Upamiętnią ofiary hitlerowskiego ludobójstwa
W najbliższą sobotę, w Jaśle odbędą się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. W tym dniu, ich uczestnicy wspominać będą Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonięta zostanie również tablica upamiętniająca te tragiczne wydarzenia.
Tegoroczny Dzień Pamięci poświęcony żydowskiej społeczności Jasła będzie drugim w historii miasta. Obchody są ściśle związane z projektem „Zanim będzie za późno” realizowanym przez Fundację AntySchematy 2. Projekt jest on finansowany ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu "Wspólnie dla dziedzictwa". Jego głównymi celami są: przywrócenie pamięci o jasielskich Żydach, podniesienie poziomu wiedzy na temat dziedzictwa materialnego cmentarza żydowskiego w Jaśle oraz wzmacnianie poczucia wspólnej odpowiedzialności za owe dziedzictwo. Realizacji wymienionych celów służyć mają przede wszystkim działania inwentaryzacyjne na trenie cmentarza żydowskiego w Jaśle oraz wpisanie obchodów Dnia Pamięci do kalendarza wydarzeń miejskich.
Sobotnie obchody II Dnia Pamięci rozpoczną się wspólną modlitwą w intencji Żydów – mieszkańców Jasła i okolic deportowanych z jasielskiego getta w sierpniu 1942 r. i zgładzonych w obozie zagłady w Bełżcu. Punktualnie o godz. 10. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej w Jaśle zapłoną także znicze oraz oddany zostanie hołd jaślanom rozstrzelanym z rąk hitlerowców w tym miejscu, w czasie II wojny światowej. Następnie na dworcu kolejowym w Jaśle uczestnicy obchodów wspominać będą deportacje ludności żydowskiej do Bełżca, który stał się miejscem unicestwienia jasielskich Żydów.
Punktem kulminacyjnym Dnia Pamięci będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 77. Rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Jaśle oraz deportacji Żydów Jasła i okolicznych miejscowości do obozu w Bełżcu. Zostanie ona umieszczona na ścianie budynku restauracji „U Schabińskiej”. Jej odsłonięcia dokona Georges Feninger. Wagę tego wydarzenia podkreśla Tomasz Malec, prezes Fundacji AntySchematy2. – Tegoroczny Dzień Pamięci będzie wydarzeniem wyjątkowym. Zaprosiliśmy Georgesa Feningera, człowieka z drugiego pokolenia ocalonych z holokaustu. W imieniu jasielskich rodzin odsłoni tablicę. Warto podkreślić, że jest on mentorem i przewodnikiem jasielskiej społeczności żydowskiej. Choć tablica nie będzie umieszczona w centrum obszaru, na którym niegdyś znajdowało się getto, to nieopodal przebiega linia kolejowa, którą szły transporty jasielskich Żydów do Bełżca. Będzie to pierwsze tego typu upamiętnienie obecności Żydów w Jaśle – wyjaśnia.
Na sobotę zaplanowano również wykład dr hab. Leszka Hońdo, który mówił będzie o cmentarzu żydowskim w Jaśle.
MD
Zbieraja dzieci I stoja przebrani. I wystawy w muzeum od x lat to samo.
Ludzie rece opadaja.
I nie wolno popełnić tego samego błędu co Sanok, gdzie zamiast upamiętniania męczeństwa polskiego narodu wybranego postawili sobie ławeczkę ze Szwejkiem. Jeszcze ktoś młody zobaczy i się, nie daj Bóg, uśmiechnie!
PLUSÓW. Teraz na budynku wedlinuarzy którzy pewnie przez to chcą
zyskać PLUSY. U wladzy. Żałosne zachowanie osiąga zenit.
Niedługo kolejne inicjatywy pomniko-tablucowe w celu przypominania
się i uzyskania PLUSÓW.
przedwojenna i powojenną.
Zapamiętajcie sobie sprane mainstreamem mózgi - Żydzi od dziesięcioleci forsują holocaustowy monopol na martyrologię i będą go bronić za wszelką cenę, bo w innym wypadku Przedsiębiorstwo Holocaust nie ma bytu. To jest odpowiedź na wasze zdziwienie, że o polskich i innych ofiarach się nie wspomina albo tylko pobocznie.
mieszkali i żyli obok siebie Polacy, Żydzi i rodziny innych narodowości
nie było tyle między nimi tyle nienawiści.
Teraz gdy nie ma Żydów, Rusinów wywieziono na Ukrainę i na zachód Polski,
pozostali tylko Polacy, zaczęła się szerzyć i przybiera na sile wrogość do siebie
i nienawiść do innych narodów i do innych poglądów.
Co się dzieje i co spowodowało ten wzrost nienawiści
i brak z tego słynącej w Polsce o dawna tolerancji.

Zasady komentowania
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.