Strona główna

Wszystkie miejsca zajęte. PAW zapisuje już na 2020!

5
Napisany dnia: 29.10.2018, 09:32 , Tagi: Brak

Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle nie zdążyła ogłosić naboru na piąty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa 2019. Lista chętnych pełna była już w sierpniu, a zainteresowani zapisują się już na rocznik 2020.

- Zajęcia rozpoczynają się u nas końcem stycznia, dlatego nabór na nowe roczniki ogłaszaliśmy zawsze w październiku. Tak też planowaliśmy w tym roku, ale lista z możliwą do przyjęcia liczbą słuchaczy pełna była już początkiem sierpnia – mówi Ewa Wawro, dyrektor Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. – Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób, przy większej prowadzenie zajęć praktycznych, na jakość których tak mocno stawiamy, byłoby bardzo utrudnione. Mimo, iż naboru nie zdążyliśmy nawet ogłosić, chętnych wciąż przybywa, wpisujemy ich na listę rezerwową. Niektórzy już się zapisali na rok 2020, inni liczą na to, że może zwolni się jeszcze jakieś miejsce na przyszły rok.

Przyjęcia do SPW oparte są głównie o kolejność zgłoszeń, wykształcenie czy wiek nie mają tu znaczenia. Co roku wśród akademików PAW znajdują się ludzie przeróżnych profesji, zainteresowani winiarstwem, zdobyciem nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Niektórzy już mają swoje gospodarstwa winiarskie, inni dopiero takie planują, jedni nastawieni na winiarski biznes, inni chcą robić dobre wino na własne potrzeby. Wszystkich łączy jedno – wspólna winiarska pasja.

- Winiarstwo wymaga poświęcenia i zaangażowania, trzeba być pasjonatem, by sprostać wymaganiom. To zawód trudny, ale jednocześnie niezwykle ciekawy i szlachetny. Cieszy mnie bardzo, że adeptów winiarskich wciąż przybywa, to świadczy niezbicie, że zmienia się nasze społeczeństwo. Od kraju kultury gorzałki zmierzamy w kierunku europejskiej kultury wina - mówi Roman Myśliwiec, pionier współczesnego winiarstwa w Polsce, założyciel Fundacji Galicja Vitis. – Z dumą i satysfakcją obserwuję rosnące wciąż zainteresowanie winiarstwem w Polsce. Na tym etapie nie możemy już sobie pozwolić na popełnianie błędów, dlatego edukacja winiarska jest taka ważna. Zainteresowanie naszą ofertą jest dla nas najlepszą rekomendacją, dowodem na to, że dobrze wypełniamy swoją edukacyjną misję.

PAW z roku na rok umacnia swoją pozycję czołowego ośrodka edukacji winiarskiej w Polsce. Wpisuje się także w promocję regionu.

- Podkarpacka Akademia Wina znakomicie sprawdziła się, jako forma promocji Jasła, miasta które postawiło na winiarstwo w swojej strategii wizerunkowej. Co roku do naszego miasta przyjeżdża nowa grupa ludzi, która pewnie nie trafiłaby do nas, gdyby nie to, że właśnie tutaj, w stolicy polskiego odrodzonego winiarstwa, może zdobywać wiedzę z tego zakresu – podkreśla burmistrz Jasła Ryszard Pabian. - Bardzo cieszę się z tego, że nasza jasielska akademia znakomicie odnalazła się na rynku potrzeb, dla tych dla których winiarstwo stało się nie tylko pasją, ale również sposobem na życie.

Studium Praktycznego Winiarstwa dedykowane jest posiadaczom winnic oraz osobom, które w najbliższym czasie zamierzają założyć taką uprawę i zająć się produkcją wina. Celem Studium jest wykształcenie winiarzy praktyków, którzy poradzą sobie samodzielnie z uprawą winorośli i wyrobem wina na profesjonalnym poziomie. Zajęcia trwają rok, w tym czasie słuchacze PAW zdobywają winiarską wiedzę na zajęciach teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez czołowych fachowców w swoich dziedzinach.

SPW obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego około 120 godzin stanowią zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program zajęć przystosowany jest do cyklu wegetacyjnego winorośli i produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Uczestnicy otrzymują także dodatkowe praktyki, szkolenia degustacyjne, z oceny wina, sommelierskie, wyjazdy studyjne, profesjonalnie przygotowane materiały szkoleniowe.

Poletkiem dydaktycznym dla słuchaczy SPW jest założona wiosną 2016 r. w Jaśle pierwsza w Polsce miejska winnica, którą na zlecenie miasta założyła i prowadzi Fundacja Galicja Vitis. Na 50 arach rośnie 1800 krzewów winorośli, m.in.: Regent, Rondo, Seyval Blanc, Solaris, Jutrzenka. Na potrzeby Studium udostępniona jest także profesjonalna przetwórnia o powierzchni 200 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Część zajęć praktycznych odbywa się w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

O tym, jak przebiegają zajęcia tegorocznego SPW informujemy na bieżąco na naszej stronie w zakładce Aktualności http://akademiawina.org/.

Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Studium Praktycznego Winiarstwa, nie są nastawione na zysk, a opłaty uczestników pokrywają jedynie faktyczny koszt organizacji i obsługi administracyjnej szkoleń.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja Galicja Vitis

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Walec
dnia 29.10.2018, 12:50
Ocena
komentarza:
-6
panie pabian tak trzymać. nalezy pomyslec nad powiekszeniem winnicy i przejęcie pustkowiu w polskie ręce
@ ksiądz Mateusz
dnia 29.10.2018, 14:09
Ocena
komentarza:
1
Ciekawe jaki odsetek osób kupuje jasielskie wina a jaki odsetek kupuje wina zagraniczne np. mołdawskie czy włoskie albo bułgarskie?
@ waw
dnia 29.10.2018, 14:18
Ocena
komentarza:
1
pewnie niewielki.. to tak jak niewiele osób kupuje zdrowy bieszczadzki ser kozi a większość wcina edam rycki...
@ łodyniec
dnia 29.10.2018, 17:54
Ocena
komentarza:
-3
Se wino zrobic nie umiom to sie muszo uczyc

łohohohohohohohoho
@ kl.
dnia 29.10.2018, 23:21
Ocena
komentarza:
-3
wina produkują co niektórzy i sprzedają po cichu --- a czy płacą podTKI ??? OJ TO - to chyba będą mieć poważny problem -Oj...………………………… będzie się działo.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Mercedesem wjechał w drzewo

   

  Dziś rano na ul. Jana z Dukli doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego mercedesa wjechał w drzewo. Dwie osoby trafiły do szpitala.

 • 15 milionów złotych na rewitalizację 

   

  Już wkrótce Miasto Jasło przystąpi do realizacji inwestycji, których łączna wartość opiewa na kwotę blisko 15 mln zł. W mieście powstanie m.in. nowoczesne centrum nauki. Remontu doczeka się również plac Żwirki i Wigury wraz z ulicami przyległymi. Zadania rewitalizacyjne finansowane będą przy udziale środków pochodzących z UE.

 • Konkurs na dyrektora szpitala rozstrzygnięty

  Komisja konkursowa powołana przez radę powiatu dokonała wyboru dyrektora jasielskiego szpitala. Do konkursu przystąpiło trzech kandydatów. Dzisiaj z jednym z nich podpisano umowę.

   

 • Budżet Obywatelski wraca do prokuratury

  Sąd Rejonowy w Jaśle rozpatrzył zażalenie złożone przez władze miasta Jasła na postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia.

 • Oświadczenie nauczycieli i pracowników jasielskiego "Ekonomika"

   

  Nauczyciele i pracownicy jasielskiego "Ekonomika" wydali oświadczenie w związku trwającym w Polsce strajkiem nauczycieli. 

 • Zdrowie ucznia priorytetem dla polskiej szkoły

   

  W minioną sobotę, w jasielskiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kontekście edukacji zdrowotnej”. Wzięło w niej udział blisko sześćdziesięciu nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Szczególnie wartościowe dla praktyków edukacji okazały się przygotowane przez organizatora konferencji warsztaty.

 • Bezpłatne badanie wzroku w salonie Visionoptyk

   

  Salon Visionoptyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku 25 kwietnia, 8, 20 i 31 maja 2019 r. Zadzwoń już dziś i umów się na badanie.

 • Nagrobki z najwyższej klasy granitu i marmuru

   

  Nasza firma od wielu lat oferuje kompleksową obsługę kamieniarską. Doświadczenie oraz znajomość oczekiwań klientów pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Na nasze produkty udzielamy 3 – letniej gwarancji.

 • ICOONE® - najnowszy masaż podciśnieniowy

   

  ICOONE® to najnowszy masaż podciśnieniowy do stosowania na ciało i twarz. ICOONE® jest skutecznym zabiegiem likwidującym cellulit, miejscowe otłuszczenia, luźną skórę oraz obrzęki limfatyczne. 

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105