Wielki Czwartek zainaugurował Triduum Paschalne
Miliony katolików z całego świata rozpoczynają dziś obchody Triduum Paschalnego - Kościół wspomina w nim wydarzenia stanowiące zalążek jego historii.
Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna to dla każdego wyznawcy wiary katolickiej dni szczególne. Przede wszystkim z punktu widzenia wydarzeń, których są upamiętnieniem ale również z racji formy, w jakiej się je celebruje - obrzędy liturgiczne triduum wyróżnia bowiem niecodzienna oprawa, bogata symbolika i niezwykle podniosły charakter ich odprawiania.

Wielki Czwartek
Przed południem we wszystkich świątyniach katedralnych odbywa się Msza Święta Krzyżma. Biskup święci na niej oleje, które w ciągu następnych dwunastu miesięcy będą wykorzystywane przy udzielaniu sakramentów świętych - chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i do konsekracji świątyń. W trakcie tej wyjątkowej Eucharystii księża odnawiają przyrzeczenia, złożone przez nich podczas święceń kapłańskich. W wielkoczwartkowy wieczór w kościołach parafialnych sprawowane są Msze Święte Wieczerzy Pańskiej - upamiętniające ustanowienie przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Na tej liturgii po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia Wielkiego Postu w świątyniach - przy dźwiękach dzwonów - zabrzmi uroczyste "Gloria", po niej wszystkie używane w kościele instrumenty łącznie z organami zamilkną - usłyszeć będzie je można dopiero podczas sobotniej Wigilii Paschalnej. Po zakończeniu liturgii Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej monstrancja z Najświętszym Sakramentem zostanie przeniesiona do tzw. ciemnicy, symbolizującej uwięzienie Chrystusa.
Wielki Piątek
Jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Eucharystii. Wieczorem w kościołach parafialnych odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. U jej początku celebrans kładzie się krzyżem przed ołtarzem, następnie po dwóch czytaniach i psalmie odśpiewany lub przeczytany - najczęściej z podziałem na role - zostaje opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg. Św. Jana. Ważnym punktem wielkopiątkowej liturgii jest uroczysta modlitwa wstawiennicza za zbawienie całego świata. Po niej ma miejsce adoracja krzyża - najpierw przez kapłanów, później lektorów i ministrantów a następnie resztę uczestników liturgii. Kończy się ona procesją do Grobu Pańskiego - kaplicy symbolizującej grób Chrystusa - celem umieszczenia w nim Najświętszego Sakramentu, gdzie często działające przy parafiach wspólnoty adorują go do późnych godzin nocnych.
Wielka Sobota
Jest czasem oczekiwania na Święto Zmartwychwstania. W świątyniach na ołtarzu nie ma obrusu, tabernakulum od zakończenia Liturgii Męki Pańskiej pozostaje otwarte. Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarmy wielkanocne - chleb, mięso oraz jajka. Przynosi się je zazwyczaj w wiklinowych koszykach i przykrywa koronkowymi serwetkami. Tego dnia kontynuowane jest czuwanie przy Grobie Pańskim. Często wartę sprawują tam strażacy i harcerze.
Wigilia Paschalna i Niedziela Wielkanocna
W sobotę o zmroku odprawiana jest Wigilia Paschalna, liturgia rozpoczynająca obchód Wielkanocy. Rozpoczyna się przed świątynią, gdzie następuje obrzęd poświęcenia ognia i zapalenie paschału będącego symbolem samego Chrystusa – światłości świata. Po nim kapłan wchodzi w procesji z paschałem do kościoła, wierni zapalają on niego swe świece. Podczas wielkosobotniej liturgii po raz pierwszy od Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej zabrzmi przy akompaniamencie organów i dzwonów "Gloria" i znów po czterdziestu dniach Wielkiego Postu uroczyste "Alleluja". Po homilii następuje Liturgia Chrzcielna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych a po niej liturgia eucharystyczna. Wigilia Paschalna kończy się uroczystą procesją rezurekcyjną.
Niedziela Wielkanocna jest pierwszym dniem Świąt Wielkanocnych a jednocześnie ostatnim Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. W Święto Zmartwychwstania Pańskiego znajdujący się przy ołtarzu krzyż przyozdobiony jest czerwoną stułą, obok znajdują się paschał oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego.
jh
