Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wiklina papierowa, czyli jak ozdobić wnętrze starymi gazetami?

1

Wiklina papierowa jest idealnym materiałem do stworzenia dekoracji DIY – makulatura gromadzi się niemal w każdym domu. Jak ją wykorzystać, by zyskać niepowtarzalną ozdobę? Podpowiadamy, czym jest wiklina papierowa i co powinien o niej wiedzieć początkujący dekorator!

Wiklina papierowa na każdą okazję?

Ozdoby z wikliny papierowej wykonuje się zazwyczaj z szarych i kolorowych gazet zwijanych w rurki. Można z nich wykonać wiele przedmiotów – koszyki, pojemniki, osłonki na doniczki lub osłonki pod kubki. Po materiał sięga się jednak najczęściej z okazji zbliżających się świątwiklina papierowa może przeobrazić się bowiem w wielkie, walentynkowe serce, choinkę bożonarodzeniową, a także zdobione jajka, kurczaki i zajączki na Wielkanoc.

Wiklina papierowa, jak ją właściwie wykonać?

W pierwszej kolejności należy wyrobić długie rureczki, które będą podstawą do tworzenia wzorów. Aby tego dokonać należy pociąć wzdłuż kartki tak, by każdy z pasków miał ok. 5 cm szerokości. Następnie każdy z tych pasków zawijaj na patyczku do szaszłyków. Rób to pod lekkim skosem, dzięki czemu papier powinien się dobrze trzymać. Używaj kleju jedynie na końcu takiego zawijasa, poprzez nałożenie kleju na róg papieru i wyciągnięcie wykałaczki. Tak przygotowany papier nadaje się do dalszej obróbki.

Czy wiklinę papierową można malować?

Jak najbardziej. Zaleca się robić to już na koniec na przykład przy pomocy sprayu, farby akrylowej lub naturalnych barwników, jak sok z buraka lub wywar z łupin cebuli. Malowanie jest możliwe na każdym etapie tworzenia papierowej ozdoby – można barwić nienaruszoną jeszcze gazetę, gotowe rurki lub stworzone już dzieło. Wszystko zależy od efektu, na jakim nam zależy. Warto jednak pamiętać, że malowanie gazety jeszcze przed zawinięciem, może skończyć się jej nadmierną sztywnością, przez co nie będzie ona zdatna do użytku.

Ozdoby DIY – dlaczego warto?

Ozdoby wykonane z domowych odpadów idealnie wpisują się w nadchodzący do nas trend na zero waste. Dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadków, zbędne staną się kupne dodatki. Jest to spora oszczędność dla portfela domowników. Wykonywanie ręcznych ozdób DIY może stać się również ciekawym, odstresowującym hobby.

Kilka rad dla początkujących

Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni osoby tworzącej ozdoby. Na początku drogi wyplatacza polecamy śledzić liczne poradniki dostępne w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć pewne wzory działań. Swoje pierwsze projekty warto zaczynać od prostych wyplatanek, np. prostokątnego kosza. Przy wyplataniu z papieru najważniejsza jest cierpliwość i precyzja. Z czasem przyjdzie również zręczność.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 01.03.2019, 12:29
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 04.03.2019, 00:16
Ocena
komentarza:
-1
Tu nawet nie opłaca się uprawiać wikliny i trzeba ją sztucznie wytwarzać z banerów powyborczych samo-mianowanych przedstawicieli ludu...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105