Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

36

W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

Dokładnie osiemdziesiąt lat temu państwo polskie stało się ofiarą agresji sowieckiej. 17 września 1939 r. oddziały Armii Czerwonej przekroczyły wschodnią granicę Polski, czyniąc zadość postanowieniom tajnego protokołu do paktu zawartego w sierpniu tegoż roku pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Wydarzenia te określane są często czwartym rozbiorem państwa polskiego. Do dzisiaj stanowią tragiczne wspomnienie losów dziesiątków tysięcy Polaków, którzy na terytorium państwa rządzonego przez Stalina znaleźli jedynie ból i cierpienie.

Stąd też, poczynając od 2004 r. w dniu 17 września obchodzony jest w Polsce Dzień Sybiraka. Jasło nie jest w tym względzie wyjątkiem. Na tegoroczne uroczystości mieszkańców Jasła zaprosili burmistrz Miasta Jasła oraz Związek Sybiraków Koło Terenowe w Jaśle. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele OO. Franciszkanów. Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik „Golgoty Wschodu”, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu apelu pamięci przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji społecznych oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty.

Przemówienie okolicznościowy wygłosił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. - Agresja Sowietów jest nazywana IV rozbiorem Polski, ponieważ okupanci podzielili między siebie strefy wpływów. Dla Stalina była to, jak się sądzi, osobista zemsta za klęskę poniesioną podczas najazdu na nasz kraj w 1920 roku. Sowiecka propaganda nazywała atak wyprawą wyzwoleńczą w obronie ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi, a rozrzucane ulotki głosiły, że czerwonoarmiści niosą Polakom pokój. Dziś, tutaj w tym miejscu, przy Pomniku „Golgota Wschodu”, 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach, spotykamy się, by pokłonić się i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli nie tylko we wrześniu 1939 roku, ale także rok później w Katyniu, Charkowie, Ostaszkowie i Miednoje. Warto zaznaczyć, że ten dzień jest szczególnie ważny dla naszych lokalnych struktur Związku Sybiraków, którzy od lat czynią starania o godne upamiętnienie tych wydarzeń. Dziękuję za wasz trud włożony w przekazywanie pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom – mówił.

Ryszard Pabian

Głos zabrała również Maria Kurowska, członek Zarządu Województwa podkarpackiego. – W imieniu samorządu województwa podkarpackiego pragnę złożyć hołd tym wszystkim, którzy osiemdziesiąt lat temu stawili opór Armii Czerwonej. Wiedzieli, że to nie idą przyjaciele, jak siali propagandę, lecz idzie następny najeźdźca. Składamy hołd tym, którzy w wyniku wojny tak bardzo ucierpieli. Byli wywożeni do obozów śmierci, w stepy, na Syberię do lasów i tam w morderczej pracy pomnażali majątek najeźdźców. Jednocześnie starali się przeżyć. Wielu z nich nie przeżyło, poległo na tej obcej, nieludzkiej ziemi. Dlatego nie wolno nam nigdy zapomnieć o nich. Dzięki ich cierpieniu, ofierze życia i niestrudzonej walce o wolną Polskę mamy dzisiaj ojczyznę, w której możemy się spokojnie uczyć i pracować – przekonywała.  

Maria Kurowska

Za udział w obchodach Dnia Sybiraka wszystkim ich uczestnikom podziękował prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Jaśle, Franciszek Trociński. – Jesteśmy tutaj po to, abyśmy nigdy nie zapomnieli o tym, co wydarzyło się 17 września 1939 r. Był to nóż zdradziecko wbity w plecy narodu polskiego. Staramy się rozmieszczać różne znaki pamięci w całej Polsce. Tutaj w Jaśle udało nam się zbudować ten pomnik Golgoty Wschodu, dzięki władzom samorządowym. Chcemy tę pamięć przekazać młodemu pokoleniu. Zależy nam na tym, żeby na tego rodzaju uroczystościach było bardzo dużo młodzieży, bo w wasze ręce przekazujemy kontynuację tego, co przed laty zaczął nasz związek – mówił.

Franciszek Trociński

Wartę honorową wystawili harcerze ze 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. Leopolda Lisa –Kuli. W uroczystościach wzięła udział również Jednostka Strzelecka 2091  ZS „Strzelec” im. generała Józefa Hallera z Trzcinicy oraz poczty sztandarowe.

MD       

Napisany dnia: 17.09.2019, 13:48
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Woytazzz
dnia 17.09.2019, 14:06
Ocena
komentarza:
75
4 sierpnia - składanie kwiatów obok urzędu skarbowego
15 sierpnia - składanie kwiatów w parku
17 sierpnia - składanie kwiatów pod knajpą Schabińskich
31 sierpnia - składanie kwiatów pod kościołem Stanisława
1 września - składanie kwiatów pod ratuszem i w lesie warzyckim
17 września - składanie kwiatów pod krzyżem na Czackiego
27 września - planowane składanie kwiatów pod Ekonomikiem

Czy z tymi ludźmi na pewno jest wszystko w porządku?
@ Krycha
dnia 17.09.2019, 14:19
Ocena
komentarza:
50
Spokojnie, po 13 października skończą się uroczystości. I nie dlatego że kwiatów zabraknie...
@ ABSOLUT
dnia 17.09.2019, 14:35
Ocena
komentarza:
31
I to wszstko w godzinach pracy?
Hmmm ...wydajni.
@ sok
dnia 17.09.2019, 15:57
Ocena
komentarza:
14
Kto zaślepił ulicę w rynku i zrobił deptak ,za czyjej kadencji?Teraz podobno każda jedna nowa ulica jest ważna
@ Jaślak
dnia 17.09.2019, 16:07
Ocena
komentarza:
22
Kiedy ten burmistrz ma czas na zarządzaniem miastem jak ciągle coś otwiera, przecina wstęgi, składa kwiaty a nade wszystko się modli. To kto za niego Jasłem zarządza, no chyba nie Matka Boska.
@ kasiek
dnia 17.09.2019, 16:17
Ocena
komentarza:
-12
My Polacy Krycha czcimy pamięć ważnych dla naszej historii wydarzeń! A wy tylko rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej.
@ kwiatki+
dnia 17.09.2019, 17:38
Ocena
komentarza:
11
Takich składań kwiatków i przemów i przecinań wstążeczek widocznie pragną wyborcy pis którzy na nich głosują i dlatego mamy taki cyrk.
Stado niezadowolonych z imprez kwiatkowych to kto na nich głosowa?
@ yozef
dnia 17.09.2019, 21:09
Ocena
komentarza:
3
jaslo jest miastem smutnym tylko wstegi historia przemowienia uwazam ze tego jest za duzo ,ktos wczesniej wojtazzz tak sie podpisuje ma racje ,dzis nie bylo historyka hapa ,szkoda ,,, moze on by poruszyl temat dlaczego 17 wrzesnia nie bylo juz wladz polskich w kraju tylko ich zatrzymano w rumuni ,czego sie bali panowie hrabiowie uciekajac z rodzinami i pierzynami na samochodach ,,,nikt nie porusza tego tematu a moze warto ,,,i dlaczego rosjanie dzis pisza ze poniewaz nie bylo rzadu polskiego w kraju oni zsrr weszli broniac ludnosc ukrainska i bialoruska jaka jest prawda ,,,uczy historii w zespole szkol zaw nr 2 pani raczka a ma juz 71 lat moze ona odwazy sie powiedziec prawde ,,jaka ona jest i co uczyla 47 lat temu co mowila uczniom i co dzis mowi ,[ogromny wstyd ] amoze byl pan profesor hap bo ja go nie widzialem a to uczciwy nauczyciel z powolania ,
@ mrX
dnia 18.09.2019, 08:59
Ocena
komentarza:
1
Przynajmniej nie jeździ na służbowe pielgrzymki, jak jego dawna szefowa.
@ mariusz
dnia 17.09.2019, 14:15
Ocena
komentarza:
10
A gdzie patryjota Adam z Hrubieszowa co podobno zasnął na maszynie?
@ ss
dnia 17.09.2019, 14:25
Ocena
komentarza:
28
miasto wiocha pomników aptek i szmateksów na czele z wypicowanymi jak świnki tyłkami "rządzącymi"
@ Jaślanin
dnia 17.09.2019, 14:43
Ocena
komentarza:
19
A czy podjęto jakiekolwiek działania w sprawie budowy obwodnicy? Pani Mario Kurowska proszę pomóc naszym władzom bo jest teraz odpowiedni czas
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 17.09.2019, 17:14
Ocena
komentarza:
4
Pani przekonuje że w naszym mieście można i można się spokojnie uczyć- bo to bez mała akademicka metropolia, kiedy ponad połowa budżetu miejskiego przeznaczana jest na nauczanie. Więc "przemysł nauczycielski" tutaj kwitnie - nie jest ważne co, nie jest ważne jak i z jakim efektem, oraz czy jest to potrzebne. Tu trzeba tylko "uczyć, uczyć uczyć..." oczywiście nie "gratisowo" bo posiadane przywileje i stawiane żądania są nad wyraz wygórowane w odniesieniu nawet do samego budżetu miejskiego...Nawet Strażaki Miejskie szkolą se na nauczycieli, przebierają w postacie bajkowe i zamiast patrolować i łapać chuliganów to "uczą dzieci" - dostali kasę na naukę, a na patrole chyba jej zabrakło...???
@ dragoness
dnia 17.09.2019, 21:43
Ocena
komentarza:
-4
Chylę czoło przed ekspertem od edukacji i nauczycielskich przywilejów.
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 18.09.2019, 10:30
Ocena
komentarza:
1
Dziękuje za uznanie...w końcu coś świta i dociera...
@ herring
dnia 18.09.2019, 13:26
Ocena
komentarza:
-3
Ona ci współczuje, dzbanie.
@ do herringa
dnia 19.09.2019, 13:01
Ocena
komentarza:
3
A grzeczniej nie można? Jeśli ktoś pisze o nauczycielskich przywilejach, to od razu dopada go hejt i wyzwiska, od nieuków, dzbanów, tych co mieli do szkoły pod górkę. Nie ma się co gorączkować, bo przywileje macie i trudno z faktami dyskutować. Mój dobry kolega jest nauczycielem i zawsze gdy się mamy spotkać on proponuje dziwne godziny np. 13.00. Mnie to śmieszy, bo ja, jak i większość ludzi, w takich godzinach pracuję, na dodatek nie jęczę, że moi klienci są wredni, rząd mojej grupy zawodowej nie docenia, pensje są do d.. itd. Ale szczytem wszystkiego było to, że kiedyś mi oznajmił, że nauczyciele są...najbardziej zapracowaną grupą zawodową. Według najnowszych badań oczywiście. Sprawdziłam. rzeczywiście, są takie badania. Wyniki są oparte o...ankiety prowadzone wśród nauczycieli. Wyszło z nich, że przeciętnie nauczyciel pracuje 47 godzin w tygodniu. Chyba jak wliczymy w ten czas prasowanie sukienki przed wyjściem do szkoły. Też mi obiektywny pomiar.
@ Kierowca 8I0
dnia 17.09.2019, 14:49
Ocena
komentarza:
-5
Tylko wrogowie Polski mają starają się o naszej historii mieć krótką pamięć.
@ jaślak
dnia 17.09.2019, 16:39
Ocena
komentarza:
8
Bo i nasza historia jest mało ciekawa, wręcz tragiczna i lepiej o niej zapomnieć i budować dobrą, bezpieczną przyszłość. Niestety, ale nadal trwa w naszych elitach przekonanie o wielkości i wyjątkowości naszego narodu. I to nas od wieków gubiło i niszczy nadal. Opamiętajcie się ludzie i bądźmy wszyscy razem to nikt nam krzywdy nie odważy się zrobić.
@ Dike
dnia 17.09.2019, 20:00
Ocena
komentarza:
6
15;16,17 stulecie byliśmy razem. Później ciągle zgodnie z modą, a to saską, tudzież Francuszczyzna, Szwedzka, Rosyjska, Pruska,Habsburska, Radziecka; wiatr w oczy i wciąż w chomącie.
@ Dike
dnia 17.09.2019, 21:18
Ocena
komentarza:
1
Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość
@ Do Jaślak
dnia 18.09.2019, 06:24
Ocena
komentarza:
1
Bolesna nasza historia,jednak pamięć o poległych i wymordowanych powinna być wciąż żywa.Tym ludziom należy się szacunek i ocalanie od zapomnienia.Ci ludzie prosili przed śmiercią,by przekazać pokoleniom ich tragiczny los.Pragnęli,by choć jeden świadek mordu ocalał i przekazał światu o tych haniebnych wydarzeniach.Nie możemy zapomnieć o tych wydarzeniach,lecz budujmy przyszłość bez powtórki zagłady ludzkości.
@ yozef
dnia 18.09.2019, 07:01
Ocena
komentarza:
2
nikt tego nie neguje , i nie dyskutuje ,,,chodzi o cos innego ,,,jedz codziennie kielbase
@ Jaślak
dnia 18.09.2019, 07:03
Ocena
komentarza:
7
Nie odmawiam pamięci poległym za ojczyznę, ale głośno mówmy o przyczynach ich tragicznych śmierci, o targowicach, o zdradach i ucieczkach władzy, o tchurzostwie i głupocie dowódców, o pyszałkowatość i rządzących. A teraz dzieje się podobnie i to nas prowadzi w niedługim czasie do kolejnej utraty wolności. Na siłę wchodzimy w d...ę Ameryce która sprzeda nas ruskim za Wenezuelę, liczymy jak zwykle na cuda niebiańskie i prowadzimy głupią politykę konfrontacyjną z potężnym sąsiadem z powodu smoleńska. Obecna władza popełnia ten sam błąd co popełniono przed 1939 roku, i dlatego na lotniskach czekają gotowe nowe samoloty dla VIP-ów, też będą z pieżynami pierwsi uciekać za granicę.
@ Do Jaślak
dnia 18.09.2019, 12:29
Ocena
komentarza:
0
Nie zdążą uciec,bo jak z zaskoczenia zrzucą gaz trujący,to zagłada.Chyba,że kupują maski,puszki z wodą i pożywieniem,bo nawet słoiki nie pomogą.Rylko gdZie uciekać,jedynie na Księżyc.
@ do jaślaka
dnia 19.09.2019, 13:06
Ocena
komentarza:
1
Nasza historia jest piękna, pełna bohaterstwa, odwagi, może i brawury czasem, ale zawsze w oparciu o najwyższe wartości. Popatrz na historię innych szemranych państewek, których historia polega już to na napadaniu i mordowaniu sąsiadów, już to na ciągłych roszczeniach wobec urojonych winnych ich wiecznie niezaspokojonych oczekiwań finansowych.
@ BUBU
dnia 17.09.2019, 15:17
Ocena
komentarza:
15
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ frywać każdy może jeden lepiej drugi
dnia 17.09.2019, 17:41
Ocena
komentarza:
6
Nie doleciała bo samolot był zajęty przez ważniejszych z pisu.
@ Oj
dnia 17.09.2019, 15:20
Ocena
komentarza:
7
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Oj
dnia 17.09.2019, 15:20
Ocena
komentarza:
5
Chodziło o zdjęcie w galerii:-)
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 17.09.2019, 15:48
Ocena
komentarza:
14
Jest się gdzie pokazać w lansie przedwyborczym, ale podyskutować z ludźmi, czy zorganizować debatę społeczna to już nie ma kto...
@ Obserwator
dnia 17.09.2019, 17:58
Ocena
komentarza:
8
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Kierowca 8I0
dnia 18.09.2019, 16:33
Ocena
komentarza:
5
Opowiadali polscy żołnierze, gdy Związek Sowiecki w sposób zdradziecki
napadł na Polskę wszędzie Rosjanie rozgłaszali, że idą na pomoc Polsce.
Gdy Polaków rozbrojono a kolumny były gromadzone na rynkach miasteczek
wtedy Ukraińcy bili w dzwony po cerkwiach nawołując do powstania zbrojnego
przeciw Polakom. Zbrojne bandy Ukraińców napadały na bezbronnych i rannych
żołnierzy Polskich i ich mordowali. Polacy ci co się uratowali opowiadali o tym
zbrojnym powstaniu Ukraińców przeciwko Polakom.
Dlaczego o tym teraz tak cicho.
Jedyny oddźwięk tych wydarzeń można odczytać w sprzeciwie władz Ukrainy
i zakazu odkrycia grobów Polaków pomordowanych na terenach Ukrainy
i szukania winnych tych mordów.
@ (L)egia
dnia 18.09.2019, 22:58
Ocena
komentarza:
0
Wieczna pamięć ofiarom faszyzmu i stalinizmu. 1 i 17 września to tragiczne daty. Hitler i Stalin niszczyli polskość, ale im się dzięki Bogu nie udało. JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA.
@ Do(L)egia
dnia 19.09.2019, 06:05
Ocena
komentarza:
-1
Nie zginie,za dużo polskiej krwi w naszej kochanej ziemi.Póki żyjemy,módlmy się za nasz Kraj.Bez wiary nie ma życia.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • W przyszłym roku ruszy budowa nowego przedszkola

  W Kołaczycach przy szkole podstawowej powstanie nowe gminne przedszkole. Władze miasta uzyskały pozwolenie na budowę, a rada gminy wyraziła zgodę na finansowanie inwestycji i zaciągnięcie kredytu na ten cel. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, a w przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 r.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Nowy most na osiedlu Gądki niemal gotowy

   

  Budowa mostu na osiedlu Gądki dobiega końca. Z terenu budowy obiektu zniknął już ciężki sprzęt. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Choć termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na październik 2021 r. to już dzisiaj wiadomo, że stanie się to znacznie szybciej. Nie wiadomo jednak, od kiedy z mostu będą mogli korzystać kierowcy oraz piesi.

 • 6 miesięcy więzienia i prace społeczne dla sprawcy rozboju na piłkarzu Czarnych Jasło

   

  W miniony piątek, w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie jednego z mężczyzn oskarżonych o dokonanie rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło. Arkadiusz W. przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył też wniosek o dobrowolne podanie się karze.  Sąd skazał go na 6 miesięcy pozbawienia wolności i pracę na cele społeczne.

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

 • Czy sektor kultury otrzyma wsparcie od rządu?

   

  Resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował program wsparcia dla szeroko rozumianego sektora kultury. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 400 mln zł. Fundusz Wsparcia Kultury budzi jednak spore kontrowersje. Wczoraj zapadła decyzja o wstrzymaniu wypłaty rekompensat za straty spowodowane ograniczeniami pandemicznymi. Lista 2064 beneficjentów ma zostać zweryfikowana. Znalazł się na niej między innymi Mateusz Mijal. Jaślanin miałby trzymać pomoc w wysokości 206 032 zł.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105