Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

97

Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

Dzień 1 sierpnia 1944 r. zajmuje w zbiorowej pamięci historycznej Polaków miejsce absolutnie szczególne. Powstanie Warszawskie, od wybuchu, którego minęło 78 lat, ma olbrzymi wpływ na kreowanie wspólnej tożsamości historycznej i kulturowej, przede wszystkim młodego pokolenia Polaków. Wystąpienie sił zbrojnego podziemia przeciwko niemieckim oddziałom okupacyjnym, wciąż budzi skrajne oceny. Jest bowiem przykładem, zarówno heroizmu i odwagi ludzi, którzy z bronią w ręku postanowili postawić na szali swoje życie w obronie ojczyzny, jak też tragizmu, który dotknął setki tysięcy mieszkańców stolicy. Postanie Warszawskie po dziś dzień pozostaje symbolem bezkompromisowej walki o wolność i fundamentalne dla każdego patrioty wartości. Faktem jest jednak, że decyzja o wybuchu powstania, dzięki której chciano zapobiec spodziewanemu tworzeniu przez sowietów faktów dokonanych na ziemiach polskich, w rzeczywistości ułatwiła Stalinowi narzucenie zgnębionej Polsce porządków na moskiewską modłę.   

Nic więc dziwnego, że w każdą kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w całej Polsce, upamiętnia się jego uczestników oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17, w godzinę „W” włączane są syreny alarmowe. Zawyją one dzisiaj również w Jaśle. Emitować będą sygnał ciągły przez jedną minutę.   

Rozkaz wybuchu powstania wydał gen. Tadeusz Komorowski ps. „Bór”, Komendant Główny Armii Krajowej. Decyzję o tym, kiedy powstańcy mają przystąpić do czynnej walki z okupantem podjął on dzień wcześniej w godzinach wieczornych. Bezpośrednie dowództwo nad oddziałami Okręgu Warszawskiego AK sprawował płk dypl. Antoni Chruściel ps. „Monter”. Pierwsze strzały w powstaniu padły już przed godz. 14 na Żoliborzu. Do walki stanęło blisko 20 tys. żołnierzy podziemia. W znacznej mierze byli to ludzie bardzo młodzi. Wystarczy wspomnieć, że Wojtuś Zalewski ps. „Orzeł Biały”, którego przykład bardzo często przywołuje się, aby opisać tragizm wydarzeń sprzed niespełna osiemdziesięciu laty, w chwili śmierci miał zaledwie 11 lat. Był najmłodszym żołnierzem grupy szturmowej st. sierż. Jana Kretera ps. „Grześ”. Zginął od kuli niemieckiego snajpera w rejonie ul. Ciepłej z meldunkiem w ręku, który jako kurier dostarczyć swojemu dowódcy. Podobny los spotkał jego rówieśnika – Witolda Modelskiego, który jako najmłodszy powstaniec został odznaczony Krzyżem Walecznych. Obaj uhonorowani zostali orderem Virtutti Militari.  

Powstańcy, na ogół słabo uzbrojeni, musieli mierzyć się z silnym garnizonem niemieckim liczącym około 20 tys. żołnierzy. Walki trwały do 3 października 1944 r. Na mocy zawartego dzień wcześniej układu kapitulacyjnego, w stolicy miały pozostać wyznaczone przez dowództwo AK oddziały, których zadaniem było zapewnienie porządku oraz jednostki sanitarne dla opieki i ewakuacji rannych. W kolejnych dniach Niemcy wysiedlali ludność cywilną Warszawy, której los został przesądzony 9 października. Tego dnia Reichsfuhrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz przeprowadzenia „totalnego zniszczenia” miasta. Wykonanie makabrycznego zadania miało spocząć na barkach gen. SS Ericha von dema Bacha, głównodowodzącego siłami niemieckimi wydzielonymi do zduszenia powstanie. Dwa dni później został on jednak skierowany do Budapesztu. Zagładą miasta zajął się Obergruppenfuhrer SS Otton Geibl.

Hitlerowcy rozpoczęli systematyczną grabież miasta. Szacuje się, że w ciągu nieco ponad trzech miesięcy, Niemcy mogli wywieźć z Warszawy nawet 50 tys. wagonów kolejowych i kilka tysięcy ciężarówek, wypełnionych zrabowanymi dobrami. Stalica została niemal zrównana z ziemią. Całkowicie zniszczono 11 tysięcy budynków. Miasto zamieniono w gruzowisko. Upiorny obraz Warszawy znajdziemy między innymi we wspomnieniach Joe Heydeckera, żołnierza Wehrmachtu i fotografa. Pisał on 20 listopada 1944 r.: „Groby są wszędzie. Po bokach ulic, gdzie kiedyś były chodniki, wznoszą się pagórki, pagórek przy pagórku. Są ich setki, setki, setki. W niektóre mogiły wetknięta deska, kawałek listwy, na niej trudne już do odczytania nazwiska, nazwiska mężczyzn, nazwiska kobiet. Tu i ówdzie zbite gwoździami albo związane na krzyż dwie listewki. Większość grobów jest bezimienna. Tylko ziemia, potłuczona kamienna płyta, gruz. To są ulice Warszawy”.

Historycy szacują, że w czasie powstanie zginęło od 150 do 200 tys. ludzi, z czego ok. 16 tys. było żołnierzami podziemia.    

MD

Napisany dnia: 01.08.2022, 14:24
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Natural Born Leader
dnia 01.08.2022, 14:36
Ocena
komentarza:
7
Nigdy wcześniej i nigdy później nie kazano Polakom umierać tak bez sensu :(
@ FTC
dnia 01.08.2022, 14:43
Ocena
komentarza:
4
Albo masz zaćmienie umysłu albo braki w wiedzy. O wcześniejszych bezsensownych i również podżeganych przez obcą agenturę powstaniach nie słyszałeś?
@ Natural Born Leader
dnia 01.08.2022, 14:58
Ocena
komentarza:
-21
Nie, nie słyszałem.
Jedyne powstanie podsycane przez obcą agenturę jakie znam, to powstanie twojej osoby, czyli pojawienie się na tym świecie.
@ !......
dnia 01.08.2022, 17:20
Ocena
komentarza:
-4
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Głos rozsądku
dnia 01.08.2022, 17:29
Ocena
komentarza:
-3
Nareszcie, głos rozsądku !!! Czyżbyś czytał te same opracowania, wspomnienia i książki ? Pamięć tej młodzieży i dzieci należy się i to ogromna. Ale całe powstanie i zagłada, były bez sensu i bez możliwości wygranej, skazane na porażkę i wybicie.
Kraków się zbierał, ale nie chcieli zniszczyć wszystkiego i na śmierć kwiat młodiedzy oddać !
@ Mario
dnia 01.08.2022, 17:55
Ocena
komentarza:
2
Były bez sensu z dzisiejszego punktu widzenia
@ Głos rozsądku
dnia 01.08.2022, 19:46
Ocena
komentarza:
-2
Z dzisiejszego ? To powiedź czemu Kraków wiedział (miał Płaszów), dlaczego nie, warto Łódź, Poznań, Katowice, Gdańsk itd.?, też przygotowania były.
Tam też wiedzieli co to oznacza, walczyli, walczyli, ale wiedzieli co to oznacza, gruzy, mord, gwałty i śmierć ! Dla niewinnych ludzi,
Kto? ja nie widziałem, aby ktoś dal pokłon tym ludziom w piwnicach, gwałconych spalonych żywcem, zmasakrowanych ..., co było konsekwencją tego.
Zawsze powstańcom i tylko, a reszta to co, nie było, nie istnieli?
@ Głos rozsądku
dnia 01.08.2022, 20:05
Ocena
komentarza:
0
Tysiące ludzi, zapłaciło za złe rozkazy, i za butność ludzi którzy wydawali rozkazy, bez wiadomości i rozpoznania sytuacji !!!
Czcijmy nie tylko powstańców, młodzież, czasem dzieci, co do zrywu jak na wojenkę z "szabelkami" poszli.
Uczcijmy też, tych których nikt nie zna, a zapłacili życiem, cierpieniem ogromnym, gwałtami itd. ..
Czy ktoś o tym wspomina ? NIKT
A te osoby żyły, żyją, wiedziały i doświadczyły odwetów, czy było warte? Mówią NIE, oprócz Pani Stawskiej obecnie...
@ Rozdział
dnia 01.08.2022, 21:29
Ocena
komentarza:
0
Należy rozdzielić dwie sprawy: patriotyzm i męstwo powstańców od głupoty kierujących nimi, pochwalić i podziwiać tych pierwszych, a zganić kierujących
tą akcją.
Nie po praz pierwszy (i nie ostatni) wspaniałe ideały i postawy marnowane są
przez nieudacznych "wodzów" czy "polityków" wykorzystujących takie intencje
do nie przemyślanego i nie przygotowanego działania.
Gdzie są "gorące głowy" tam powinien być chłodny rozum, a nie porywanie
ludzi do walki, często na zasadzie: Jakoś to będzie! Alleluja i do przodu!
@ Fan
dnia 01.08.2022, 22:07
Ocena
komentarza:
2
Dla wszystkich krytykujących powstanie Warszawskie.
Gdy wybuchło powstanie 1 sierpnia zadzwonił telefon do Niemiec z Warszawy.
Rozkaż Hitlera brzmiał zabić każdego a Warszawę zrównać z ziemią dla przestrogi reszty Europy??
I wy tutaj piszecie o głupocie??
To co napiszecie o Hitlerze który ten rozkaż wydał! A rzolnierze niemieccy rozkaż wykonywali?
To samo mamy teraz na Ukrainie ludzie bronią swoich żon matek dzieci i swojego kraju.
Przez to że oni walczą giną cywile bo tak każe morderca Putin.
Nawet Stańczyk wiedział jak nisko ma się ukłonić królowi.
@ Mieszkaniec
dnia 01.08.2022, 22:50
Ocena
komentarza:
-1
Powrót do szkoły
@ Głos rozsądku
dnia 02.08.2022, 01:17
Ocena
komentarza:
1
Fan!
Nie wiem skąd wiesz o jakimś telefonie, Nie ma tego w aktach, ani w rozkazach - w archiwum w Niemczech.
@ Głos rozsądku
dnia 02.08.2022, 01:24
Ocena
komentarza:
1
Gdy byłoby najmniejsze podejrzenie, że 01.08 był taki telefon to byłoby w dokumentach. Zapytaj Pana Wołoszańszskiego, on badał skrupulatnie te kwestie. No chyba, że ty rówiez w archiwach w Niemczech czytałaś :)
Niemcy do bólu byli skrupulatni.
@ dragoness
dnia 02.08.2022, 12:54
Ocena
komentarza:
6
Wszyscy mądrzy. Po fakcie. Patriotyczni do bólu doopy. Niestety w Jaśle, gdy zawyły syreny, refleksji i oznak szacunku nie było widać.
@ Czl
dnia 02.08.2022, 13:03
Ocena
komentarza:
-1
Taaak Dragoness. Byłaś wszędzie w Jaśle. No pod komenda straży pożarnej, gdzie oddawano hołd powstańcom i w głowach ludzi, bo jakże inaczej wytłumaczyć fakt, że nie dostrzegłeś oznak refleksji. To sformułowanie, które zacytuję za tobą, powinnaś przekazać pod numer alarmowy najbliższej możliwej stacji kolejki wąskotorowej.
@ dragoness
dnia 02.08.2022, 13:27
Ocena
komentarza:
2
Byłam na ulicy. Nie zatrzymał się ani jeden samochód, a na chodniku ani jeden "patriota z pisiej łaski".
@ Kama
dnia 02.08.2022, 21:01
Ocena
komentarza:
-1
Nie zatrzymał się bo co tu świętować masakrę cywilnej ludności, bo młodzież dostała szału ..jak to młodzież , a wystarczyło poczekać ale chcieli byśmy dalej byli robolami i żyli w ciemnocie niestety tragedia..I pany nie miały do czego wrócić ..teraz łapy wyciągają jak wszystko odbudowane. A hoj.
@ dragoness
dnia 03.08.2022, 08:26
Ocena
komentarza:
2
Bolszewię, Kamciu, tu wyczuwam.
@ FTC
dnia 01.08.2022, 14:46
Ocena
komentarza:
2
[Komentarz nie na temat]
@ js
dnia 01.08.2022, 14:52
Ocena
komentarza:
6
Na wieczną pamięć i chwałę zasługuje płk. Antoni Żurowski, dowódca zgrupowania AK na Pradze, który 4 sierpnia po 3 dniach walk wstrzymał działania wojenne ratując życie tysięcy mieszkańców i Pragę przed zniszczeniem. Dlaczego to się przemilcza - bo nie pasuje do banialuk o nieuniknionym powstaniu?
@ Głos rozsądku
dnia 01.08.2022, 20:19
Ocena
komentarza:
0
Nie słyszałam, chyba przemilczane, ale poczytam.
płk. Antoni Żurowski - chwała
@ js
dnia 02.08.2022, 00:44
Ocena
komentarza:
-2
Polecam stronę Jana Pińskiego dostępną na you tube.
@ Głos rozsądku
dnia 02.08.2022, 01:30
Ocena
komentarza:
-1
Jan Piński, słuchany jest :)
@ Rudek
dnia 01.08.2022, 14:56
Ocena
komentarza:
-2
Bogoojczyzniany PiS gra na uczciach ludzi. Sorry. Niech zawyja syreny. Na wsiach ludzie codziennie zmagali sie z hitlerowska okupacja. O nich nikt nie pamieta . Teraz wazni sa zolnierze wykleci i powstancy bo to medialne. My zyjemy tym co dzis. Pamietamy o swoich ofiarach II wojny. Kazdy niesie krzyz tamtych strasznych czasow. Niech nam nie wmawiaja ze tylko oni byli ofiarami tej strasznej wojny
@ Fan
dnia 01.08.2022, 15:01
Ocena
komentarza:
11
Tam zginelo okolo 200 tys ludzi czy bylo warto? TAK mowia ci co przezyli
@ do Fan
dnia 01.08.2022, 18:56
Ocena
komentarza:
-11
Skąd wiesz, mówili ci?
@ Konfederacja to jedyna prawica w PL
dnia 02.08.2022, 06:22
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Godzina W
dnia 01.08.2022, 14:59
Ocena
komentarza:
19
Uczcijmy i nie zapominajmy. Brawo!
@ łodyniec
dnia 01.08.2022, 19:55
Ocena
komentarza:
-12
Rzeszów powiedział nie. Syreny nie służą do tego.
@ Woytazzz
dnia 01.08.2022, 15:03
Ocena
komentarza:
-4
Dzięki takiemu regularnemu wyciu syren "na okoliczność" ich dźwięk spowszedniał na tyle, że nikt nie zwróci na niego najmniejszej uwagi w chwilach prawdziwego zagrożenia.
@ Fan
dnia 01.08.2022, 15:16
Ocena
komentarza:
0
Idz do wygodki w tym czasie i badz szczesliwy.
Spowszechnial?? w jaki sposob?
@ Do Fan
dnia 02.08.2022, 06:23
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Fan
dnia 02.08.2022, 06:39
Ocena
komentarza:
3
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Ala
dnia 01.08.2022, 15:23
Ocena
komentarza:
4
Szkoda tych młodych, pięknych ludzi którzy zginęli wtedy w Powstaniu. Ginęli z miłości do Ojczyzny, mając choć cień szansy na to by odpłacić wrogowi za wszystkie krzywdy. Niestety takiej szansy nie miało pozostałych 150 tysięcy mieszkańców Warszawy, dzieci, kobiet, mężczyzn którzy umarli w piwnicach, w gruzach paleni żywcem, zakłuwani bagnetami, gwałceni. Za nic to właśnie, za te bezsensowne śmierci przywódcy powstania nigdy nie staną przed Bogiem.
@ Czl
dnia 01.08.2022, 15:38
Ocena
komentarza:
9
Naprawdę wolałabyś czekać na śmierć w KL Warschau, który dymił na pełnych obrotach przed wybuchem Powstania, a który to obóz w dalszym ciągu nie został w żaden sposób upamiętniony? Wolałabyś czekać jak bezbronna owca w kojcu na zapleczu rzeźni, niż zginąć w walce?
Może i decyzja była mocno naiwna i nie do końca szczęśliwa, ale w Polsce tamtych czasów żyli ludzie o zupełnie innym ciężarze gatunkowym, niż dziś i nie chcieli czekać na swoją kolejkę do rzeźni biernie.
@ Fan
dnia 01.08.2022, 15:41
Ocena
komentarza:
5
Zanim wybuchlo powstanie to nie bylo gwaltow,mordowania dzieci,starcow i wywozki do obozow smierci??.
Po 4 latach mordow na kobietach i gwaltach i mordowaniu ich dzieci powiedzieli dosyc.
Lepiej kolaborwac i zyc jak niewolnik?
Lepiej umrzec mlodo i godnie oddajac swe zycie za sluszny cel niz dozyc starosci jako tchorz.
@ Wrrr
dnia 01.08.2022, 15:46
Ocena
komentarza:
4
Nie ma pani moralnego prawa do wyciągania takich wniosków, a o znajomości historii nawet nie wspomnę. !!
@ Oro
dnia 01.08.2022, 15:58
Ocena
komentarza:
-4
Ciekawe jak Fan by sie zachowal wtedy czy chcialby umierac . Fan nie badz smieszny.
@ Fan
dnia 01.08.2022, 16:09
Ocena
komentarza:
1
Oro śmieszny jesteś ty i tobie POdobni.
Nie mierz czyjeś odwagi ze swoją.
Zachowałbym się tak jak należy.ty jak przyjdzie na Ciebie czas to się schowasz?
@ ALA DO WRRR
dnia 01.08.2022, 17:03
Ocena
komentarza:
2
A co przeinaczyłam? Nie znam historii?? Dwie siostry mojej babki zginęły na Woli. Nigdy ich nie odnaleziono. Kto ma większe prawo o tym pisać niż ja? Właśnie ze oni wszyscy, mieszkańcy Warszawy poszli na rzeź i nie dano im prawa do obrony.
@ js
dnia 01.08.2022, 17:09
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ do czl
dnia 01.08.2022, 17:14
Ocena
komentarza:
-4
Nie było źadnego KL Warschau. Była taka hipoteza ale ją już dawno obalono. Na Pradze powstanie padło po 4 dniach i nie było masowych mordów ani zniszczeń. Dlaczego się o tym nie mówi?
@ Czl
dnia 01.08.2022, 17:17
Ocena
komentarza:
3
Jak smiesz tak kłamać, że nie było KL Warschau???
@ do "do czl"
dnia 01.08.2022, 20:11
Ocena
komentarza:
7
Nie kłam! To nie była żadna hipoteza! Waffen-SS Konzentrationslager Warschau, Arbeitslager Warschau, potocznie „Gęsiówka” – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny utworzony na rozkaz Reichsführera-SS Heinricha Himmlera na terenie byłego getta warszawskiego, funkcjonujący od lipca 1943 do sierpnia 1944.

KL Warschau zajmował obszar pomiędzy ówczesnymi ulicami Gęsią, Zamenhofa, Okopową, Glinianą, Ostrowską i Wołyńską. Początkowo funkcjonował jako samodzielny obóz, później został przekształcony w filię obozu na Majdanku. Przeszło przezeń co najmniej 7250 więźniów. Byli to Żydzi z różnych krajów Europy, których zmuszano do pracy przy rozbiórce ruin getta oraz przy pozyskiwaniu i segregowaniu wszelkiego wartościowego mienia znajdującego się jeszcze na jego terenie. Obóz oraz przylegające do niego ruiny były także wykorzystywane przez Niemców jako miejsce egzekucji. Masowo rozstrzeliwano tam polskich więźniów politycznych, ofiary łapanek oraz Żydów ujętych „po aryjskiej stronie”. Liczba ofiar KL Warschau jest szacowana na ok. 20 tys., w tym ok. 10 tys. Polaków.

Pod koniec lipca 1944 Niemcy przystąpili do ewakuacji obozu. Blisko 4 tys. więźniów pognano pieszo do Kutna, a tych, którzy przeżyli ów „marsz śmierci”, wywieziono do KL Dachau. 5 sierpnia 1944 obóz został zdobyty przez żołnierzy batalionu „Zośka”, którzy wyzwolili 348 przebywających w nim jeszcze Żydów.

Zdaniem Marii Trzcińskiej KL Warschau miał o wiele większe rozmiary, niż przyjmuje to oficjalna historiografia, oraz stanowił obóz zagłady, w którym przy użyciu komór gazowych Niemcy masowo eksterminowali mieszkańców Warszawy. W obozie miało zginąć 200 tys. osób, w większości etnicznych Polaków. Teoria Trzcińskiej jest odrzucana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz przez większość historyków.
ZROZUMIAŁEŚ?!!!
@ do Fan
dnia 01.08.2022, 21:47
Ocena
komentarza:
0
czyli byś spierd...ł pierwszy!!!
@ js
dnia 01.08.2022, 23:09
Ocena
komentarza:
0
Na Gęsiej był obóz pracy, faktem jest również że Polaków masowo rozstrzeliwano w ruinach Getta, ale nie ma dowodów na istnienie obozu zagłady i komór gazowych, który miał jakoby istnieć w rejonie Dworca Zachodniego. Także liczba 200 tys. ofiar jest mocna przesadzona. ZROZUMIAŁES?
@ Do Wrrr
dnia 02.08.2022, 06:25
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Czl
dnia 02.08.2022, 08:18
Ocena
komentarza:
1
Nie ma dowodów ponieważ powstał tam zaraz po "wyzwoleniu" obóz NKWD. Sowiecka myśl dalej trzyma się dobrze w wielu głowach.
@ js
dnia 03.08.2022, 12:18
Ocena
komentarza:
-1
Gdyby taka gratka jak komory gazowe wpadły w ręce Rosjan to nie omieszkaliby pokazać tego dziennikarzom i filmowcom z całego śwata jak to zrobili w Oświęcimiu czy Majdanku.
@ Czl
dnia 03.08.2022, 12:21
Ocena
komentarza:
0
No chyba, że była na kołach, o czym mówią świadkowie
@ js
dnia 05.08.2022, 05:11
Ocena
komentarza:
0
I odjechały do ciepłych krajów.
@ Lulek
dnia 01.08.2022, 16:02
Ocena
komentarza:
1
A Gdzie byli rodzice jasnie nam panujacych precession i prezydenta.
@ Oro
dnia 01.08.2022, 16:05
Ocena
komentarza:
-2
Fan nie nie napawaj sie tym co nie bylo udzialem takich przodkow
@ Optymista
dnia 01.08.2022, 16:31
Ocena
komentarza:
-3
Moja Mama ma znajomą, której ojciec zginął w powstaniu. Po przegranej musieli wyjechać w świętokrzyskie. Nawet nie chcecie wiedzieć jak ci pseudo polacy się zachowywali w stosunku do nich. Samo powstanie było wielką głupotą. Sam Anders uznał wybuch powstania za zbrodnię.
@ Jas
dnia 01.08.2022, 16:33
Ocena
komentarza:
-3
Niech wyją w Warszawie a nie w jasle , mnie to [...] obchodzi ze jakic dowódca wydał rozkaz bezsensowny żeby tylu żołnierzy zginęło , w imię czego pytam może mi kota odpisze ? Chyba teraz w imię kaczora , żeby obecnie grać na uczuciach ludzi , do powstania nie powinno dojeść , wszyscy i rząd w angli wiedział że jesteśmy na pozycji przegranej w tym powstaniu ale dla niektórych ludzie się nie liczyli i nie liczą dalej
@ Piter
dnia 01.08.2022, 20:33
Ocena
komentarza:
3
Zapytaj powstańców warszawskich co czuli w chwili powstania, albo naucz się słuchać ze zrozumieniem to będziesz wiedział.
@ js
dnia 02.08.2022, 00:46
Ocena
komentarza:
-1
Na początku był entuzjazm, potem ludzie przeklinali powstanie.
@ xddddddd
dnia 02.08.2022, 01:23
Ocena
komentarza:
-6
przecież rząd angli wepchnął nas w to powstanie... do dzisiaj nie chcą oddać teczki Sikorskiego.
@ js
dnia 02.08.2022, 07:10
Ocena
komentarza:
4
Bzdura, Churchill był przeciwny powstaniu i ostrzegał lojalnie Mikołajczyka że nikt Polakom nie pomoże. Podobnie Naczelny Wódz gen. Sosnkowski a także większość Komendy Głównej AK. Decyzję o powstaniu podjęli w trybie pilnym dowódca AK gen. Bór i Jankowski delegat rządu na kraj pod naciskiem gen. Okulickiego i gen. Chruściela przed naradą Komendy Głównej stwarzając fakt dokonany.
@ Rudek
dnia 01.08.2022, 16:45
Ocena
komentarza:
-5
Racja Jas i prawda
@ Czl
dnia 01.08.2022, 17:15
Ocena
komentarza:
1
Jacy Wy jesteście mądrzy z tą Waszą krytyka Powstania Warszawskiego. Lata pedagogiki wstydu zrobiły swoje.
Na Wschodzie Polaków masowo wywożono na Sybir, a Ukraińcy rżnęli piłami. Nie oszczędzali nawet maleńkich dzieci. Warszawiacy masowo mordowani w katowniach, między innymi w specjalnie dla Warszawy utworzonym obozie. Nawet po Jaśle chodził gestapowiec, który strzelał w łeb komu popadnie. Znikąd żadnej pomocy. Tylko śmierć. Jedyna szansa, by umrzeć z godnością to walka. Nikogo nie trzeba było o nią prosić, ani rozkazywać. Każdy chciał tylko umrzeć jak wolna istota. I Wy im tego żałujecie? Zobaczymy jak się zachować je w zimie, gdy w blokach tyłki Wam do łóżek zaczną przymarzać. Co wtedy powiecie?
@ As
dnia 01.08.2022, 19:03
Ocena
komentarza:
5
Słuszna walka nielicznych skazała na śmierć setki tysięcy. Z Niemcem mogła walczyć partyzantka a nie młodzież z butelkami benzyny przeciwko czołgom i samolotom. I do tego w mieście pełnym dzieci i kobiet. Chyle czoła przed ich bohaterstwem ale zostali wysłani na śmierć przez swoich dowódców
@ do Fan
dnia 01.08.2022, 19:21
Ocena
komentarza:
2
I co mało było tych ofiar, więc trzeba było jeszcze dołożyć 200 tys i zniszczone miasto? Na Pradze powstanie skończyło się po 4 dniach i jakoś obeszło się od tylu ofiar. Przeciwko powstaniu byli także gen. Anders a także naczelny Wódz, gen. Sosnkowski, którego w ogóle nie poinformowano o podjęciu decyzji o wybuchu powstania /!/. Polecam wspomnienia płk. Iranka - Osmęckiego, szefa wywiadu AK, który opisuje w jak idiotyczny sposób za plecami oponentów w tym i jego, nie licząc się z rzeczywistością podjęto decyzję o wybuchu powstania na podstawie zasłyszanych od bab na Pradze przez gen. "Montera" plotek o sowieckich czołgach na Pelcowiźnie.
@ EKG
dnia 01.08.2022, 19:53
Ocena
komentarza:
2
I tak bardziej to wyważone niż nazywanie wojny w Ukrainie śmieszną...
@ Czl
dnia 01.08.2022, 20:47
Ocena
komentarza:
1
Ja nie nazywam żadnej wojny śmieszna i nie wiem do czego raczysz się odnosić, ale znak umiar. Z ciekawości sprawdziłem w internecie, jaka liczbę ofiar wojny na Ukrainie podają media polskie przekazujące z pełnym oddaniem info pochodzące od strony ukraińskiej. Ostatnia informacja, która jest dostępna to 4173 ofiary. Większość ginie w rosyjskojęzycznej części Ukrainy, z tego co przekazują media, więc na szybko w Powstaniu Warszawskim w jeden dzień zginęło więcej, niż tak przez pół roku pełnoskalowej wojny, jak to nazywają nasze media.
@ Czl
dnia 01.08.2022, 20:53
Ocena
komentarza:
3
Znalazłem najnowsze dane podane przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych: 5 tys ofiar śmiertelnych w czasie tej straszliwej wojny, gdzie codziennie bombardowane są szkoły, żłobki, przedszkola, centra handlowe i osiedla mieszkaniowe, a także dworce, autobusy i pociągi pełne ludzi, targowiska i urzędy

[...]

Powiem słowami, które zapadły mi głęboko w pamięć: miarkujcie co mówicie i weźcie słowa próbując porównywać wojnę na Ukrainie do Powstania Warszawskiego
[...]
@ EKG
dnia 01.08.2022, 21:22
Ocena
komentarza:
2
Taa, ale znasz kogo kto to zrobił...
@ Czl
dnia 01.08.2022, 22:24
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Do EKG
dnia 02.08.2022, 06:28
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ EKG
dnia 03.08.2022, 09:15
Ocena
komentarza:
1
Nawet bardzo dobrze go znasz, rzekłbym nawet, jak siebie samego...
@ Rudek
dnia 01.08.2022, 17:16
Ocena
komentarza:
-9
Zawyly syreny i co? W sklepach drozej niz w piatek.
@ Frej
dnia 01.08.2022, 20:08
Ocena
komentarza:
4
Oddały pamięć dla tych , którzy zginęli 78 lat temu ! Ale takim jak Ty widzę, resztę komórek odebrały te dźwięki :)
@ Piter
dnia 01.08.2022, 20:34
Ocena
komentarza:
7
Tylko koryto. Myślisz ja czerwona zaraza ze wschodu.
@ Rudek
dnia 02.08.2022, 18:22
Ocena
komentarza:
-1
Ty masz komorki? Jestes zalosny. Umiesz tylko obrazac ludzi maly czlowieczku w trybach wladzy
@ tofik
dnia 01.08.2022, 17:38
Ocena
komentarza:
10
Durnie,ruskie i niemieckie pacholęta,idźcie i powiedzcie ukraincom żeby nie walczyli,bo niszczą im miasta,bo dzieci i kobiety giną.Lata w których uczyliście sie tej zgnilizny i propagandy niemiecko ruskiej przemijają powoli,tylko państwa narodowe mają byt,reszta upadnie,i biadolić będą nad swym losem,ale wyprany mózg pomyśli że tak ma być bo eurokołchoz tak nakazał.
@ Sowieci byli blisko,,,
dnia 01.08.2022, 20:13
Ocena
komentarza:
0
i gdyby PW nie wybuchło, to jeszcze w sierpniu albo wrześniu, Warszawa zostałaby zajęta, co prawda przez wojska sowieckie, ale pod dowództwem Polaka i rodowitego Warszawiaka Komstantego Rokossowskiego...
@ DO Sowieci byli blsiko...
dnia 01.08.2022, 20:21
Ocena
komentarza:
0
Oczywiście i szybciej wprowadziliby swój "Ruski Mir", jaki wprowadzali z NKWD po 1945... i robią to teraz na Ukrainie. Radzę douczyć się historii...
@ Piter
dnia 01.08.2022, 20:36
Ocena
komentarza:
2
I powyciągaliby młodzież związaną ze zbrojnym podziemiem jak przysłowiowe wszy z kożucha
@ js
dnia 01.08.2022, 22:56
Ocena
komentarza:
-3
Bzdura. Powstanie w ogóle nie miało wpływu na sowiecką ofensywę. To bajka wymyślona przez pseudohistoryków w rodzaju Roszkowskiego. Zatrzymało ich niemieckie kontrnatarcie elitarnych oddziałów pancernych ściągniętych z frontu zachodniego na przełomie lipca i sierpnia w rejonie Radzymina, które odrzuciło sowietów o kilkadziesiąt km na wschód. Była to największa bitwa pancerna na ziemiach polskich. Sowieci byli wyczerpani ofensywą wyprowadzoną z wschodniej Białorusi, podczas której przesunęli się przez półtora miesiąca o 600 km Niektóre jednostki straciły nawet 80 % stanów osobowych i sprzętu. Ci im przeszkadzałoby zająć W-wę a rząd Polski a powstańców w najlepszym wypadku aresztować? OIpi nie publiczna? Wolne żarty. Dopiero w styczniu byli w stanie wznowić działania ofensywne. .
@ Piter
dnia 02.08.2022, 05:27
Ocena
komentarza:
3
poczytaj co pisze Norman Davies "Powstanie 44" może coś zrozumiesz. komunistycznej propagandy nie publikuj. A wanda Wasilewska która wzywała przez radio do powstania to nic. A pomoc aliantom obiecana przez sowietów, a zakaz lądowania brytyjskich samolotów na lotniskach ruskich. Ruscy chcieli wyciąć pozostałość oficer, młodzieży patriotycznie nastawionej rękami niemców. Stalin wiedział że jeżeli tego nie zrobi to władzy w Polsce nie przejmie
@ js
dnia 02.08.2022, 07:19
Ocena
komentarza:
-4
Czytałem Davisa, wyjątkowo tendencyjny niewiele się różni od wypocin pseudohistoryków z IPNu. Poczytaj sobie chłoptasiu co o powstaniu sądzili chociażby gen. Anders, Stanisław Cat-Mackiewicz /premier rządu na uchodźctwie/, Józef Mackiewicz, płk Iranek Osmęcki, szef wywiadu AK czy Stefan Kisielewski. Śmiesz nazywać to komunistyczną propagandą? A co powiesz o zakończonym po 3 dniach powstaniu na Pradze, przemilczanym bo prawda bywa niewygodna?
@ Czl
dnia 02.08.2022, 08:20
Ocena
komentarza:
3
Taaaak. A nietknięte siły sowieckie stacjonowały w Wołominie. Stalin byłby dumny, że jego propaganda ciągle żywa
@ js
dnia 02.08.2022, 09:26
Ocena
komentarza:
0
A o bitwie pancernej pod Radzyminem przegranej przez Sowietów /przepraszam za ten rusycyzm/ znawca rusycyzmów nie słyszał?
@ Do js
dnia 02.08.2022, 18:19
Ocena
komentarza:
-1
Anders mia odmienne zdanie na temat akcji Burza. Natomiast o Powstaniu Warszawskim pisze wprost jak wanda wasilewska wzywała do powstania oraz jak sowieci markowali natarcie od strony pragi aby przyspieszyć powstanie. Natomiast akcja Burza miała objąć teren całej RP i Anders wiedział że AK musialaby wystąpić nie tylko przeciw niemcom ale także sowietom.
@ js
dnia 03.08.2022, 01:36
Ocena
komentarza:
-1
Gen. Anders uważał wręcz że sprawcy decyzji o wybuchu powstania powinni stanąć przed sądem. Do chwili podjęcia decyzji o wybuchu powstanie NIE BYŁO ŻADNYCH WALK NA PRADZE. Na Pradze znajdowało się silne zgrupowanie wojsk niemieckich z czołgami "Tygrys" włącznie, na drogach wjazdowych stały kozły przeciwczołgowe, przyczólki mostowe zabezpieczone były działami ppanc 88 mm i barykadami.
@ do js
dnia 03.08.2022, 06:13
Ocena
komentarza:
1
Liczono się z tym, że zadanie ułatwi zamieszanie, jakie wywołała wśród Niemców utrata Pragi. Chciano niewielką w sumie operacją uzyskać przyczółki stanowiące punkt zaczepienia przy planowanym szerszym forsowaniu Wisły.W nocy z 15/16 września rozpoczęła się przeprawa oddziałów z 3. Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta, które zostały wsparte artylerią i 2. Pułkiem Nocnych Bombowców „Kraków”. Najpierw przeprawiło kompania rozpoznawcza [3] ok. 60 żołnierzy z 9. pułku piechoty wraz dowódcą gen. Stanisławem Galickim. Ok. godz.200 ściągnęli oni swoje pontony na wodę. Płynęli w stronę domów na licach Solec i Wilanowskiej, kierowani przez świecących latarkami Powstańców.
@ js
dnia 03.08.2022, 12:25
Ocena
komentarza:
1
Po pierwsze w połowie września powstanie dogorywało i powstańcy a właściwie ich niedobitki nie reprezentowali już realnej siły a po drugie po co Rosjanom był w W-wie przyczółek skoro już mieli niedaleko na południe w rejonie Warki?
@ Do js
dnia 04.08.2022, 22:11
Ocena
komentarza:
0
A ty nie jesteś tendencyjny?
@ js
dnia 05.08.2022, 05:17
Ocena
komentarza:
0
W czym jestem tendencyjny, że pozwoliłem tobie przypomnieć że sowieci mieli przyczółek koło Warki?
@ Kiler
dnia 01.08.2022, 22:03
Ocena
komentarza:
3
Cześć i chwała bohaterom którzy walczyli o Jasło.
Nasze Jasło!!!
Czas tych Naszych bohaterów uczcić! !!!
Teraz,nie jutro, bo jutro jest już za późno! !!!
Nie przed wyborami,i w blasku fleszy!!!
Jaslo zasługuje na cześć i pamięć!
Chwała bohaterom z Jasła i okolic.
@ Taka prawda
dnia 02.08.2022, 21:55
Ocena
komentarza:
1
Ale tych bohaterów zakapował jaślanin. Nie tylko bohaterowie żyją wśród nas, także pospolite szuje, gotowe dla korzyści sprzedać rodaka...
@ Kiler
dnia 01.08.2022, 22:33
Ocena
komentarza:
-2
Do wszystkich niby wyuczonych z mgr.itd.dr...hab...itd.
Lekcja chistorii się kłania. Nie jutro!dzisiaj!!!
@ dragoness
dnia 02.08.2022, 13:07
Ocena
komentarza:
1
Chistorii? Pewnie "czarnkowej"?
@ Kiero
dnia 01.08.2022, 22:39
Ocena
komentarza:
-1
Rokossowski ruski piesek
@ dragoness
dnia 02.08.2022, 18:45
Ocena
komentarza:
3
A komu przeszkadzał komentarz, że Konstanty Rokossowski to rodowity Rosjanin?
@ History
dnia 01.08.2022, 23:23
Ocena
komentarza:
2
Praga została zajęta przez Armię Czerwoną i LWP w pierwszej połowie września, potem niestety były tylko pozorne działania i zbyt małymi siłami, żeby zająć miasto
@ js
dnia 02.08.2022, 00:49
Ocena
komentarza:
-1
Po co im zajmować W-wę skoro mieli już przyczółki na zachodnim brzegu Wisły w rejonie Warki i Sandomierza?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Urząd Miasta w Jaśle zamierza oszczędzać pieniądze skracając godziny otwarcia orlików

   

  Jasielski magistrat zamierza skrócić godziny otwarcia boisk sportowych typu orlik na Ogródku Jordanowskim i osiedlu Gamrat. Już wkrótce, obiekty, o których mowa, mają być czynne tylko do godz. 18. Wyjątek stanowić będą wyłącznie zajęcia organizowane przez szkółki piłkarskie i kluby sportowe. Uzasadnieniem dla decyzji podjętej przez urzędników ma być konieczność ograniczania kosztów za zużycie energii elektrycznej. Suchej nitki na pomyśle Urzędu Miasta w Jaśle nie zostawiają mieszkańcy, którzy korzystają z orlików w godzinach wieczornych. Mówią wprost, że hasło „Jasło – klimat do sportu” jawi się obecnie jako ponury żart.

 • 180 tys. zł powiat przeznaczy na zakup nowego auta dla starostwa

  Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Jaśle większość radnych zgodziła się na zabezpieczenie środków w kwocie 180 tys. zł na zakup nowego samochodu do celów służbowych dla pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle. - Mój kierowca preferuje skodę – podkreślił starosta Adam Pawluś.

 • Jako pierwsi pokonali 30 pięter i 800 schodów. Druhowie Bartosz i Tomasz najlepsi spośród 49 drużyn w kategorii OSP

  W minioną sobotę 1 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach-Wieżowiec 2022, w których udział wzięło 165 drużyn z całej Polski. Tomasz Kurek i Bartosz Maciejowski, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach po raz trzeci z rzędu byli nie do pokonania!

 • W trosce o dobrą kondycję psychiczną uczniów, jasielskie podstawówki realizować będą program - „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocj

   

  Jasielskie szkoły podstawowe przystąpiły do realizacji programu, którego celem jest rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami, a także kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie. „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” to program skierowany do osób w wieku od 8 do 12 roku życia. Kluczowy wpływ na podjętą przez władze samorządowe Jasła decyzję o wdrożeniu programu, miał apel trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, w którym domagali się oni podjęcia aktywnych działań w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.

 • Powiat inwestuje w kolejną wirtualną strzelnicę. Tym razem powstanie w Zespole Szkół w Trzcinicy

  Końcem ubiegłego roku w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie oddano do użytku pierwszą w powiecie jasielskim wirtualną strzelnicę. W czerwcu br. Rada Powiatu wyraziła zgodę na powstanie kolejnej w liceum w Kołaczycach. To jednak nie koniec. Ostatnio zabezpieczono w budżecie powiatu 50 tys. zł na budowę wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół w Trzcinicy.

 • Ostatnie pożegnanie Wiktora Barańskiego, wójta gminy Tarnowiec

   

  Rodzina, przyjaciele i kilkuset mieszkańców gminy Tarnowiec towarzyszyło Wiktorowi Barańskiemu w ostatniej drodze. Ciało zmarłego przed kilkoma dniami wójta spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Tarnowcu.

 • Kino Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Kolejny tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno zapowiada się arcyciekawie. W ramach Projektów Specjalnych, kinomani będą mogli obejrzeć na dużym ekranie między innymi film pt. „Niewierna” z Juliette Binoche i Vincentem Lindonem w rolach głównych.

 • Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów do Krakowa

   

  Od 1 października br. obowiązywać będą zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, którymi mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego podróżują do Krakowa. Ich wprowadzenie wynika z realizacji prac remontowych na linii kolejowej nr 96 (odcinek Tarnów – Stróże). Pociągi PKP IC „Wetlina” i „Bieszczady” kurować będą przez Rzeszów. W przypadku „Hubala” z kolei, na trasie z Jasła do Tarnowa obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

 • WIOŚ przedstawił wyniki badań próbek ścieków i wody z Wisłoki. Kontrola inspektorów wykazała m.in. nieprawidłowości w eksploat

  Początkiem września inspektorzy WIOŚ pobrali do badań próbki ścieków i wody z Wisłoki poniżej kolektora oczyszczalni ścieków w Kołaczycach. Wyniki wykazały przekroczenia dopuszczalnych wartości stężeń zanieczyszczeń zawartych w ściekach...

 • Mój dom to… Jasło!

   

  Każde miasto szuka swojej ścieżki rozwoju, która poprowadzi je do miejsca, gdzie jakość życia jego mieszkańców będzie na najwyższym poziomie. Dla mieszkających w Jaśle ludzi właśnie to miasto stało się domem, domem do którego zaprasza się z otwartym sercem i ogromną życzliwością, bo to jaślanie są największym potencjałem tego miejsca. 

 • Osiem kilogramów mniej. Kuracja Pani Magdaleny zakończona sukcesem

   

  Wiosenna Metamorfoza w gabinecie dietetycznym Bonne Sante Jasło dobiegła końca. Pani Magdalena wysłała swoje zgłoszenie i wygrała casting do metamorfozy, a dziś przedstawiamy tego efekty.

 • Przywróć sobie piękny uśmiech dzięki leczeniu implantologicznemu

  Leczenie implantologiczne pozwala na skuteczne i przewidywalne odtworzenie utraconych zębów, w sposób najbardziej zbliżony do zębów naturalnych. Dzięki zastosowaniu implantów zębowych możemy odzyskać piękny uśmiech. Zastosowanie najnowocześniejszych metod leczenia gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości i precyzji leczenia. Specjalistycznych gabinetów stomatologicznych nie trzeba daleko szukać. W Jaśle, leczenie implantologiczne oferuje PrecisDENT.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657