Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

84

Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta. Okazuje się, że rozważania na temat rozwiązania problemu nie wyszły jeszcze poza fazę koncepcyjną, na co wymierny wpływ mają między innymi kwestie natury finansowej.

Aby w pełni zrozumieć istotę problemu, jakim jest zagospodarowanie trenu dworca kolejowego w Jaśle, należy wrócić pamięcią do wydarzeń z 2016 r. Wówczas, władze Miasta Jasła podpisały porozumienie z PKP S.A. w sprawie nabycia obiektu wraz z przyległym gruntem. Sam budynek oraz działkę, na której jest posadowiony miasto nabyło nieodpłatnie. Działki sąsiadujące z dworcem od strony wschodniej zostały miastu odsprzedane za cenę ponad 313 tys. zł. Biorąc pod uwagę fakt, że wartość rynkową dworca wraz z budowlami i urządzeniami na niej posadowionymi wyceniono na 578 300 zł, wydawało się, że jasielski magistrat zrobił dobry interes. Szczególnie, że już wtedy, burmistrz Ryszard Pabian mówił głośno o tym, że miasto ma konkretny pomysł na zagospodarowanie tego terenu wraz z dworcem. Projekt o nazwie „Centrum Komunikacyjne Jasło” miał stanowić receptę na ożywienie istotnego z wizerunkowego i funkcjonalnego punktu widzenia, obszaru miasta.

Tymczasem mijają kolejne lata, a budynek dworca stoi w niemal niezmienionej formie. W 2018 r. wyburzono jedynie trzy pobliskie budynki, aby następnie dzięki utwardzeniu podłoża, zapewnić dodatkowe miejsca postojowe dla samochodów. W 2019 r. z kolei wykonano prace remontowe w obrębie budynku dworca, których efektem było powstanie WC męskiego, WC damskiego, pomieszczenia dla karmienia i przewijania dzieci oraz pomieszczenia na sprzęt porządkowy. Choć Urząd Miasta w Jaśle, zapewniał w listopadzie ubiegłego roku, że do 2024 r. ma się zakończyć realizacja zadania pn. "Budowa Centrum Komunikacyjnego w Jaśle", wizja powstania nowoczesnego dworca multimodalnego, który dawałby podróżnym możliwość komfortowego korzystania z różnych rozwiązań komunikacyjnych, wciąż pozostaje odległa.

Na przeszkodzie w szybkiej realizacji planów inwestycyjnych jak zwykle stoją pieniądze. Miasta najzwyczajniej w świecie nie stać na to, aby całość zadania sfinansować ze środków pochodzących z własnego budżetu. Władze samorządowe wprawdzie uzyskały pieniądze w ramach programu "Rozwój Lokalny" finansowanego z Funduszy Norweskich, lecz finalnie kwota wsparcia na realizację projektu "Jasło moje miasto - mój dom" wyniosła nie 40 mln zł, a 16 mln zł. Warto przy tym zaznaczyć, że jednym z zadań przeznaczonych do realizacji w ramach projektu, jest przebudowa dworca kolejowego.

Ograniczone możliwości w zakresie sfinansowania modernizacji dworca i przyległego terenu, nie zmieniają faktu, że obiekt, który zlokalizowany jest przy bardzo ruchliwej DK28 stanowi wstydliwy dla miasta pomnik degradacji infrastruktury kolejowej w Jaśle. Co więcej, coraz to bogatsza oferta połączeń kolejowych, a co za tym idzie rosnąca liczba pasażerów odjeżdżających i przyjeżdżających na stację Jasło sprawia, że stan dworca należy rozpatrywać w kategoriach anty-wizytówki miasta. Podczas sesji Rady Miejskiej Jasła z 25 lipca br. zwrócił na to uwagę Adam Filar, społeczny doradca burmistrza Jasła w sprawach kolei i członek inicjatywy społecznej „Kolej na Jasło”. – Pan burmistrz wspominał tutaj, że są zabezpieczone środki na modernizację dworca, o czym wielokrotnie rozmawialiśmy. Chodzi jednak o tu i teraz. Od miesiąca czasu leży przy budynku nieusunięty gruz. Zmalowane są ściany. Za niedługo przyjedzie pociąg z Krakowa. Przyjadą turyści na Dni Wina. Jaki zobaczą obraz naszego miasta? Państwo zostaliście powołani do tego, aby walczyć o to, żeby było dla naszych mieszkańców dobrze. Dbajmy zatem o wizerunek naszego miasta. Będąc często na stacji, spotykam się z zarzutami, jak ta stacja wygląda? Co z tą stacją się dzieje? Dlaczego tutaj nic się nie zmienia i wszystko się sypie? Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to własność miasta. Ja wiem, że trudno jest dzisiaj pozyskać pieniądze na zrobienie czegokolwiek. Pomyślmy, co można zrobić na tu i teraz. Zróbmy małą poczekalnię. W okresie zimowym ci ludzie stoją na stacji w mrozie, albo siedzą w samochodach na parkingu – mówił.

Adam Filar/fot. Marcin Dziedzic

Burmistrz Ryszard Pabian, podczas tej samej sesji Rady Miejskiej Jasła zapewnił, że stosowne uzgodnienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. w kontekście modernizacji dworca zostały już poczynione. – Zasugerowano nam pewne kierunki realizacji tego zadania. Wcale się nie upierają, wręcz sugerują, aby zejść z obecnej lokalizacji tego obiektu. Jak już mówiłem, będzie ogłoszone postępowanie, w ramach, którego, będziemy chcieli wyłonić najlepsze rozwiązanie. Jesteśmy na końcowym etapie sporządzenia zamówienia w tym zakresie. Przede wszystkim zależy nam, na jakości tego opracowania. Będzie to opracowanie konkursowe – tłumaczył burmistrz.  

Ryszard Pabian/fot. Marcin Dziedzic

Modernizację dworca kolejowego władze Miasta Jasła zamierzają zrealizować dwuetapowo. Środki na pierwszy etap zostały częściowo zabezpieczone. W zasadniczej mierze polegał on będzie na wykonaniu miejsc postojowych. W ramach drugiego etapu, Miasto Jasło zamierza kontynuować budowę miejsc postojowych oraz przeprowadzić przebudowę budynku samego dworca, aby mógł służyć on zarówno pasażerom pociągów, jak też pasażerom komunikacji autobusowej.

MD

Napisany dnia: 03.08.2022, 19:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ jas
dnia 03.08.2022, 19:23
Ocena
komentarza:
48
Dużo sie mówi a nic godnego nie powstanie.
@ Ona
dnia 03.08.2022, 19:28
Ocena
komentarza:
27
Przyjedzie pociąg do wina z Krakowa na Dni Wina i będzie beka z dworca i kto jeszcze raz przyjedzie?
@ Jaslanin
dnia 03.08.2022, 22:12
Ocena
komentarza:
5
aj tam,aj tam. Napiją się sikacza jasielskiego i narąbani i weseli wrócą do grodu Kraka.
@ Darek
dnia 03.08.2022, 23:13
Ocena
komentarza:
34
Jakie władze taki dworzec
@ 1971
dnia 03.08.2022, 19:28
Ocena
komentarza:
47
moze kolejne podwyzki na pensje dla burmistrzow?? raz dwa bedzie kasa na dworzec
@ Robert
dnia 03.08.2022, 19:31
Ocena
komentarza:
50
Obecny burmistrz się do tego nie nadaję
@ 1971
dnia 03.08.2022, 20:35
Ocena
komentarza:
-32
burmistrz to dobry gospodarz. i zastępcy takze. staraja sie jak moga . szkoda tylko ze NIC nie moga
@ ixi
dnia 03.08.2022, 22:54
Ocena
komentarza:
32
Skoro nic nie mogą to po co są, i dlaczego biorą pieniądze!!
@ 1971
dnia 04.08.2022, 14:07
Ocena
komentarza:
5
ale minusujecie a nie widzicie szydery w moim wpisie? a moze uwazacie ze mamy najlepszych wlodarzy na swiecie? jesli tak to gratuluje dobrego samopoczucia. patrzac na krosno najblizsze nam miasto dochodze do wniosku , ze dzieki usilnej pracy burmistrza i jego vice jaslo juz za dekade bedzie wsia
@ Maniek
dnia 05.08.2022, 20:20
Ocena
komentarza:
5
Krosno ma jednego z najlepszych prezydentów miast w Polsce. Dlatego rządzi miastem już kilkanaście lat, przy wyborach deklasuje konkurencję z 70-80 % poparciem!
@ js
dnia 06.08.2022, 07:38
Ocena
komentarza:
5
Bo tam przeważają rodowici krośnianie a nie kumotry pani majorowej.
@ Woytazzz
dnia 03.08.2022, 19:47
Ocena
komentarza:
78
Stan przejścia podziemnego - notorycznie zaszczanego, zaśmieconego i pobazgranego - najlepiej pokazuje dlaczego nie warto wydawać choćby paru złotych na jakiekolwiek prace przy dworcu. To miasto jeszcze nie dorosło do szanowania rzeczy wspólnych.
@ Niepewny
dnia 03.08.2022, 19:53
Ocena
komentarza:
23
Moze zwiekszyc etaty w strazy miejskiej i zalozyc kilka kamer ???
@ ixi do Woytazz
dnia 03.08.2022, 22:57
Ocena
komentarza:
5
Drogi W. Brak szacunku do mienia, wynieśli z socjalizmu. W socjaliźmie wszystko jest "wspólne", czyli niczyje. Tak się niestety kończy brak dekomunizacji, że o braku kultury osobistej nie wspomnę. Niestety moja teoria sprawdza się codziennie. 80%ludzkosci to kompletne Marilyn, pisząc delikatnie.
@ Przebudowa ruiny
dnia 04.08.2022, 06:36
Ocena
komentarza:
29
Przebudowa obiektu będącego trwałą ruiną polegać powinna
na jego rozbiórce i wybudowaniu nowego obiektu.
Jest okazja pod koniec dwóch kadencji zrobić coś rozsądnego
(nie kolejny inkubator), a nie pudrować trupa.
W tym temacie jest błąd (czyli zakup dworca od PKP) na błędzie
(ni nie robienie z tym) i błędem pogania (zamiar reanimacji
ruiny).
Czy w tym UM już nie ma odrobiny rozsądku?
Już rozum całkowicie opuścił ten przybytek?
@ TAK DLA ZMIAN
dnia 04.08.2022, 10:07
Ocena
komentarza:
-1
@Niepewny masz rację. Tylko wzrost ilości etatów Straży Miejskiej poprawi w Jaśle stan bezpieczeństwa, przywróci porządek oraz podniesie rangę Jasła w województwie oraz skali całego kraju.
@ abc
dnia 04.08.2022, 10:40
Ocena
komentarza:
8
Tylko te szczyle komuny nie pamiętają.
@ Warez
dnia 04.08.2022, 11:10
Ocena
komentarza:
3
Może zrobić ogólno-dostępne darmowe szalety - żeby było się gdzie wylać...
@ 1971
dnia 04.08.2022, 14:09
Ocena
komentarza:
7
a czy tam kiedy rozum byl? w urzędach tworzy się gory papierów zeby miec [...]chron i tyle. nikt nie mysli. i co gorsza za to biora pensje
@ taki jeden
dnia 04.08.2022, 15:38
Ocena
komentarza:
4
Służba Ochrony Kolei jest niech pilnują dworca.
@ kobieta
dnia 05.08.2022, 11:59
Ocena
komentarza:
3
moze raczej zmiejszyc a zwekszyc etaty pracownikow utrzymyjacych porzadek..urzednikow setki na to jest , do sprzatania calego miasta 5 ludzi bo nie ma pieniedzy w budzecie...
@ Tak tak
dnia 03.08.2022, 19:54
Ocena
komentarza:
24
Przejscie w stanie katastrofalnym.Ale tez brak prac porzadkowych.Oczywiscie Straz Mejska tez moze odwiedzac czesciej to miejsce
@ Nowe dworce
dnia 04.08.2022, 06:57
Ocena
komentarza:
23
Tylko w ubiegłym roku PKP wybudowały 21 nowych dworców
za kwotę ok. 250 mln zł - oczywiście na swoich działkach.
W Jaśle PKP sprzedała Miastu teren więc nic nie wybuduje.
Ten wspaniały strzał w stopę to dzieło byłego burmistrza A.C.
kontynuowane obecnie.
Tu chodzi o myślenie, a raczej o jego brak - nie o pieniądze.
@ js
dnia 04.08.2022, 08:26
Ocena
komentarza:
5
Nie dworców tylko przystanków przeważnie z jednym peronem i wiatą w rodzaju "dworca" Jasło Fabryczna. Za 250 mln. to można wybudować jeden co najwyżej 2 dworce.
@ Do js
dnia 04.08.2022, 16:00
Ocena
komentarza:
6
W dobie cyfryzacji, gdzie każdy może kupić bilet elektronicznie,
nie ma potrzeby budować ogromnych gmachów jak za c.k.
Franciszka Józefa.
Wystarczą nowoczesne, wielofunkcyjne bryły.
Każde rozwiazanie lepsze od ratowania tego strupa.
@ js
dnia 05.08.2022, 04:50
Ocena
komentarza:
3
Dworzec to nie tylko kasa biletowa ale cała infrastruktura potrzebna by przyjmować i odprawiać pociągi i pasażerów. W przeciwnym razie mamy tylko przystanek.
@ do powyżej
dnia 05.08.2022, 07:41
Ocena
komentarza:
3
Proszę o konkretną, logiczną odpowiedź na pytanie:

Jak zatem bez dworca w Jaśle (jeżeli musi być "wypasiony") obywają się podróżni?
Jak sobie radzą bez kas biletowych i "całej infrastruktury" ?
@ js
dnia 06.08.2022, 03:29
Ocena
komentarza:
2
Tak jak to widać chłoptasiu na załączonych obrazkach.
@ Mogłem przyjechać
dnia 03.08.2022, 20:46
Ocena
komentarza:
29
Ale nie przyjadę

Pamiętam jeszcze czasy kiedy na peronach było tylu pasażerów że ledwo

się tam mieścili

I kiosk w którym w soboty stało się rano w kolejce po DL z plakatami

zespołów muzycznych
@ ixi
dnia 03.08.2022, 22:59
Ocena
komentarza:
31
Pewnie stałem za tobą, Zielony Sztandar zawsze miał plakat. Była atmosfera, i było miło, że tyle się działo. Wszystko zmarnowane..
@ ixi
dnia 03.08.2022, 22:59
Ocena
komentarza:
13
Może rzeczywiście to był DL. Masz rację.To było dawno temu ; )
@ Nieład
dnia 04.08.2022, 07:17
Ocena
komentarza:
19
Miasto tak wybuduje dworzec PKP, czy PKS, czy Centrum
Komunikacji, jak wybudowało lodowisko ze środków
Nowego "Ładu".
Widzę w tym znajomy, Stary Nieład.
@ Mogłem przyjechać
dnia 04.08.2022, 12:35
Ocena
komentarza:
1
Kto wtedy tam był miło wspomina jak my
@ keller
dnia 03.08.2022, 20:48
Ocena
komentarza:
47
straż ochrony kolei ma dwa nowe samochody, a na dworcu popisane wszystkie ściany i totalna demolka !!! to jak oni nie potrafią upilnować swojego mieszkania ,to do czego są potrzebni ???
@ Andrzej
dnia 03.08.2022, 22:43
Ocena
komentarza:
9
Straż nie jest do ochrony budynku stacji A już przejścia PKP została tak podzielona by było więcej etatów dla dyrektorów i prezesów a straż ochrony kolei jest od kolei czyli od toru to po jaki diabli mii by chodzić gdzie indziej?
@ keller
dnia 03.08.2022, 20:50
Ocena
komentarza:
42
nie wspomnę o dworcu PKS. myślę ze w Mozambiku są lepsze.
@ Gul
dnia 03.08.2022, 21:34
Ocena
komentarza:
43
Jasło to miasto widmo. Nic nie ma zakładów pracy ,dworca autobusowego , dworca kolejowego nic kompletnie nic.
@ Członek zarządu
dnia 04.08.2022, 06:21
Ocena
komentarza:
26
Jaki pan taki kram! Poproszę o taczki dla Ryśka
@ Załamany
dnia 04.08.2022, 07:11
Ocena
komentarza:
31
Niestety niema zjazdu z autostrady, drogi dojazdowej do miasta, obwodnicy.Ma natomiast masę nierobów w UM.
@ Ekspert
dnia 03.08.2022, 22:02
Ocena
komentarza:
22
Będą modernizowane miejsca postojowe a czy nadal będzie tam działał komis samochodowy ? W takim przypadku należ to miejsce ładnie przygotować, może zrobić wiaty aby samochody nie niszczały.
@ Jaslanin
dnia 03.08.2022, 22:34
Ocena
komentarza:
34
Po co miejsca postojowe, jak z Jasła odjeżdża kilka pociągów na dobę, to ludzie i tak nie zrezygnują z jazdy samochodem. Gdy się patrzy na tzw.ROZKŁAD JAZDY PKP to nie wiadomo - śmiać się czy raczej płakać. Gdzie się podziało Jasło w którym przez tory nie można było przejść, bo pociągi odjeżdżały, albo nadjeżdżały z Polski. Ale to było w słusznie minionym systemie tzw.komunie. Ludzie musieli dojechać do Rafinerii, Gamratu, Pektowinu, Jasiołki, Huty Szkła, Liwocza i wielu innych mniejszych zakładów. A dzisiaj..., jak śpiewa Andrzej Sikorowski z zespołem Pod Budą (których warto słuchać jako jednych z niewielu artystów z dużego A) - jak kapitalizm, to kapitalizm...byliśmy mali,jesteśmy mali ...żebyśmy tylko się doczekali.
SZKODA, ale marazm miasta coraz większy. Odwiedzam rodzinne miasto coraz rzadziej bo wrażenia coraz smutniejsze.
@ Andrzej
dnia 03.08.2022, 22:46
Ocena
komentarza:
-3
Nie ma tam żadnego komisu dawno tam nie byłeś Prywatne samochody stawiają A nie komis A jakby zrobili wiaty to kogo będzie stać na parkowanie?
@ wsiur
dnia 04.08.2022, 06:12
Ocena
komentarza:
17
prywatne samochody handlarzyn z jasla i okolic
@ Członek zarządu
dnia 04.08.2022, 06:21
Ocena
komentarza:
11
To nie handlarze tylko złomiarze
@ mieszkaniec
dnia 03.08.2022, 22:12
Ocena
komentarza:
28
Napiszę tylko tyle. Za zakup tego dworca powinno być wszczęte postępowanie karne Burmistrzowi za niegospodarność i marnotrastwo wydatkowania środków . finansowych.
@ Wla
dnia 04.08.2022, 06:27
Ocena
komentarza:
21
Obecny burmistrz powinien poddać się do dymisji. Tak niekompetentnego gospodarza to miasto nie miało nigdy w swojej historii. Ale to wina wyborców, jak można było głosować na tego Pana na drugą kadencję. Jedyny plus to, że wysoki.
@ js
dnia 04.08.2022, 08:27
Ocena
komentarza:
8
A Kurowska czy Czernecki byli lepsi?
@ Tak
dnia 04.08.2022, 23:09
Ocena
komentarza:
7
Wysoki nie znaczy wielki:-)))
@ Iskra
dnia 03.08.2022, 22:39
Ocena
komentarza:
22
Nie pamiętam żebycokolwiek się działo na koleii w jaśle
Wstyd żeby kolej była tak zaniedbana
@ Andrzej
dnia 03.08.2022, 22:52
Ocena
komentarza:
15
A ja pamiętam dobre czasy bar z piwem pełen i nic nikomu się nie działo było klawo
@ Była jaslanka
dnia 03.08.2022, 23:12
Ocena
komentarza:
24
Jasło nie ma szczęścia do gospodarzy, dlatego jest tak jak jest
@ do byłej jaślanki
dnia 05.08.2022, 10:24
Ocena
komentarza:
3
W Jaśle wśród walczących o władzę brak ludzi odpowiednio przygotowanych. Ludzie co by mogli z powodzeniem podołać nie są zainteresowani ...i funkcjonują w swoich dziedzinach. Nadal przy władzy tkwią ...ci aktywni za komuny.
@ Krzysztof
dnia 03.08.2022, 23:53
Ocena
komentarza:
17
Właśnie dziś nagrałem krótki film z przejścia podziemnego w moim mieście. Smród moczu nawet i kupa pod ścianą się znalazła. Wrzucę to na Youtube niech świat zobaczy.
@ Nowy
dnia 04.08.2022, 00:09
Ocena
komentarza:
17
Tak trzeba to pokazac ,jaki syf panuje na PKP
@ Lilu
dnia 04.08.2022, 00:13
Ocena
komentarza:
8
I po co Austrowęgry to nam zbudowali...
@ toastt
dnia 04.08.2022, 00:34
Ocena
komentarza:
22
Wstyd, wielki wstyd, żeby nie było możliwości poczekania na pociąg w miarę komfortowych warunkach. Teraz jeszcze, póki jest ciepło, brak poczekalni na dworcu PKP nie jest aż tak uciążliwy. Nawet jeżeli zima będzie łagodna - przyjdzie marznąć w oczekiwaniu na pociąg. Pamiętam jak dworzec tętnił życiem, kiedy zapowiadano kolejne pociągi co kilka minut. Obecny jego wygląd świetnie obrazuje stan Jasła. Szkoda, że doprowadzono go do takiej ruiny.
@ Mmm
dnia 04.08.2022, 06:00
Ocena
komentarza:
25
A napiszcie co radni i Pabian zrobili dobrego dla tego miasta zero sportu miałbyc stadion i cisza dworzec straszy wyglądem najwyzszy czas na taczki i wywiezienie tych nieudaczników
@ Zosia
dnia 06.08.2022, 16:05
Ocena
komentarza:
2
A Ty co zrobiłeś dla Jasła? Dla siebie walnąłeś brwarka zapewne i mmmmmm, hehe
@ Rudek
dnia 04.08.2022, 08:14
Ocena
komentarza:
10
Przeciez ktos wybral te wladze!
@ niki
dnia 04.08.2022, 08:24
Ocena
komentarza:
14
Dziś pytamy o przyszłość dworca Jutro o przyszłość Jasła . Aptek i Kościołów przybywa i z tego Jasielska władza się cieszy !!!
@ Z pociagu nocnego ze Stróż
dnia 04.08.2022, 08:43
Ocena
komentarza:
20
Mi najbardziej mi żal z tego dworca- Baru Dworcowego, a z niego fasolki po bretońsku, i małej czarnej zwanej " lurom " a tak nawiasem to Pozdrowienia dla Pań Barowych, fajne babki z nich były i zapewne są.
@ maniakolei
dnia 04.08.2022, 23:49
Ocena
komentarza:
5
Może gdyby taki bar istniał, stałby się wraz z dworcem, atrakcją rodem z PRL. Ot takie żywe muzeum, skansen kolejowy.
@ Jaślanin
dnia 06.08.2022, 19:53
Ocena
komentarza:
1
W sumie jest moda na PRL, to może by taki jaki jest dworzec do tego wykorzystać
@ TAK DLA ZMIAN
dnia 04.08.2022, 08:51
Ocena
komentarza:
14
Pan Burmistrz i jego zastępczynie realizują sławetne, przedwyborcze hasło jednej z tych Pań TAK DLA ZMIAN ... i zmieniają Jasło, z miasta w ruinę i przymierającą osadę.
@ Janek
dnia 04.08.2022, 09:04
Ocena
komentarza:
8
A cóż tam robi strażnik miejski 3zdj. widać tylko pagon na ramieniu ? Nie ma co robić to może zajął by się dziurą w kładce od ul.szajnochy na żeromskiego nad rzeką Jasiołka bo ktoś wreszcie sobie krzywdę zrobi .
@ BogdanT
dnia 04.08.2022, 09:33
Ocena
komentarza:
9
[...] nie mogę...

- Program "Rozwój Lokalny" finansowany z Funduszy Norweskich -

Nie stać nas na nic... Nawet termomodernizacja szkół (czytaj docieplenie) nie można zrobić z swoje tylko z funduszów unijnych.

Fikcja i marionetki... Tyle mamy...
@ Wojti
dnia 04.08.2022, 10:00
Ocena
komentarza:
9
Proszę zobaczyć jaki ładny dworzec autobusowo-kolejowy powstał w Kolbuszowej
@ mb
dnia 04.08.2022, 10:18
Ocena
komentarza:
16
Szkoda, że realia są jakie są... W ciągu ostatnich kilku miesięcy ludzie masowo przesiadają się na kolej i w tym momencie korzysta z naszego "dworca" nawet do 200-300 osób dziennie. Za chwilę wracają pociągi do Rzeszowa, pasażerów będzie jeszcze więcej. Podróżują osoby starsze, osoby z małymi dziećmi, które chciałyby usiąść w ciepłym miejscu, skorzystać z toalety, kupić ma spokojnie bilet na dworcu czy zostawić auto w bezpiecznym miejscu, jeśli jadą na cały dzień choćby do Krynicy. Trzymam kciuki, żeby choć częściowo inwestycja została zrealizowana.
@ JANUSZ
dnia 04.08.2022, 11:11
Ocena
komentarza:
1
A po jaką(...) nowy dworzec,skoro dwa pociągi na krzyż chodzą...I niektóre od wielkiego święta??? Absurd!
@ ano
dnia 04.08.2022, 11:49
Ocena
komentarza:
9
Przez tyle lat nikt nie potrafił wydzielić choćby 1/3 ze starego budynku dworca (np. ta część gdzie był kiedyś chyba zawiadowca stacji/czy dyspozytor patrz foto nr2), którą należało nieco odświeżyć i udostępnić jako poczekalnię dla podróżnych (o utworzeniu ubikacji w budynku nie wspomnę) nie tylko tych z kolei ale i tych podróznych czekających na busy/autobusy np. do Warszawy czy Rzeszowa na przystanku przy PKP. Byłaby prowizorka ale by była, a tak nie ma nic tylko ruina trwale zakonserwowana. Pozostałe 2/3 mogło pozostać tak jak jest skoro wciąż nie ma koncepcji lub funduszy. Na wielu dworcach w Polsce tak było i przebudowywano je stopniowo, etapami ale zawsze jakiś fragment był udostępniony dla podróznych. Trochę więcej ikry i przedsiębiorczości oraz otwartości na chociaż doraźne działania, a w budynku pojawiły by się punkty handlowe czy usługowe i gastronomiczne. Chyba że stan budynku kwalifikuje go do wyburzenia ale to trzeba jasno i szybko określić.
@ Wyborca Pis
dnia 04.08.2022, 12:37
Ocena
komentarza:
13
Fontannę w rynku proszę naprawić i deski na Kwiatowej na pomoście ,miała być grająca ławeczka Dudusia i apteka Łukasiewicza i nie ma ,i jeszcze lokomotywa miała być podświetlona
@ Zosia
dnia 06.08.2022, 16:07
Ocena
komentarza:
4
Jarka sobie podświetl!
@ Rose
dnia 04.08.2022, 13:50
Ocena
komentarza:
8
Toaleta i mała poczekalnia to absolutne i konieczne minimum
Firma zewn sprzatająca ktoś będzie miał pracę a pasażerowie będą zadowoleni
Potem może by się jakiś mały bar otworzył albo Żabka.Zamiast Jezusa mógła być toaleta i poczekalnia.
@ Bolo
dnia 04.08.2022, 15:02
Ocena
komentarza:
2
Żadna modernizacja ani rozbudowa nic nie da ba brak komunikacji publicznej i pasażerów . To wszystko wielka lipa i propaganda.
@ Nikol
dnia 04.08.2022, 15:05
Ocena
komentarza:
7
Wstyd Jasło wymiera dworzec autobusowy kolejowy straszy wyglądem
Przejście z jednego do drugiego wymaga odwagi i maski bo smród moczu
aż szczypie w oczy no cóż toalet nie ma
@ dDSAWNYCH WSPOMNIEŃ CZAR
dnia 04.08.2022, 22:53
Ocena
komentarza:
8
Nojlepsy w Jaśle dworzec autobusowy to był na Placu Źwirki i Wigury
@ ano
dnia 05.08.2022, 10:33
Ocena
komentarza:
4
Dworzec na Żwirki i W. to wielka ciasnota i chaos, zakończone na przełomie 1983/1984 gdy powstał obecny dworzec pomiędzy Staszica, a Kościuszki, a żeby było ciekawiej to ten plac Ż.iW. to pozostałośc po cmentarzu przy nieistniejącym obecnie Kościele Karmelitów z okresu I Rzeczpospolitej
@ Abnegat
dnia 06.08.2022, 16:32
Ocena
komentarza:
2
Dworzec PKS w obecnej lokalizacji oddano do użytku na 22 lipca (!) 1986 r. - pamiętam dobrze, bo jeszcze jakieś 2-3 dni przed tym terminem akurat przyjechałem do Jasła, jeszcze na stary dworzec na pl. Żwirki i Wigury.
@ AgaMaro
dnia 05.08.2022, 01:00
Ocena
komentarza:
5
Takiego zajebistego burmistrza sobie wybraliśmy...żenada
@ Czester
dnia 08.08.2022, 07:59
Ocena
komentarza:
0
Szanowny Pan Donald kiedyś powiedział " Ja wam burmistrza nie wybierałem"...
@ Kama
dnia 05.08.2022, 09:47
Ocena
komentarza:
4
Jak zmodernizują stację to czy będzie ciemne piwo jak za dobrych czasów i jedzonko bez nawozów. Słynna rybka gdzie połowa miasta kupowała ...też będzie.
@ Czester
dnia 08.08.2022, 08:01
Ocena
komentarza:
0
I jeszcze przed dworcem saturator z sodowa z sokiem :)
@ My Jaślanie
dnia 05.08.2022, 11:53
Ocena
komentarza:
3
Cyt. " przy nieistniejącym obecnie Kościele Karmelitów z okresu I Rzeczpospolitej ". Czas odbudować kościół Karmelitów z czasów świetności i potęgi Rzeczypospolitej !
@ Zosia
dnia 06.08.2022, 16:10
Ocena
komentarza:
6
Zrzućmy się na odbudowę dworca na podstawie planów przedwojennych!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657