WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości
W związku z pożarem odpadów wielkogabarytowych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy, do którego doszło w październiku br., inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami.
fot. KP PSP w Jaśle
Wracamy do tematu dotyczącego pożaru, który wybuchł 12 października br. w godzinach popołudniowych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy. 220 strażaków z powiatu jasielskiego oraz ościennych miejscowości przez dwadzieścia jeden godzin walczyło z ogniem, którym objęte były cztery tysiące metrów sześciennych odpadów wielkogabarytowych.
Jasielska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieodpowiedniego postępowania z odpadami. Z opinii biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa z Ostrowca Świętokrzyskiego wynika, że przyczyną pożaru było umyślne zaprószenie ognia z użyciem substancji łatwopalnej. Na tę chwilę nikomu nie postawiono żadnych zarzutów.
- Trwa zbieranie materiałów tego postępowania w postaci dokumentacji od różnych instytucji, przesłuchań świadków. Prowadzone są czynności do powołania kolejnych biegłych, których opinie mogą zaważyć na dalszym biegu postępowania m.in. na zmianie kwalifikacji prawnej lub przedstawieniu zarzutów konkretnym osobom – poinformował portal jaslo4u.pl podkom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.
fot. KP PSP w Jaśle
Co więcej w dniu pożaru pracownik Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Rzeszowie pobrał próbki wody z potoku, do którego odprowadzane są wody opadowe z zakładu w Wolicy. Z racji, iż stwierdzono przekroczenia wartości granicznych, pracownicy CLB początkiem listopada ponownie pobrali próbki wody z potoku powyżej i poniżej odprowadzania wód opadowych z zakładu. - Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że wartości stężeń badanych wskaźników przekroczyły wartości graniczne ustalone dla dobrego stanu wód powierzchniowych. Z kolei wyniki badań zawiesin w wodzie oraz pH badanej wody nie przekroczyły wartości granicznych - podkreśla Aldona Krochmal-Kosiba, kierownik Delegatury WIOŚ w Jaśle. Ponadto nie stwierdzono przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w wodzie potoku powyżej i poniżej miejsca odprowadzania wód opadowych z terenu zakładu. Pracownicy CLB Oddział w Rzeszowie 14 października pobrali także do badań fizyko-chemicznych próbki gleby. - Wykonano analizy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), metali ciężkich: cynku, ołowiu, miedzi, kadmu, rtęci oraz odczynu gleby (pH). Wyniki badań nie wykazały przekroczenia dopuszczalnej zawartości w glebie badanych wskaźników – dodaje A. Krochmal-Kosiba.
Podczas kontroli przeprowadzanej przez pracowników WIOŚ wykazano, że miejsce składowania odpadów wielkogabarytowych nie było w odpowiedni sposób zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Co więcej miejsce magazynowania odpadów nie było objęte monitoringiem przez całą dobę. Dodatkowo zapis obrazu nie obejmował całego terenu, w którym magazynowane są odpady wielkogabarytowe. - Stwierdzono naruszenie warunków pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów poprzez: przetwarzanie odpadów wielkogabarytowych łącznie z niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi, a także magazynowanie odpadów wielkogabarytowych przeznaczonych do przetworzenia na terenie działek, na których magazynowane mogą być odpady w ramach zbierania – informuje kierownik Krochmal-Kosiba. Właściciel zakładu został zobowiązany do usunięcia naruszeń. Pracownicy WIOŚ zawiadomili również organy ochrony środowiska o naruszeniu warunków pozwolenia zintegrowanego. Ponadto wszczęli postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia kar pieniężnych za prowadzenie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania niezgodnie z przepisami oraz gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym pozwoleniem.
id
Pabian zajmij się lepiej Ruda a nie cenami śmieci.
Śmieci to są w UM Jasło.
Przy nowych cenach jedna moja wypłata pójdzie na śmieci, porażka!!! To nie Warszawa a na Ursynowie maja niższe ceny!
podniosa ceny za scieki koszt awari ktos musi pokryc?? a spalarnia w warszawie dalej nie działa warta 400 milonów zł odana w 2012r ???.
a kto tam rządzi od 15 lat poooo!!!
Jakie koszty UM próbuje przenieść na mieszkańców zamiast obciążenie za utylizację odpadów z sklepów gabinetów punktów usługowych pozostawić w gestii przedsiębiorców.
Jasło - analogiczna 4 osobowa rodzina w bloku 116,68 zł za śmieci od 1 stycznia.
Szkoda że nie napisali ile kasy firmy dostają za odbiór surowców wtórnych np TIRa odpadów plastikowych. Woleli to pominąć żeby się nie okazało że "biznes śmieciowy" jest najlepszy w dzisiejszych czasach.
Kroić frajerów opłatami za odpady, po czym ścieki do rzeki, odpady gabarytowe i inne odpady podpalić, reszta "kompostować" no i dla picu trochę wywieżć do utylizacji żeby podkładka w papierach była
i nicnierobienie.
Są miejsca gdzie potrafiono przewidzieć i rozwiązać te sprawy. Tak jak są miasta (nawet niewielkie), gdzie są obwodnice.
Są to wyjątki w ogólnej, "odpadowej" bryndzy. Taniej już było, teraz będzie tylko coraz drożej.
- Dlaczego miasto nie zarabia na śmieciach?
Odpowiedź:
- Bo nie ma własnej instalacji.
Pytanie:
-Dlaczego nie ma?
Odpowiedź:
- Bo jej nie wybudowało.
Pytanie:
-Dlaczego jej nie wybudowało?
Odpowiedź:
- Bo była róża wiatrów.
(Chodzi tu o wiatr w znaczeniu zjawiska atmosferycznego, nie mylić z innymi wiatrami - wszelkie inne skojarzenia są nieuprawnione)
Bzdura made in M.K.
Można natomiast znaleźć nawet na tym portalu, artykuły z tamtych lat (2006-2008) mówiące o: sortowaniu, segregowaniu, recyklingu, odzysku odpadów itd. - ale ani słowa o spalaniu odpadów.
Być może Pan Prezes sprowadził tę Panią do stolicy, bo ona niezawodnie potrafi wywołać wiatryu swoich rozmówców
Treść uchwały na stronie:
https://um_jaslo.bip.gov.pl/akty-prawne/uchwaly-rmj/uchwaly-rmj-v-kadencji/uchwala-nr-vi-37-2007-z-dnia-5-lutego-2007-r.html
Zrezygnowano z projektu i dofinansowania zakładu (nie żadnej spalarni).
Co w zamian? Nic, tylko coroczne podwyżki cen za odbiór odpadów.
https://nowiny24.pl/jaslo-ma-problem-ze-smieciami-mieszkancy-nie-chca-inwestycji-w-gamracie/ar/c3-6138945
Cytat:
"Od lat władze Jasła nie poradziły sobie z problemem śmieciowym. Stare składowisko odpadów zostało zamknięte ostatecznie w 2007 r., nowego wciąż nie ma.
Proponowana lokalizacja takiej inwestycji wciąż budzi protesty mieszkańców, które wykorzystywane były głównie w kolejnych kampaniach wyborczych. Szum wokół tematu był wówczas głośny, ale konkretnych rozwiązań miasto wciąż się nie doczekało.
Od 2003 r. zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) przeznacza pod takie przedsięwzięcie 28 ha gruntów należących do ZTS Gamrat."-
koniec cytatu.
Teraz wybudowano nową, bezpośrednią (nie przez Tarnopak), drogę dojazdową do terenów przeznaczonych w mpzp na taki zakład. Można zatem go budować ale teren jest aktualnie własnością prywatną, a nie Skarbu Państwa - jak przed sprzedażą Gamratu.
wczesniej kazali przed pozarem odsunac od sciany wszystko dobre
do zalania palących sie odpadów wielko gabarytowych jak najbardziej
Gdyby zakład zagospodarowania odpadów był zależny od miasta, to miasto miało by realny wpływ na politykę odpadową , w tym na kontrolę zakładu i na ceny.
Prywatnego właściciela może tylko prosić o odbiór odpadów i płacić coraz więcej.
Sortownia w Wolicy powstała po rezygnacji miasta z budowy własnego zakładu.
Jak widać Pani M.K. udało się skutecznie wcisnąć bajkę o spalarni i róży wiatrów, skoro wiele razy pojawia się ta bzdura, w wielu komentarzach.
Jeżeli ktoś składa odpady "na dziko" to nie instaluje kamer, bo po co?
Przepisy nie wymagają instalowania kamer na takich obiektach, bo nie
przewidziano ich istnienia- ich po prostu nie ma.
Użytkownik takiej "instalacji" dostanie najwyżej mandat.
Teraz po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska teraz jeszcze przydała by się kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy...
Ceny za odbiór śmieci ma iść w górę. Nic dziwnego jak do śmieci zmieszanych pakuje się wstępnie przesortowane wielkogabarytowe. Potem trzeba więcej zapłacić za utylizację ,a wyższe koszty przeżuci się na mieszkańców.
Zabrać koncesję niech zamyka tą pseudo instalację
https://www.jaslo4u.pl/static/news/2019/12/infografika_nr_3.jpg
cytuję:
"-zbyt mała liczba składowisk i spalarni."
"-brak rynku surowców wtórnych"
To pytam czyja to jest wina ??
Winni są samorządowcy i posłowie bo to są ich zaniedbania ich.
Za które zapłacą wszyscy
- likwidację istniejącego składowiska przy ul. Żniwnej - mogło służyć jeszcze długie lata
- odstąpienie od budowy zakładu w Gamracie - dzieło włodarza (czy włodarki?) M.K.
Rezygnacja z instalacji składowisko (ul. Żniwna) w sytuacji gdy nie ma się niczego w zamian, a to co było planowane się utrąca, skutkuje zapaścią , czyli taki stanem jak obecnie.
Zrobiono wg Kononowicza: "żeby nie było niczego"
A może eksport naszych odpadów do Niemiec?
Faktem jest, że wśród niechcianych przez ciebie odpadów są także twoje.
Może zutylizujesz je w domowej kotłowni?
Co to znaczy "porządny"? Ten co został ogłoszony to był np. tylko dla instalacji w Wolicy?
Przetwarzający odpady to monopoliści, bo suweren ( a czasem i włodarz miasta) nie pozwolił na budowę takich instalacji chociaż była na to kasa. Tu jest sedno sprawy.
Kto do tego monopolu doprowadził?
Brawo wy.
Przecież jest wolność gospodarcza. Jest to bardzo dochodowa działalność i wręcz prosi się o konkurencję. Dlaczego zatem się nie buduje?
Odpowiedź jest prosta: Są tereny, jest kasa (np. dofinansowanie) ale nie ma zgody suwerena (na każdym poziomie: gminy, miasta, województwa) na budowę takich zakładów. To się nazywa brak świadomości ekologicznej.
Ciemny ekologicznie suweren zakłada, że jak się sprzeciwi budowie takiego zakładu to ochroni środowisko przed skażeniem. Jest akurat odwrotnie, co widać na przykładzie aktualnej sytuacji w gospodarce odpadami.
A włodarze? Chcą mieć spokój i wygrywać wybory, wiec nie występują z pomysłami budowy takich zakładów licząc, że problem sam się rozwiąże i się rozwiązuje.
Przez podwyżkę cen i zaśmiecenie środowiska.
Tyle pracowników w UM to może się zabiorą do pracy i pomyślą nad konkurencyjnością w wyborze odbiorcy.
Jak na pustyni znaleźć wodę nie mając nawet łopatki do kopania studni?
Czy tańsza będzie oferta zakładu odległego o 100 czy 200 km? Nie będzie doliczony transport?
Jakby nie kombinować najpierw należy wybudować zakład, a potem złożyć ofertę na przyjmowanie odpadów, a nie odwrotnie.
Chyba, że zakłada się utylizację poprzez pożar, bo i takie są przykłady "biznesu" śmieciowego.
Nie łatwo nam będzie z tego wybrnąć, zwłaszcza że reklamy wciąż działają na umysły ludzkie...
To co się teraz dzieje to efekt jej "słusznego mówienia".
Łatwo jest mówić na "nie" . Teraz przyszła pora mówić na "tak" i zapłacić za "nie" rachunek.
Tylko, że płacić będą wszyscy - także Heyah.
I nie było i nie ma protestów ani demonstracji.
Nie ma też problemów z usuwaniem śmieci.
Trafiła się wam wtedy ekipa rządząca, która wzięła sprawę na rozum, na logikę tj. jeżeli chcę (i muszę) sortować to wybuduję sortownię - oczywiście za dofinansowanie.
To nie jest trudne do zrozumienia jeżeli myśl i się głową, po gospodarsku.
Jeżeli rządzący oderwany jest od ziemi, to zakłada, ze jego odpady utylizować będzie inny niż miejski podmiot, będzie się bił o te odpady i zrobi to jak najtaniej.
Niemądre założenia skutkują niemądrą sytuacją w Jaśle : nie ma kto odbierać odpady, a jeżeli jest oferta, to po jak najwyższej cenie.
Lekką ręką wyrzucono dobry pomysł nie dając nic w zamian i odtrąbiono to jako sukces.
Moja przepona zaraz chyba pęknie tak mnie rozbawily te brednie które są odpowiedzią na nasze oburzenie
a w związku z zwiększonym dochodem, zakup towarów śmieciowych wzrośnie.
i zmniejszenia zakupu wielkich ilości śmieci należy podnieść
cenę wywozu śmieci pięciokrotnie.
Będzie to z korzyścią dla naszych portfeli na niepotrzebne wydatki i dla ekologii.
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: 71