Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Upał może prowadzić do udaru cieplnego

10

Tak ciepłego i słonecznego lata nie mieliśmy od dawna. Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza mogą być jednak niebezpieczne dla dzieci oraz osób starszych z chorobami układu krążenia. Wspólnie z naszymi specjalistami podpowiadamy jak radzić sobie z dużymi upałami...


Pijąc duże ilości płynów, a przede wszystkim wody mineralnej niegazowanej, lepiej zniesiemy upały.  Do tego częste kąpiele, ochrona głowy przed słońcem i uważne korzystanie z kąpieli słonecznej. – Nie wolno lekceważyć omdleń. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych i osób z chorobą wieńcową, niewydolnością serca. Wysokie temperatury są obciążeniem dla organizmu – mówi Jerzy Zajdel, kierownik Polikliniki.

Przy wysokich temperaturach i doskwierającym upale najlepiej nie wychodzić z domu. Włączyć wentylator lub otworzyć okna na przestrzał, tak by zrobić lekki przeciąg. Ci, którzy wyjść z domu muszą, koniecznie winni zabrać ze sobą butelkę wody oraz kapelusz na głowę. – Upały są niebezpieczne dla osób w każdym wieku. Najciężej jest nam przetrwać pierwsze dni upałów, zanim nasz organizm przyzwyczai się do wysokich temperatur. Po 4-5 dniach gorąco będzie nam mniej doskwierać  – podkreśla doktor Zajdel.

Podczas upałów łatwo się odwodnić. – Powinniśmy pić ponad 2 litry wody. Małymi porcjami, ale dużo, tak by dzienna dawka przekroczyła 2,5 litra. Pocąc się tracimy z organizmu sole mineralne i elektrolity – podkreśla doktor. W upalne dni najlepiej zakładać luźne, lekkie i przewiewne ubrania w jasnych kolorach, które ochronią nas przed słońcem. – Należy pamiętać o ochronie głowy i oczu. Ciemne okulary ze szkłami ochronnymi są wręcz niezbędne. Kosmetolodzy zalecają również stosowanie kremów z filtrami ochronnymi – mówi dr Jerzy Zajdel.

Na omdlenia i odwodnienie narażone są szczególnie osoby wykonujące prace wysiłkowe, osoby starsze z chorobami krążenia, osoby otyłe oraz osoby stosujące leki antykoncepcyjne, antydepresyjne, odwadniające i rozszerzające naczynia krwionośne. Przebywania na słońcu należy unikać w godzinach największego promieniowania, czyli w godzinach między 10.00 a 14.00. – Upał może doprowadzić do udaru cieplnego. Objawia się on podwyższoną temperaturą ciała, omdleniem, nudnościami, wymiotami, przyśpieszonym biciem serca, drgawkami. Organizm jest wtedy za bardzo nagrzany i traci możliwość samoistnego oddawania ciepła. Niekiedy dochodzi nawet do utraty przytomności – objaśnia doktor Jerzy Zajdel. Poszkodowanego należy niezwłocznie położyć w zacienionym miejscu, podawać mu duże ilości płynów i obkładać zimnymi okładami. W takich przypadkach należy szybko wezwać pogotowie, bo udar cieplny może prowadzić nawet do śmierci.

Wychodząc na słońce, pamiętać należy o posmarowaniu twarzy i odkrytych części ciała kremem z filtrem UV (SPF). Pozwoli to nam uniknąć oparzenia słonecznego. – Krem do opalania zawiera filtry UV pierwotne i wtórne. Nasza skóra odpowiada na promieniowanie UV m.in. rumieniem, a niekorzystne działanie słońca na naszą skórę objawia się wysuszeniem skóry i zaburzeniem rogowacenia – wyjaśnia Maria Podkul, dyplomowana kosmetyczka z Krosna. – Po zbyt intensywnym opalaniu na skórze mogą wystąpić przebarwienia wywołane między innymi przez promieniowanie UV, hormony – głównie estrogeny, środki fotouczulające np. tabletki antykoncepcyjne, napar z dziurawca i leki nasercowe. Piegi są najpopularniejszym przebarwieniem skórnym – dodaje.

Warto również pamiętać, że w czasie upałów apteczka podręczna lub samochodowa powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu. Upały mogą bowiem zaszkodzić lekom przechowywanym w niewłaściwy sposób, a dotyczy to zwłaszcza czopków, witamin i syropów.


/wz-s/ - Nowe Podkarpacie

Napisany dnia: 02.08.2010, 10:12
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ patrycja
dnia 02.08.2010, 13:38
Ocena
komentarza:
0
ejej,gdzie zostaloz robione to zdjecie z tym wodospadem? piekna okolica.
@ do patrycja
dnia 02.08.2010, 15:58
Ocena
komentarza:
0
park narodowy na chorwacji ;]
@ jaslanka
dnia 02.08.2010, 16:00
Ocena
komentarza:
0
To są wodospady w Parku Narodowym Krka w Chorwacji. Szkoda, że redakcja nie promuje naszych polskich zakątków ...
@ ixi
dnia 02.08.2010, 20:44
Ocena
komentarza:
-1
a co mamy promowac..zamulona Krempna czy Zalew WIDMO KATY-MYSCOWA??? LOL
@ hao
dnia 03.08.2010, 10:11
Ocena
komentarza:
1
Można Załęże :P
@ ..
dnia 03.08.2010, 17:51
Ocena
komentarza:
1
przyznam sie ze tam bylem i przepieknie tam jest :) polecam :) aa i informuje ze te wodospady nie sa na wyspie Krka jak to pokazywano na jasielskiej telewizji:) Park znajduje sie na lądzie :)
@ :**.
dnia 04.08.2010, 13:13
Ocena
komentarza:
1
Cały park jest prześliczny, zresztą jak Chorwacja. Ale najlepiej jest tam pojechać z przewodnikiem, byłam na wycieczce z hotelu. Trochę droga, ale było warto
@ do :**.
dnia 04.08.2010, 20:29
Ocena
komentarza:
-1
i czym się chwalisz???bez sensu...byłem tam już krocie i rewelki nie ma...są cudniejsze państwa...w których też byłem...drogie???tanio tam jak barszcz!!!!!jak się jedzie na wczasy to kasę trzeba mieć!!!!!!!!!!
@ lolo4u
dnia 14.10.2010, 06:02
Ocena
komentarza:
0
gdzie ten upał!!??
@ hehek
dnia 22.10.2010, 09:33
Ocena
komentarza:
0
Gratuluje aktualnych newsów na stronie
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kierowcy pomstują na utrudnienia w ruchu spowodowane remontami dróg. Posypały się pierwsze mandaty

   

  Remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja w Jaśle (DK28) oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Szkolnej z ul. Chopina i ul. Grota – Roweckiego sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Niektórzy ignorują znaki zakazu. Tylko wczoraj, siedmiu kierujących zostało przez policjantów ukaranych mandatami karnymi. W związku z utrudnieniami, kierowcy poruszający się objazdami, zmuszeni są stać w korkach. Znacząco zwiększył się również ruch samochodów na osiedlu Gądki.

 • Wygraj bilety na MONSTER TRUCK SHOW w Jaśle!

   

  We wtorek 16 sierpnia do Jasła zawita ekipa Extrem Cascaders Team z MONSTER TRUCK SHOW. To gwarancja ponad godzinnej doskonałej zabawy. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania są darmowe bilety na emocjonujący pokaz z wykonaniu kaskaderów i ich maszyn.

 • „Skoda Suchego” znów wyruszy w szczytnym celu na trasę rajdu „Złombol”

   

  Za niespełna miesiąc kilkaset, a może nawet ponad tysiąc załóg wyruszy na trasę kolejnej edycji rajdu ”Złombol”. Wśród nich znajdzie się ekipa „Skody Suchego”, dla której będzie to trzeci start w imprezie, z której dochód niezmiennie trafia domów dziecka w całej Polsce. Tym razem na Jolę i Krzyśka Rąpałów czeka przygoda z metą w oddalonej o niemal dwa tysiące kilometrów od Polski Albanii. Trasę liczącą łącznie 2500 kilometrów zamierzają przemierzyć starą, poczciwą skodą 120.

 • W Brzyskach powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt

   

  W centrum Brzysk powstał ośrodek, w którym pomoc rannym i chorym zwierzętom, głównie ptakom niesie Robert Pogorzelski, miłośnik przyrody, pasjonat rodzimych gatunków zwierząt z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pod jego opieką znajduje się obecnie 200 ptaków różnego gatunku.

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657