Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Uczniowie jasielskiego Ekonomika zdobyli 30 tys. zł na realizację projektów naukowych

16

Pierwszego grudnia rozpoczął się etap realizacji zwycięskich projektów w ramach konkursu “Naukolatek - nastoletni naukowiec”, którego organizatorem jest Politechniczna Sieć Via Carpatia skupiająca uczelnie techniczne z Polski południowo-wschodniej. W ramach tego konkursu, aż trzem drużynom z Zespołu Szkół nr 4 udało się otrzymać granty na realizację swoich projektów, każdy w kwocie 10 tys. zł. Projekty uczniów mają charakter pracy naukowej realizowanej pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni wyższych.

Jasielski „Ekonomik” zdobywając trzy granty spośród 21 przyznanych przez Politechnikę Rzeszowską uplasował się na pierwszej pozycji w województwie podkarpackim pod względem zdobytych grantów w ramach tego konkursu.

Pierwszy projekt pod nazwą “Łazik archeologiczny” autorstwa Witolda Wojdyły (2g), Krystyny Palacz (2i) i Norberta Czerwonki (2g) dotyczy budowy 6-kołowego łazika sterowanego manualnie przez operatora. Pojazd wyposażony będzie w detektor metali poruszający się w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku ruchu łazika dzięki 2-osiowemu manipulatorowi kartezjańskiemu. Urządzenie może być wykorzystywane w archeologii. W tym wypadku zadaniem urządzenia będzie detekcja metalowych przedmiotów znajdujących się pod ziemią i oznaczanie miejsc wykrycia przy użyciu rozpylanej farby. W celu umożliwienia zdalnego sterowania łazik będzie posiadał kamerę przesyłającą obraz przez sieć Wi-fi. Dodatkowym wyposażeniem konstrukcji będzie moduł nawigacji satelitarnej zbierającej dane o aktualnej pozycji. Dane będą przesyłane siecią Wi-fi do komputera. Podobną drogą zostaną przesyłane pozycje, w których wykryto metal. Te informacje będą podstawą do naniesienia odpowiednich znaczników na mapę, a dane z sensorów będzie można wykorzystać w przyszłości do budowy autonomicznych algorytmów nawigacji. To zadanie stanowi jeden z potencjalnych kierunków rozwoju projektu.

Fig. 1 Projekt systemu jezdnego łazika

Drugim projektem, którego autorami są Emilia Skuba (3i), Mikołaj Skuba(2i), Jan Leśniak (3i), jest “Mobilny system powiadamiania o zdarzeniach dotyczących zwierząt domowych”. Zadaniem systemu jest jak najszybsze przekazywanie informacji o ucieczce zwierząt domowych (kot, pies) z posesji. Szybka reakcja na zdarzenie będzie jednym w ważniejszych cech systemu. Kluczowym celem projektu jest stworzenie rozwiązań, które będą tanie dla użytkownika. Dodatkowa funkcja pozwoli również natychmiast informować o powrocie uciekiniera co może mieć duże znaczenie np. w okresie zimowym i pozwoli na szybką reakcję właściciela czworonoga chroniąc go przed wychłodzeniem. Projekt systemu zakłada stworzenie aplikacji mobilnej dla systemu operacyjnego Android, który będzie bezpośrednim interfejsem lub będzie przekazywał informacje poprzez powiadomienia np. do smartwatcha. Najniższa warstwa systemu to rozwiązania wykorzystujące czujniki RFID zaprojektowane w taki sposób, aby mogły w pełni realizować zadania systemu. Projekt zakłada również stworzenie aplikacji serwera, który poprzez wykorzystanie bazy danych czasu rzeczywistego zagwarantuje maksymalnie szybkie dostarczenie wiadomości o zdarzeniu w dowolne miejsce na świecie.

Trzeci projekt którego autorami są: Hubert Zając (4i), Mateusz Kordek (4i), Wiktor Myśliwiec (4i) dotyczy opracowania i wykonania systemu monitoringu środowiska. Głównym zadaniem realizowanym w projekcie będzie budowa urządzenia bazowego pozwalającego na rozbudowę o moduły służące monitorowaniu wybranych parametrów środowiska. System bazowy zostanie zaprojektowany, tak by można było dołączać moduły peryferyjne bez naruszania konstrukcji, co ma zapewnić bezpieczeństwo urządzenia jak również środowiska, w którym układ będzie pracował. Planowane jest stworzenie modułu badającego parametry wody płynącej w ciekach wodnych oraz modułu badającego stan powietrza. Dalszy rozwój opracowanego rozwiązania będzie polegał na budowie systemu zdalnego nadzoru, w którym będzie można sprawdzić wszystkie parametry badane przez dany moduł oraz ich zmiany w czasie, a także lokalizację urządzenia.

Opiekunem projektów ze strony szkoły jest dr inż. Wincenty Skwarek nauczyciel informatyki, fizyki i przedmiotów zawodowych natomiast opiekunami ze strony uczelni są dr inż. Paweł Penar i dr inż. Mirosław Mazurek pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej.

Zespół Szkół nr 4 w Jaśle

Napisany dnia: 04.12.2023, 13:22

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Ala
dnia 05.12.2023, 09:43 · Zgłoś
Jeżeli nadal nie będzie się doceniało prawdziwych fachowców, tylko zatrudniało w publicznych placówkach po koneksjach, to Jasło rzeczywiście bez perspektyw.
Odpowiedz
2
@ Art
dnia 04.12.2023, 15:31 · Zgłoś
Jaslo miasto bez perspektyw
Odpowiedz
9
@ Dobiedobie
dnia 04.12.2023, 15:19 · Zgłoś
Ten łazik fajny (Polak nie cudzoziemiec)
Odpowiedz
3
@ Art
dnia 04.12.2023, 14:30 · Zgłoś
Po szkołach w Jaśle to będziesz bezdomnym raczej
Odpowiedz
1
@ Ktoś
dnia 04.12.2023, 15:23 · Zgłoś
Wiesz z doświadczenia?
Odpowiedz
1
@ koko
dnia 04.12.2023, 14:01 · Zgłoś
To w końcu - lepszy jest Ekonomik, czy przereklamowane I LO ?
Odpowiedz
6
@ Ala
dnia 05.12.2023, 09:40 · Zgłoś
Ekonomik zatrudnia profesjonalnych nauczycieli i są efekty. Brawo dla uczniów i dyrektora. W innych szkołach informatycy po kursach.. w podstawówkach jeden nauczyciel potrafi być fachowcem od 3-4 przedmiotów. Dorabiają za zgodą dyr . Ponad etat, a mlodzi po 5 letnich dziennych nie mają szans. Dzieci na korki masowo chodzą , ale kogo to obchodzi.
Odpowiedz
0
@ Jolka
dnia 06.12.2023, 22:38 · Zgłoś
Taa cała moja klasa nie pracuje w zawodzie. Profesjonalni dobre sobie z dyrektorem co tyłka od krzesła nie odklei by tylko żonka pedagogiem była.
Odpowiedz
3
@ Kapitan Wąs
dnia 04.12.2023, 13:55 · Zgłoś
Takie talenty powinny już od liceum rozwijać się poza Jasłem, bo cztery lata liceum tutaj to strata cennego czasu.
Rozwijanie pasji do robotyki w Ekonomiku? - jakoś zabawnie to brzmi.
Sam kończyłem tam jedną klasę i największy mój sukces to decyzja o zmianie szkoły.
Coś się zmieniło czy łysy dalej sztucznie zawyża punkty do miejsc w rankingu szkół?
Odpowiedz
5
@ Fik
dnia 04.12.2023, 20:50 · Zgłoś
Jeśli się przeniosłeś to raczej musiałeś byc bardzo kiepski.
Odpowiedz
4
@ Kapitan Wąs
dnia 04.12.2023, 21:17 · Zgłoś
Ja się przeniosłem do szkoły zawodowej.
Po roku zrozumiałem, że Polska nie może być pełna magistrów politologii i zarządzania po filii Wyższej Szkoły Robienia Hałasu w Wąbrzeźnie - studia i mature zawsze można zrobić potem.
Tylko nie bardzo rozumiem co znaczy kiepski?
Chłopie ja tam szedłem znając płynnie język niemiecki to taki jeden mnie go prawie w rok oduczył.
A Pani od matematyki wysłała mnie przez zbieg okoliczności na korki z matmy do mojej [...]ki, a ta dopiero się wysypała, że wymieniają się uczniami.
Poza tym polski system edukacji nie wyłapuje twoich predyspozycji i nie rozwija zdolności na żadnym etapie, więc co za różnica kto i czym sobie wypchał głowę skoro nie ma tego jak potem wykorzystać, a decydenci i kwiat narodu zarabiający po 20 koła walą takie byki, że powinna ich za nie ścigać prokuratura?
Odpowiedz
-11
@ Ciekawy
dnia 04.12.2023, 13:48 · Zgłoś
Kokpit ,fotel,kierownica z BMW e 36 co się stało z resztą samochodu ?
Odpowiedz
0
@ Warez
dnia 04.12.2023, 14:00 · Zgłoś
U Freda reszta...
Odpowiedz
4
@ Pasja
dnia 04.12.2023, 20:46 · Zgłoś
Widać inne podejście do nauki niż u urzędników w Genie, utrzymywanych przez miasto.
Uczniowie sami zdobywają kasę na realizację swoich pasji, a nie czekają na finansowanie z podatków mieszkańców.
Z całym szacunkiem dla reklamy inkubatora i Genu, nie słyszałem o przypadku aby urzędnicy mieli osiągnięcia zbliżone do uczniów pasjonujących się nowymi technologiami.
To są dwa różne światy: autentyczny i fikcyjny.
Odpowiedz
16
@ aaaaauuuuu
dnia 04.12.2023, 13:29 · Zgłoś
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Odpowiedz
16
@ B.
dnia 04.12.2023, 13:28 · Zgłoś
Wieeelkie gratulacje dla uczniow i opiekunow. ;-)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657