Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Trzej Królowie odwiedzili Jasło

40

Ulicami Jasła przeszedł wczoraj Orszak Trzech Króli. W naszym mieście te największe na świecie uliczne jasełka – organizowane od 2009 roku – odbyły się po raz pierwszy. Wzięły w nich udział tłumy mieszkańców całego powiatu.

Idea przedsięwzięcia powstała w warszawskiej szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Z małego szkolnego przedstawienia Orszak Trzech Króli przekształcił się w wydarzenie organizowane na szeroką skalę – corocznie od sześciu lat gromadzi on w różnych miejscach na świecie rzesze ludzi, którzy wspólnie towarzyszą biblijnym mędrcom w drodze do betlejemskiej stajenki.

Jaślanie uczestniczyli w orszaku całymi rodzinami. Rozpoczął się on w południe przed Sanktuarium św. Antoniego krótkim przedstawieniem, w którym prawdy biblijne ukazane zostały w kontekście problemów czasów współczesnych. Po jego zakończeniu uczestnicy wydarzenia – przy radosnych dźwiękach kolęd przygrywanych przez muzyków Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej – podążyli za królami w drogę ku betlejemskiej stajni. Doniosłości podróży dodawali ułani Szwadronu Podkarpacie w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, z kolei korony na głowach poniektórych najmłodszych uczestników orszaku przypominały nieustannie o tym, kim są główni bohaterowie święta. Sceny nawiązujące do wartości biblijnych odgrywane były jeszcze na trasie wędrówki przy Jasielskim Domu Kultury oraz już u wrót postawionej na płycie rynku stajenki, w której nowonarodzonemu Dzieciątku królowie złożyli dary w postaci złota, kadzidła i mirry.

Ostatnią częścią Orszaku Trzech Króli był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Soli Deo działającego przy jasielskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego i parafii Św. Stanisława, chóru szkolnego z I Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Jaśle oraz kapeli Trzcinicoki z Trzcinicy.

Jak powiedział ze sceny na płycie rynku prowadzący obchody ks. Łukasz Mariuszyc, Orszak Trzech Króli to piękna inicjatywa społeczna, która ma wprowadzać  Ewangelię w nasze codzienne życie. Oby weszła w nie przynajmniej z taką mocą, z jaką wybrzmiała kończąca wydarzenie – odśpiewana wspólnie przez jego uczestników – kolęda „Bóg się rodzi”.   

Jakub Hap

Reklama

Komentarze: 40

Dodaj komentarz Widok:
1
@ jaślanka
dnia 08.01.2014, 22:25 · Zgłoś
Chcę pochwalić bardzo mądry komentarz "Z boku" Trafione spostrzeżenie.
Przecież aż szkoda tego trudu w przygotowanie pięknych szat, cudownie wyglądających dzieci i cały orszak powinien iść oddzielnie przodem - potem reszta uczestników.
Piękna parada - szkoda że tak ciekawscy zepsuli urok!!!
Odpowiedz
5
@ Wielkopolanka
dnia 08.01.2014, 15:23 · Zgłoś
Jasło-potrafi-się -pięknie-zorganizować zawsze!!!uwielbiam Was oglądać pozdrawiam
Odpowiedz
4
@ ja
dnia 08.01.2014, 10:10 · Zgłoś
wiecej takich inicjatyw! :)
Odpowiedz
-1
@ jasiu
dnia 08.01.2014, 11:36 · Zgłoś
Zdecydowanie twierdzę,że inicjatywy zmierzające do stworzenia miejsc pracy są najważniejsze.Ci trzej królowie tego nie załatwią
Odpowiedz
5
@ czytający
dnia 08.01.2014, 11:56 · Zgłoś
Jasiu, twoje wpisy przeniknięte fundamentalizmem ateistycznym też nic nowego nie tworzą. Są żałosne.
Odpowiedz
-2
@ jasiu
dnia 08.01.2014, 18:33 · Zgłoś
Ulżyłeś sobie?
Odpowiedz
7
@ Z boku
dnia 07.01.2014, 21:48 · Zgłoś
Orszak może i był, ale szkoda, że dzieci, które najbardziej były w to zaangażowane zostały daleko w tyle poza królami, orkiestrą i całym orszakiem. Bo jak zawsze rodzice, Panie w kapeluszach i wymyślnych płaszczach muszą wepchać się na sam przód! A nie można byłoby puścić dzieci samych? Czy aż tak jest strasznie, że te starsze trzeba za rączkę prowadzić? Z tego, co wiem, byli wyznaczeni opiekunowie dla dzieci i wg mnie tylko oni powinni się koło nich kręcić. A cała reszta z tyłu. Żeby choć raz nie był to przemarsz [...] tylko orszak! Tu chyba trzeba opiekunów dorosłym a nie dzieciom!!!
Odpowiedz
-14
@ lepszy
dnia 07.01.2014, 21:45 · Zgłoś
I po co to komu ???
Takie [...] demonstracje pseudo-religijne !!!
Odpowiedz
-14
@ Ronin
dnia 07.01.2014, 17:36 · Zgłoś
ale to żenada
Odpowiedz
3
@ ser
dnia 07.01.2014, 14:14 · Zgłoś
Dla niewierzacego jest to impreza folklorystyczna.
Odpowiedz
11
@ ącki
dnia 07.01.2014, 14:06 · Zgłoś
Do mak ... to nie "impreza", na "imprezę" chodzisz np. do knajpy; to uliczne jasełka o wymiarze religijnym.
Odpowiedz
29
@ mak
dnia 07.01.2014, 13:32 · Zgłoś
Wszystkim niezadowolonym proponuję zrobić coś samemu dla całego miasta. Jak ktoś nie ma żadnego pomysłu, to tylko potrafi krytykować innych. Impreza była fajna. Nikt nikogo do niczego nie zmuszał ani mu za to nie obiecywał złotych gór. jak było inaczej, to udowodnić i do sądu! W całych Niemczech i we Włoszech niemożliwe jest zrobienie zakupów w niedziele i jakiekolwiek święto, i jakoś żyją, potrafią się dogadać ze sobą, a u nas tylko judzenie i krytyka wszystkiego i wszystkich.
Odpowiedz
-13
@ jasiu
dnia 07.01.2014, 13:41 · Zgłoś
Coś dobrego dla całego miasta,to jest zapewnienie pracy dla jego mieszkańców,zatrzymanie ucieczek młodych w poszukiwaniu pracy,a nie GUSŁA
Odpowiedz
-37
@ ira
dnia 07.01.2014, 13:16 · Zgłoś
Ja tylko chciałem napisać, że cała ta impreza obraża moje uczucia religijne. Chciałem iść wczoraj do pracy zarabiać na swoją rodzinę, a nie mogłem, chciałem zrobić zakupy nie mogłem, chciałem przejechać główną ulicą, to jakaś banda przebierańców ją blokowała. Co w następnym miesiącu? Palenie czarownic? Ja wierzę w kosmicznego KING KONGA, ale jakoś nie blokuję ulic i nie obnoszę się z tym paradując po mieście, innym sugeruję robić to samo, bo nie żyjecie tu sami.
Odpowiedz
8
@ pastafarianin
dnia 07.01.2014, 14:23 · Zgłoś
zostań pastafarianinem. To proste: http://www.kosciol-spaghetti.pl/przylacz-sie.html
Odpowiedz
14
@ OTR
dnia 07.01.2014, 15:12 · Zgłoś
jaki pojechany koleś... coś z głową nie tak???
nikt Ci nie broni lecieć przez środek miasta z gołą [...]ą i łebem KING KONGA! (maski przypuszczam że nie musisz ubierać...) jest wolność i taką oto wolność mają Katolicy... idą w orszaku trzech króli i NIC ci do tego...
Odpowiedz
-27
@ Malcolm McCormick
dnia 07.01.2014, 13:08 · Zgłoś
Istna masakra.Zawłaszczanie przestrzeni publicznej dla czarów, gusła i jedynej słusznej religii. Średniowiecze pełną [...]. Zeby to jeszcze miało wymiar uniwersalny i trzymało jakiś poziom artystyczny...Ehhh...A miało być tak pięknie, a otrzymaliśmy dukające dzieci stekające coś do mikrofonu, pseudo chóry i mieszkańców, którzy zamiast należytego skupienia stukali fotki telefonami jak na wizycie papieża.
Odpowiedz
-15
@ jasiu
dnia 07.01.2014, 13:53 · Zgłoś
Proponuję aby w przyszłym roku te korowody tradycyjnych czarów odbywały się na stadionie Czarnych,a nie na ulicach
Odpowiedz
-4
@ Trzej Królowie odwiedzili Jasło
dnia 07.01.2014, 12:55 · Zgłoś
...no to teraz pozostaje nam tylko czekać, aż Jasło odwiedzi rycerz DŻEDAJ (Jedi)
Odpowiedz
2
@ pastafarianin
dnia 07.01.2014, 14:21 · Zgłoś
... lub latający [...] spaghetti: Jego Makaronowatość.
Odpowiedz
5
@ aga
dnia 07.01.2014, 11:53 · Zgłoś
Wszystko było cudne tylko dlaczego ostatnia inscenizacja - na rynku- była widoczna dla nielicznych?
Odpowiedz
4
@ ........
dnia 07.01.2014, 13:34 · Zgłoś
No właśnie...
Dlaczego organizator nie umieścił "szoki" na podeście?
A chóru obok...
Kto był ważniejszy???
Odpowiedz
2
@ gęder
dnia 07.01.2014, 09:39 · Zgłoś
tylko czemu król Kacper był kobietą ?
Odpowiedz
-21
@ KMB
dnia 07.01.2014, 12:05 · Zgłoś
Mam dwoje dzieci w różnych szkołach. W obu szkołach nauczyciele namawiali uczniów do wzięcia udziału w „pochodzie” Szkoła zapewniała także stroje (coś w rodzaju [...] pelerynek) oczywiście wszystko za FREE. Dzieci, które nie chciały podpaść przed klasyfikacją z pierwsze półrocze czuły się zobowiązane do udziału. Nauczyciele apelowali także do rodziców aby wzięli udział w imprezie. Nie jestem pewien czy szkoły powinny agitować do brania udziału w manifestacjach religijnych.
Odpowiedz
35
@ czytający
dnia 07.01.2014, 12:32 · Zgłoś
Szkoły nie agitowały, tylko informowały. To różnica. Zapewniam Cię, że w Każdej szkole było setki "odważnych", którzy ani sami nie przyszli, ani nie wysłali dzieci na tę manifestację. I na pewno na klasyfikacji nic złego za to te dzieci nie spotka. A Ty skoro stchórzyłeś i przyszedłeś tam w złej wierze musisz teraz walczyć z traumą poprzez takie śmieszne wpisy. Szkoda mi Cię.
Odpowiedz
5
@ cyberchłop
dnia 07.01.2014, 12:34 · Zgłoś
nie wiem może to ma coś wspólnego z [...] :)
Odpowiedz
-18
@ KMB
dnia 07.01.2014, 12:58 · Zgłoś
Dlaczego poprzednimi laty szkoły „INFORMOWAŁY” bardzo intensywnie o akcji „Noworoczny Dar” zaś o „Wielkiej Orkiestrze” było CICH SZAAAA.
Na „Paradę Nierówności” nie poszedłem. Może nikt nie widział? I dadzą dziecku bierzmowanie??! Ale mam traume.
Odpowiedz
-1
@ czytający
dnia 07.01.2014, 13:57 · Zgłoś
Oj, widzę, że rączki [...] walą już w klawiaturę co popadnie. Przepraszam, że wyprowadziłem z równowagi trafnym spostrzeżeniem. Do zobaczenia.
Odpowiedz
56
@ M.K
dnia 07.01.2014, 09:13 · Zgłoś
Brawo Jaślanie, dziękuję wszystkim organizatorom i uczestnikom. Wspaniała manifestacja radości płynącej z wiary, że Chrystus się narodził.
Odpowiedz
-18
@ jasiu
dnia 07.01.2014, 14:11 · Zgłoś
Spokojnie zacny człowieku,to ze się narodził to wiemy już od 25 grudnia
Odpowiedz
33
@ fIAT 126 P
dnia 07.01.2014, 09:12 · Zgłoś
<< super tego nam trzeba >>> pięknie było !!!
nawet mieszkańcy dopisali .
Odpowiedz
-25
@ jasiu
dnia 07.01.2014, 14:13 · Zgłoś
Nic dziwnego,lud,ludowy uwielbia od wieków igrzyska
Odpowiedz
-106
@ ira
dnia 07.01.2014, 08:47 · Zgłoś
co to za szopka? łażą po ulicach, blokują ruch
Odpowiedz
-82
@ ira
dnia 07.01.2014, 09:08 · Zgłoś
Dlaczego mnie minusujecie? Napisałem coś nieprawdziwego?
Odpowiedz
55
@ czytający
dnia 07.01.2014, 12:38 · Zgłoś
Bo napisałeś coś AGRESYWNEGO, charakterystycznego dla tzw. wrzaskliwej mniejszości.
Odpowiedz
-52
@ ira
dnia 07.01.2014, 13:11 · Zgłoś
agresywnego? skomentowałem tylko zdjęcie, no zobaczmy, na zdjęciu widać jakąś szopkę i tłum ludzi stojący na ulicy... ciemną większość prawda tak boli?
Odpowiedz
27
@ czytający
dnia 07.01.2014, 13:51 · Zgłoś
Nie tylko, że jesteś agresywny, ale i bardzo nielogiczny. Skoro widzisz "tłum ludzi stojący" to dlaczego w pierwszym wpisie raczyłeś napisać "łażą po ulicach"? Chyba, że oświecona, miłująca ujednolicenie mniejszość zniosła już różnicę między "staniem" a "łażeniem" ?
Odpowiedz
-21
@ ira
dnia 07.01.2014, 14:56 · Zgłoś
Nie widzisz, że np. orkiestra idzie?
Odpowiedz
10
@ czytający
dnia 07.01.2014, 18:09 · Zgłoś
Jest w Tobie potencjał przemiany. Zrozumiałeś!!! Zgoda. Zgoda i jeszcze raz zgoda. Oriestra "idzie", a nie "lezie". Dzięki za fajną wymianę. Przegrałeś.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.