Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości

77

W związku z pożarem odpadów wielkogabarytowych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy, do którego doszło w październiku br., inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami.

 fot. KP PSP w Jaśle

Wracamy do tematu dotyczącego pożaru, który wybuchł 12 października br. w godzinach popołudniowych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy. 220 strażaków z powiatu jasielskiego oraz ościennych miejscowości przez dwadzieścia jeden godzin walczyło z ogniem, którym objęte były cztery tysiące metrów sześciennych odpadów wielkogabarytowych.

Jasielska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieodpowiedniego postępowania z odpadami. Z opinii biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa z Ostrowca Świętokrzyskiego wynika, że przyczyną pożaru było umyślne zaprószenie ognia z użyciem substancji łatwopalnej. Na tę chwilę nikomu nie postawiono żadnych zarzutów.

- Trwa zbieranie materiałów tego postępowania w postaci dokumentacji od różnych instytucji, przesłuchań świadków. Prowadzone są czynności do powołania kolejnych biegłych, których opinie mogą zaważyć na dalszym biegu postępowania m.in. na zmianie kwalifikacji prawnej lub przedstawieniu zarzutów konkretnym osobom – poinformował portal jaslo4u.pl podkom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

 fot. KP PSP w Jaśle

Co więcej w dniu pożaru pracownik Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Rzeszowie pobrał próbki wody z potoku, do którego odprowadzane są wody opadowe z zakładu w Wolicy. Z racji, iż stwierdzono przekroczenia wartości granicznych, pracownicy CLB początkiem listopada ponownie pobrali próbki wody z potoku powyżej i poniżej odprowadzania wód opadowych z zakładu. - Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że wartości stężeń badanych wskaźników przekroczyły wartości graniczne ustalone dla dobrego stanu wód powierzchniowych. Z kolei wyniki badań zawiesin w wodzie oraz pH badanej wody nie przekroczyły wartości granicznych - podkreśla Aldona Krochmal-Kosiba, kierownik Delegatury WIOŚ w Jaśle. Ponadto nie stwierdzono przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w wodzie potoku powyżej i poniżej miejsca odprowadzania wód opadowych z terenu zakładu. Pracownicy CLB Oddział w Rzeszowie 14 października pobrali także do badań fizyko-chemicznych próbki gleby. - Wykonano analizy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), metali ciężkich: cynku, ołowiu, miedzi, kadmu, rtęci oraz odczynu gleby (pH). Wyniki badań nie wykazały przekroczenia dopuszczalnej zawartości w glebie badanych wskaźników – dodaje A. Krochmal-Kosiba.

Podczas kontroli przeprowadzanej przez pracowników WIOŚ wykazano, że miejsce składowania odpadów wielkogabarytowych nie było w odpowiedni sposób zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Co więcej miejsce magazynowania odpadów nie było objęte monitoringiem przez całą dobę. Dodatkowo zapis obrazu nie obejmował całego terenu, w którym magazynowane są odpady wielkogabarytowe. - Stwierdzono naruszenie warunków pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów poprzez: przetwarzanie odpadów wielkogabarytowych łącznie z niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi, a także magazynowanie odpadów wielkogabarytowych przeznaczonych do przetworzenia na terenie działek, na których magazynowane mogą być odpady w ramach zbierania – informuje kierownik Krochmal-Kosiba. Właściciel zakładu został zobowiązany do usunięcia naruszeń. Pracownicy WIOŚ zawiadomili również organy ochrony środowiska o naruszeniu warunków pozwolenia zintegrowanego. Ponadto wszczęli postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia kar pieniężnych za prowadzenie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania niezgodnie z przepisami oraz gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym pozwoleniem.

id

Napisany dnia: 13.12.2019, 15:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Szczery
dnia 13.12.2019, 15:17
Ocena
komentarza:
71
Tak nagle przy temacie podwyżki cen?
Pabian zajmij się lepiej Ruda a nie cenami śmieci.
Śmieci to są w UM Jasło.
Przy nowych cenach jedna moja wypłata pójdzie na śmieci, porażka!!! To nie Warszawa a na Ursynowie maja niższe ceny!
@ Jozin z Bazin
dnia 13.12.2019, 15:20
Ocena
komentarza:
78
Dokładnie, jedna wypłata śmieci, jedna woda+ kanalizacja, PGNiG i PGE jeszcze z 3 w skali roku i niedługo nawet na chleb z pasztetem na kolacje nie wystarczy. Będzie hejt jak chcesz to wyjedź ale to moje miasto ma mi stworzyć warunki żeby nie wyjeżdżać!
@ ksiądz Mateusz
dnia 13.12.2019, 15:28
Ocena
komentarza:
58
Podwyżki śmieci muszą być bo pan prezes ze spalarni śmieci nie będzie pracował za najniższą krajową, on musi mieć co najmniej milion a na jego wypłatę muszą się zrzucić zwykli obywatele.
@ kozak
dnia 13.12.2019, 15:28
Ocena
komentarza:
58
Poproś pis o wprowadzenie kolejnego 500+ na każdy kubeł śmieci. Będzie taniej.
@ edfgh
dnia 13.12.2019, 16:28
Ocena
komentarza:
25
Na szanownego pana K. spadną kary pieniężne.. ale co tam, przecież można podnieść sobie ceny za wywóz i zagospodarowanie odpadów, tak że te kary to odczujemy my wszyscy już niedługo w rachunkach..
@ ksiądz Mateusz
dnia 13.12.2019, 16:41
Ocena
komentarza:
32
Jeszcze dodatkowo pan prezes musi zarobić milion i stąd te podwyżki, podobnie rzecz ma się z prądem. Spółki energetyczne mają dość kasy, żadnych podwyżek nie trzeba byłoby robić ale prezesi muszą zarobić miliony. Zwracał już na to uwagę Ferenc, dodatkowo jakbyście zobaczyli jak szasta się pieniędzmi w spółkach energetycznych, jaka jest porażająca niegospodarność. Największe podwyżki prądu dotyczą opłat stałych.
@ Jozin z Bazin
dnia 13.12.2019, 16:55
Ocena
komentarza:
22
Spółki paliwowe i energetyczne robią zrzute na nastepne kampanie wyborcze dla PiS
@ fan
dnia 13.12.2019, 17:03
Ocena
komentarza:
7
w warszawie własnie tez podwyzki smieci i nie tylko,parkingi o 1zł na 1h.
podniosa ceny za scieki koszt awari ktos musi pokryc?? a spalarnia w warszawie dalej nie działa warta 400 milonów zł odana w 2012r ???.
a kto tam rządzi od 15 lat poooo!!!
@ Dike
dnia 13.12.2019, 17:41
Ocena
komentarza:
20
Jak się ma odbiór i zagospodarowanie śmieci od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych? Obniżka ceny zagospodarowania odpadów od przedsiębiorców z 154 zł za 1100 litrów na 54,18 zł.
Jakie koszty UM próbuje przenieść na mieszkańców zamiast obciążenie za utylizację odpadów z sklepów gabinetów punktów usługowych pozostawić w gestii przedsiębiorców.
@ Karol
dnia 13.12.2019, 17:50
Ocena
komentarza:
53
Ludzie dopiero po 5 latach przejrzeli na oczy ze 500+ nie jest za darmo.
@ 1213
dnia 13.12.2019, 19:12
Ocena
komentarza:
17
... jakie płomienne oświadczenie UM i tłumaczenie MIASTO NIE ZARABIA NA ŚMIECIACH , oczywiście miasto nie , pytanie KTO? chyba nie znają powiedzenia ,WINNY SIE TŁUMACZY
@ Dike
dnia 13.12.2019, 19:14
Ocena
komentarza:
22
Co tam stolica to cieniasy, 4 osobowa rodzina w bloku 64 zł za śmieci od 1 stycznia 2020
Jasło - analogiczna 4 osobowa rodzina w bloku 116,68 zł za śmieci od 1 stycznia.
@ Nie dla nowych opłat za śmieci
dnia 13.12.2019, 19:37
Ocena
komentarza:
23
Artykuł za podwyżki cen śmieci nie ma możliwości komentowania bo by ich tam rozjechali za tą propagandę na poziomie "Korei".
Szkoda że nie napisali ile kasy firmy dostają za odbiór surowców wtórnych np TIRa odpadów plastikowych. Woleli to pominąć żeby się nie okazało że "biznes śmieciowy" jest najlepszy w dzisiejszych czasach.
Kroić frajerów opłatami za odpady, po czym ścieki do rzeki, odpady gabarytowe i inne odpady podpalić, reszta "kompostować" no i dla picu trochę wywieżć do utylizacji żeby podkładka w papierach była
@ do powyżej
dnia 13.12.2019, 19:57
Ocena
komentarza:
20
Suweren musi zapłacić za błędy włodarzy. Za bezczynność, bezradność, bierność
i nicnierobienie.

Są miejsca gdzie potrafiono przewidzieć i rozwiązać te sprawy. Tak jak są miasta (nawet niewielkie), gdzie są obwodnice.

Są to wyjątki w ogólnej, "odpadowej" bryndzy. Taniej już było, teraz będzie tylko coraz drożej.
@ do 1213
dnia 13.12.2019, 20:06
Ocena
komentarza:
25
Pytanie:
- Dlaczego miasto nie zarabia na śmieciach?
Odpowiedź:
- Bo nie ma własnej instalacji.
Pytanie:
-Dlaczego nie ma?
Odpowiedź:
- Bo jej nie wybudowało.
Pytanie:
-Dlaczego jej nie wybudowało?
Odpowiedź:
- Bo była róża wiatrów.

(Chodzi tu o wiatr w znaczeniu zjawiska atmosferycznego, nie mylić z innymi wiatrami - wszelkie inne skojarzenia są nieuprawnione)
@ ObywatelG
dnia 13.12.2019, 22:31
Ocena
komentarza:
8
Tylko zauważcie że tą super spalarnie miał prowadzić ten sam Pan który tak super prowadzi sortowanie w Wolicy.
@ do powyżej
dnia 13.12.2019, 23:00
Ocena
komentarza:
16
Proszę o ujawnienie choćby jednego dokumentu dla potwierdzenia, że na Gamracie była projektowana przez miasto "superspalarnia".
Bzdura made in M.K.
Można natomiast znaleźć nawet na tym portalu, artykuły z tamtych lat (2006-2008) mówiące o: sortowaniu, segregowaniu, recyklingu, odzysku odpadów itd. - ale ani słowa o spalaniu odpadów.
@ Heyah
dnia 14.12.2019, 12:14
Ocena
komentarza:
7
Nie dziw się. Obajtek jako prezes ARiMR przez rok nie zarobilbyy tego co w Orlenie dostaje na miesiąc.
@ Heyah
dnia 14.12.2019, 12:18
Ocena
komentarza:
4
Nie bądź taki pewien o jakie wiatry chodziło.
Być może Pan Prezes sprowadził tę Panią do stolicy, bo ona niezawodnie potrafi wywołać wiatryu swoich rozmówców
@ ObywatelG
dnia 14.12.2019, 19:15
Ocena
komentarza:
-2
Relacja ze spotkania z panami K. którzy opowiadali o spalarni w Wiedniu, że niby taka sama będzie. Śmiech na sali!
@ Sukces
dnia 15.12.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
8
W dniu 5 lutego 2007 r. RM Jasła podjęła uchwałę będącą "sukcesem" M.K.,
Treść uchwały na stronie:

https://um_jaslo.bip.gov.pl/akty-prawne/uchwaly-rmj/uchwaly-rmj-v-kadencji/uchwala-nr-vi-37-2007-z-dnia-5-lutego-2007-r.html

Zrezygnowano z projektu i dofinansowania zakładu (nie żadnej spalarni).

Co w zamian? Nic, tylko coroczne podwyżki cen za odbiór odpadów.
@ Historia odpadowa c.d. z 2012 r.
dnia 15.12.2019, 11:54
Ocena
komentarza:
8
W 2012 r. Nowiny pisały na adresie:

https://nowiny24.pl/jaslo-ma-problem-ze-smieciami-mieszkancy-nie-chca-inwestycji-w-gamracie/ar/c3-6138945
Cytat:
"Od lat władze Jasła nie poradziły sobie z problemem śmieciowym. Stare składowisko odpadów zostało zamknięte ostatecznie w 2007 r., nowego wciąż nie ma.
Proponowana lokalizacja takiej inwestycji wciąż budzi protesty mieszkańców, które wykorzystywane były głównie w kolejnych kampaniach wyborczych. Szum wokół tematu był wówczas głośny, ale konkretnych rozwiązań miasto wciąż się nie doczekało.
Od 2003 r. zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) przeznacza pod takie przedsięwzięcie 28 ha gruntów należących do ZTS Gamrat."-
koniec cytatu.

Teraz wybudowano nową, bezpośrednią (nie przez Tarnopak), drogę dojazdową do terenów przeznaczonych w mpzp na taki zakład. Można zatem go budować ale teren jest aktualnie własnością prywatną, a nie Skarbu Państwa - jak przed sprzedażą Gamratu.
@ Leon
dnia 15.12.2019, 14:37
Ocena
komentarza:
0
Co ciekawe, nie ma monitoringu kto tym wiedzial
wczesniej kazali przed pozarem odsunac od sciany wszystko dobre
@ ceny śmieci
dnia 16.12.2019, 10:46
Ocena
komentarza:
3
Panie Pabian ceny śmieci w Jaśle będą na poziomie cen prądu i gazu. Na co nam przyszło. Jeżeli pan nie potrafi nowocześnie zarządzać to trzeba się zrzec stanowiska na rzecz ludzi znających nowe technologie i nowe myślenie.
@ ppppp
dnia 17.12.2019, 22:16
Ocena
komentarza:
0
Jak dają źle jak nie dają źle smerf maruda
@ panda
dnia 13.12.2019, 15:24
Ocena
komentarza:
15
25 lat odsiadki dla właściciela byłoby dobrym zakończeniem sprawy.
@ e tam
dnia 13.12.2019, 23:53
Ocena
komentarza:
1
pytanie do WIOŚ czy badana była woda ze studni sąsiadującego składowania odpadami??? dużo ich niema około 20szt bo nikt umnie wody nie pobierał rowy sprawdzali a studnie nieeeee wiec moja prośba sprawdzajcie studnie lub panu K. nakazać żeby podciągnął wodę miejska na swój koszt ma z czego zapłacić nasza woda nie nadaje sie nawet do pojenia zwierząt
do zalania palących sie odpadów wielko gabarytowych jak najbardziej
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:03
Ocena
komentarza:
4
Jakaś Ty dziwna. Przecież oni za dobro nie wsadzają!
@ normalność
dnia 13.12.2019, 15:27
Ocena
komentarza:
15
Ciekawe kto waży te śmieci.Tam zaostrzyć kontrolę,bo tam może coś nie gra.Papier wszystko przyjmie ,zapłacą obywatele.
@ Woytazzz
dnia 13.12.2019, 15:37
Ocena
komentarza:
22
W nawiązaniu do tematu śmieci i propagandy zamieszczonej dziś przez urzad miasta, czy pracownicy UM są w stanie wyliczyć o ile mniej płacilibyśmy na odpady gdyby sortownia powstała w Gamracie? Wielu chciałoby wiedzieć ile zawdzięcza Kurowskiej.
@ do Woytazzz
dnia 13.12.2019, 19:33
Ocena
komentarza:
12
Oczywistą rzeczą jest, że przedsiębiorstwa strategiczne dla miasta powinny być od niego zależne: jak MPGK, MKS, MPEC itd. Dawniej wszystkie sprawy załatwiało MPGK, potem narobiono spółek i prezesów i cały dobry system się rozlazł, a MPGK zostawił sobie tylko działki przynoszące zyski.
Gdyby zakład zagospodarowania odpadów był zależny od miasta, to miasto miało by realny wpływ na politykę odpadową , w tym na kontrolę zakładu i na ceny.
Prywatnego właściciela może tylko prosić o odbiór odpadów i płacić coraz więcej.
Sortownia w Wolicy powstała po rezygnacji miasta z budowy własnego zakładu.
@ Znający temat
dnia 13.12.2019, 15:49
Ocena
komentarza:
6
Kakie to je odpowiednie składowanie odpadów, wie kto ?
@ xyz
dnia 13.12.2019, 16:32
Ocena
komentarza:
15
podziękowania dla P ani od Róży wiatrów za brak spalarni śmieci w Jaśle.Jasło zarabiało by kase gdyby była spalarnia .A tak płacz i płać
@ Sprostowanie dla xyz
dnia 13.12.2019, 18:26
Ocena
komentarza:
22
Nie było by spalarni, bo nie spalarnia była projektowana na Gamracie tylko zakład sortowania, segregacji, odzysku i przetwarzania odpadów.
Jak widać Pani M.K. udało się skutecznie wcisnąć bajkę o spalarni i róży wiatrów, skoro wiele razy pojawia się ta bzdura, w wielu komentarzach.
@ cx
dnia 13.12.2019, 16:46
Ocena
komentarza:
9
smieci po 100zl od osoby maja byc po 30 maja ,jak wejdzie w zycie art 54 dyrektywy unujnej tak ze spoko wodza!!!
@ dr
dnia 17.12.2019, 22:18
Ocena
komentarza:
1
Nie odstawiaj leków
@ Tarnowiec
dnia 13.12.2019, 16:52
Ocena
komentarza:
45
A ciekawe na czym się zakończyła afera z zakopywaniem śmieci w Szebniach, bo jakoś się temat wyciszył. A p." Bizmesmen " razem z synkiem z Szebni mają się bardzo dobrze i dalej kręcą interes. Widać, że dalej prawo nie każdego dotyczy i nie które osoby są nie do ruszenia.
@ zdezorientowana
dnia 13.12.2019, 17:24
Ocena
komentarza:
23
Nie wiem czy dobrze rozumiem ten artykuł, ale te rażące naruszenia to niewłaściwy monitoring i zabezpieczenia przed wejściem jakiś ludzi? I warto na ten temat pisać artykuł? A w Szebniach gdzie składowano nielegalnie ogrom śmieci ukarano właściciela mandatem 500 zł. Nic z tego nie rozumiem. Ktoś mi to jakoś wytłumaczy?
@ Monitoring
dnia 13.12.2019, 19:39
Ocena
komentarza:
10
Monitoring poprzez system kamer wymagany jest przy składowaniu i przetwarzaniu odpadów, na instalacjach , które mają "papiery" tj, funkcjonują legalnie.
Jeżeli ktoś składa odpady "na dziko" to nie instaluje kamer, bo po co?
Przepisy nie wymagają instalowania kamer na takich obiektach, bo nie
przewidziano ich istnienia- ich po prostu nie ma.
Użytkownik takiej "instalacji" dostanie najwyżej mandat.
@ xyz
dnia 13.12.2019, 16:58
Ocena
komentarza:
6
przecież na tym śmietnisku paliło się już nie raz zabrać koncesje gościowi i zakończyć sprawę raz na zawsze.Śmierdzące cieknące śmieciary .Wystarczy przypomnieć jak w lecie CAPIŁO i LAŁO się z tych samochodów.
@ wolny
dnia 13.12.2019, 22:47
Ocena
komentarza:
-7
To po co trawę odajesz to by się nie lało.
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:09
Ocena
komentarza:
7
Na trawę i podobne odpady powinna być kompostownia. I obowiązek dostarczania do niej takich odpadów. Na wsi zwanej Londyn to działa!
@ wolny
dnia 18.12.2019, 16:49
Ocena
komentarza:
0
To niech sobie zrobia
@ Jan
dnia 13.12.2019, 17:27
Ocena
komentarza:
10
A olać Eko..X są przecież inne firmy...Tylko nasi włodarze lobbują na rzecz tej firmy.
Teraz po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska teraz jeszcze przydała by się kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy...
@ rudi
dnia 13.12.2019, 17:28
Ocena
komentarza:
5
czyli jutro palę w piecu , segment , wersalkę i parę opon , po cholerę to wieś do jakieś Wolicy i płacić jak można spalić , ogrzać willę i nikt z ekologów nie kiwnie palcem chyba nie będzie tyle smrodu co spalili śmieci w Wolicy
@ Rufen
dnia 13.12.2019, 17:57
Ocena
komentarza:
4
W dniu pożaru jakiś mądrala z ochrony środowiska twierdził że nie ma żadnych zagrożeń dla środowiska. W artykule z pożaru można o tym przeczytać.

Ceny za odbiór śmieci ma iść w górę. Nic dziwnego jak do śmieci zmieszanych pakuje się wstępnie przesortowane wielkogabarytowe. Potem trzeba więcej zapłacić za utylizację ,a wyższe koszty przeżuci się na mieszkańców.

Zabrać koncesję niech zamyka tą pseudo instalację
@ do Rufena
dnia 13.12.2019, 19:40
Ocena
komentarza:
9
To " przeżuci" to pd żucia?
@ Mieszkaniec.
dnia 13.12.2019, 18:27
Ocena
komentarza:
2
Jedni robią biznes, a reszta płaci.
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:12
Ocena
komentarza:
0
Nie ściemniaj. Przekręt robią, kolego, przekręt.
@ Rufen
dnia 13.12.2019, 18:35
Ocena
komentarza:
12
Nie wiem czy link zadziała. ale dwa artykuły niżej jest dające wiele do myślenia zdjęcie.
https://www.jaslo4u.pl/static/news/2019/12/infografika_nr_3.jpg

cytuję:
"-zbyt mała liczba składowisk i spalarni."
"-brak rynku surowców wtórnych"

To pytam czyja to jest wina ??
Winni są samorządowcy i posłowie bo to są ich zaniedbania ich.
Za które zapłacą wszyscy
@ do Rufen
dnia 13.12.2019, 19:48
Ocena
komentarza:
17
Do przyczyny : "zbyt mała liczba składowisk i spalarni" w rejonie jasielskim przyczyniło się samo miasto poprzez:

- likwidację istniejącego składowiska przy ul. Żniwnej - mogło służyć jeszcze długie lata
- odstąpienie od budowy zakładu w Gamracie - dzieło włodarza (czy włodarki?) M.K.

Rezygnacja z instalacji składowisko (ul. Żniwna) w sytuacji gdy nie ma się niczego w zamian, a to co było planowane się utrąca, skutkuje zapaścią , czyli taki stanem jak obecnie.

Zrobiono wg Kononowicza: "żeby nie było niczego"
@ śmieciowy expert
dnia 14.12.2019, 01:05
Ocena
komentarza:
3
Zbyt mała liczba składowisk spowodowana jest tym że na dotychczasowych nie mieszczą się śmieci z Niemiec i innych krajów zachodnich. Dlatego powinniśmy budować ich coraz więcej żeby mieli gdzie przywozić cały ten syf z Europy
@ do eksperta
dnia 15.12.2019, 11:22
Ocena
komentarza:
2
Jakie widzisz rozwiązanie naszego problemu odpadowego innego niż budowa instalacji?. Wywożenie do lasów, do rowów, do koryt rzek?
A może eksport naszych odpadów do Niemiec?
Faktem jest, że wśród niechcianych przez ciebie odpadów są także twoje.
Może zutylizujesz je w domowej kotłowni?
@ rudi
dnia 13.12.2019, 18:43
Ocena
komentarza:
17
a może tą firmę co tak podniosła ceny śmieci bo nie miała konkurencji , bo nie potraficie ogłosić porządnego przetargu zwolnić z płacenia podatku od nieruchomości i smieci mogły by być tanie , widzę że myślenie urzędników w UM jednak boli , to tylko jeden z przykładów co można żrobic aby mieszkasncy płacili mniej
@ do rudi
dnia 13.12.2019, 19:52
Ocena
komentarza:
11
Naiwnie zakładasz, że "porządny" przetarg zastąpi instalację przetwarzania odpadów, ktorej nie ma ?

Co to znaczy "porządny"? Ten co został ogłoszony to był np. tylko dla instalacji w Wolicy?

Przetwarzający odpady to monopoliści, bo suweren ( a czasem i włodarz miasta) nie pozwolił na budowę takich instalacji chociaż była na to kasa. Tu jest sedno sprawy.
@ KROSAD
dnia 13.12.2019, 20:08
Ocena
komentarza:
15
od osoby 20 zl zasmieci a za tiry smieci zukrainy zakopane na zwirowisku 500 zl mandatu co sie lepiej oplaca utylizowac czy zakopac
@ Sędzia na tel
dnia 13.12.2019, 20:13
Ocena
komentarza:
3
Czy Eko Max nie ma monopolu przypadkiem?

Kto do tego monopolu doprowadził?

Brawo wy.
@ do Sędziego
dnia 13.12.2019, 21:13
Ocena
komentarza:
15
Kto komukolwiek (w tym miastu) zabrania wybudować instalację do zagospodarowania odpadów?
Przecież jest wolność gospodarcza. Jest to bardzo dochodowa działalność i wręcz prosi się o konkurencję. Dlaczego zatem się nie buduje?
Odpowiedź jest prosta: Są tereny, jest kasa (np. dofinansowanie) ale nie ma zgody suwerena (na każdym poziomie: gminy, miasta, województwa) na budowę takich zakładów. To się nazywa brak świadomości ekologicznej.
Ciemny ekologicznie suweren zakłada, że jak się sprzeciwi budowie takiego zakładu to ochroni środowisko przed skażeniem. Jest akurat odwrotnie, co widać na przykładzie aktualnej sytuacji w gospodarce odpadami.
A włodarze? Chcą mieć spokój i wygrywać wybory, wiec nie występują z pomysłami budowy takich zakładów licząc, że problem sam się rozwiąże i się rozwiązuje.
Przez podwyżkę cen i zaśmiecenie środowiska.
@ Jaślanin
dnia 13.12.2019, 21:17
Ocena
komentarza:
6
Od kilku lat już nikt inny nie startuje. Jak się ma monopol to można ceny sobie ustalać.
Tyle pracowników w UM to może się zabiorą do pracy i pomyślą nad konkurencyjnością w wyborze odbiorcy.
@ do Jaślanina
dnia 13.12.2019, 22:24
Ocena
komentarza:
15
Jak wybrać konkurencję jeżeli jej nie ma tj. nie zgłasza się, bo inni, nieliczni posiadacze takich instalacji w najbliższym otoczeniu mają roboty po uszy, a może nawet powyżej?
Jak na pustyni znaleźć wodę nie mając nawet łopatki do kopania studni?

Czy tańsza będzie oferta zakładu odległego o 100 czy 200 km? Nie będzie doliczony transport?
Jakby nie kombinować najpierw należy wybudować zakład, a potem złożyć ofertę na przyjmowanie odpadów, a nie odwrotnie.
Chyba, że zakłada się utylizację poprzez pożar, bo i takie są przykłady "biznesu" śmieciowego.
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:20
Ocena
komentarza:
0
Wolność gospodarcza to może być na zieleniaku. Taka gałąż jak ochrona środowiska i gospodarka odpadami musi być kontrolowana przez państwo. W takim Zjednoczonym Królestwie to działa. No tak, ale my jesteśmy w Polsce.
@ Jaślanin
dnia 15.12.2019, 05:52
Ocena
komentarza:
3
Można zacząć od zainwestowania w kontenery. Podobno przez to jest ciężko, że obecna firma odkupił je przy likwidacji w mieście?I nikt innynie chce przyjść na krótki okres czasu jak ma zainwestować duże pieniądze
@ ....
dnia 14.12.2019, 06:51
Ocena
komentarza:
11
Automaty na plastikowe butelki w sklepach ale nie wprowadza bo biznes śmieciowy by stracil
@ Ale jaja
dnia 14.12.2019, 20:02
Ocena
komentarza:
2
Jak można płacić za butelkę lub puszkę w automacie, przecież zakład segregujacy odpady nie miałby zarobku na tych surowcach bo każdy nosiłby do automatu. W Niemczech puszka wrzucona do automatu to 25 eurocenta butelka podobne pieniadze
@ Malgos
dnia 14.12.2019, 11:49
Ocena
komentarza:
6
Przesadny konsumpcjonizm i materializm nas opanował i dlatego jest jak jest... Już nawet same meble zmienia się jak rękawiczki. Fachowo zrobiony fotelik, nie postoi za długo, bo za parę miesięcy nie modny i sie znudził :-);-)
Nie łatwo nam będzie z tego wybrnąć, zwłaszcza że reklamy wciąż działają na umysły ludzkie...
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:22
Ocena
komentarza:
10
Nie postoi dlatego że niemodny, tylko dlatego, że się rozleci. Te dzisiejsze meble to są na pokaz a nie do użytku.
@ Heyah
dnia 14.12.2019, 12:13
Ocena
komentarza:
-4
Słusznie mówiła Pani Poseł od wiatrów.
@ do Heyah
dnia 15.12.2019, 11:27
Ocena
komentarza:
5
Zwróć się zatem do pani poseł aby rozwiązała problem odpadowy w Jaśle, bardziej skutecznie niż kilka lat temu.
To co się teraz dzieje to efekt jej "słusznego mówienia".
Łatwo jest mówić na "nie" . Teraz przyszła pora mówić na "tak" i zapłacić za "nie" rachunek.
Tylko, że płacić będą wszyscy - także Heyah.
@ Kierowca 810
dnia 14.12.2019, 15:31
Ocena
komentarza:
9
W Jedliczu już od kilku lat działa sortownia śmieci usytuowana na terenie miasta.
I nie było i nie ma protestów ani demonstracji.
Nie ma też problemów z usuwaniem śmieci.
@ mieszkaniec 65
dnia 14.12.2019, 15:52
Ocena
komentarza:
3
zamknac wlasciciela na 10 lat zaraz przestana skladowiska plonac
@ do Kierowcy 810
dnia 14.12.2019, 16:21
Ocena
komentarza:
11
Gratuluję wybudowania sortowni. Jesteście o lata świetlne do przodu w stosunku do Jasła.
Trafiła się wam wtedy ekipa rządząca, która wzięła sprawę na rozum, na logikę tj. jeżeli chcę (i muszę) sortować to wybuduję sortownię - oczywiście za dofinansowanie.
To nie jest trudne do zrozumienia jeżeli myśl i się głową, po gospodarsku.
Jeżeli rządzący oderwany jest od ziemi, to zakłada, ze jego odpady utylizować będzie inny niż miejski podmiot, będzie się bił o te odpady i zrobi to jak najtaniej.
Niemądre założenia skutkują niemądrą sytuacją w Jaśle : nie ma kto odbierać odpady, a jeżeli jest oferta, to po jak najwyższej cenie.
Lekką ręką wyrzucono dobry pomysł nie dając nic w zamian i odtrąbiono to jako sukces.
@ Ale jaja
dnia 14.12.2019, 19:58
Ocena
komentarza:
5
https://www.jaslo4u.pl/fakty-o-podwyzce-cen-smieci-w-jasle-newsy-jaslo-25156
Moja przepona zaraz chyba pęknie tak mnie rozbawily te brednie które są odpowiedzią na nasze oburzenie
@ Coś
dnia 15.12.2019, 11:37
Ocena
komentarza:
0
Za taką kasę to śmieci zaczne wyrzucić przez okno
@ Kierowca 810
dnia 15.12.2019, 14:43
Ocena
komentarza:
5
Problemy ze śmieciami dopiero się zaczną jak nie będzie ich kto miał odbierać
a w związku z zwiększonym dochodem, zakup towarów śmieciowych wzrośnie.
@ zdziwko marian
dnia 16.12.2019, 13:11
Ocena
komentarza:
3
Przed dwoma tygodniami jakiś matoł podpalił kontener na odpady plastikowe w wiacie na składowanie odpadów (śmieci),przy ulicy Franciszkańskiej (za budynkiem socjalnym).Kontener spłonął doszczętnie,była Straż Pożarna,Straż Miejska i Policja.Powstało zapewne wiele protokołów i opinii i...nic. Segregacji plastików nie ma,bo nie ma kontenera.Opalona konstrukcja wiaty i poszycia dachu,spalone rynny pcv .Oczywiście,monitoringu w tym miejscu brak.Czy właścicielem tego bajzlu jest MOGK,czy TBS? Właściwie to" wsjo ryba".Nikogo ten stan nie interesuje...
@ Kierowca 810
dnia 17.12.2019, 14:40
Ocena
komentarza:
2
Wnoszę propozycje, że dla otrzeźwienia ludności z amoku zbędnych zakupów
i zmniejszenia zakupu wielkich ilości śmieci należy podnieść
cenę wywozu śmieci pięciokrotnie.
Będzie to z korzyścią dla naszych portfeli na niepotrzebne wydatki i dla ekologii.
@ Kierowca 810
dnia 19.12.2019, 14:26
Ocena
komentarza:
1
Do "zdziwko marian".
Potwierdzam, że szczególnie u nas w Jaśle jest mało ludzi normalnych.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kursy językowe i komputerowe współfinansowane z Unii Europejskiej

   

  Czy wpisujesz w CV średnią znajomość języka angielskiego i obsługi komputera? Czy to rzeczywiście prawda? A może, za każdym razem, boisz się weryfikacji swoich umiejętność językowych i komputerowych? A może pragniesz po prostu swobodnie rozmawiać w języku angielskim?  Albo nareszcie samodzielnie korzystać z internetu?

 • „Nie oddamy ratowników”. Blisko sto osób zamanifestowało solidarność z jasielskimi ratownikami medycznymi

   

  Przy jasielskim szpitalu zebrało się dzisiaj blisko sto osób, aby zamanifestować swoją solidarność z pracownikami Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jaśle. Przez przyległy do szpitalnych budynków teren niosły się okrzyki – „Nie oddamy ratowników”. Jasielscy ratownicy medyczni nie zgadzają się z planowaną reorganizacją funkcjonowania państwowego ratownictwa medycznego, która w ich przypadku oznaczać będzie nieuchronną redukcję etatów.

 • Doszło do awarii sieci ciepłowniczej Jaśle

   

  Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle poinformował rano o awarii sieci ciepłowniczej w rejonie Przychodni Specjalistycznej przy ul. Szopena 38. Z uwagi na wysokie ciśnienie wyłączono zasilanie z sieci ciepłowniczej dla wszystkich odbiorców. 

 • Giganci programowania – Rozpoczęły się zapisy na kolejny semestr

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • Strażacy ochotnicy obdarowali prezentami małych pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie

   

  Wczoraj, druhowie z kilku jednostek OSP w powiecie jasielskim odwiedzili Klinikę Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Do jej pacjentów nie udali się pustymi rękami. Dzieci otrzymały prezenty w ramach czwartej edycji akcji pn. „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”.

 • Kapliczka sposobem na walkę z locdkdownem?

   

  Grzegorz Schabiński, jasielski restaurator znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów i koncepcji na funkcjonowanie biznesu w dobie pandemii koronawirusa. Tym razem postanowił walczyć z konsekwencjami zamrożenia gospodarki budując kapliczkę na terenie stoku narciarskiego Chyrowa-Ski w Chyrowej. Zaprasza do odwiedzania miejsca, w którym ona powstaje. Wystarczy zakupić specjalną cegiełkę.

 • Straż Miejska w Jaśle ma nowy samochód oznakowany

   

  Na wyposażeniu Straży Miejskiej w Jaśle znalazł się nowy samochód oznakowany Ford Transit Custom. Zastąpi on wysłużonego Peugeota, który jasielskim strażnikom miejskim służy od 2005 r. Zaletą nowego pojazdu jest jego wszechstronność. Może być on wykorzystywany do przeprowadzania różnego rodzaju interwencji, w tym przewożenia osób.

 • Super promocja w salonie Visionoptyk z okazji Dnia Babci i Dziadka!

   

  Osoby starsze, które odwiedzają salon optyczny, zgłaszają najczęściej dolegliwości układu wzrokowego. Często samo badanie wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Osoby te narażone są bowiem na występowanie chorób układu wzrokowego, które występują wraz z wiekiem.

 • Do OSP Trzcinica trafił sprzęt o wartości 90 tys. zł

   

  Do kolejnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminach powiatu jasielskiego trafia sprzęt zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Dzisiaj zaprezentowano nowe wyposażenie, które służyć ma strażakom ochotnikom z Trzcinicy. Na jego zakup przeznaczono kwotę 90 tys. zł.

 • Jak to jest z lodowiskami? Sanepid nie pozostawia złudzeń

   

  Lodowisko MOSiR w Jaśle pozostaje nieczynne od 28 grudnia ubiegłego roku. To efekt obowiązywania wprowadzonych przez rząd obostrzeń w związku z trwającą epidemią koronawirusa. W tej formie będą one obowiązywać do 17 stycznia bieżącego roku. Tymczasem są obiekty, na których bez problemu można szusować na łyżwach, z czego korzystają między innymi mieszkańcy Jasła. Sanepid stawia jednak sprawę jasno. Z lodowiska nie mogą korzystać klienci indywidualni.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105