Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Uczniowie „Ekonomika” w Akademii Przedsiębiorczości

3

Kilka tygodni temu zakończył się rok szkolny. Dla wielu placówek oświatowych, wakacje to nie tylko czas odpoczynku, lecz również podsumowań inicjatyw oraz projektów, w które jeszcze nie tak dawno ich uczniowie byli w pełni zaangażowani. Przykładem niech będzie grupa ponad stu dwudziestu uczniów jasielskiego „Ekonomika”, którzy uczestniczyli w projekcie edukacyjnym – Akademia Przedsiębiorczości.

Akademia Przedsiębiorczości to projekt edukacyjny Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz Zespołem Szkół nr 4 w Jaśle w okresie od października 2019 r. do czerwca 2020 r. Wzięło w nim udział 128 uczniów oraz nauczycieli przedmiotów związanych z przedsiębiorczością z terenu powiatu jasielskiego. Jak mówi Magdalena Walczyk-Szczepankiewicz z Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy, kompetencji i umiejętności na płaszczyźnie przedsiębiorczości wśród uczniów klas szkoły średniej z jednoczesnym wsparciem ich rozwoju osobistego i zawodowego oraz przekazanie uczniom uniwersalnych narzędzi i metodologii organizacji pracy, które pozwolą im określić własne potrzeby, ustalić priorytety działań, podejmować wyzwania i rozwiązywać problemy, niezależnie od wyboru formy przyszłej kariery biznesowej czy zawodowej.

W ramach projektu zrealizowano szereg działań, wśród których znalazły się: warsztaty przedsiębiorczości osobistej i zawodowej, indywidualne spotkania rozwojowe dla uczniów, spotkania interaktywne z kadrą zarządzającą jasielskimi przedsiębiorstwami – wizyty studyjne w jasielskich przedsiębiorstwach, wyjazdy edukacyjne do Rzeszowa (wizyty w Narodowym Banku Polskim, spotkania w Biurach Karier Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej), konkurs na najlepszy biznesplan, szkolenie praktycznej edukacji przedsiębiorczości biznesowej i zawodowej dla nauczycieli, warsztaty przygotowujące debatę podsumowującą udział w projekcie.

Zdaniem Joanny Majewskiej - szkolnej koordynator w ZS 4 w Jaśle, kluczem dla atrakcyjności projektu była różnorodność form aktywności uczniów oraz jego praktyczne ujęcie. - Projekt dał uczniom wiedzę na temat prowadzenia działalności gospodarczej zarówno w teorii jak i w praktyce, wskazał również jak pracować nad własnym rozwojem osobistym. Ponadto uczniowie mogli od kuchni zobaczyć jak funkcjonują i czym zajmują się firmy i instytucje w najbliższym otoczeniu. Myślę, że była to dobra lekcja na przyszłość – przekonuje.

Istotnym elementem projektu było przedstawienie wypracowanych przez młodzież pomysłów biznesowych szerokiemu gronu przedsiębiorców i mieszkańców Miasta Jasła oraz powiatu jasielskiego w formie broszury. W realizację konkursu na najlepszy biznesplan włączył się również Inkubator Przedsiębiorczości w Jaśle oraz Muzeum Lizaka w Jaśle przekazując zwycięzcom dodatkowe nagrody. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa nie odbyła się zaplanowana jako podsumowanie projektu debata open space z udziałem uczniów, nauczycieli, przedsiębiorców i samorządowców. Jednakże należy zaznaczyć, że od początku pandemii działania projektowe zostały przeniesione do wirtualnej rzeczywistości, w której wszyscy znakomicie się odnaleźli.

Uczniowie doskonale odnaleźli się w przygotowanej przez organizatorów projektu konwencji. - Na udział w projekcie zdecydowałam się, ponieważ stwierdziłam, że to będzie dobra lekcja, która może mi się przydać kiedyś w przyszłości. Projekt był realizowany bardzo ciekawie, dzięki czemu można było wyciągnąć wiele istotnych informacji na temat własnej działalności i funkcjonowania biznesu w życiu codziennym. Teraz po tym projekcie wiem, od czego mogę zacząć szukać informacji potrzebnych, aby założyć własną działalność i jak szukać ludzi, którzy będą zainteresowani współpracą ze mną i rozwijaniem swoich umiejętności. Projekt ten pokazał mi, że uczyć nie trzeba tylko poprzez tak zwane zakuwanie, ale nauczyć się można także dzięki dobrej zabawie. Ten projekt na pewno zapamiętam na bardzo długi czas – tłumaczy Mariola Niegos, uczennica jasielskiego „Ekonomika”.

red.

Napisany dnia: 15.07.2020, 09:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ ixi
dnia 15.07.2020, 19:29 · Zgłoś
Od PiS mogą się uczyć socjalizmu, od PO kręcenia lodów, zwlasza VAT, od SLD i PSL nauczą się sprzedawania polskich przedsiębiorstw za łapówki i za symboliczną złotówkę. Aha, od PO mogą się jeszcze nauczyć jak "wywlaszczać" ludzi z kamienic...
Odpowiedz
1
@ hmmm
dnia 15.07.2020, 09:16 · Zgłoś
nie samym chlebem człowiek żyje
Odpowiedz
-1
@ life
dnia 15.07.2020, 09:07 · Zgłoś
Za kilka tygodni, rozpocznie się nowy rok szkolny.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657