Strona główna

Wiklina papierowa, czyli jak ozdobić wnętrze starymi gazetami?

1
Napisany dnia: 01.03.2019, 12:29 , Tagi: Brak

Wiklina papierowa jest idealnym materiałem do stworzenia dekoracji DIY – makulatura gromadzi się niemal w każdym domu. Jak ją wykorzystać, by zyskać niepowtarzalną ozdobę? Podpowiadamy, czym jest wiklina papierowa i co powinien o niej wiedzieć początkujący dekorator!

Wiklina papierowa na każdą okazję?

Ozdoby z wikliny papierowej wykonuje się zazwyczaj z szarych i kolorowych gazet zwijanych w rurki. Można z nich wykonać wiele przedmiotów – koszyki, pojemniki, osłonki na doniczki lub osłonki pod kubki. Po materiał sięga się jednak najczęściej z okazji zbliżających się świątwiklina papierowa może przeobrazić się bowiem w wielkie, walentynkowe serce, choinkę bożonarodzeniową, a także zdobione jajka, kurczaki i zajączki na Wielkanoc.

Wiklina papierowa, jak ją właściwie wykonać?

W pierwszej kolejności należy wyrobić długie rureczki, które będą podstawą do tworzenia wzorów. Aby tego dokonać należy pociąć wzdłuż kartki tak, by każdy z pasków miał ok. 5 cm szerokości. Następnie każdy z tych pasków zawijaj na patyczku do szaszłyków. Rób to pod lekkim skosem, dzięki czemu papier powinien się dobrze trzymać. Używaj kleju jedynie na końcu takiego zawijasa, poprzez nałożenie kleju na róg papieru i wyciągnięcie wykałaczki. Tak przygotowany papier nadaje się do dalszej obróbki.

Czy wiklinę papierową można malować?

Jak najbardziej. Zaleca się robić to już na koniec na przykład przy pomocy sprayu, farby akrylowej lub naturalnych barwników, jak sok z buraka lub wywar z łupin cebuli. Malowanie jest możliwe na każdym etapie tworzenia papierowej ozdoby – można barwić nienaruszoną jeszcze gazetę, gotowe rurki lub stworzone już dzieło. Wszystko zależy od efektu, na jakim nam zależy. Warto jednak pamiętać, że malowanie gazety jeszcze przed zawinięciem, może skończyć się jej nadmierną sztywnością, przez co nie będzie ona zdatna do użytku.

Ozdoby DIY – dlaczego warto?

Ozdoby wykonane z domowych odpadów idealnie wpisują się w nadchodzący do nas trend na zero waste. Dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadków, zbędne staną się kupne dodatki. Jest to spora oszczędność dla portfela domowników. Wykonywanie ręcznych ozdób DIY może stać się również ciekawym, odstresowującym hobby.

Kilka rad dla początkujących

Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni osoby tworzącej ozdoby. Na początku drogi wyplatacza polecamy śledzić liczne poradniki dostępne w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć pewne wzory działań. Swoje pierwsze projekty warto zaczynać od prostych wyplatanek, np. prostokątnego kosza. Przy wyplataniu z papieru najważniejsza jest cierpliwość i precyzja. Z czasem przyjdzie również zręczność.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 04.03.2019, 00:16
Ocena
komentarza:
-1
Tu nawet nie opłaca się uprawiać wikliny i trzeba ją sztucznie wytwarzać z banerów powyborczych samo-mianowanych przedstawicieli ludu...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Z roli na salony

  W miniony piątek w Zarzeczu odbyła się premiera książki Zygmunta Szycha pt. "Bogdana Rzońcy Czas Nieutracony". To pierwsza taka publikacja opowiadająca o życiu i karierze polityka z Podkarpacia...

 • Mercedesem wjechał w słup

   

  Na ul. Jana z Dukli w Jaśle kierowca mercedesa wjechał w słup oświetleniowy. Wstępne badanie na zawartość alkoholu w organizmie potwierdziło, że mężczyzna znajdujący się w pobliżu opuszczonego pojazdu był pod wpływem alkoholu.

 • Przystanki antysmogowe, czyli pomysł na czyste miasto

  Grupa osób z powiatu jasielskiego podjęła inicjatywę budowy przystanku antysmogowego, któremu nadali nadali nazwę Przystanek – Jasło. Zaprojektowany przez nich prototyp ma na celu pokazanie nowych możliwości walki z zanieczyszczonym powietrzem. Czy władze Jasła są zainteresowane tego typu rozwiązaniem? Czy ma on szansę zostać potraktowany na poważnie? Czas pokaże.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

 • Rusza inwestycja drogowo-mostowa w Dobrucowej

  W najbliższy wtorek (21 maja br.) zostanie zamknięty most na rzece Jasiołce w Dobrucowej w związku z przystąpieniem do inwestycji drogowo-mostowej. Zadaniem realizowane przez powiat obejmuje modernizację dróg dojazdowych oraz przebudowę mostu. Przedsięwzięcie opiewa na ponad 6 mln zł.

 • Od stu lat pomagają potrzebującymi

  W Jasielskim Domu Kultury odbył się jubileusz z okazji 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Była to okazja do podziękowań dla zasłużonych działaczy Okręgu Rejonowego PCK w Jaśle, wręczenia odznaczeń zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz medali i aktów nadania za wsparcie oraz aktywną działalność na rzecz najstarszej organizacji humanitarnej.

 • Praca dla prowadzącego zajęcia żeglarskie

   

  Zatrudnię prowadzącego zajęcia żeglarskie. Wynagrodzenie ok. 2000 zł.

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105