Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

19

O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

Zobacz fotorelację z wydarzenia > FOTOGALERIA

Inicjatorami akcji „Oddaj Krew i Uratuj Życie!” były Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oraz Strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP Gogołów. Sobotnia impreza odbyła się w porozumieniu z KSRG OSP Skołyszyn i Gminą Skołyszyn, która współfinansowała wydarzenie. Rano na parkingu przy remizie pojawił się autobus – mobilny punkt poboru krwi, w którym wszyscy chętni mogli bez przeszkód podzielić się tym niezwykle cennym płynem. Pracownicy RCKiK w Rzeszowie pobierali krew również w siedzibie OSP Skołyszyn. W ramach akcji krew oddało 67 osób, w tym 20 uczyniło to po raz pierwszy w życiu. Łącznie zebrano 30,150 l krwi.

Pomysł organizacji akcji krwiodawstwa w Skołyszynie okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Jej pomysłodawcy i organizatorzy liczą również na to, że przyczyni się ona do reaktywowania w Skołyszynie klubu krwiodawstwa, który funkcjonował tutaj jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. – Inicjatywa wypłynęła od pań z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W tej części województwa tego typu akcje nie są organizowane zbyt często. Pomyśleliśmy więc, że to dobry pomysł, aby akcję krwiodawstwa zorganizować w Skołyszynie, gdzie kiedyś istniał klub krwiodawców. Propozycję przedstawiliśmy chłopcom ze Skołyszyna uznając, że sama akcja może przyczynić się do reaktywacji klubu - mówi Grzegorz Świstak, prezes rady Strażackiego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy OSP Gogołów.

Imprezie towarzyszyło mnóstwo atrakcji, zorganizowanych głównie z myślą o najmłodszych jej uczestnikach. Dzieci mogły bawić się korzystając m.in. z dmuchanej zjeżdżalni. Pod okiem animatorów zabaw puszczały także bańki mydlane. Mogły także z bliska zobaczyć sprzęt, jakiego strażacy ochotnicy używają do ratowania życia i mienia mieszkańców nie tylko gminy Skołyszyn, lecz również całego powiatu jasielskiego. – Cieszę się, że dzisiejsza impreza stała się również okazją do zaprezentowania najnowszych naszych nabytków. Stąd też można tutaj zobaczyć samochód operacyjny marki Ford, łódź płaskodenną z silnikiem zaburtowym oraz pompę wysokiej wydajności. W obliczu następstw podtopień, do jakich doszło w czerwcu, szczególnie to ostatnie urządzenie zasługuje na uwagę – przekonywał druh Stanisław Święch, prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaśle. Najnowsze rozwiązania w zakresie wyposażenia jednostek straży pożarnej zaprezentowali jego wiodący producenci i dystrybutorzy, firmy Rosenbauer i Fenix.

Prawdziwym rarytasem okazał się samochód gaśniczy, jakim do Skołyszyna przyjechali druhowie z Pustej Woli. Star 25, wyprodukowany w fabryce w Starachowicach w 1970 r., bo o nim tutaj mowa otrzymał niedawno drugie życie. Strażacy ochotnicy ocalili legendarny pojazd przed złomowaniem. Jako pojazd zabytkowy stanowi prawdziwą atrakcję pokazów gaśniczych. Dzisiaj, uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć go w akcji gaszenia siana. Wiekowy Star 25 nie był jedynym historycznym akcentem sobotniego wydarzenia. Wraz ze strażakami ochotnikami z Ujazdu przyjechała bowiem sikawka konna, którą również wykorzystano w pokazie.

Najbardziej widowiskowym punktem pokazów technik gaśniczych było jednak gaszenie samochodu osobowego. W tym przypadku swoje umiejętności i zdobytą wiedzę mieli okazję zaprezentować strażacy ochotnicy z KSRG OPS Skołyszyn.

Warto podkreślić, że akcja „Oddaj Krew i Uratuj Życie!”, która zawitała dzisiaj do Skołyszyna, ma niebagatelne znaczenie dla gromadzenia, konserwacji, przechowywania i wydawania krwi. Z uwagi na sytuację epidemiczną w Polsce, regionalne centra krwiodawstwa stale apelują o jej oddawanie.

MD

Napisany dnia: 01.08.2020, 16:38
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ona
dnia 01.08.2020, 16:43
Ocena
komentarza:
27
Brawo WY. Szacun
@ Jakiś Pan
dnia 01.08.2020, 21:03
Ocena
komentarza:
10
Tak niewiele trzeba, żeby zrobić tak wiele... podziwiam!
@ pl
dnia 02.08.2020, 11:25
Ocena
komentarza:
-10
oddawałem krew wiele razy człowiek nic z tego nie ma dzień wolny w pracy nic wiecej
@ A
dnia 03.08.2020, 22:24
Ocena
komentarza:
1
Nie było drona - szkoda...
@ Diabetyczka
dnia 01.08.2020, 17:26
Ocena
komentarza:
21
Podziwiam, szanuję i dziękuję ! Ile istnień ludzkich
można dzięki tym ludziom uratować!
@ zastanów się nad tym
dnia 01.08.2020, 19:07
Ocena
komentarza:
-24
Ludzie którzy mieli przetaczaną krew przejmują część ducha dawcy i zmienia się ich charakter. Religia mówi ze przejmują grzechy dawcy. Przez to min Yehowi mają zakaz przyjmowania obcej krwi.
@ 111
dnia 01.08.2020, 19:19
Ocena
komentarza:
23
Debili nie sieją sami się rodzą
Obyś nie musiał nigdy tej krwi potrzebować
@ Jakiś Pan
dnia 01.08.2020, 21:08
Ocena
komentarza:
10
Duch jest nieśmiertelny to raz a po drugie nie ma ŻADNEJ cielesnej postaci, czyli krwi też nie.. to tak jakby kichnąć na kogoś i też przejmie jego charakter? No weź się zastanów...
@ Do @ zastanów się nad tym
dnia 01.08.2020, 23:19
Ocena
komentarza:
6
Skonsultuj się z lekarzem , najlepiej fachowcem może jeszcze da się uratować Ciebie
@ warto sie tym zainteresowac
dnia 02.08.2020, 20:25
Ocena
komentarza:
-5
„Dziwne skutki transfuzji krwi
Z Londynu donoszą o bardzo ciekawym wypadku zupełnej zmiany cech charakterystycznych osoby, której uratowano życie przez transfuzję krwi.
Niejaka Nellie Webben, żona pewnego oficjalisty z Sheffieldu, zachorowała tak ciężko, że jedynym środkiem uratowania życia chorej było przelanie do jej żył krwi innej osoby. Usługę tę oddał chorej jeden z lekarzy szpitalnych, człowiek wysoce i wszechstronnie wykształcony.
Operacja ta istotnie przywróciła pacjentce zdrowie, jednocześnie wszakże ujawnił się u niej, a dodać należy, że pacjentka liczy już lat 40 i jest kobietą prostą, bez wykształcenia, nagły pociąg do literatury, poezji i archeologji, który rozwinął się tak dalece, że była chora, do której żył zastrzyknięto krew wysoce wykształconego lekarza, zabrała się do pióra, a utwory jej ukazały się na łamach kilu dzienników. Teraz zaś oświadcza, że czuje wprost nieprzeparty pociąg do studjowania medycyny”
@ warto sie tym zainteresowac
dnia 02.08.2020, 20:25
Ocena
komentarza:
-8
Z Amsterdamu donoszą o bardzo niepokojącym wypadku zupełnej zmiany cech charakterystycznych osoby, której przetoczono krew podczas zwyczajnego zabiegu.

Niejaka Nellie Webben, żona pewnego znanego muzyka zapragnęła być piękna i zrobić sobie operację plastyczną, podczas której należało przelać do jej żył krwi innej osoby. W banku krwi wytypowano krew mężczyznu, który jak się potem okazało był znany z agresji i skłonności homoseksualnych.

Jakże zdziwienie opanowało rodzinę kiedy okazało się że matka i żona stała się piękniejsza ale zazcęła być agresywna. Po jakimś czasie mąż przyłapał ją na zdradzie z osobom innej płci. Cóż za tragedia! Dlatego Biblia słusznie radzi by unikać transfuzji. Jakże się cieszymy, że Jehowa przestrzega nas przed takimi zgubnymi skutkami postępowania!
@ pozytywny
dnia 01.08.2020, 20:27
Ocena
komentarza:
6
Wspaniala inicjatywa,szkoda tylko ze przy okazji nie popromowano i nie pobrano wymazow od chetnych dawcow szpiku kostnego np. dla Krzysia ze Swiecan.
@ pl
dnia 02.08.2020, 11:27
Ocena
komentarza:
-4
oddanie szpiku dla dawcy jest ryzykowne sa przypadki gdy lekarz z bledu uszkadza rdzen i jest się kaleka
@ xxx
dnia 02.08.2020, 20:01
Ocena
komentarza:
1
najpierw się dokształć a nie pisz totalnych głupot. szpik pobiera się z talerza kości biodrowych nie ze rdzenia.
@ Etwas fur die Ewigkeit
dnia 01.08.2020, 22:37
Ocena
komentarza:
-6
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ life
dnia 02.08.2020, 08:14
Ocena
komentarza:
9
Krwiodawstwo to wielce szlachetny cel.
@ Eloz
dnia 02.08.2020, 12:58
Ocena
komentarza:
4
Wielki szacunek dla organizatorów! Tak trzymać!
@ Jas
dnia 02.08.2020, 17:38
Ocena
komentarza:
5
Brawo, 30 litrów to naprawdę dużo.
Dziękuję Wam Wielcy Ludzie !
@ pozytywny
dnia 02.08.2020, 20:06
Ocena
komentarza:
8
Do PL. Oddanie szpiku w 90 % odbywa sie przez filtrowanie krwi przez dwie igly wbite w te same zyly co oddawanie krwi.Pobieranie szpiku z rdzenia kregoslupa to sa lata 70.
Pelna wiedza w necie . Pamietaj ze tez ratujesz komus zycie,Tak jak oddanie krwi,
Tak sie sklada ze jestem honorowym dawca krwi i od niedawna biorca szpiku kostnego i dzieki dawcy zyje i moge prostowac nieprawde.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rada parafialna, Caritas i Akcja Katolicka bronią księdza

  Mieszkaniec Tarnobrzega w jednym ze swoich wpisów na profilu facebook'owym wrócił wspomnieniami do czasów sprzed 34 lat, kiedy na lekcji religii ksiądz, który dzisiaj jest proboszczem w jednej z podjasielskich parafii miał brać dziewczynki na kolana i je dotykać. Przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritasu i rady parafialnej uważają, że duchowny został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony...

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105