Strona główna

Wiklina papierowa, czyli jak ozdobić wnętrze starymi gazetami?

1
Napisany dnia: 01.03.2019, 12:29 , Tagi: Brak

Wiklina papierowa jest idealnym materiałem do stworzenia dekoracji DIY – makulatura gromadzi się niemal w każdym domu. Jak ją wykorzystać, by zyskać niepowtarzalną ozdobę? Podpowiadamy, czym jest wiklina papierowa i co powinien o niej wiedzieć początkujący dekorator!

Wiklina papierowa na każdą okazję?

Ozdoby z wikliny papierowej wykonuje się zazwyczaj z szarych i kolorowych gazet zwijanych w rurki. Można z nich wykonać wiele przedmiotów – koszyki, pojemniki, osłonki na doniczki lub osłonki pod kubki. Po materiał sięga się jednak najczęściej z okazji zbliżających się świątwiklina papierowa może przeobrazić się bowiem w wielkie, walentynkowe serce, choinkę bożonarodzeniową, a także zdobione jajka, kurczaki i zajączki na Wielkanoc.

Wiklina papierowa, jak ją właściwie wykonać?

W pierwszej kolejności należy wyrobić długie rureczki, które będą podstawą do tworzenia wzorów. Aby tego dokonać należy pociąć wzdłuż kartki tak, by każdy z pasków miał ok. 5 cm szerokości. Następnie każdy z tych pasków zawijaj na patyczku do szaszłyków. Rób to pod lekkim skosem, dzięki czemu papier powinien się dobrze trzymać. Używaj kleju jedynie na końcu takiego zawijasa, poprzez nałożenie kleju na róg papieru i wyciągnięcie wykałaczki. Tak przygotowany papier nadaje się do dalszej obróbki.

Czy wiklinę papierową można malować?

Jak najbardziej. Zaleca się robić to już na koniec na przykład przy pomocy sprayu, farby akrylowej lub naturalnych barwników, jak sok z buraka lub wywar z łupin cebuli. Malowanie jest możliwe na każdym etapie tworzenia papierowej ozdoby – można barwić nienaruszoną jeszcze gazetę, gotowe rurki lub stworzone już dzieło. Wszystko zależy od efektu, na jakim nam zależy. Warto jednak pamiętać, że malowanie gazety jeszcze przed zawinięciem, może skończyć się jej nadmierną sztywnością, przez co nie będzie ona zdatna do użytku.

Ozdoby DIY – dlaczego warto?

Ozdoby wykonane z domowych odpadów idealnie wpisują się w nadchodzący do nas trend na zero waste. Dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadków, zbędne staną się kupne dodatki. Jest to spora oszczędność dla portfela domowników. Wykonywanie ręcznych ozdób DIY może stać się również ciekawym, odstresowującym hobby.

Kilka rad dla początkujących

Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni osoby tworzącej ozdoby. Na początku drogi wyplatacza polecamy śledzić liczne poradniki dostępne w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć pewne wzory działań. Swoje pierwsze projekty warto zaczynać od prostych wyplatanek, np. prostokątnego kosza. Przy wyplataniu z papieru najważniejsza jest cierpliwość i precyzja. Z czasem przyjdzie również zręczność.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 04.03.2019, 00:16
Ocena
komentarza:
-1
Tu nawet nie opłaca się uprawiać wikliny i trzeba ją sztucznie wytwarzać z banerów powyborczych samo-mianowanych przedstawicieli ludu...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Partie wytoczyły działa i szykują się do batalii o mandaty

   

  Kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi trwa w najlepsze. Polacy 13 października zdecydują, którzy z kandydatów uzyskają mandaty i zasiądą w przyszłej kadencji w ławach poselskich i senatorskich. Perspektywa jest niezwykle kusząca. Nie powinien, więc dziwić fakt, że politycy aspirujący do roli parlamentarzysty coraz mocniej angażują się w prowadzenie kampanii.

 • Studenci z Krosna stworzyli prototyp łazika

  Co oznacza tajemniczy termin VDesign? Odpowiedź na to pytanie nie tylko nie przysparza trudności, ale wręcz sprawia przyjemność członkom Studenckiego Koła Naukowego, pasjonatom informatyki, mechaniki, mechatroniki, cybernetyki i innych podobnych dziedzin nauki.

 • Minione wieki przemówiły po raz dziewiąty

   

  Karpacka Troja nigdy wcześniej nie doświadczyła tak dużej liczby odwiedzających. Dziewiąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" potwierdziła rosnącą popularność tego unikatowego miejsca. Po raz kolejny organizatorzy największego wydarzenia plenerowego w kalendarzu imprez organizowanych w skansenie zabrali swoich gości w fascynująca podróż do przeszłości.

 • Totalna wyprzedaż! Rabaty nawet do -50%

   

  W sklepie "U Leona" na klientów czekają wysokie rabaty, nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach można znaleźć tutaj kabiny prysznicowe, ceramikę sanitarną baterie łazienkowe i wiele innych.

 • Udar zmienił życie Marcina. Teraz walczy on o powrót do sprawności

   

  Marcin Machowski był energicznym, pełnym pasji trzydziestolatkiem. Jego życie zmieniło się z chwilą, w której doznał udaru niedokrwiennego mózgu. Od prawie pięciu lat każdego dnia walczy o powrót do sprawności. W jej odzyskaniu pomóc mogą turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznym ośrodku w Koszalinie. Ich koszt to 50 tys. zł. Niestety kwota ta przekracza jego możliwości finansowe.

 • Firma atrakcyjna dla szukających pracy

   

  Rynek pracy stawia obecnie przed pracodawcami zupełnie nowe wyzwania. Świadomość własnych oczekiwań prezentowanych przez osoby poszukujące zatrudnienia stale wzrasta. Stabilne warunki zatrudnienia to nie wszystko. Równie ważne okazują się dzisiaj możliwość awansu, doskonalenia zawodowego, czy też atmosfera w zespole. Szukając pracy warto wybrać firmę, która stanie się gwarantem realizacji naszych planów zawodowych.

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105