Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

18

O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

Zobacz fotorelację z wydarzenia > FOTOGALERIA

Inicjatorami akcji „Oddaj Krew i Uratuj Życie!” były Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oraz Strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP Gogołów. Sobotnia impreza odbyła się w porozumieniu z KSRG OSP Skołyszyn i Gminą Skołyszyn, która współfinansowała wydarzenie. Rano na parkingu przy remizie pojawił się autobus – mobilny punkt poboru krwi, w którym wszyscy chętni mogli bez przeszkód podzielić się tym niezwykle cennym płynem. Pracownicy RCKiK w Rzeszowie pobierali krew również w siedzibie OSP Skołyszyn. W ramach akcji krew oddało 67 osób, w tym 20 uczyniło to po raz pierwszy w życiu. Łącznie zebrano 30,150 l krwi.

Pomysł organizacji akcji krwiodawstwa w Skołyszynie okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Jej pomysłodawcy i organizatorzy liczą również na to, że przyczyni się ona do reaktywowania w Skołyszynie klubu krwiodawstwa, który funkcjonował tutaj jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. – Inicjatywa wypłynęła od pań z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W tej części województwa tego typu akcje nie są organizowane zbyt często. Pomyśleliśmy więc, że to dobry pomysł, aby akcję krwiodawstwa zorganizować w Skołyszynie, gdzie kiedyś istniał klub krwiodawców. Propozycję przedstawiliśmy chłopcom ze Skołyszyna uznając, że sama akcja może przyczynić się do reaktywacji klubu - mówi Grzegorz Świstak, prezes rady Strażackiego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy OSP Gogołów.

Imprezie towarzyszyło mnóstwo atrakcji, zorganizowanych głównie z myślą o najmłodszych jej uczestnikach. Dzieci mogły bawić się korzystając m.in. z dmuchanej zjeżdżalni. Pod okiem animatorów zabaw puszczały także bańki mydlane. Mogły także z bliska zobaczyć sprzęt, jakiego strażacy ochotnicy używają do ratowania życia i mienia mieszkańców nie tylko gminy Skołyszyn, lecz również całego powiatu jasielskiego. – Cieszę się, że dzisiejsza impreza stała się również okazją do zaprezentowania najnowszych naszych nabytków. Stąd też można tutaj zobaczyć samochód operacyjny marki Ford, łódź płaskodenną z silnikiem zaburtowym oraz pompę wysokiej wydajności. W obliczu następstw podtopień, do jakich doszło w czerwcu, szczególnie to ostatnie urządzenie zasługuje na uwagę – przekonywał druh Stanisław Święch, prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaśle. Najnowsze rozwiązania w zakresie wyposażenia jednostek straży pożarnej zaprezentowali jego wiodący producenci i dystrybutorzy, firmy Rosenbauer i Fenix.

Prawdziwym rarytasem okazał się samochód gaśniczy, jakim do Skołyszyna przyjechali druhowie z Pustej Woli. Star 25, wyprodukowany w fabryce w Starachowicach w 1970 r., bo o nim tutaj mowa otrzymał niedawno drugie życie. Strażacy ochotnicy ocalili legendarny pojazd przed złomowaniem. Jako pojazd zabytkowy stanowi prawdziwą atrakcję pokazów gaśniczych. Dzisiaj, uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć go w akcji gaszenia siana. Wiekowy Star 25 nie był jedynym historycznym akcentem sobotniego wydarzenia. Wraz ze strażakami ochotnikami z Ujazdu przyjechała bowiem sikawka konna, którą również wykorzystano w pokazie.

Najbardziej widowiskowym punktem pokazów technik gaśniczych było jednak gaszenie samochodu osobowego. W tym przypadku swoje umiejętności i zdobytą wiedzę mieli okazję zaprezentować strażacy ochotnicy z KSRG OPS Skołyszyn.

Warto podkreślić, że akcja „Oddaj Krew i Uratuj Życie!”, która zawitała dzisiaj do Skołyszyna, ma niebagatelne znaczenie dla gromadzenia, konserwacji, przechowywania i wydawania krwi. Z uwagi na sytuację epidemiczną w Polsce, regionalne centra krwiodawstwa stale apelują o jej oddawanie.

MD

Napisany dnia: 01.08.2020, 16:38
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ona
dnia 01.08.2020, 16:43
Ocena
komentarza:
26
Brawo WY. Szacun
@ Jakiś Pan
dnia 01.08.2020, 21:03
Ocena
komentarza:
9
Tak niewiele trzeba, żeby zrobić tak wiele... podziwiam!
@ pl
dnia 02.08.2020, 11:25
Ocena
komentarza:
-10
oddawałem krew wiele razy człowiek nic z tego nie ma dzień wolny w pracy nic wiecej
@ Diabetyczka
dnia 01.08.2020, 17:26
Ocena
komentarza:
21
Podziwiam, szanuję i dziękuję ! Ile istnień ludzkich
można dzięki tym ludziom uratować!
@ zastanów się nad tym
dnia 01.08.2020, 19:07
Ocena
komentarza:
-22
Ludzie którzy mieli przetaczaną krew przejmują część ducha dawcy i zmienia się ich charakter. Religia mówi ze przejmują grzechy dawcy. Przez to min Yehowi mają zakaz przyjmowania obcej krwi.
@ 111
dnia 01.08.2020, 19:19
Ocena
komentarza:
22
Debili nie sieją sami się rodzą
Obyś nie musiał nigdy tej krwi potrzebować
@ Jakiś Pan
dnia 01.08.2020, 21:08
Ocena
komentarza:
10
Duch jest nieśmiertelny to raz a po drugie nie ma ŻADNEJ cielesnej postaci, czyli krwi też nie.. to tak jakby kichnąć na kogoś i też przejmie jego charakter? No weź się zastanów...
@ Do @ zastanów się nad tym
dnia 01.08.2020, 23:19
Ocena
komentarza:
6
Skonsultuj się z lekarzem , najlepiej fachowcem może jeszcze da się uratować Ciebie
@ warto sie tym zainteresowac
dnia 02.08.2020, 20:25
Ocena
komentarza:
-4
„Dziwne skutki transfuzji krwi
Z Londynu donoszą o bardzo ciekawym wypadku zupełnej zmiany cech charakterystycznych osoby, której uratowano życie przez transfuzję krwi.
Niejaka Nellie Webben, żona pewnego oficjalisty z Sheffieldu, zachorowała tak ciężko, że jedynym środkiem uratowania życia chorej było przelanie do jej żył krwi innej osoby. Usługę tę oddał chorej jeden z lekarzy szpitalnych, człowiek wysoce i wszechstronnie wykształcony.
Operacja ta istotnie przywróciła pacjentce zdrowie, jednocześnie wszakże ujawnił się u niej, a dodać należy, że pacjentka liczy już lat 40 i jest kobietą prostą, bez wykształcenia, nagły pociąg do literatury, poezji i archeologji, który rozwinął się tak dalece, że była chora, do której żył zastrzyknięto krew wysoce wykształconego lekarza, zabrała się do pióra, a utwory jej ukazały się na łamach kilu dzienników. Teraz zaś oświadcza, że czuje wprost nieprzeparty pociąg do studjowania medycyny”
@ warto sie tym zainteresowac
dnia 02.08.2020, 20:25
Ocena
komentarza:
-7
Z Amsterdamu donoszą o bardzo niepokojącym wypadku zupełnej zmiany cech charakterystycznych osoby, której przetoczono krew podczas zwyczajnego zabiegu.

Niejaka Nellie Webben, żona pewnego znanego muzyka zapragnęła być piękna i zrobić sobie operację plastyczną, podczas której należało przelać do jej żył krwi innej osoby. W banku krwi wytypowano krew mężczyznu, który jak się potem okazało był znany z agresji i skłonności homoseksualnych.

Jakże zdziwienie opanowało rodzinę kiedy okazało się że matka i żona stała się piękniejsza ale zazcęła być agresywna. Po jakimś czasie mąż przyłapał ją na zdradzie z osobom innej płci. Cóż za tragedia! Dlatego Biblia słusznie radzi by unikać transfuzji. Jakże się cieszymy, że Jehowa przestrzega nas przed takimi zgubnymi skutkami postępowania!
@ pozytywny
dnia 01.08.2020, 20:27
Ocena
komentarza:
6
Wspaniala inicjatywa,szkoda tylko ze przy okazji nie popromowano i nie pobrano wymazow od chetnych dawcow szpiku kostnego np. dla Krzysia ze Swiecan.
@ pl
dnia 02.08.2020, 11:27
Ocena
komentarza:
-2
oddanie szpiku dla dawcy jest ryzykowne sa przypadki gdy lekarz z bledu uszkadza rdzen i jest się kaleka
@ xxx
dnia 02.08.2020, 20:01
Ocena
komentarza:
0
najpierw się dokształć a nie pisz totalnych głupot. szpik pobiera się z talerza kości biodrowych nie ze rdzenia.
@ Etwas fur die Ewigkeit
dnia 01.08.2020, 22:37
Ocena
komentarza:
-6
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ life
dnia 02.08.2020, 08:14
Ocena
komentarza:
9
Krwiodawstwo to wielce szlachetny cel.
@ Eloz
dnia 02.08.2020, 12:58
Ocena
komentarza:
4
Wielki szacunek dla organizatorów! Tak trzymać!
@ Jas
dnia 02.08.2020, 17:38
Ocena
komentarza:
4
Brawo, 30 litrów to naprawdę dużo.
Dziękuję Wam Wielcy Ludzie !
@ pozytywny
dnia 02.08.2020, 20:06
Ocena
komentarza:
7
Do PL. Oddanie szpiku w 90 % odbywa sie przez filtrowanie krwi przez dwie igly wbite w te same zyly co oddawanie krwi.Pobieranie szpiku z rdzenia kregoslupa to sa lata 70.
Pelna wiedza w necie . Pamietaj ze tez ratujesz komus zycie,Tak jak oddanie krwi,
Tak sie sklada ze jestem honorowym dawca krwi i od niedawna biorca szpiku kostnego i dzieki dawcy zyje i moge prostowac nieprawde.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

   

  O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

 • The Hamburgers – recepta na wyśmienity smak! Spróbuj nowości w Doner King

 • Fundacja PGNiG przekazała kolejną transzę pomocy dla poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic

   

  Kolejna partia sprzętu AGD od Fundacji PGNiG trafiła do rodzin poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic i podtopień. W Jaśle z pomocy rzeczowej skorzysta 28 gospodarstw domowych, które przed miesiącem dotknął żywioł.

 • Urząd Miasta w Jaśle odpowiada na petycję w sprawie wycinki drzew

   

  Kilka dni po tym, jak w sieci pojawiła się petycja w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, apel mieszkańców miasta zatroskanych o ich los, doczekał się odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta w Jaśle. Magistrat przekonuje, że robi wszystko, aby ocalić jak największą liczbę drzew przewidzianych do usunięcia w związku z budową ścieżki rowerowej. Analizowane obecnie przez urzędników rozwiązanie może pozwolić na zachowanie dziesięciu z nich.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

   

  Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie. 

 • Rusza modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej – będą utrudnienia

   

  W ramach prowadzonego projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” już w najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne Placu Żwirki i Wigury, a także sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej. 

 • Czy uda im się obronić drzewa przed wycinką?

   

  Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

 • Toyota rozwija skrzydła w Jaśle

   

  Branża motoryzacyjna nie toleruje stagnacji. Potwierdzenia dla tak postawionej tezy nie trzeba szukać daleko. Jasielski salon Toyoty stawiając na rozwój...

 • Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u

  Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą ośrodka.

 • Wracamy z obuwiem najlepszych polskich marek! Wielkie otwarcie już w sobotę 1.08.2020

   

  Po kilku długich  miesiącach przerwy, wracamy do Was z obuwiem najlepszych polskich marek. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105