacunku wobec poglądów osoby  oraz  prawo  do odmiennych postaw, przekonań gustów i zachowań. Filozofia  J. Tischnera nawiązuje do opozycji Inny – Swój. Uczestnicy zapytani czy są tolerancyjni odwoływali się do przykładów historycznych  i własnych przeżyć. Ich wypowiedzi  pozwoliły stworzyć niejednorodny obraz problemu.

Andrzej Ziaja przytoczył zdanie W. Churchilla, które jest wyrazem szacunku dla odmiennych poglądów - Nie zgadzam się z  tobą, ale będę walczył o to, byś miał prawo mówić to co myślisz. Nikt nie ma monopolu na prawdę, lecz istnieją granice  tolerancji.

 I. Becla opowiedziała historię zbrodni, która miała miejsce pewnej nocy wigilijnej na Kresach w czasach jej dzieciństwa. Zaważyła ona na stosunkach polsko-ukraińskich mimo, że w tym czasie oba narody żyły w symbiozie. Poetka przeczytała własny tekst „Epitafium dla Huty Pieniackiej”.   Bogdan Mastej swój punkt na tolerancję seksualną przedstawił w humorystycznym eseju „Tolerancja po naszemu” .  Indywidualizm artysty u podstaw którego leży tradycja romantyczna, nie jest mile widziany a odmienność artysty wywołuje niejednokrotnie małostkowość i zawiść -  stwierdziła Zofia Błażej.

W drugiej części spotkania Wiesław Setlak przedstawił własną impresję  literatury austriackiej. Padły nazwiska noblistów Eliasa Canettiego i Alfredy Jelinek oraz Josepha Rotha (”Hiob”, „Marsz Radetzkiego”, „Legenda o świętym pijaku”).Wg W. Setlaka na uwagę zasługuje Robert Musil, autor ponurej powieści „Człowiek bez właściwości” – podejmującej tematykę zatracenia własnej tożsamości. Krytyk „Nowej Okolicy Poetów” wspomniał też o „Demonach“ Heimito von Doderera, gdzie dokonuje się „zdiablenie” jednostki na tle rozpadu monarchii austriacko – habsburskiej.

Na zakończenie zaproponowano lekturę Zadie Smith : „Białe zęby” i „O pięknie”. W powieściowym mikroklimacie tej emigrantki z  Jamajki jak w lustrze odbijają się najważniejsze zagadnienia współczesności: tolerancji, asymilacji i tożsamości. W omawiany temat znakomicie się wpisała powieść „Śnieg” – O. Pamuka, mówiąca o zderzeniu świata Europy i islamskiej Turcji.

Podsumowaniem dyskusji stała się myśl Ryszarda Kapuścińskiego: ”W naszym postmodernistycznym szumie…bezcenny jest ten mocny wyrazisty głos podnoszący takie wartości jak tożsamość, szacunek, dostrzeganie i poważanie drugiego – Innego.”

 

 

Obrazek "http://images12.fotosik.pl/3/bb64884a315be476.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

 

Krystyna Ziemba

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Napisany dnia: 03.01.2007, 12:21

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657