Upał może prowadzić do udaru cieplnego
Tak ciepłego i słonecznego lata nie mieliśmy od dawna. Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza mogą być jednak niebezpieczne dla dzieci oraz osób starszych z chorobami układu krążenia. Wspólnie z naszymi specjalistami podpowiadamy jak radzić sobie z dużymi upałami...
Pijąc duże ilości płynów, a przede wszystkim wody mineralnej niegazowanej, lepiej zniesiemy upały. Do tego częste kąpiele, ochrona głowy przed słońcem i uważne korzystanie z kąpieli słonecznej. – Nie wolno lekceważyć omdleń. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych i osób z chorobą wieńcową, niewydolnością serca. Wysokie temperatury są obciążeniem dla organizmu – mówi Jerzy Zajdel, kierownik Polikliniki.
Przy wysokich temperaturach i doskwierającym upale najlepiej nie wychodzić z domu. Włączyć wentylator lub otworzyć okna na przestrzał, tak by zrobić lekki przeciąg. Ci, którzy wyjść z domu muszą, koniecznie winni zabrać ze sobą butelkę wody oraz kapelusz na głowę. – Upały są niebezpieczne dla osób w każdym wieku. Najciężej jest nam przetrwać pierwsze dni upałów, zanim nasz organizm przyzwyczai się do wysokich temperatur. Po 4-5 dniach gorąco będzie nam mniej doskwierać – podkreśla doktor Zajdel.
Podczas upałów łatwo się odwodnić. – Powinniśmy pić ponad 2 litry wody. Małymi porcjami, ale dużo, tak by dzienna dawka przekroczyła 2,5 litra. Pocąc się tracimy z organizmu sole mineralne i elektrolity – podkreśla doktor. W upalne dni najlepiej zakładać luźne, lekkie i przewiewne ubrania w jasnych kolorach, które ochronią nas przed słońcem. – Należy pamiętać o ochronie głowy i oczu. Ciemne okulary ze szkłami ochronnymi są wręcz niezbędne. Kosmetolodzy zalecają również stosowanie kremów z filtrami ochronnymi – mówi dr Jerzy Zajdel.
Na omdlenia i odwodnienie narażone są szczególnie osoby wykonujące prace wysiłkowe, osoby starsze z chorobami krążenia, osoby otyłe oraz osoby stosujące leki antykoncepcyjne, antydepresyjne, odwadniające i rozszerzające naczynia krwionośne. Przebywania na słońcu należy unikać w godzinach największego promieniowania, czyli w godzinach między 10.00 a 14.00. – Upał może doprowadzić do udaru cieplnego. Objawia się on podwyższoną temperaturą ciała, omdleniem, nudnościami, wymiotami, przyśpieszonym biciem serca, drgawkami. Organizm jest wtedy za bardzo nagrzany i traci możliwość samoistnego oddawania ciepła. Niekiedy dochodzi nawet do utraty przytomności – objaśnia doktor Jerzy Zajdel. Poszkodowanego należy niezwłocznie położyć w zacienionym miejscu, podawać mu duże ilości płynów i obkładać zimnymi okładami. W takich przypadkach należy szybko wezwać pogotowie, bo udar cieplny może prowadzić nawet do śmierci.
Wychodząc na słońce, pamiętać należy o posmarowaniu twarzy i odkrytych części ciała kremem z filtrem UV (SPF). Pozwoli to nam uniknąć oparzenia słonecznego. – Krem do opalania zawiera filtry UV pierwotne i wtórne. Nasza skóra odpowiada na promieniowanie UV m.in. rumieniem, a niekorzystne działanie słońca na naszą skórę objawia się wysuszeniem skóry i zaburzeniem rogowacenia – wyjaśnia Maria Podkul, dyplomowana kosmetyczka z Krosna. – Po zbyt intensywnym opalaniu na skórze mogą wystąpić przebarwienia wywołane między innymi przez promieniowanie UV, hormony – głównie estrogeny, środki fotouczulające np. tabletki antykoncepcyjne, napar z dziurawca i leki nasercowe. Piegi są najpopularniejszym przebarwieniem skórnym – dodaje.
Warto również pamiętać, że w czasie upałów apteczka podręczna lub samochodowa powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu. Upały mogą bowiem zaszkodzić lekom przechowywanym w niewłaściwy sposób, a dotyczy to zwłaszcza czopków, witamin i syropów.
/wz-s/ - Nowe Podkarpacie
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: 0