Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

#Wiemcorobić – rusza kampania społeczna poświęcona ochronie dzieci przed zagrożeniami online

28

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczyna ogólnopolską kampanię #wiemcorobić, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, takich jak child grooming i sextortion. Kampania obejmie działania edukacyjne i prewencyjne skierowane do dzieci, rodziców oraz nauczycieli i ma pomóc rozpoznawać i przeciwdziałać niebezpieczeństwom kryjącym się w internecie. Inicjatywa, realizowana dzięki wsparciu Pepco, uzyskała patronat honorowy Ministra Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Dziecka oraz Komendanta Głównego Policji, a w jej organizację zaangażowane jest szerokie grono specjalistów, w tym m.in.: sędzia, psychoterapeuta, psychiatra dziecięcy, psycholog, pedagog seksualny czy przedstawiciele policji.

#wiemcorobić: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w cyfrowym świecie?

Kampania #wiemcorobić to szeroko zakrojona inicjatywa, której zadaniem jest zarówno edukacja, jak i praktyczne wsparcie dzieci, rodziców oraz nauczycieli w radzeniu sobie z zagrożeniami w internecie.

„Naszym celem jest zwiększenie społecznej świadomości o zjawiskach takich jak child grooming i sextortion oraz wykształcenie nawyków i reakcji pozwalających chronić się przed tymi niebezpieczeństwami. Zależy nam, aby każde dziecko, które doświadczyło przemocy online, zamiast odpowiadać sprawcy, czym prędzej zgłosiło zdarzenie właściwym instytucjom oraz aby nie wstydziło się, ani nie obawiało oceny czy odrzucenia ze strony dorosłych, którzy powinni je wspierać” – mówi Marta Kwiatek z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, koordynatorka Telefonu i czatu zaufania dla dzieci i młodzieży 800119119.pl.

Zmniejszenie stygmatyzacji ofiar oraz zachęcanie młodzieży do zgłaszania przestępstw to podstawowe założenia kampanii. Kampania skierowana jest również do dorosłych – rodziców i nauczycieli, którym dostarczy narzędzi, aby mogli skuteczniej wspierać dzieci i młodzież w obliczu zagrożeń.

„Na stronie internetowej wiemcorobic.pl już można znaleźć spot wideo i materiały informacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, dotyczące ścieżki postępowania w przypadku zetknięcia się z groomerem lub szantażystą. Dostępny jest też specjalny formularz, przez który można zgłosić takie przestępstwo oraz informacje, gdzie szukać wsparcia psychologicznego. Nauczyciele zyskają wkrótce dostęp do scenariuszy lekcji przygotowanych przez ekspertów oraz do narzędzi, które pozwolą im rozpoznawać sygnały zagrożeń i reagować na potrzeby uczniów w trudnych sytuacjach. Zależy nam na zbudowaniu świadomości i zapewnieniu konkretnego wsparcia, aby wszyscy odbiorcy – dzieci, ich rodzice i nauczyciele – czuli, że wiedzą, co mogą zrobić w obliczu zetknięcia się z niebezpieczeństwem ze świata online” – dodaje Marta Kwiatek.

Czym dokładnie jest child grooming?

Child grooming to proces psychologicznej manipulacji, w której sprawcy powoli zdobywają zaufanie dziecka, by zbliżyć się do niego z zamiarem wykorzystania seksualnego. W ramach kampanii powstały m.in. materiały edukacyjne, które pomogą dziecku nauczyć się rozpoznawać niepokojące sygnały, np. gdy osoba po drugiej stronie ekranu:

  • izoluje dziecko od bliskich lub próbuje kreować z nim „sekrety”,
  • wykazuje podejrzanie dużą uwagę i sympatię wobec dziecka,
  • prosi o nagie zdjęcia lub proponuje spotkanie w realu,
  • przesyła własne roznegliżowane zdjęcia lub inne materiały pornograficzne.

Ekspertka kampanii, psychoterapeutka Julia Norman, podkreśla: „Nie wszystkie dzieci potrafią wyczuć, kiedy przekraczane są ich granice, wiele z nich ma też trudności z asertywną obroną swoich granic. Grooming to proces subtelny, jednocześnie bardzo niebezpieczny, dlatego tak ważne jest, by młodzi ludzie wiedzieli, jak się przed nim chronić i aby nie bali się zgłaszać swoich wątpliwości”.

Sextortion – wyrafinowany podstęp

Drugim kluczowym zagadnieniem kampanii jest sextortion – przestępstwo polegające na szantażowaniu ofiary groźbą upublicznienia intymnych zdjęć lub filmów w celu wymuszenia korzyści finansowych. Sprawcy na ogół wykorzystują manipulację i podstęp, aby nakłonić swoje ofiary do udostępnienia kompromitujących materiałów.

„Dzieci często wchodzą w te relacje w poszukiwaniu akceptacji i bliskości, ale gdy sprawca zaczyna je szantażować, czują się winne i przestraszone. Ważne jest, by wiedziały, że mają prawo do wsparcia i że istnieją konkretne kroki, które mogą podjąć w celu interwencji. Interwencja to zbieranie dowodów, rozmowa z rodzicami, psychologiem szkolnym, telefonem zaufania lub zgłoszenie sprawy na policji” – mówi Magda Mroziewicz, psycholożka szkolna i konsultantka Telefonu i czatu zaufania dla dzieci i młodzieży 800119119.pl, jedna z ekspertek kampanii.

Eksperci wspierają kampanię #wiemcorobić

Kampania #wiemcorobić realizowana jest przy wsparciu szerokiego grona specjalistów, w tym sędzi, psychoterapeuty, psychologa, pedagoga seksualnego, psychiatry dziecięcego oraz przedstawicieli policji. Eksperci zapewnili wsparcie merytoryczne, które umożliwiło stworzenie materiałów edukacyjnych odpowiadających na realne potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych w obszarze internetowych zagrożeń. Honorowy patronat nad kampanią objął Minister SprawiedliwościRzecznik Praw Dziecka oraz Komendant Główny Policji, a realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu firmy Pepco.

„Cieszymy się, że możemy być częścią tak ważnej inicjatywy, która zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników internetu i wspiera ich świadomy rozwój w cyfrowym świecie. Jako firma od lat działająca na rzecz dobrostanu rodzin i dzieci, wierzymy, że edukacja o zagrożeniach internetowych oraz dostarczanie konkretnych narzędzi ochrony są niezbędne w obliczu wyzwań, które stawia nam dzisiejsza rzeczywistość. Dlatego z dumą wspieramy tę kampanię, aby najmłodsi mogli korzystać z zasobów internetu w sposób bezpieczny i świadomy” – mówi Kasia Wilczewska, Head of Corporate Communication Pepco.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i materiały przygotowane w ramach kampanii

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, organizacja non-profit działająca od 1919 roku, od lat angażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, promując wartościowe treści edukacyjne oraz wspierające rozwój młodego pokolenia choćby przez takie programy jak „Cyfrolatki”, realizowany również dzięki wsparciu firmy Pepco.

W ramach kolejnego etapu kampanii #wiemcorobić zostaną udostępnione dodatkowe materiały skierowane do nauczycieli, w tym scenariusze lekcji i film edukacyjny. Zainteresowani będą mieli okazję również wziąć udział w webinarze. Informacje na ten temat będą udostępniane na stronie internetowej kampanii oraz w mediach społecznościowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny.

KGP

Reklama

Komentarze: 28

Dodaj komentarz Widok:
-2
@ Woj11
dnia 26.11.2024, 07:55 · Zgłoś
Dzieciom potrzeba matki i ojca. Kiedy mają matkę i ojca, to nic im nie grozi. Dzieciom nie potrzeba latarników.

Pani Dragoness usłużnie przedstawiam konkrety: Fundacja Pro Prawo do życia przygotowała film, na którym przedstawiona jest edukacja [...] w zideologizowanych krajach. Kamera pokazuje takie zajęcia w salach. Tam widać dzieci przedszkolne, którym pokazywane są narządy płciowe wykonane z pluszu. Widać podręczniki z rysunkami dzieci z obnażonymi narządami. W szkole podstawowej to już jest jazda bez trzymanki z gumowymi [...] w sali lekcyjnej. To jest dramat. Dramatem jest także to, że w Polsce bolszewicy w randze ministrów mają wykonawców w terenie, którzy rwą się do czynu. Nielicznych, ale tacy mogą nadawać kierunek biegowi zdarzeń, tak jak Drago nadaje ton dyskusji w J4u
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 26.11.2024, 10:29 · Zgłoś
Można prosić linki do tych filmów (w całości)? Bo obawiam się , że są tak miarodajne jak objaśnianie przez tę fundację wytycznych WHO.
Odpowiedz
-1
@ tofik
dnia 25.11.2024, 17:38 · Zgłoś
[...]a trzeba leczyć
Odpowiedz
-2
@ młoda
dnia 25.11.2024, 13:02 · Zgłoś
postępowa ma zawsze racje i nie dyskutować !!!
Odpowiedz
6
@ Polak
dnia 24.11.2024, 22:11 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
11
@ Sinister Lefty Cult
dnia 24.11.2024, 19:04 · Zgłoś
Nowacka i jej [...] agenda, to dopiero niebezpieczeństwo dla dzieci, i to w szkole!
Odpowiedz
-19
@ dragoness
dnia 24.11.2024, 19:37 · Zgłoś
Poproszę jakieś konkrety.
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 25.11.2024, 09:14 · Zgłoś
Uderzyłam w stół Kolegium [...] i innych "łuczelni" i odezwały się nożyce?
Odpowiedz
13
@ Do dragoness
dnia 25.11.2024, 09:20 · Zgłoś
Czy ty podałaś konkrety jak kto cie zapytał w innym poście skąd wiesz jacy ludzie , chorzy czy nie zgłaszają się na opiekę całodobową do szpitala ? Żadnej odpowiedzi nie było, a byłem ciekaw skąd masz takie informacje , które powinny być poufne.
Odpowiedz
-9
@ dragoness
dnia 25.11.2024, 10:50 · Zgłoś
Konkrety ze słyszenia, od znajomych lekarzy, a także organoleptyczne z pobytu w tymże szpitalu. No więc jakieś konkrety o agendzie p. minister Nowackiej?
Odpowiedz
9
@ Buciki lubią brąz
dnia 25.11.2024, 11:19 · Zgłoś
Konkrety ze słyszenia...hehehe
Odpowiedz
9
@ Do dragoness
dnia 25.11.2024, 12:11 · Zgłoś
Konkrety że słyszenia ha, ha, ha.
To są konkrety ? I ty nadal oczekujesz konkretów od innych ? Tak samo co odpowiadam. Ze słyszenia konkret. Pasuje ? Musi, skoro innym muszą pasować twoje.
Odpowiedz
7
@ Anonim78706
dnia 25.11.2024, 12:21 · Zgłoś
Od znajomych lekarzy pani słyszała ? Proszę o konkrety , od których lekarzy ? Bo raczej obowiązuje ich tajemnica lekarska. Kolejna rzecz, leżała pani na calodobowce i stwierdzała pani organoleptycznie kto jest zdrowy a kto jest chory. Niesłychane.
Odpowiedz
-4
@ dragoness
dnia 25.11.2024, 14:38 · Zgłoś
oni nie podawali nazwisk, więc ja też. Jeśli dziecko biega po korytarzu lub gra na smartfonie, to raczej chore nie jest.
Odpowiedz
4
@ Anonim81937
dnia 25.11.2024, 15:20 · Zgłoś
Aha, czyli leżała pani na korytarzu na calodobowce i obserwowala dzieci.
A nie przypadkiem powinna pani leżeć na oddziale żeńskim dla doroslych ?
Konkrety poproszę.
Odpowiedz
0
@ tofik
dnia 25.11.2024, 17:32 · Zgłoś
wszelakie zboczeństwa i bezeceństwa,co ci napisać jeszcze?
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 25.11.2024, 20:55 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
8
@ Anonim20911
dnia 24.11.2024, 17:10 · Zgłoś
W akcji weźmie udział wiele znakomitych zawodów, sędzia, psychoterapeuta, pedagog, psycholog itd. Pytam gdzie w tym towarzystwie ksiadz? Nie ma już w kraju jednego bez grzechu?
Odpowiedz
5
@ [...]
dnia 24.11.2024, 11:42 · Zgłoś
A kto ochroni dzieci przed tego samego rodzaju zagrożeniami [...] [...] ze strony [...] Ministerstwa Edukacji?
Odpowiedz
-20
@ dragoness
dnia 24.11.2024, 12:10 · Zgłoś
[...] [...]. [...] ministerstwo. Sam pan to wymyślił? Bo zauważyłam, że im mniej ktoś wie, tym bardziej epatuje sloganami.
Odpowiedz
11
@ Call to Saul
dnia 24.11.2024, 14:27 · Zgłoś
• Dzieci już od IV klasy szkoły podstawowej mają być oswajane z tematyką [...] w oderwaniu od kontekstu małżeństwa. Uczniowie szkoły podstawowej będą uczyć się [...]in. o [...] jako „normie medycznej”, o tym, „co wpływa na [...]”, o szeroko rozumianej „orientacji psychoseksualnej” (w tym [...], biseksualnej, aseksualnej) oraz o „tożsamości płciowej, cispłciowości, transpłciowości”, a także „opisywać [...] i dysfunkcje [...]”.
Promocja i normalizacja zaburzeń jako norm i wprowadzanie chorych ideologii jako edukacji, to nic innego jak zlewaczała propaganda.
Cześć tej samej propagandy, która przetacza się przez media gdzie w każdym programie jest osobnik, który jeszcze nie wybrał płci.
Odpowiedz
10
@ [...]
dnia 24.11.2024, 14:31 · Zgłoś
polecam wypowiedź pospieszalskiego: nowacka i prof. izdebski? zgłoście ich do prokuratury! [...]
Odpowiedz
3
@ [...]
dnia 24.11.2024, 14:36 · Zgłoś
Te małe litery na początku zdania oraz przy nazwiskach to nie ode mnie, lecz od algorytmu. Może Redakcja powinna zapanować nad tą "sztuczną inteligencją", która wykropkowuje np. skrót jednostki miary - "metra" lub skrót określenia "pan".
Odpowiedz
-21
@ dragoness
dnia 24.11.2024, 14:43 · Zgłoś
Pan Pospieszalski nie przeczytał założeń podstawy programowej, podobnie jak jego wyznawcy. To, co twierdzi p. Izdebski, też nie do końca zrozumiał. No ale jeśli ktoś wierzy, że WHO proponuje czterolatkom [...], to nie ma się co dziwić.
Odpowiedz
-9
@ dragoness
dnia 24.11.2024, 19:02 · Zgłoś
-3
@ [...]
dnia 25.11.2024, 04:18 · Zgłoś
@14:27
Cispłciowość - czyż to nie pięknie brzmi? Jednak, jeżeli to słowo ma oznaczać przeciwieństwo transpłciowości, to - logicznie rzecz biorąc - powinno być synonimem normalności, po co więc tworzyć nowy termin, który dodatkowo komplikuje ten [...]-[...] bełkot na temat płci? Bo wynika z tego, że zdecydowana większość z nas jest cispłciowcami, tylko o tym nie wie. To mi przypomina sytuację bohatera komedii Moliera, który nie wiedział, że całe życie mówił prozą. Pozdrawiam wszystkich cispłciowców!
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 25.11.2024, 09:16 · Zgłoś
Cispłciowość jest terminem stworzonym, żeby móc jakoś określić osoby, których tożsamość płciowa jest taka sama, jak płeć przypisana im przy urodzeniu. Podobnie w XIX wieku razem ze słowem "[...]" stworzono słowo "heteroseksualny" (po raz pierwszy użył ich austriacko-węgierski lekarz i obrońca praw człowieka Karl-Maria Kertbeny), żeby określić preferencję większości osób, czyli pociąg [...] wyłącznie do płci przeciwnej.

Natomiast słowo "cispłciowy" (po ang. "cisgender") zostało stworzone w 1994 r., a do słowników języka angielskiego trafiło w 2015 r.
Proszę nie dziękować. To w ramach kaganka oświaty.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 25.11.2024, 09:18 · Zgłoś
Panie [...], słowo "heteroseksualny" w opozycji do "[...]" też panu przeszkadza? Bo że "transpłciowość" to dla pana "nienormalność" to już wiemy.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.