Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wierzą, że oddając krew mogą uratować komuś życie

24

O tym, że krew jest niezwykle cenna dla każdego człowieka nie trzeba nikogo przekonywać. Z pewnością do grupy osób przekonanych o jej olbrzymim znaczeniu należą uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, którzy oddali krew z myślą o tych, którym może ona uratować życie.

Dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle wizyta w jasielskim Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie jest niczym nowym. Placówka od wielu lat włącza się w akcje oddawania krwi. Co więcej szkoła regularnie zaprasza w swoje mury dr Marię Gąsiorowską, lekarza z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, która podczas prelekcji informuje o zasadach, jakie obowiązują podczas oddawania krwi, zachęcając jednocześnie uczniów do tego, aby odwiedzali punkty krwiodawstwa.  

O tym, że udział i zaangażowanie uczniów w akcje oddawania krwi ma niebagatelne znaczenie dla przebiegu procesu wychowawczego przekonuje Agnieszka Pec, nauczycielka w ZST. – Uważam, że angażowanie młodzieży w tego rodzaju inicjatywy to doskonały pomysł. Już od najwcześniejszych lat trzeba promować tego typu akcje. Oczywistym jest, że krew jest potrzebna. Nie da się jej wyprodukować. Co więcej młodzież uczy się niesienia pomocy potrzebującym. Oni nie tylko oddają krew. Działają również w szkolnym kole PCK. Biorą udział w mistrzostwach pierwszej pomocy  – mówi.

Krew w ubiegłą środę oddało dziesięciu uczniów klasy czwartej technikum. Wszyscy ukończyli już osiemnaście lat, co stanowi warunek umożliwiający oddanie krwi. Głęboko wierzą w to, że w ten sposób mogą przyczynić się do ratowania życia innych ludzi. – Jestem tutaj dzisiaj wraz z kolegami, aby pomagać innym. Wszyscy mamy świadomość tego, że krwi nie da się wyprodukować. Dlatego po prostu trzeba ją oddawać. Dzisiejsza wizyta w punkcie krwiodawstwa nie będzie dla mnie ostatnią. W przyszłości zamierzam również oddawać krew, tak często, jak tylko pozwoli na to mój organizm. Oddawanie krwi wiąże się z poczuciem swoistego rodzaju satysfakcji, z tego, że można komuś w ten sposób uratować życie – wyjaśnia Wojtek, uczeń czwartej klasy technikum.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 - 65 lat. Szczegółowe informacje na temat tego, jak zostać dawcą dostępne są na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W Jaśle krew można oddać w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącym się przy ul. Lwowskiej 22.

MD

Napisany dnia: 13.11.2019, 12:55
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ abc
dnia 13.11.2019, 13:30
Ocena
komentarza:
-4
Do autora!
Jaki jest sens wstawiać dwa razy to samo zdjęcie?
@ telewizja kłamie
dnia 13.11.2019, 13:42
Ocena
komentarza:
5
Żeby się utrwaliło :)
@ Uczeń
dnia 13.11.2019, 15:00
Ocena
komentarza:
10
Brawo Pani Agnieszko. Co to znaczy autorytet nauczyciela. Jest Pani jedyną osobą w ZST która potrafi to zorganizować.
@ Lolek
dnia 13.11.2019, 16:41
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Lolek
dnia 14.11.2019, 00:32
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ sektor huta
dnia 14.11.2019, 07:30
Ocena
komentarza:
-1
[Komentarz nie na temat]
@ dragoness
dnia 14.11.2019, 09:13
Ocena
komentarza:
-1
[Komentarz nie na temat]
@ leek
dnia 14.11.2019, 12:36
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ tylko normalność
dnia 13.11.2019, 16:56
Ocena
komentarza:
9
Największy prezent anonimowego dawcy, anonimowemu biorcy.
@ dragoness
dnia 13.11.2019, 16:57
Ocena
komentarza:
12
Pozdrawiam wszystkich dawców krwi z ZST.
@ dragoness
dnia 15.11.2019, 14:48
Ocena
komentarza:
-1
[Komentarz nie na temat]
@ oddający krew regularnie
dnia 13.11.2019, 17:38
Ocena
komentarza:
-9
Ja oddaje krew co 2 miesiące i się tym nie chwalę wielu ludzi oddaje i się nie chwała i nie pozuje do zdjęć ogarnijcie się
@ Po
dnia 13.11.2019, 17:58
Ocena
komentarza:
19
To jest wspaniała inicjatywa! I postawa godna naśladowania i właśnie takich ludzi powinni pokazywać żeby innych zachęcić brawo!!! Oby więcej takich artykułów a tobie jak szkoda to tez sobie zrób zdjęcie bo coś nie wierze że oddajesz krew skoro tak źle piszesz o innych.
@ Brawo
dnia 13.11.2019, 19:11
Ocena
komentarza:
14
Śliczne Chłopaki,krew zdrowa,morowana postawa,duma dla Jasła.Piękne twarze i szlachetne serca-Jesteście SUPER.
@ Brawo
dnia 13.11.2019, 19:15
Ocena
komentarza:
0
..morowa postawa..Sorki,słownik sobie zmienił.Świadomość,że ratujecie innym życie,to najwspanialsze poczucie własnej wartości.
@ Stary Glina
dnia 13.11.2019, 19:23
Ocena
komentarza:
11
Jako honorowy krwiodawca gratuluję Wam godnej postawy młodzi krwiodawcy. Cieszy mnie że mam następców. Pozdrawiam Was.
@ Następcy
dnia 13.11.2019, 19:47
Ocena
komentarza:
3
Pragnę,aby Ci wspaniali Chłopcy byli naśladowcami Starego Gliny(postawa życiowa i wzór Chrześcijanina).
@ Janusz
dnia 13.11.2019, 21:11
Ocena
komentarza:
-2
No to matura już zdana.
@ Coś
dnia 13.11.2019, 21:26
Ocena
komentarza:
5
Tak niewiele się oddaje dla ratowania życia ludzkiego bezcenne
@ olo
dnia 13.11.2019, 21:36
Ocena
komentarza:
-9
ale pokazówka
@ Do olo
dnia 14.11.2019, 11:51
Ocena
komentarza:
7
Aby cię zmotywować do humanitaryzmu.
@ Ggg
dnia 16.11.2019, 04:27
Ocena
komentarza:
1
Czy ktoś rejestrował sie do przychodni na Mickiewicza bez kolejki? Ja dwa razy. Spotkała mnie taka fala nienawiści ze strony innych ze przeszła mi chęć korzystania z tego przywileju.
@ gość
dnia 16.11.2019, 16:58
Ocena
komentarza:
4
Tak, jest sens oddawać krew bo można uratować życie. Ja jestem tego najlepszym przykładem. Musiano mi przetoczyć duże ilosci krwi ale dzięki temu żyje.
Bardzo dziękuje wszystkim krwiodawcą za ofiarność. Wiele osób chciało by oddac krew ale nie może. Ja też wolałbym oddać niż brać.
Dziekuje i pozdrawiam.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości

  Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami...

 • Fakty o podwyżce cen śmieci w Jaśle

   

  Mówić i pisać można wiele, a także podawać różne wybiórcze informacje dotyczące podwyżek cen za śmieci. Fakty są jednak takie, że Miasto nie zarabia na śmieciach, a na wzrost cen składa się kilka czynników od Miasta niezależnych.

 • Świąteczne szaleństwo w Galerii Jasło! Sprawdź, jakie atrakcje przygotowaliśmy

 • Zamiast cmentarza odkryli osadę z epoki brązu

   

  Archeolodzy, którzy na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 poszukiwali śladów cmentarza żydowskiego niespodziewanie odkryli pozostałości po osadnictwie pradziejowym. Znalezisko najprawdopodobniej jest reliktem, który można wiązać z epoką brązu.

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105