Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Unijne pieniądze dla Podkarpacia

2

Rząd zdecydował, że w latach 2007- 2013 Podkarpacie ma dostać z unijnych funduszy ponad miliard sto milionów euro.

Niektórzy już się martwią, czy uda się wykorzystać tyle pieniędzy, a niektórzy narzekają. Narzekają i komentują, że największą część z tej sumy z pewnością zagarnie stolica regionu. My sprawdziliśmy kto decyduje o podziale unijnego tortu i jakie kryteria są brane pod uwagę. Na spotkaniu samorząd województwa podpisał umowy z czterdziestoma gminami, które dostaną pieniądze z budżetu województwa na remonty dróg. Procedura podziału takich środków jest znacznie prostsza niż w przypadku podziału pieniędzy unijnych. Dlatego marszałek województwa zdecydowanie odrzuca zarzut, że jedno miasto może być przy tym podziale faworyzowane.
-”To jest przysłowiowy konkurs piękności a więc najlepsze projekty, rozwiązujące największe problemy są wybierane. To jest ocena formalna, prawna przez panel ekspertów ocenia to komitet sterujący, przedstawia zarządowi województwa, zarząd podejmuje ostateczną decyzję. Droga jest jasno określona, nie podejmuje decyzji jedna osoba.”- uważa marszałek województwa Leszek Deptuła
Rzeszów - tylko w ramach jednego programu ZPORR dostał 39 milionów złotych. Efekt miasto dosłownie dymi od nowego asfaltu. Remontowane są drogi w całym mieście, ruszył bezprzewodowy internet, Rzeszów będzie mieć lepszą wodę. Prezydent Tadeusz Ferenc komentuje to krótko.
-”Wnioski muszą być dobre.”
Prezydent Ferenc nie uważa, że Rzeszów jest faworyzowany przy podziale pieniędzy. Zaznacza, że najwięcej środków właśnie na drogi miasto wywalczyło nie na poziomie regionu ale w ministerstwach - między innymi 67 milionów na modernizację krajowej 4 w Rzeszowie.
-”Przewracamy papiery, przeglądamy dokumenty i w sprawie pieniędzy wyjazdów jest bardzo dużo i służby mam takie, które pracują wydaje mi się dobrze, choć zawsze jest niedosyt ze przydałoby się więcej.”
Dlatego Rzeszów już dokładnie przygotował się do sięgnięcia po kolejne środki w latach 2007- 2013. Gotowe są projekty na kwotę kolejnych 4 miliardów. Plany to między przebudowa stadionu Stali Rzeszów, kryte lodowisko, budowa Teatru Muzycznego, i parku rekreacyjnego na Lisiej Górze. Kilkanaście projektów nadal dotyczy dróg.

RZESZÓW
Beata Bartman

Nawet tak duże miasta jak Przemyśl oceniają, że przy rozdziale pieniędzy wniosek wnioskowi nierówny. Tamtejsi samorządowcy jako przykład podają budowę stoku narciarskiego. Miasto chciało na ten projekt pieniądze z funduszu ZPORR, ale ważniejsze okazały się wnioski kulturalne. Modernizacja oczyszczalni ścieków w połowie została sfinansowana z unijnej kasy. Miasto dostało blisko 42 miliony złotych. Niestety inna potężna inwestycja miejska: stok narciarski, został całkowicie pominięty przy rozdzielaniu unijnych dotacji. Przemyscy urzędnicy składają rocznie około 15 wniosków. Tylko jedna trzecia z nich zyskuje akceptację. Nie dlatego, że są źle napisane, ale dlatego, że dotyczą spraw o większym zasięgu.
Maria Kuźmińska, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Przemyślu
-”Panele ekspertów, eksperci skupiają się na wnioskach o charakterze ponadregionalnym i tutaj ta punktacja jest zdecydowanie wyższa. I tutaj może być powód, że nasze wnioski nie plasują się na tak wysokich pozycjach jak to jest w przypadku Rzeszowa.”
Przemyśl w porównaniu z Rzeszowem jest w gorszej sytuacji, bo ma mniejszy budżet. A żeby zgłosić jakiś projekt trzeba mieć także własne pieniądze. Mimo to o unijne pieniądze ostro walczą też instytucje i firmy z terenu Przemyśla. O tym, że nie jest łatwo przekonała się dyrekcja Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Starania o dotacje na budowę nowego gmachu trwały kilkanaście miesięcy. 

PRZEMYŚL
Monika Konopka

W ostatnich kilkunastu latach głównie w tych miastach likwidowano i zwalniano. Ale tamtejsze samorządy właśnie w rozwoju stolicy Podkarpacia za unijne pieniądze upatrują swojej szansy. Liczą głównie na autostradę i rozwój lotniska, bo za tym muszą się pojawić inwestorzy w całym regionie i nowe miejsca pracy. Dzięki 100 milionom złotych pochodzącym z dwóch europejskich funduszy pomocowych Stalowa Wola zmienia się w wielki plac budowy. Większość tych pieniędzy idzie na remont dróg, także tej biegnącej przez tereny Huty Stalowa Wola. Potrzeb wciąż jednak jest wiele. Zdaniem prezydenta miasta nie zawsze dostrzegają je ci, którzy rozdzielają pieniądze. Brakuje na przykład wsparcia na dokończenie obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Tarnobrzeg z unijnego skarbca dostał prawie 75 milionów złotych w ciągu ostatnich dwóch lat. Dzięki temu zmieni się nie tylko centrum miasta. Wiceprezydent Tarnobrzega Andrzej Wójtowicz uważa, że na rozwoju Rzeszowa skorzysta wiele miast. Władze Tarnobrzega zabiegają jednak także o rozwój własnego miasta. Przygotowały wnioski na dofinansowanie kolejnych inwestycji. Ich wartość sięga 100 milionów złotych. 

TARNOBRZEG i STALOWA WOLA
Zenon Dubis

Na południu Podkarpacia, w bieszczadzkich gminach poparcie dla integracji było bardzo duże, a tamtejsze samorządy słyną z aktywności. Dlatego tam najtrudniej jest znaleźć obrońców tezy, że przy rozpatrywaniu wniosków trzeba stosować zasadę, że duży może więcej, a sprawiedliwie znaczy po równo. Trasa z Ustrzyk Dolnych nad Jezioro Solińskie od lat czeka na remont. Mimo wysokich ocen ekspertów projekty remontu tej i kilku innych dróg ciągle są odrzucane przez komitet dzielący unijne pieniądze na Podkarpaciu. Ten tłumaczy, że musi dzielić po równo. Władze powiatu bieszczadzkiego wielokrotnie protestowały przeciwko takiej zasadzie. Władze samych Ustrzyk Dolnych mają żal o przegraną w wyścigu o pieniądze na remont rynku. Ich zwycięski projekt nie dostał dofinansowania. Władze sąsiedniego Sanoka nie narzekają na konkurencję Rzeszowa, a raczej innych miast. Samorządowcy z południa narzekają, że często są z góry przegrani. Na ogół zwyciężają te projekty, które dotyczą terenów gęsto zaludnionych. Dodają również, że mniej mieszkańców, to mniej wyborców, a zatem mniejsze przebicie w świecie finansów i polityki.

SANOK i USTRZYKI DOLNE
Alicja Wosik

źródło: TVP 3 Rzeszów 

Napisany dnia: 08.08.2006, 07:36
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ JASLANKA
dnia 08.08.2006, 14:03
Ocena
komentarza:
0
nO PROSZE O jASLE ANI TŁOWA? GDZIE SA NASI SAMORZADOWCY CHYBA DO WYBOROW SIE SZYKUJA !HA HA NAJPIERW NIECH SIE POKAZA !! CO POTRAFIA.
@ agusia
dnia 08.08.2006, 16:32
Ocena
komentarza:
0
pisz po polsku dziecinko :P a potem komentuj
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105