Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości

77

W związku z pożarem odpadów wielkogabarytowych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy, do którego doszło w październiku br., inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami.

 fot. KP PSP w Jaśle

Wracamy do tematu dotyczącego pożaru, który wybuchł 12 października br. w godzinach popołudniowych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy. 220 strażaków z powiatu jasielskiego oraz ościennych miejscowości przez dwadzieścia jeden godzin walczyło z ogniem, którym objęte były cztery tysiące metrów sześciennych odpadów wielkogabarytowych.

Jasielska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieodpowiedniego postępowania z odpadami. Z opinii biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa z Ostrowca Świętokrzyskiego wynika, że przyczyną pożaru było umyślne zaprószenie ognia z użyciem substancji łatwopalnej. Na tę chwilę nikomu nie postawiono żadnych zarzutów.

- Trwa zbieranie materiałów tego postępowania w postaci dokumentacji od różnych instytucji, przesłuchań świadków. Prowadzone są czynności do powołania kolejnych biegłych, których opinie mogą zaważyć na dalszym biegu postępowania m.in. na zmianie kwalifikacji prawnej lub przedstawieniu zarzutów konkretnym osobom – poinformował portal jaslo4u.pl podkom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

 fot. KP PSP w Jaśle

Co więcej w dniu pożaru pracownik Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Rzeszowie pobrał próbki wody z potoku, do którego odprowadzane są wody opadowe z zakładu w Wolicy. Z racji, iż stwierdzono przekroczenia wartości granicznych, pracownicy CLB początkiem listopada ponownie pobrali próbki wody z potoku powyżej i poniżej odprowadzania wód opadowych z zakładu. - Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że wartości stężeń badanych wskaźników przekroczyły wartości graniczne ustalone dla dobrego stanu wód powierzchniowych. Z kolei wyniki badań zawiesin w wodzie oraz pH badanej wody nie przekroczyły wartości granicznych - podkreśla Aldona Krochmal-Kosiba, kierownik Delegatury WIOŚ w Jaśle. Ponadto nie stwierdzono przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w wodzie potoku powyżej i poniżej miejsca odprowadzania wód opadowych z terenu zakładu. Pracownicy CLB Oddział w Rzeszowie 14 października pobrali także do badań fizyko-chemicznych próbki gleby. - Wykonano analizy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), metali ciężkich: cynku, ołowiu, miedzi, kadmu, rtęci oraz odczynu gleby (pH). Wyniki badań nie wykazały przekroczenia dopuszczalnej zawartości w glebie badanych wskaźników – dodaje A. Krochmal-Kosiba.

Podczas kontroli przeprowadzanej przez pracowników WIOŚ wykazano, że miejsce składowania odpadów wielkogabarytowych nie było w odpowiedni sposób zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Co więcej miejsce magazynowania odpadów nie było objęte monitoringiem przez całą dobę. Dodatkowo zapis obrazu nie obejmował całego terenu, w którym magazynowane są odpady wielkogabarytowe. - Stwierdzono naruszenie warunków pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów poprzez: przetwarzanie odpadów wielkogabarytowych łącznie z niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi, a także magazynowanie odpadów wielkogabarytowych przeznaczonych do przetworzenia na terenie działek, na których magazynowane mogą być odpady w ramach zbierania – informuje kierownik Krochmal-Kosiba. Właściciel zakładu został zobowiązany do usunięcia naruszeń. Pracownicy WIOŚ zawiadomili również organy ochrony środowiska o naruszeniu warunków pozwolenia zintegrowanego. Ponadto wszczęli postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia kar pieniężnych za prowadzenie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania niezgodnie z przepisami oraz gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym pozwoleniem.

id

Napisany dnia: 13.12.2019, 15:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Kierowca 810
dnia 19.12.2019, 14:26 · Zgłoś
Do "zdziwko marian".
Potwierdzam, że szczególnie u nas w Jaśle jest mało ludzi normalnych.
Odpowiedz
2
@ Kierowca 810
dnia 17.12.2019, 14:40 · Zgłoś
Wnoszę propozycje, że dla otrzeźwienia ludności z amoku zbędnych zakupów
i zmniejszenia zakupu wielkich ilości śmieci należy podnieść
cenę wywozu śmieci pięciokrotnie.
Będzie to z korzyścią dla naszych portfeli na niepotrzebne wydatki i dla ekologii.
Odpowiedz
3
@ zdziwko marian
dnia 16.12.2019, 13:11 · Zgłoś
Przed dwoma tygodniami jakiś matoł podpalił kontener na odpady plastikowe w wiacie na składowanie odpadów (śmieci),przy ulicy Franciszkańskiej (za budynkiem socjalnym).Kontener spłonął doszczętnie,była Straż Pożarna,Straż Miejska i Policja.Powstało zapewne wiele protokołów i opinii i...nic. Segregacji plastików nie ma,bo nie ma kontenera.Opalona konstrukcja wiaty i poszycia dachu,spalone rynny pcv .Oczywiście,monitoringu w tym miejscu brak.Czy właścicielem tego bajzlu jest MOGK,czy TBS? Właściwie to" wsjo ryba".Nikogo ten stan nie interesuje...
Odpowiedz
5
@ Kierowca 810
dnia 15.12.2019, 14:43 · Zgłoś
Problemy ze śmieciami dopiero się zaczną jak nie będzie ich kto miał odbierać
a w związku z zwiększonym dochodem, zakup towarów śmieciowych wzrośnie.
Odpowiedz
0
@ Coś
dnia 15.12.2019, 11:37 · Zgłoś
Za taką kasę to śmieci zaczne wyrzucić przez okno
Odpowiedz
5
@ Ale jaja
dnia 14.12.2019, 19:58 · Zgłoś
https://www.jaslo4u.pl/fakty-o-podwyzce-cen-smieci-w-jasle-newsy-jaslo-25156
Moja przepona zaraz chyba pęknie tak mnie rozbawily te brednie które są odpowiedzią na nasze oburzenie
Odpowiedz
3
@ mieszkaniec 65
dnia 14.12.2019, 15:52 · Zgłoś
zamknac wlasciciela na 10 lat zaraz przestana skladowiska plonac
Odpowiedz
11
@ do Kierowcy 810
dnia 14.12.2019, 16:21 · Zgłoś
Gratuluję wybudowania sortowni. Jesteście o lata świetlne do przodu w stosunku do Jasła.
Trafiła się wam wtedy ekipa rządząca, która wzięła sprawę na rozum, na logikę tj. jeżeli chcę (i muszę) sortować to wybuduję sortownię - oczywiście za dofinansowanie.
To nie jest trudne do zrozumienia jeżeli myśl i się głową, po gospodarsku.
Jeżeli rządzący oderwany jest od ziemi, to zakłada, ze jego odpady utylizować będzie inny niż miejski podmiot, będzie się bił o te odpady i zrobi to jak najtaniej.
Niemądre założenia skutkują niemądrą sytuacją w Jaśle : nie ma kto odbierać odpady, a jeżeli jest oferta, to po jak najwyższej cenie.
Lekką ręką wyrzucono dobry pomysł nie dając nic w zamian i odtrąbiono to jako sukces.
Odpowiedz
9
@ Kierowca 810
dnia 14.12.2019, 15:31 · Zgłoś
W Jedliczu już od kilku lat działa sortownia śmieci usytuowana na terenie miasta.
I nie było i nie ma protestów ani demonstracji.
Nie ma też problemów z usuwaniem śmieci.
Odpowiedz
-4
@ Heyah
dnia 14.12.2019, 12:13 · Zgłoś
Słusznie mówiła Pani Poseł od wiatrów.
Odpowiedz
5
@ do Heyah
dnia 15.12.2019, 11:27 · Zgłoś
Zwróć się zatem do pani poseł aby rozwiązała problem odpadowy w Jaśle, bardziej skutecznie niż kilka lat temu.
To co się teraz dzieje to efekt jej "słusznego mówienia".
Łatwo jest mówić na "nie" . Teraz przyszła pora mówić na "tak" i zapłacić za "nie" rachunek.
Tylko, że płacić będą wszyscy - także Heyah.
Odpowiedz
6
@ Malgos
dnia 14.12.2019, 11:49 · Zgłoś
Przesadny konsumpcjonizm i materializm nas opanował i dlatego jest jak jest... Już nawet same meble zmienia się jak rękawiczki. Fachowo zrobiony fotelik, nie postoi za długo, bo za parę miesięcy nie modny i sie znudził :-);-)
Nie łatwo nam będzie z tego wybrnąć, zwłaszcza że reklamy wciąż działają na umysły ludzkie...
Odpowiedz
10
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:22 · Zgłoś
Nie postoi dlatego że niemodny, tylko dlatego, że się rozleci. Te dzisiejsze meble to są na pokaz a nie do użytku.
Odpowiedz
11
@ ....
dnia 14.12.2019, 06:51 · Zgłoś
Automaty na plastikowe butelki w sklepach ale nie wprowadza bo biznes śmieciowy by stracil
Odpowiedz
2
@ Ale jaja
dnia 14.12.2019, 20:02 · Zgłoś
Jak można płacić za butelkę lub puszkę w automacie, przecież zakład segregujacy odpady nie miałby zarobku na tych surowcach bo każdy nosiłby do automatu. W Niemczech puszka wrzucona do automatu to 25 eurocenta butelka podobne pieniadze
Odpowiedz
3
@ Sędzia na tel
dnia 13.12.2019, 20:13 · Zgłoś
Czy Eko Max nie ma monopolu przypadkiem?

Kto do tego monopolu doprowadził?

Brawo wy.
Odpowiedz
15
@ do Sędziego
dnia 13.12.2019, 21:13 · Zgłoś
Kto komukolwiek (w tym miastu) zabrania wybudować instalację do zagospodarowania odpadów?
Przecież jest wolność gospodarcza. Jest to bardzo dochodowa działalność i wręcz prosi się o konkurencję. Dlaczego zatem się nie buduje?
Odpowiedź jest prosta: Są tereny, jest kasa (np. dofinansowanie) ale nie ma zgody suwerena (na każdym poziomie: gminy, miasta, województwa) na budowę takich zakładów. To się nazywa brak świadomości ekologicznej.
Ciemny ekologicznie suweren zakłada, że jak się sprzeciwi budowie takiego zakładu to ochroni środowisko przed skażeniem. Jest akurat odwrotnie, co widać na przykładzie aktualnej sytuacji w gospodarce odpadami.
A włodarze? Chcą mieć spokój i wygrywać wybory, wiec nie występują z pomysłami budowy takich zakładów licząc, że problem sam się rozwiąże i się rozwiązuje.
Przez podwyżkę cen i zaśmiecenie środowiska.
Odpowiedz
6
@ Jaślanin
dnia 13.12.2019, 21:17 · Zgłoś
Od kilku lat już nikt inny nie startuje. Jak się ma monopol to można ceny sobie ustalać.
Tyle pracowników w UM to może się zabiorą do pracy i pomyślą nad konkurencyjnością w wyborze odbiorcy.
Odpowiedz
15
@ do Jaślanina
dnia 13.12.2019, 22:24 · Zgłoś
Jak wybrać konkurencję jeżeli jej nie ma tj. nie zgłasza się, bo inni, nieliczni posiadacze takich instalacji w najbliższym otoczeniu mają roboty po uszy, a może nawet powyżej?
Jak na pustyni znaleźć wodę nie mając nawet łopatki do kopania studni?

Czy tańsza będzie oferta zakładu odległego o 100 czy 200 km? Nie będzie doliczony transport?
Jakby nie kombinować najpierw należy wybudować zakład, a potem złożyć ofertę na przyjmowanie odpadów, a nie odwrotnie.
Chyba, że zakłada się utylizację poprzez pożar, bo i takie są przykłady "biznesu" śmieciowego.
Odpowiedz
0
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:20 · Zgłoś
Wolność gospodarcza to może być na zieleniaku. Taka gałąż jak ochrona środowiska i gospodarka odpadami musi być kontrolowana przez państwo. W takim Zjednoczonym Królestwie to działa. No tak, ale my jesteśmy w Polsce.
Odpowiedz
3
@ Jaślanin
dnia 15.12.2019, 05:52 · Zgłoś
Można zacząć od zainwestowania w kontenery. Podobno przez to jest ciężko, że obecna firma odkupił je przy likwidacji w mieście?I nikt innynie chce przyjść na krótki okres czasu jak ma zainwestować duże pieniądze
Odpowiedz
15
@ KROSAD
dnia 13.12.2019, 20:08 · Zgłoś
od osoby 20 zl zasmieci a za tiry smieci zukrainy zakopane na zwirowisku 500 zl mandatu co sie lepiej oplaca utylizowac czy zakopac
Odpowiedz
17
@ rudi
dnia 13.12.2019, 18:43 · Zgłoś
a może tą firmę co tak podniosła ceny śmieci bo nie miała konkurencji , bo nie potraficie ogłosić porządnego przetargu zwolnić z płacenia podatku od nieruchomości i smieci mogły by być tanie , widzę że myślenie urzędników w UM jednak boli , to tylko jeden z przykładów co można żrobic aby mieszkasncy płacili mniej
Odpowiedz
11
@ do rudi
dnia 13.12.2019, 19:52 · Zgłoś
Naiwnie zakładasz, że "porządny" przetarg zastąpi instalację przetwarzania odpadów, ktorej nie ma ?

Co to znaczy "porządny"? Ten co został ogłoszony to był np. tylko dla instalacji w Wolicy?

Przetwarzający odpady to monopoliści, bo suweren ( a czasem i włodarz miasta) nie pozwolił na budowę takich instalacji chociaż była na to kasa. Tu jest sedno sprawy.
Odpowiedz
12
@ Rufen
dnia 13.12.2019, 18:35 · Zgłoś
Nie wiem czy link zadziała. ale dwa artykuły niżej jest dające wiele do myślenia zdjęcie.
https://www.jaslo4u.pl/static/news/2019/12/infografika_nr_3.jpg

cytuję:
"-zbyt mała liczba składowisk i spalarni."
"-brak rynku surowców wtórnych"

To pytam czyja to jest wina ??
Winni są samorządowcy i posłowie bo to są ich zaniedbania ich.
Za które zapłacą wszyscy
Odpowiedz
17
@ do Rufen
dnia 13.12.2019, 19:48 · Zgłoś
Do przyczyny : "zbyt mała liczba składowisk i spalarni" w rejonie jasielskim przyczyniło się samo miasto poprzez:

- likwidację istniejącego składowiska przy ul. Żniwnej - mogło służyć jeszcze długie lata
- odstąpienie od budowy zakładu w Gamracie - dzieło włodarza (czy włodarki?) M.K.

Rezygnacja z instalacji składowisko (ul. Żniwna) w sytuacji gdy nie ma się niczego w zamian, a to co było planowane się utrąca, skutkuje zapaścią , czyli taki stanem jak obecnie.

Zrobiono wg Kononowicza: "żeby nie było niczego"
Odpowiedz
3
@ śmieciowy expert
dnia 14.12.2019, 01:05 · Zgłoś
Zbyt mała liczba składowisk spowodowana jest tym że na dotychczasowych nie mieszczą się śmieci z Niemiec i innych krajów zachodnich. Dlatego powinniśmy budować ich coraz więcej żeby mieli gdzie przywozić cały ten syf z Europy
Odpowiedz
2
@ do eksperta
dnia 15.12.2019, 11:22 · Zgłoś
Jakie widzisz rozwiązanie naszego problemu odpadowego innego niż budowa instalacji?. Wywożenie do lasów, do rowów, do koryt rzek?
A może eksport naszych odpadów do Niemiec?
Faktem jest, że wśród niechcianych przez ciebie odpadów są także twoje.
Może zutylizujesz je w domowej kotłowni?
Odpowiedz
2
@ Mieszkaniec.
dnia 13.12.2019, 18:27 · Zgłoś
Jedni robią biznes, a reszta płaci.
Odpowiedz
0
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:12 · Zgłoś
Nie ściemniaj. Przekręt robią, kolego, przekręt.
Odpowiedz
4
@ Rufen
dnia 13.12.2019, 17:57 · Zgłoś
W dniu pożaru jakiś mądrala z ochrony środowiska twierdził że nie ma żadnych zagrożeń dla środowiska. W artykule z pożaru można o tym przeczytać.

Ceny za odbiór śmieci ma iść w górę. Nic dziwnego jak do śmieci zmieszanych pakuje się wstępnie przesortowane wielkogabarytowe. Potem trzeba więcej zapłacić za utylizację ,a wyższe koszty przeżuci się na mieszkańców.

Zabrać koncesję niech zamyka tą pseudo instalację
Odpowiedz
9
@ do Rufena
dnia 13.12.2019, 19:40 · Zgłoś
To " przeżuci" to pd żucia?
Odpowiedz
5
@ rudi
dnia 13.12.2019, 17:28 · Zgłoś
czyli jutro palę w piecu , segment , wersalkę i parę opon , po cholerę to wieś do jakieś Wolicy i płacić jak można spalić , ogrzać willę i nikt z ekologów nie kiwnie palcem chyba nie będzie tyle smrodu co spalili śmieci w Wolicy
Odpowiedz
10
@ Jan
dnia 13.12.2019, 17:27 · Zgłoś
A olać Eko..X są przecież inne firmy...Tylko nasi włodarze lobbują na rzecz tej firmy.
Teraz po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska teraz jeszcze przydała by się kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy...
Odpowiedz
6
@ xyz
dnia 13.12.2019, 16:58 · Zgłoś
przecież na tym śmietnisku paliło się już nie raz zabrać koncesje gościowi i zakończyć sprawę raz na zawsze.Śmierdzące cieknące śmieciary .Wystarczy przypomnieć jak w lecie CAPIŁO i LAŁO się z tych samochodów.
Odpowiedz
-7
@ wolny
dnia 13.12.2019, 22:47 · Zgłoś
To po co trawę odajesz to by się nie lało.
Odpowiedz
7
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:09 · Zgłoś
Na trawę i podobne odpady powinna być kompostownia. I obowiązek dostarczania do niej takich odpadów. Na wsi zwanej Londyn to działa!
Odpowiedz
0
@ wolny
dnia 18.12.2019, 16:49 · Zgłoś
To niech sobie zrobia
Odpowiedz
45
@ Tarnowiec
dnia 13.12.2019, 16:52 · Zgłoś
A ciekawe na czym się zakończyła afera z zakopywaniem śmieci w Szebniach, bo jakoś się temat wyciszył. A p." Bizmesmen " razem z synkiem z Szebni mają się bardzo dobrze i dalej kręcą interes. Widać, że dalej prawo nie każdego dotyczy i nie które osoby są nie do ruszenia.
Odpowiedz
23
@ zdezorientowana
dnia 13.12.2019, 17:24 · Zgłoś
Nie wiem czy dobrze rozumiem ten artykuł, ale te rażące naruszenia to niewłaściwy monitoring i zabezpieczenia przed wejściem jakiś ludzi? I warto na ten temat pisać artykuł? A w Szebniach gdzie składowano nielegalnie ogrom śmieci ukarano właściciela mandatem 500 zł. Nic z tego nie rozumiem. Ktoś mi to jakoś wytłumaczy?
Odpowiedz
10
@ Monitoring
dnia 13.12.2019, 19:39 · Zgłoś
Monitoring poprzez system kamer wymagany jest przy składowaniu i przetwarzaniu odpadów, na instalacjach , które mają "papiery" tj, funkcjonują legalnie.
Jeżeli ktoś składa odpady "na dziko" to nie instaluje kamer, bo po co?
Przepisy nie wymagają instalowania kamer na takich obiektach, bo nie
przewidziano ich istnienia- ich po prostu nie ma.
Użytkownik takiej "instalacji" dostanie najwyżej mandat.
Odpowiedz
9
@ cx
dnia 13.12.2019, 16:46 · Zgłoś
smieci po 100zl od osoby maja byc po 30 maja ,jak wejdzie w zycie art 54 dyrektywy unujnej tak ze spoko wodza!!!
Odpowiedz
1
@ dr
dnia 17.12.2019, 22:18 · Zgłoś
Nie odstawiaj leków
Odpowiedz
15
@ xyz
dnia 13.12.2019, 16:32 · Zgłoś
podziękowania dla P ani od Róży wiatrów za brak spalarni śmieci w Jaśle.Jasło zarabiało by kase gdyby była spalarnia .A tak płacz i płać
Odpowiedz
22
@ Sprostowanie dla xyz
dnia 13.12.2019, 18:26 · Zgłoś
Nie było by spalarni, bo nie spalarnia była projektowana na Gamracie tylko zakład sortowania, segregacji, odzysku i przetwarzania odpadów.
Jak widać Pani M.K. udało się skutecznie wcisnąć bajkę o spalarni i róży wiatrów, skoro wiele razy pojawia się ta bzdura, w wielu komentarzach.
Odpowiedz
6
@ Znający temat
dnia 13.12.2019, 15:49 · Zgłoś
Kakie to je odpowiednie składowanie odpadów, wie kto ?
Odpowiedz
22
@ Woytazzz
dnia 13.12.2019, 15:37 · Zgłoś
W nawiązaniu do tematu śmieci i propagandy zamieszczonej dziś przez urzad miasta, czy pracownicy UM są w stanie wyliczyć o ile mniej płacilibyśmy na odpady gdyby sortownia powstała w Gamracie? Wielu chciałoby wiedzieć ile zawdzięcza Kurowskiej.
Odpowiedz
12
@ do Woytazzz
dnia 13.12.2019, 19:33 · Zgłoś
Oczywistą rzeczą jest, że przedsiębiorstwa strategiczne dla miasta powinny być od niego zależne: jak MPGK, MKS, MPEC itd. Dawniej wszystkie sprawy załatwiało MPGK, potem narobiono spółek i prezesów i cały dobry system się rozlazł, a MPGK zostawił sobie tylko działki przynoszące zyski.
Gdyby zakład zagospodarowania odpadów był zależny od miasta, to miasto miało by realny wpływ na politykę odpadową , w tym na kontrolę zakładu i na ceny.
Prywatnego właściciela może tylko prosić o odbiór odpadów i płacić coraz więcej.
Sortownia w Wolicy powstała po rezygnacji miasta z budowy własnego zakładu.
Odpowiedz
15
@ normalność
dnia 13.12.2019, 15:27 · Zgłoś
Ciekawe kto waży te śmieci.Tam zaostrzyć kontrolę,bo tam może coś nie gra.Papier wszystko przyjmie ,zapłacą obywatele.
Odpowiedz
15
@ panda
dnia 13.12.2019, 15:24 · Zgłoś
25 lat odsiadki dla właściciela byłoby dobrym zakończeniem sprawy.
Odpowiedz
1
@ e tam
dnia 13.12.2019, 23:53 · Zgłoś
pytanie do WIOŚ czy badana była woda ze studni sąsiadującego składowania odpadami??? dużo ich niema około 20szt bo nikt umnie wody nie pobierał rowy sprawdzali a studnie nieeeee wiec moja prośba sprawdzajcie studnie lub panu K. nakazać żeby podciągnął wodę miejska na swój koszt ma z czego zapłacić nasza woda nie nadaje sie nawet do pojenia zwierząt
do zalania palących sie odpadów wielko gabarytowych jak najbardziej
Odpowiedz
4
@ Lisaj
dnia 14.12.2019, 16:03 · Zgłoś
Jakaś Ty dziwna. Przecież oni za dobro nie wsadzają!
Odpowiedz
71
@ Szczery
dnia 13.12.2019, 15:17 · Zgłoś
Tak nagle przy temacie podwyżki cen?
Pabian zajmij się lepiej Ruda a nie cenami śmieci.
Śmieci to są w UM Jasło.
Przy nowych cenach jedna moja wypłata pójdzie na śmieci, porażka!!! To nie Warszawa a na Ursynowie maja niższe ceny!
Odpowiedz
79
@ Jozin z Bazin
dnia 13.12.2019, 15:20 · Zgłoś
Dokładnie, jedna wypłata śmieci, jedna woda+ kanalizacja, PGNiG i PGE jeszcze z 3 w skali roku i niedługo nawet na chleb z pasztetem na kolacje nie wystarczy. Będzie hejt jak chcesz to wyjedź ale to moje miasto ma mi stworzyć warunki żeby nie wyjeżdżać!
Odpowiedz
58
@ ksiądz Mateusz
dnia 13.12.2019, 15:28 · Zgłoś
Podwyżki śmieci muszą być bo pan prezes ze spalarni śmieci nie będzie pracował za najniższą krajową, on musi mieć co najmniej milion a na jego wypłatę muszą się zrzucić zwykli obywatele.
Odpowiedz
58
@ kozak
dnia 13.12.2019, 15:28 · Zgłoś
Poproś pis o wprowadzenie kolejnego 500+ na każdy kubeł śmieci. Będzie taniej.
Odpowiedz
26
@ edfgh
dnia 13.12.2019, 16:28 · Zgłoś
Na szanownego pana K. spadną kary pieniężne.. ale co tam, przecież można podnieść sobie ceny za wywóz i zagospodarowanie odpadów, tak że te kary to odczujemy my wszyscy już niedługo w rachunkach..
Odpowiedz
32
@ ksiądz Mateusz
dnia 13.12.2019, 16:41 · Zgłoś
Jeszcze dodatkowo pan prezes musi zarobić milion i stąd te podwyżki, podobnie rzecz ma się z prądem. Spółki energetyczne mają dość kasy, żadnych podwyżek nie trzeba byłoby robić ale prezesi muszą zarobić miliony. Zwracał już na to uwagę Ferenc, dodatkowo jakbyście zobaczyli jak szasta się pieniędzmi w spółkach energetycznych, jaka jest porażająca niegospodarność. Największe podwyżki prądu dotyczą opłat stałych.
Odpowiedz
22
@ Jozin z Bazin
dnia 13.12.2019, 16:55 · Zgłoś
Spółki paliwowe i energetyczne robią zrzute na nastepne kampanie wyborcze dla PiS
Odpowiedz
7
@ fan
dnia 13.12.2019, 17:03 · Zgłoś
w warszawie własnie tez podwyzki smieci i nie tylko,parkingi o 1zł na 1h.
podniosa ceny za scieki koszt awari ktos musi pokryc?? a spalarnia w warszawie dalej nie działa warta 400 milonów zł odana w 2012r ???.
a kto tam rządzi od 15 lat poooo!!!
Odpowiedz
20
@ Dike
dnia 13.12.2019, 17:41 · Zgłoś
Jak się ma odbiór i zagospodarowanie śmieci od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych? Obniżka ceny zagospodarowania odpadów od przedsiębiorców z 154 zł za 1100 litrów na 54,18 zł.
Jakie koszty UM próbuje przenieść na mieszkańców zamiast obciążenie za utylizację odpadów z sklepów gabinetów punktów usługowych pozostawić w gestii przedsiębiorców.
Odpowiedz
53
@ Karol
dnia 13.12.2019, 17:50 · Zgłoś
Ludzie dopiero po 5 latach przejrzeli na oczy ze 500+ nie jest za darmo.
Odpowiedz
17
@ 1213
dnia 13.12.2019, 19:12 · Zgłoś
... jakie płomienne oświadczenie UM i tłumaczenie MIASTO NIE ZARABIA NA ŚMIECIACH , oczywiście miasto nie , pytanie KTO? chyba nie znają powiedzenia ,WINNY SIE TŁUMACZY
Odpowiedz
22
@ Dike
dnia 13.12.2019, 19:14 · Zgłoś
Co tam stolica to cieniasy, 4 osobowa rodzina w bloku 64 zł za śmieci od 1 stycznia 2020
Jasło - analogiczna 4 osobowa rodzina w bloku 116,68 zł za śmieci od 1 stycznia.
Odpowiedz
23
@ Nie dla nowych opłat za śmieci
dnia 13.12.2019, 19:37 · Zgłoś
Artykuł za podwyżki cen śmieci nie ma możliwości komentowania bo by ich tam rozjechali za tą propagandę na poziomie "Korei".
Szkoda że nie napisali ile kasy firmy dostają za odbiór surowców wtórnych np TIRa odpadów plastikowych. Woleli to pominąć żeby się nie okazało że "biznes śmieciowy" jest najlepszy w dzisiejszych czasach.
Kroić frajerów opłatami za odpady, po czym ścieki do rzeki, odpady gabarytowe i inne odpady podpalić, reszta "kompostować" no i dla picu trochę wywieżć do utylizacji żeby podkładka w papierach była
Odpowiedz
20
@ do powyżej
dnia 13.12.2019, 19:57 · Zgłoś
Suweren musi zapłacić za błędy włodarzy. Za bezczynność, bezradność, bierność
i nicnierobienie.

Są miejsca gdzie potrafiono przewidzieć i rozwiązać te sprawy. Tak jak są miasta (nawet niewielkie), gdzie są obwodnice.

Są to wyjątki w ogólnej, "odpadowej" bryndzy. Taniej już było, teraz będzie tylko coraz drożej.
Odpowiedz
25
@ do 1213
dnia 13.12.2019, 20:06 · Zgłoś
Pytanie:
- Dlaczego miasto nie zarabia na śmieciach?
Odpowiedź:
- Bo nie ma własnej instalacji.
Pytanie:
-Dlaczego nie ma?
Odpowiedź:
- Bo jej nie wybudowało.
Pytanie:
-Dlaczego jej nie wybudowało?
Odpowiedź:
- Bo była róża wiatrów.

(Chodzi tu o wiatr w znaczeniu zjawiska atmosferycznego, nie mylić z innymi wiatrami - wszelkie inne skojarzenia są nieuprawnione)
Odpowiedz
8
@ ObywatelG
dnia 13.12.2019, 22:31 · Zgłoś
Tylko zauważcie że tą super spalarnie miał prowadzić ten sam Pan który tak super prowadzi sortowanie w Wolicy.
Odpowiedz
16
@ do powyżej
dnia 13.12.2019, 23:00 · Zgłoś
Proszę o ujawnienie choćby jednego dokumentu dla potwierdzenia, że na Gamracie była projektowana przez miasto "superspalarnia".
Bzdura made in M.K.
Można natomiast znaleźć nawet na tym portalu, artykuły z tamtych lat (2006-2008) mówiące o: sortowaniu, segregowaniu, recyklingu, odzysku odpadów itd. - ale ani słowa o spalaniu odpadów.
Odpowiedz
7
@ Heyah
dnia 14.12.2019, 12:14 · Zgłoś
Nie dziw się. Obajtek jako prezes ARiMR przez rok nie zarobilbyy tego co w Orlenie dostaje na miesiąc.
Odpowiedz
4
@ Heyah
dnia 14.12.2019, 12:18 · Zgłoś
Nie bądź taki pewien o jakie wiatry chodziło.
Być może Pan Prezes sprowadził tę Panią do stolicy, bo ona niezawodnie potrafi wywołać wiatryu swoich rozmówców
Odpowiedz
-2
@ ObywatelG
dnia 14.12.2019, 19:15 · Zgłoś
Relacja ze spotkania z panami K. którzy opowiadali o spalarni w Wiedniu, że niby taka sama będzie. Śmiech na sali!
Odpowiedz
8
@ Sukces
dnia 15.12.2019, 11:39 · Zgłoś
W dniu 5 lutego 2007 r. RM Jasła podjęła uchwałę będącą "sukcesem" M.K.,
Treść uchwały na stronie:

https://um_jaslo.bip.gov.pl/akty-prawne/uchwaly-rmj/uchwaly-rmj-v-kadencji/uchwala-nr-vi-37-2007-z-dnia-5-lutego-2007-r.html

Zrezygnowano z projektu i dofinansowania zakładu (nie żadnej spalarni).

Co w zamian? Nic, tylko coroczne podwyżki cen za odbiór odpadów.
Odpowiedz
8
@ Historia odpadowa c.d. z 2012 r.
dnia 15.12.2019, 11:54 · Zgłoś
W 2012 r. Nowiny pisały na adresie:

https://nowiny24.pl/jaslo-ma-problem-ze-smieciami-mieszkancy-nie-chca-inwestycji-w-gamracie/ar/c3-6138945
Cytat:
"Od lat władze Jasła nie poradziły sobie z problemem śmieciowym. Stare składowisko odpadów zostało zamknięte ostatecznie w 2007 r., nowego wciąż nie ma.
Proponowana lokalizacja takiej inwestycji wciąż budzi protesty mieszkańców, które wykorzystywane były głównie w kolejnych kampaniach wyborczych. Szum wokół tematu był wówczas głośny, ale konkretnych rozwiązań miasto wciąż się nie doczekało.
Od 2003 r. zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) przeznacza pod takie przedsięwzięcie 28 ha gruntów należących do ZTS Gamrat."-
koniec cytatu.

Teraz wybudowano nową, bezpośrednią (nie przez Tarnopak), drogę dojazdową do terenów przeznaczonych w mpzp na taki zakład. Można zatem go budować ale teren jest aktualnie własnością prywatną, a nie Skarbu Państwa - jak przed sprzedażą Gamratu.
Odpowiedz
0
@ Leon
dnia 15.12.2019, 14:37 · Zgłoś
Co ciekawe, nie ma monitoringu kto tym wiedzial
wczesniej kazali przed pozarem odsunac od sciany wszystko dobre
Odpowiedz
3
@ ceny śmieci
dnia 16.12.2019, 10:46 · Zgłoś
Panie Pabian ceny śmieci w Jaśle będą na poziomie cen prądu i gazu. Na co nam przyszło. Jeżeli pan nie potrafi nowocześnie zarządzać to trzeba się zrzec stanowiska na rzecz ludzi znających nowe technologie i nowe myślenie.
Odpowiedz
0
@ ppppp
dnia 17.12.2019, 22:16 · Zgłoś
Jak dają źle jak nie dają źle smerf maruda
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657