Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Większe oskładkowanie umów zlecenie

45

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy, który przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, zatrudnieni na umowy zlecenie uzyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych, wyższej emerytury,renty, zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Do tej pory osoby pracuje na kilku umowach zlecenie podlegały ubezpieczeniu tylko jednej z nich. Przy wprowadzeniu zmian zostaną oskładkowane wszystkie umowy do co najmniej płacy minimalnej. Obecnie z umów śmieciowych odprowadzane są symboliczne składki do ZUS-u. W sytuacji utraty pracy osoba taka nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

- Będą także odkładać na emeryturę wystarczająco by móc liczyć na starość przynajmniej na minimalne świadczenie. Idąc na urlop macierzyński lub rodzicielski dostaną wyższe zasiłki w czasie opieki nad dzieckiem - mówi minister Kosiniak-Kamysz

Statystyki GUS-u wykazały że aż 1,4 mln Polaków pracuje na umowach cywilnoprawnych i wciąż ta liczba wzrasta. Premier Donald Tusk zapowiedział również, że rząd zamierza oskładkować również wynagrodzenia z tytułu zasiadania w radach nadzorczych. Członkowie będą mogli liczyć na składki emerytalne i rentowe.

Jak podkreślił minister Kosiniak-Kamysz zaproponowane zmiany wpłyną na konkurencyjność gospodarki. Obecnie pracodawcy zatrudniający większość pracowników na umowy zlecenie ponoszą znacznie niższe koszty, w porównaniu do tych, którzy dają umowy o pracę. - Zachęcą również firmy do większej innowacyjności – dodaje minister.

icz/mpips

Reklama

Komentarze: 44

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Do [...] @ ksiądz Mateusz
dnia 06.03.2014, 16:42 · Zgłoś
Ty @ ksiądz Mateusz -co brałeś?podaj namiary dila ...musi mieć niezłego kopa...ja nawet jak i beczke bym wypił czy kilo wypalił to bym takich bredni nie pisał...hehehhehe
Odpowiedz
2
@ kopia
dnia 06.03.2014, 09:36 · Zgłoś
OK,krzyczycie ale żeby być sprawiedliwym,znam pare firm w Jaśle co Posiadają że 20pracowników,ale tylko 3,4osoby są legalnie,a reszta na czarno.To są zazwyczaj firmy Budowlane,zazwyczaj to norma.
Przykłady można podawać,wiem zaraz ktoś napisze dlaczego tego nie zgłoszę.Ja już w Polsce nie pracuje,znam osoby co prowadza jedno osobowe firmy,płaca na czarno swoim pracownikom,10,12 zł na godz.I wiecznie narzekają,ale samochód za 60tyś jest,albo droższy,dom buduje.czy on się dorabia uczciwie?.Wykorzystuje sytuacje.Ktoś napisze masz [...] to kombinuj,ale tak nie można.
Właśnie tak Polak Polaka traktuje we własnym kraju,a co sie dzieje za granicą o tym to nawet nie będe pisał.
Jak ma być dobrze jak własny rodak,żeruje na bracie.jak żyć ktoś napisze bez pieniędzy,skromniej ale można,nie szukajcie daleko szefowie,zobaczcię jak żyją wasi pracowników,wiecie ile mają,to wy im płacicie.
Odpowiedz
-3
@ ksiądz Mateusz
dnia 06.03.2014, 12:29 · Zgłoś
10/10 nic dodać nic ująć
Odpowiedz
2
@ kopia
dnia 06.03.2014, 09:36 · Zgłoś
"Zachęcą również firmy do większej innowacyjności – dodaje minister"
Chyba do większego kombinowania i zwiększania szarej strefy. Obniżcie [...] koszty pracy - tu jest problem !!!
Odpowiedz
4
@ kopia
dnia 06.03.2014, 09:34 · Zgłoś
trochę ksiądz Mateusz się "poplątał" w swoich wywodach.
1.Płacone składki nie mają wiele wspólnego ze świadczeniami, które później dostaniemy lub nie.
2. System podatkowy w Polsce sięga granic absurdu
3. Polska "Urzędem stoi" a więc koszty życia i pracy ciągle rosną a urzędy mają się coraz lepiej
4. Przy obecnym tempie emigracji i ciągle powiększającej się szarej strefie system ZUS jest skazany na katastrofę.
5. Obecnie tworzone i "ulepszane" prawo zachęca ludzi do emigracji ewentualnie do pracy "na czarno".
6. Zwiększanie podatków i danin przekroczyło już wszelkie granice.
mam wymieniać dalej? Czy wystarczy?
Odpowiedz
-3
@ bravo
dnia 06.03.2014, 09:18 · Zgłoś
na reszcie! wszystkie umowy śmieciowe powinny zniknąć! Każdy pracuje żeby żyć godnie! A ci co zatrudniają ludzi na umowy cywilnoprawne to kombinatorzy żeby nie musieli płacić chorobowego czy urlopu! Powinna być umowa o pracę i koniec kombinacji!
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 06.03.2014, 06:53 · Zgłoś
Prawda w oczy kole. Polacy kombinatorstwo mają w genach, więc ustawa niewiele zmieni, ma nam tylko zatkać [...] przed wyborami. Pozdrawiam księdza Mateusza ;-)
Odpowiedz
0
@ ksiądz Mateusz
dnia 06.03.2014, 12:28 · Zgłoś
Dziękuję, bardzo szkoda że nie wiele osób to rozumie, pisząc polaczki mam na myśli tych oszustów, którzy tylko patrzą jak kraść
Odpowiedz
1
@ 33
dnia 05.03.2014, 19:13 · Zgłoś
albo rusrk jakiś prosto od putina
Odpowiedz
3
@ wowa
dnia 05.03.2014, 17:00 · Zgłoś
skoro ksiądz Mateusz tak ironicznie odnosi się do "[...]" to ksiądz pewno Torę czyta...
Odpowiedz
2
@ 123
dnia 05.03.2014, 19:12 · Zgłoś
albo rusek jakiś prosto od putina
Odpowiedz
2
@ Jaślanka
dnia 05.03.2014, 15:53 · Zgłoś
Tak to tylko na papierze będzie. Tak samo jak zatrudnianie osób w zakladach chronionych. Taki zakład tylko nazywa się "chroniony" a w realu to zwykły zakład
Odpowiedz
8
@ łodyniec
dnia 05.03.2014, 15:27 · Zgłoś
teraz zamiast umów zlecenie będzie praca na czarno ,bo żaden prywaciarz nie będzie chciał więcej płacić składek :D

łohohohhohohoh
Odpowiedz
-3
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 18:23 · Zgłoś
To będziemy donosić na oszustów zatrudniających na czarno
Odpowiedz
0
@ :-b
dnia 05.03.2014, 19:04 · Zgłoś
ty "ksiądz"
jak by było jeszcze SB to pewnie być [...] należał
Odpowiedz
0
@ FAN
dnia 05.03.2014, 19:52 · Zgłoś
OK,krzyczycie ale żeby być sprawiedliwym,znam pare firm w Jaśle co Posiadają że 20pracowników,ale tylko 3,4osoby są legalnie,a reszta na czarno.To są zazwyczaj firmy Budowlane,zazwyczaj to norma.
Przykłady można podawać,wiem zaraz ktoś napisze dlaczego tego nie zgłoszę.Ja już w Polsce nie pracuje,znam osoby co prowadza jedno osobowe firmy,płaca na czarno swoim pracownikom,10,12 zł na godz.I wiecznie narzekają,ale samochód za 60tyś jest,albo droższy,dom buduje.czy on się dorabia uczciwie?.Wykorzystuje sytuacje.Ktoś napisze masz [...] to kombinuj,ale tak nie można.
Właśnie tak Polak Polaka traktuje we własnym kraju,a co sie dzieje za granicą o tym to nawet nie będe pisał.
Jak ma być dobrze jak własny rodak,żeruje na bracie.jak żyć ktoś napisze bez pieniędzy,skromniej ale można,nie szukajcie daleko szefowie,zobaczcię jak żyją wasi pracowników,wiecie ile mają,to wy im płacicie.
Odpowiedz
8
@ kochany rzad !!!!j [...]y
dnia 05.03.2014, 15:20 · Zgłoś
kpina co sie dziej z tej polsce mogli by wysadzic rzad i ten caly palac i premeiera nich sam zyja za te wypacty co my tyramy caly mniesciac od wyplaty do wyplaty
Odpowiedz
5
@ sbk
dnia 05.03.2014, 15:13 · Zgłoś
Bedzie wiecej korupcji w ZUSie a o to przeciez chodzi.Jaslo w korupcji bryluje ale pogadamy za 5-10 lat jak juz wszystkie srodki sie skoncza.Wtedy ZUS,KRUS,PUP i inne skorumpowane [...] oskladkuja wlasne tylki
Odpowiedz
-6
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 15:34 · Zgłoś
Korupcję zgłoś na POlicji. przynajmniej koksu przestanie pisać, ze policja się leni
Odpowiedz
-3
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 18:22 · Zgłoś
Na więcej cię nie stać koksu, prawdę napisalem
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 05.03.2014, 19:06 · Zgłoś
Tylko tak ci sie wydaje ze prawde piszesz
Odpowiedz
0
@ do koksa
dnia 06.03.2014, 07:15 · Zgłoś
jechaj z tą sukienką...
Odpowiedz
12
@ ann
dnia 05.03.2014, 14:48 · Zgłoś
1. "Będą także odkładać na emeryturę wystarczająco by móc..." wesprzeć ZUS w wypłacie bieżących emerytur :))
2. "Zachęcą również firmy do większej innowacyjności", która polegać będzie na tym, że z 3 osób zatrudnionych na umowę zlecenie w firmie zostanie jedna, a pozostałe dwie zasilą grono bezrobotnych.
Co też będzie dla ZUSu i budżetu państwa na plus, bo od tego jednego wybrańca dostaną składkę emerytalną, a tym dwóm i tak nie będzie przysługiwało prawo do zasiłku...
Odpowiedz
10
@ PUP
dnia 05.03.2014, 14:38 · Zgłoś
By żyło się lepiej...
Odpowiedz
11
@ obserwer1
dnia 05.03.2014, 14:29 · Zgłoś
Czyli mamy tzw. "Przyjazne Państwo" a rząd (raczej [...]) kombinuje: gdzie by tu jeszcze dołożyć. Efekt: Duże bezrobocie i masowa emigracja. Tak trzymać a ostatni zgasi światło!
Odpowiedz
-2
@ 18
dnia 05.03.2014, 13:58 · Zgłoś
albo sobie wypłaty lub premie
Odpowiedz
28
@ Skiba
dnia 05.03.2014, 13:47 · Zgłoś
"Zachęcą również firmy do większej innowacyjności – dodaje minister"
Chyba do większego kombinowania i zwiększania szarej strefy. Obniżcie [...] koszty pracy - tu jest problem !!!
Odpowiedz
-9
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 14:15 · Zgłoś
Według Eurostatu koszty pracy w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej. Problemem jest polska mentalność, typowy [...] tylko myśli jak oszukiwać i kraść.
Odpowiedz
-15
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 14:46 · Zgłoś
Składki do Zusu płacić nie chce tylko, że w razie wypadku i konieczności pobytu w szpitalu taki typowy [...] nie byłby w stanie sam opłacić sobie pobytu, polaczki to najchętniej by tylko brały ale dać to już nie. Gdyby wam dać możliwość samodzielnego oszczędzania na emeryturę to niewielki procent by oszczędzał, reszta by żyła z dnia na dzień a potem płacz bo nic nie ma. Konsumpcjonizm osiągnął już ogromne rozmiary. A ponadto zrozumcie w końcu ZUS działa na zasadzie, że pracujący utrzymuje emeryta, tzn. [...], że żebyście dostali emerytury musicie mieć dzieci, które na te emerytury zapracują.
Odpowiedz
-12
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 14:48 · Zgłoś
Tak jak wy pracujecie na emerytury swoich rodziców, celowo napisałem to wszystko nie w jednym komentarzu
Odpowiedz
33
@ sumienie
dnia 05.03.2014, 15:08 · Zgłoś
trochę ksiądz Mateusz się "poplątał" w swoich wywodach.
1.Płacone składki nie mają wiele wspólnego ze świadczeniami, które później dostaniemy lub nie.
2. System podatkowy w Polsce sięga granic absurdu
3. Polska "Urzędem stoi" a więc koszty życia i pracy ciągle rosną a urzędy mają się coraz lepiej
4. Przy obecnym tempie emigracji i ciągle powiększającej się szarej strefie system ZUS jest skazany na katastrofę.
5. Obecnie tworzone i "ulepszane" prawo zachęca ludzi do emigracji ewentualnie do pracy "na czarno".
6. Zwiększanie podatków i danin przekroczyło już wszelkie granice.
mam wymieniać dalej? Czy wystarczy?
Odpowiedz
14
@ FAN
dnia 05.03.2014, 15:25 · Zgłoś
2020 przepowiadają że ZUS zbankrutuje.
Odpowiedz
-11
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 15:30 · Zgłoś
Koniec świata już wielokrotnie przepowiedziano
Odpowiedz
-5
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 15:33 · Zgłoś
Ja pisałem tylko o zusie a nie o innych podatkach, zgadzam się, że system podatkowy jest chory a wystarczyłoby obniżyć Vat i parę innych podatków ale w zamian za to zlikwidować możliwości odliczeń i ulg i skończyłyby się przekręty m.in na vacie
Odpowiedz
6
@ [...]
dnia 05.03.2014, 16:26 · Zgłoś
Piszesz typowy [...] a to ty jestes nie typowy [...]???
Odpowiedz
7
@ yhy
dnia 05.03.2014, 16:44 · Zgłoś
ty ksiądz do kosciola biegnij ludziom glowy popiolem posypac a nie na internecie siedzisz i glupoty piszesz
Odpowiedz
-5
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 18:20 · Zgłoś
Koksu idź na siłownię pakować dalej bo rozumu za dużo nie masz i wcale głupot nie piszę tylko taka jest prawda ale do was [...] to nie dociera bo wy samodzielnie myśleć nie potraficie, wy łykacie tylko komercyjną papkę
Odpowiedz
-9
@ ksiądz Mateusz
dnia 05.03.2014, 18:22 · Zgłoś
A prawda jest taka, że nawet gdyby koszty pracy całkiem zlikwidować to [...] i tak będzie źle, to już taka mentalność tego narodu
Odpowiedz
9
@ :-b
dnia 05.03.2014, 19:07 · Zgłoś
ty"ksiądz" porównaj ile składka na zus w Polsce a ile w UK
i jak to się ma do zarobków ekspercie:-)))
Odpowiedz
-1
@ POLSKIE ZYDY WOOOOON -BOJA SIE
dnia 06.03.2014, 01:36 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-1
@ On do Księdza Mateuszka
dnia 06.03.2014, 07:11 · Zgłoś
ty dalej nawracaj swoje owieczki, i goń tych [...] ze swojego zgromadzenia...
Odpowiedz
-1
@ On do Księdza Mateuszka
dnia 06.03.2014, 07:13 · Zgłoś
TY wiesz co, twój styl przypomina mi takiego [...] kozaka SVENa !!!
Odpowiedz
0
@ icek
dnia 06.03.2014, 18:07 · Zgłoś
typowy [...] czytaj/ksiadz i urzednik/
Odpowiedz
0
@ jik
dnia 06.03.2014, 18:08 · Zgłoś
no właśnie ksiądz -i ile podatków dokładnie płacimy , bo od wszystkiego nam państwo pobiera podatki na dobrą sprawę to z dochodu wielkie [...] zostaje, muszą mieć by utrzymać [...] z opieki społecznej którzy za 1500 do roboty nie pójdą bo z opieki tyle wyciągają i na emerytów i rencistów. I porównaj ile litr paliwa kosztuje u nas a ile w unii proporcjonalnie do zarobków tu i tam.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.